İmamlar ve Sultanlar

7,9/10  (7 Oy) · 
30 okunma  · 
5 beğeni  · 
655 gösterim
İnsanlar "kuru et yiyen bir kadının oğlu" olan bir Peygamber yerine, elmas taçlı, sırma kaftanlı bir "Peygamber" tasavvur ediyorlardı. Yalnız tasavvur etmekle kalmıyorlar, ömrü boyunca bunlardan nefret eden ve uzak duran Nebi'den geriye kalan hatırayı bu tasavvura uygun aksesuarlarla süslüyorlardı. Yani insanlar "bir kul gibi yiyip bir kul gibi yaşayan" bir peygambere inanmak yerine, tasavvurlarında kayser ve kisra'ya benzettikleri bir peygambere inanmayı yeğliyorlardı. Özetle insanlar "bir kul gibi yaşamak"tan daha çok "kayser ve kisra gibi yaşama"ya taliptiler. Kendi hayatlarını Peygamber'e uydurmak istemeyenler, Peygamber'i ve onun tebliğ ettiği dini kendi tasavvurlarındaki hayata uyduruyorlardı. Bu "uydurma" işlemi "Hilafet, İslam Devleti" gibi kavramları da kapsamına alıyordu. Bu nedenle siyaset sahnesine fırlayan müslümanlar kendilerine peygamberin "kul" siyasetini değil, insanlara "kullarım" demeye alışmış sulta sahiplerinin "piramitçi" siyasetini örnek alıyorlar, kafalarındaki "devlet" düşüncesini ona göre şekillendiriyorlardı.

Bu hiç de iç açıcı olmayan durum, sözkonusu alanda kesif bir entelektüel boşluk yaşandığı sonucuna götürdü beni. Bu boşluk "İslam siyaset teorileri" alanında değil daha çok bütün teorilere temel teşkil eden "tarihi ilk örnekler" alanında yaşanıyordu. Bu eser sözkonusu boşluğu yalnız başına doldurma iddasının değil, nebevi ve sultani siyaset arasındaki temel farklılıkları hicri ilk yüzelli yıllık örneklerinden yola çıkarak ortaya koyma çabasının bir ürünüdür.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789755500041
 • Yayınevi:
  Denge Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut Mahfuz 
06 Oca 13:44 · Kitabı okudu · 2066 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı ilk aldığımda korkudan iki hafta başlayamadım...
iki günde iki kez okudum.. bugün kü fikir dünyama ışık tutan direniş eksenli temel duruşumu sayesinde edindim.. tüm okumalarımı şekillendiren yoluma ışık tutan kafa açan bir eser oldu..
İmamlık saltanata dönüştüğü an başlıyor zulmun hikayesi...
imam isek ne ala
sultan oldu isek vay halimize dediklerini işitiyorsunuz...