Yürek Fethi

8,8/10  (8 Oy) · 
44 okunma  · 
6 beğeni  · 
856 gösterim
Bu kitap, konusu itibariyle Yürek Devleti'nin bir devamı niteliğindedir. Okuyanlar iyi hatırlayacaklardır; Yürek Devleti, insanın kendi yüreğini nasıl fethedeceğini ele alıyordu.Elinizde tuttuğunuz bu eser de, Yürek Devleti'nin bittiği yerden başlıyor ve başka yüreklerin nasıl fethedileceğini ele alıyor. Bu kitabın ruşeymi 1991 yılında Hatay'da Yürek Fethi isimli konferansla atıldı. O tarihten bu güne, kitap hep kendi kendisini yazmayı sürdürdü, ta ki doğum tarihi olan bugüne kadar. Onu incitmeden nazik kollarınıza bırakıyorum.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9755500454
 • Yayınevi:
  Düşün Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Ayşenur 
27 May 21:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir İsrail'li diplomat Londra'da saldırıya uğrar bunun adı terörizmdir. Bir yıl içersinde (1988) tek silahı çakıl taşları olan tam 327 Filistin'li çocuk İsrail askerleri tarafından öldürülmüştür. Bunun adı düzeni sağlamadır. Buna karşılık aynı yıl çoğunluğu çocuklara kurşun sıkan asker olmak üzere ölen İsrailli sayısı 8'dir ve bunun adı da İslamcı terördür.!!!!

Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 202 - Denge yayınları)Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 202 - Denge yayınları)
Ayşenur 
27 May 10:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yürekler arası eskiden var olan yollar kullanılmaya kullanılmaya unutulmuş, yeni yollar açılmamış, hatta yürekler arasına modern çağ, modern Berlin duvarları ve Çin setleri inşa etmiştir. Yürekler arasına inşa edilen tüm modern engellerin harcı da ideolojiler olmuştur.

Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 40 - denge yayınları)Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 40 - denge yayınları)
Afra 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Oku emri okumanın bütün anlamlarını içeriyordu.Gözle oku, zihinle oku, gönülle oku.Kitabı oku, tabiatı oku, kainatı oku, olayları oku, tarihi oku ve hepsinden öte kendini oku.Okuyarak oku, düşünerek oku, yaşayarak oku, duyarak oku. Ama inanarak Allah'ın adıyla oku. Okuyarak bilgiyi, düşünerek hikmeti, yaşayarak tecrübeyi, duyarak irfanı elde etmek mümkündür. Tefekkür bir okuma biçimiydi, zikir bir okuma biçimiydi; tıpkı tilavet ve kıraat gibi.

Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 101)Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 101)
Afra 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

''-ona yumuşak bir üslupla söyleyin(20,44)''

Abbasi Halifesi Harun Reşit'in kendisini çok uygunsuz bir üslupla uyaran bir nasihatçıya Taha suresinin yukarıda geçen ayetlerini kastederek şöyle dediği rivayet edilir:''Yavaş ol!Allah senden daha hayırlısını (Hz. Musa ve Harun) benden daha şerlisine (firavun) gönderirken yumuşak konuşmasını emretti.''

Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (123)Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (123)
Afra 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İslâm’ı İslâm’ın dostlarından değil düşmanlarından öğrenen insanlar için hüküm verip infaz etmeyeceksin. Bir çocuğun reddettiği İslâm’ın Allah’ın İslâm’ı değil babalarının İslâmı olduğunu bilecek ve onu zaten senin de reddetmen gerektiğini hatırlayacak, onu kınamak yerine karanlık yüreğine ışık tutacak, sevgiden oltanı gönül ummanına şefkatle atacaksın.

Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 60)Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 60)
Afra 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sorumluluğu’nun bilincinde her insan, mutluluğun öbür adı olan İslâm’dan uzak yaşayan her bireyin sancısını bağrında hissetmelidir. İsyanı kutsayan kentlerin fücur akan caddelerinde sele kapılmış çiçekleri birer birer toplamalıdır. İnsan yüreğini acımasızca kundaklayan modernizmin çıkardığı küresel yangından bir can kurtarmanın savaşını vermelidir. İnanan her insan şu duyguyu taşımalıdır:

Elimi uzatabileceğim halde uzatmadığım için yüreği kundaklanan her insanın katili olarak beni hesaba çekecekler. Gel, diyecekler, sen elinden tutsaydın bu insan şimdi ateşte mahkûm olmayacaktı. Sen sorumluluğunu yerine getirseydin, Kitab mahzun olmayacaktı. Fetih işçisi olsaydın, zaman ve mekan ihanete uğramayacaktı.

Bir benimle ne çıkar demeyeceksin. Baharın haberini karın altında, kışa inat açan kardelenlerin verdiğini unutmayacaksın. Kim var, diye sağa sola bakmayacaksın. Ben varım, diyecek ve yürüyeceksin.

Caddelerde gördüğün cahil yığınlara, güneşi ceketinin astarında kaybetmiş kitlelere, yüreğinden habersiz göğsüne takacak sahte muskalar arayan kalabalıklara acıyacak, onlar arasında gördüğün cins tohumlara toprağı işaret edeceksin. Cins tohumu, cins toprakla buluşturan cins bahçıvan olacaksın. Uygun iklimi ise Allah verecek.

Bırak otçuların gözü yoncada olsun. Senin gözün daima insanda olacak. Hammaddesi makbul fakat adresini yitirmiş birini gördüğünde, “ bundan ne güzel Müslüman olur” diyecek ve tüm yüreğinle hidayeti için dua edeceksin. Onu kimliğini yitirmiş bir halde gördüğünde kahrolacak, elinden bir şey gelmiyorsa dahi, yüreğin bir peygamber yüreği gibi yanıp “ Allah’ım onları affet, onlara hidayet et, çünkü onlar bilmiyorlar!” diye yakaracaksın. Arşın kapısına onlar için asılacak, yüreklerin mührünü çözmesi için başını o kapının eşiğine vuracak, vuracaksın.

Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 59)Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 59)

Savaş
İslam savaş realitesini reddetmez. İslam, savaşın salt dünyevi işgal, siyasal egemenlik, sömürü gibi emperyalist duygularla yapılmayacağını dost düşman herkese göstererek, savaşı daha yüce bir hedef olan insanın mutluluğu önündeki engelin kaldırılması amacına matuf kılmıştır.

Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 23 - Denge yayınları)Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 23 - Denge yayınları)

Fetih
İslam'ın insana ulaşması her zaman kendiliğinden ve kolayca gerçekleşmemiştir. Çoğu zaman insanla İslam'ın arasına engeller girmiştir. Bu engeller kimi zaman tabii, kimi zaman beşeridir. Kimi zaman fiziki kimi zaman da manevidir. Hangi türden olursa olsun, bu engelleri kaldırıp İslam'ı insanla buluşturacak kapıyı açma eylemine "fetih" diyoruz.

Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 18 - Denge yayınları)Yürek Fethi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 18 - Denge yayınları)