Mustafa Arpat

Mustafa Arpat

Çevirmen
8.7/10
19 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
53
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
464 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Dünya tarihinin önemli dönüm noktaları vardır ve bunlardan biri de Fransız Devrimi'dir. Kral alaşağı edilip Cumhuriyet'in temelleri atılmaya başlanmıştır. Ve bu baya kanlı olmuş. Cumhuriyet'e karşı olanlar, soylular hiç düşünülmeden giyotinin altına yatırılmış. Arada çokça masum insan da öldürülmüş. Romanda ailesi yüzünden yargılanan bir gencin hikayesi var. O dönemin iç yüzünün anlatıldığı bir başyapıt... Kesinlikle tavsiyedir. Okuyun...
Hayat karşımıza istemediğimiz zorluklar getirebilir.
Ama sonuçta bizde bu hayatta ortak miras sahibi fertlerden bir tanesiyiz.
Bize getirilen zorluklar
Bize zorluk getirmeye çalışanları bulmayacak değildir aslında.
396 syf.
Tarihçiyi eleştiren çok güzel bir yapıt. Başlangıç noktası Napolyonun Moskovayı işgali.... Savaşın ve Napolyonun nasıl gelişip büyüdüğünü önce bir roman havasında o devirde yaşayan burjuva sınıfının yaşam tarzını ve bunu kendi fikirlerine bağlamlamasını görüyoruz. Tolstoy gerçekten iyi bir analizci ve iyi bir tarihçi. Roman ve hikayeciliğinin yanında keskin felsefi görüşü ve siyasi eleştirisi sağlam taşlar üzerinde yükseliyor.
Soyluların dünyasınında savaşın ne anlama geldiğinin bugün bile güncelitesini koruduğunu görebiliriz.
Eserde önce Barış yani aşk ve aşka dair güzel duygular işlenirken, daha sonra savaşı yani fransa ve rusya arasındaki münasebetleri siyasi bir dille anlatıyor.
Tolstoyun tarihi ve tarihçileri ayırırken ki muazzam prensipleri bugünün tarih anlayışının çok daha ötesinde.
Tolstoyculuk akımının yapı taşı olan bu eser, yazarın siyasi, ahlaki, felsefi ve dini bütün düşüncelerinin ve tezlerinin harmanı gibi....
794 syf.
·Beğendi·9/10
Mükemmel anlatım. mükemmel çeviri .sürükleyici efsane bir kitap herkes okumalı.İllede adalet illede adalet. ‘Adalet mülkün temelidir’ deyişini kitap okudukça aklınıza kazıyor.Ama iyiler her zaman kazanır.
478 syf.
Fransız devriminin arka bahçesi, öteki yüzünü gösteren, bu olayı enfes anlatımıyla eleştiren bir yapıt. Yazar asıl amacı doğrultusunda ilerlerken başka insanların hayatlarını da aktarır. Ve olay örgüsü bu yaşananlar üzerinden devam eder.
Ayrıca bana göre Tariz sanatının baş yapıtı kabul edilebilir bu eser. Devrin soylu kişilerini eleştirirken, ileriki dönemde de devrim yapan yoksul halkın eleştirisini muhteşem bir karma şeklinde okura sunuyor.
Anlatımı sade dili akıcı bir eser. Yazar her ne kadar devrin korkunç olaylarını dolaylı anlatımla vermek istese de ruh tahlillerindeki başarısı eseri daha da etkileyici kılmış.
Kötü bir insanın aşkı için yapabileceği en büyük fedakarlık bu olsa gerek. Ve fedakarlık yapan bir insanın daima geleceği öngörerek yaptıkları kendisini teselli eden yegane hediyedir.
Hiç kimse sidney carton gibi sevemez. hiç kimse doktor manette gibi af edemez ve hiç kimse bayan defargenin öfkesine kinine sahip olamaz.
Her şey olağan dışı. Her duygu kendi içinde çok güçlü...