Mustafa İslamoğlu

Mustafa İslamoğluYürek Devleti yazarı
Yazar
Derleyen
Çevirmen
7.0/10
1.523 Kişi
6,6bin
Okunma
365
Beğeni
20,9bin
Gösterim

Mustafa İslamoğlu Kimdir?

Mustafa İslamoğlu, ilk Arapça ve temel dinî eğitimini babası Ahmet İslamoğlu'ndan aldı. Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsü'nde başladığı yüksek öğrenimine Kahire'de El-Ezher Üniversitesi İslam hukuku fakültesinde devam etti. Ancak El-Ezher'deki eğitimini tamamlamadan bıraktı. Yazı hayatına edebiyatla başladı. İlk makaleleri 1980'de Millî Gazete'de, 1982-83 yılları arasında Yeni Devir gazetesinde yayımlandı. Anadolu'da Vakit, Selam, Ribat, Yeni Şafak, Meydan, Özgün Duruş gibi gazete ve dergilerde makaleleleri, Mavera, Aylık Dergi ve Dergâh gibi dergilerde de edebî eserleri yayımlandı. Mustafa İslamoğlu'nun şiirlerinden oluşan ilk kitabı Heyelan, 1987 yılında Aylık Dergi Yayınları tarafından yayımlandı. 1989 yılında İslâmî hareket önderleriyle yaptığı sohbetleri Öncülerle Konuşmalar başlığı altında kitaplaştırıldı. Bu dönemde Mısırlı yazar Safinaz Kâzım'ın Fî Mez'eleti's-Sufur vel Hicâb başlıklı eserini Kadının Özgürlüğü başlığıyla Türkçe'ye tercüme etti. Anadolu İslâmî Hareketleri başlıklı dizisi 1991 ile 1993 yılları arasında yayımladı. Bu serinin ilk cildini Hasan Ali el-Beyyûmî ile birlikte Arapça'ya da tercüme etti. 1998 yılında Tefsiru-l-Kur'ân Te'vilu'l-Furkān başlıklı görüntülü ve sesli tefsir derslerine başladı, 200 ders olarak tamamlandı. Hayat Kitabı Kur'an başlığı verilen meâl çalışması da bu faaliyet ile eş zamanlı olarak tamamlandı. 2008 yılında başlayan Esmâ-ul Hüsnâ dersleri de 2012 yılında tamamlandı ve üç cilt olarak yayımlandı. Yazar, 1997 yılında İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Helmann-Hammet Ödülü'ne layık görüldü. Mustafa İslamoğlu, kendi kurduğu ve İslâmî İlimler Akademisi adını verdiği okulunda tefsir usûlü dersleri vermeye devam ediyor. Yazar, evli ve beş çocuk babasıdır.
Unvan:
Türk İlahiyatçı, Şâir
Doğum:
Develi, Kayseri, Türkiye, 28 Ekim 1960

Okurlar

365 okur beğendi.
6,6bin okur okudu.
212 okur okuyor.
1.766 okur okuyacak.
109 okur yarım bıraktı.

Mustafa İslamoğlu Derlediği Kitapları

Tümünü gör

Mustafa İslamoğlu Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Yazık!
Niçin olacak, onların gözünde "büyük adam" olmanın ölçüsü altındı, paraydı, güçtü, saltanattı, ihtişamdı, iktidardı. Onlar sadece bu saydıklarımızın önünde eğilirler, bunlarla insana boyun eğdirirlerdi. Bunun dışında, Allah'a, anlama, ahlâka, erdeme teslim olmak onların kitabında yazmazdı.
Peygamber balına konmuş sinek miyiz, yoksa o petekte bulunan arı mı?
Muazzam
Kalem Sûresi 4.âyeti: "Evet, çünkü sen, muhteşem bir ahlaka sahipsin!"
Allah Resulüne(s.a.s).
"Hem unutma dedi, unutma, Muhammed muhabbettir. Muhabbet ise, akıl işi değil yürek işidir. Kişi aklıyla değil kalbiyle sever. Onu hissetmeden onu anlamak ne mümkün? Onu sevmeden onu hissetmek ne mümkün?"
Sayfa 16 - Düşün yayıncılıkKitabı okudu
Bir soru:
Âdem dünyaya sürgün mü edildi, tayin mi edildi? Ve cevabı: "Daha sonra Rabbi onu seçti, tevbesini kabul etti ve ona doğru yolu gösterdi;ve dedi ki: Oradan hep birlikte çıkın.."
Sayfa 65 - Düşün yayıncılıkKitabı okudu

Mustafa İslamoğlu İletileri

Tümünü gör
Peygamberi peygamber yapan bedeni değil mesajıdır.Fakat,eğer ortadan kaldırılan misyonu ise İşte peygamber asıl o zaman ölmüş,öldürülmüş demektir. Birincisini genellikle peygamber düşmanları yapar,fakat ikincisini peygambere dost olduğunu söyleyenler yapar. Bu nasıl dostluktur ki, dost oldukları peygambere onun düşmanlarından daha beter fenalık ederler
Mustafa İslamoğlu
Mustafa İslamoğlu
İnsan! Varlık sofrasına en son geldin. En başa kurulmaya kalkıyorsun!
Mustafa İslamoğlu
Mustafa İslamoğlu

Mustafa İslamoğlu Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
136 syf.
·
Puan vermedi
Nerden başlasam bilemedim ama şunu söylemek isterim ki bir insan yüreğindeki devlete Allah'ı iktidar olarak getirmediği müddetçe ne anlatırsa anlatsın boşa konuşmuştur ... Okunmasını özellikle tavsiye ediyorum ..
Yürek Devleti
Yürek DevletiMustafa İslamoğlu · Düşün Yayıncılık · 2001751 okunma
446 syf.
10/10 puan verdi
Bu eserin klasik bir siyer çalışması olmadığı muhakkak. Derdi anlamak ve anladığını en açık biçimde sunmak olan bir eser. Tasavvur zamanla ortaya çıkan kimi zaman olanı olduğu gibi bize sunan ancak çoğu zaman ,zamanın ve koşulların çarpıklaştırması ile oluşan bir yanılsama olarak çıkar karşımıza. Peygamber tasavvurları özelde de Hazreti Muhammed(SAV) iki çarpık zihniyetin ürettiği ,yaydığı bir atmosferde anlam kayması yaşamıştır.Hazreti İsa( A) ise bizzat son vahyin ikazı ile açıklığa kavuşmuştur. Bu kitap Kuranı Kerim'in doğrudan ilk muhatabı olan son elçiye bir model insan ,kul perspektifinde yüce kitabın referans ayetlerini kaynak göstererek yapıyor. Gerçekleri görmek için ön yargılara değil vahyin ışığına ve aklı selim -kalbi selime ihtiyaç olduğunu düşünenlerdenim.
Üç Muhammed
Üç MuhammedMustafa İslamoğlu · Düşün Yayıncılık · 2008531 okunma
120 syf.
·
Puan vermedi
Peygamberi Çağa Taşımak
İslamoğlu hoca her bir, bir diğerinden daha güzel ve sade bir dil anlatılmak isten konuları. Efendim adlı kitabı Peygamberin (s) misyon ve şefkatın müminlerin karekterinde çağa taşımak gerekir.
Efendim(s.a.v)
Efendim(s.a.v)Mustafa İslamoğlu · Düşün Yayıncılık · 2012125 okunma