İmamlar ve Sultanlar

8,1/10  (9 Oy) · 
35 okunma  · 
8 beğeni  · 
671 gösterim
İnsanlar "kuru et yiyen bir kadının oğlu" olan bir Peygamber yerine, elmas taçlı, sırma kaftanlı bir "Peygamber" tasavvur ediyorlardı. Yalnız tasavvur etmekle kalmıyorlar, ömrü boyunca bunlardan nefret eden ve uzak duran Nebi'den geriye kalan hatırayı bu tasavvura uygun aksesuarlarla süslüyorlardı. Yani insanlar "bir kul gibi yiyip bir kul gibi yaşayan" bir peygambere inanmak yerine, tasavvurlarında kayser ve kisra'ya benzettikleri bir peygambere inanmayı yeğliyorlardı. Özetle insanlar "bir kul gibi yaşamak"tan daha çok "kayser ve kisra gibi yaşama"ya taliptiler. Kendi hayatlarını Peygamber'e uydurmak istemeyenler, Peygamber'i ve onun tebliğ ettiği dini kendi tasavvurlarındaki hayata uyduruyorlardı. Bu "uydurma" işlemi "Hilafet, İslam Devleti" gibi kavramları da kapsamına alıyordu. Bu nedenle siyaset sahnesine fırlayan müslümanlar kendilerine peygamberin "kul" siyasetini değil, insanlara "kullarım" demeye alışmış sulta sahiplerinin "piramitçi" siyasetini örnek alıyorlar, kafalarındaki "devlet" düşüncesini ona göre şekillendiriyorlardı.

Bu hiç de iç açıcı olmayan durum, sözkonusu alanda kesif bir entelektüel boşluk yaşandığı sonucuna götürdü beni. Bu boşluk "İslam siyaset teorileri" alanında değil daha çok bütün teorilere temel teşkil eden "tarihi ilk örnekler" alanında yaşanıyordu. Bu eser sözkonusu boşluğu yalnız başına doldurma iddasının değil, nebevi ve sultani siyaset arasındaki temel farklılıkları hicri ilk yüzelli yıllık örneklerinden yola çıkarak ortaya koyma çabasının bir ürünüdür.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789755500041
 • Yayınevi:
  Denge Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut Mahfuz 
06 Oca 13:44 · Kitabı okudu · 2066 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı ilk aldığımda korkudan iki hafta başlayamadım...
iki günde iki kez okudum.. bugün kü fikir dünyama ışık tutan direniş eksenli temel duruşumu sayesinde edindim.. tüm okumalarımı şekillendiren yoluma ışık tutan kafa açan bir eser oldu..
İmamlık saltanata dönüştüğü an başlıyor zulmun hikayesi...
imam isek ne ala
sultan oldu isek vay halimize dediklerini işitiyorsunuz...

Hatice doğan 
22 Ağu 14:20 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mustafa hocayı yaklaşık 5 yıldır takip ediyorum görüşlerini önemsediğim ve sevdiğim bir Allah'ın kuludur buna rağmen okuduğum ilk kitabıdır imamlar ve sultanlar ama son olmayacağı kesin...kitap peygamberden 50 yıl sonra nasıl nebevi hilafetin saltanata dönüştüğünü saltanatta olan sultanlarin nasıl zulüm yaptıklarını bunu meşru göstermek için her yolu bulduklarını görüyoruz.kitabın son bölümüyse imam azam'ın zalim sultana karşı mücadelesıni görüyoruz.Okunması gereken bir kitap.

Mehmet maşuk aksoy 
16 Tem 16:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Peygamberden 30 yıl sonra hilafetin nasıl saltanata, halifeliğin nasıl sultanlığa dönüştürüldüğünü anlatan okunması gereken birkaynak. Saltanat uğruna uydurulan hadisler, mesnetsiz fetvalar, satın alınan sahabeler ve bu sultanların zulmüne baş kaldıran imamların koparılan kelleleri. Belkide kitaptaki en can alıcı ayrıntı akılcı akımın en büyük imamlarından imam ebu hanifenin hayatından kısa bir kesit ve şu anda gelenksel islam kültüründen olan hanefi mezhebinden olan insanların kendi imamları hakkında bilmediği gerçekler. @masukaksoy

Kitaptan 2 Alıntı

Hatice doğan 
22 Ağu 10:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Âl-i imran,26
"De ki:Allah'ım,mülk sahibi sensin.İstediğine mülk verirsin,istediğinden mülkü alırsın;istediğini yüceltirsin ve istediğini alçaltırsın.Hayır senin elindedir;elbette sen herşeye güç yetirensin."

İmamlar ve Sultanlar, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 246)İmamlar ve Sultanlar, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 246)
Hatice doğan 
20 Ağu 19:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

zeyd bin Ali
"İmam sırtına cübbe geçirmeyi beceren değil,kılıcını kuşanandır"

İmamlar ve Sultanlar, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 207)İmamlar ve Sultanlar, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 207)