Adayış Risalesi

9,4/10  (7 Oy) · 
51 okunma  · 
5 beğeni  · 
672 gösterim
İşte bu noktada "hayat kitabı" olan Kur'an'ın teklif ettiği yöntemlerden biri olan adayış sürecini başlatmak, sorunlarımızdan birinin daha çözümünde bize kolaylık sağlayabilir.

Doğumevinin kapısında heyecanla bekleyen baba adaylarından kaçı çocuklarının seslerini daha ilk duyduklarında İmran'ın kadınının gösterdiği 'erkekliğin' binde birini göstererek, "Ya Rabbi, bunu sana adadım, benden kabul buyur!" diyebilmektedir? Allah'ın kendisine üç, beş, yed, evlat verdiği Müslüman babalar hepsini kendi yolunda harcadığı bunca evlattan birini dahi O'nun yoluna kalben, ihlasla bağışlamıyor, "Eti de kemiği de senin, senin dinin ya Rabbi" diyemiyorsa; dahası en mütedeyyin anne babalar dahi İslami hassasiyetinden kuşku duymadıkları evlatlarının bir akşam eve geç gelişi karşısında gözleri parlıyor, yerlerinde duramıyorlarsa, şehadetten sözeden evlatlarına, "Aman, o nasıl söz? Allah korusun! diyorlarsa Allah'ı sevdiklerine kimi inandırabilirler ve nasıl yücelir dinin yerlerde sürünen sancağı?
(Sunuş Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  130
 • ISBN:
  9789755500072
 • Yayınevi:
  Düşün
 • Kitabın Türü:
Birgül Avşar 
 28 Oca 23:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adayış Risalesi Islamoglunun en sevdiğim kitabı. Çünkü kuranda en sevdiğim kıssalardan ve surelerden biri Meryem suresi ve içinde geçen kıssadır. Kitapta Hanne'nin Hz Meryemi adayış süreci anlatılıyor.Çağımızın anne babalarına sesleniliyor, Hanne çok cesur bir eylem gerçekleştiriyor ve daha doğmamış bebeğini Allah'a adıyor..Kendini gayeden yoksun ve değersiz görmemek için adandığımız kapılar önemli ve kitap bunu sorgulatıyor.

Kitaptan 4 Alıntı

Afra 
26 Mar 18:33 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İpi kopmuş, imamesi kaybolmuş, taneleri dağılmış bir tesbihe dönen ümmet kendi önderlerini yetiştirme sürecine daha ana karnındayken başlaması gerektiğini bilecek; Meryem'ini adayacak Hanne'leri yetiştirmeden, ''müjde'' demeye gelen çağın ''İsa'' larını bekleme ucuzluğuna düşmeyecektir. Ümmet kendi yol göstericilerini yetiştirmede Kur'an'ın gösterdiği usûlü ve uslûbu benimseyecektir..

^^her toplumun bir yol göstericisi vardır^^ (13/7)

Adayış Risalesi, Mustafa İslamoğluAdayış Risalesi, Mustafa İslamoğlu
Afra 
26 Mar 18:32 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Eğer Müslüman bir ailede kadın; 'Esime ve çocuğuma karsı görevimi tam yapayım' derse 24 saat ona ancak yeter.Bu nedenle Müslüman bir kadının ek bir işe soyunması bizce asli görevini ve isini aksatması anlamına gelir.Değilse sorun Müslüman kadının çalısıp çalışmayacağı sorunu değildir.Hem müslüman kadın aylak mıymıs ,boş mu kalmış ki birileri onun calışıp çalışmayacağını kendilerine dert ediniyorlar...!

Adayış Risalesi, Mustafa İslamoğluAdayış Risalesi, Mustafa İslamoğlu
Afra 
26 Mar 18:32 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İslami toplumun oluşturulmasında en büyük rol hiç şüphesiz Müslüman kadınındır. Hele basın-yayın ve iletişim organlarının çocuklarımızı manevi bir katliama tabi tuttuğu bir dönemde Müslüman kadın onları nasıl bir dakika boş bırakabilir ? Nasıl kendisini ve terbiyesiyle yükümlü olduğu yavrularını göz göre göre televziyon adlı o canavarın hoyrat kollarına teslim edebilir .

Adayış Risalesi, Mustafa İslamoğluAdayış Risalesi, Mustafa İslamoğlu
Eslem 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Ademoğlu nasıl ki gerçek ilahını kaybettiği an kendisine hemen sahte ilahlar bulmakta zorlanmıyor, bir yerlerden bulup buluşturup tapınmaya başlıyorsa; adanacak gerçek kapıyı yitirdiği zaman da kendisine sahte kapılar bulmakta zorluk çekmemiştir."

Adayış Risalesi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 11)Adayış Risalesi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 11)