Mustafa Uyar

Mustafa Uyar

YazarÇevirmen
8.7/10
7 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Türkler, kadına anneliğin yanında kutsallıkta atfetmişlerdir. Annelerini, "Anam tuğlu kutlu ağa" diye adlandıran Uygurlar eski şiirlerine anneyi tuğluluk ve kutluluk ünvanlarıyla onurlandırmaktaydılar. Türk anlayışında evin sahibi kadın idi.
Türkiye Selçuklu Sultanı 1. İzzeddin Keykavus Sinop ve Antalya'yı feth ettiği için "Sultanul-Bahreyn( İki Denizin Sultanı) lakabını almaya hak kazanmıştır.
Mustafa Uyar
Sayfa 365 - Grafiker Yayınları
"Sanki ters istikamette esen iki kuvvetli rüzgar çarpışmak üzere gibiydi. Bu rüzgarların çarpışmasından ya korkunç bir girdap doğacak, ya da bu iki rüzgar birleşip, tek ve büyük bir fırtına olacaktı.
Fransız Tarihçi Jean Paul Ortadoğu'dan doğuya doğru giden muazzam İslam dalgasıyla, Asya'nın ortasından Batıya doğru gelen müthiş Türk akışının karşılaşmasını ve buluşmasını bu bedii ifadelerle dile getiriyor.
Mustafa Uyar
Grafiker Yayınları
Ey babam Alp Arslan! İşte sana müjde, henüz çocuk olarak bırakmış olduğun oğlun, dünyayı baştanbaşa fethetmiştir.
-Sultan Melikşah ( Sultan Akdeniz'e ulaştıktan sonra babasının kabrine serpilmesi için kum aldırır ve İran'a ulaştığında kabrinin üzerine serper ve böyle der.
Mustafa Uyar
Grafiker Yayınları
Türklerin Anadolu'daki ilk Camii Şeddadi Emiri Menuçehr tarafından kendi adıyla yapılan Menuçehr Camiidir.
Mustafa Uyar
Sayfa 117 - Grafiker Yayınları
824 syf.
·52 günde·Beğendi·9/10
Selçuklu tarihini merak eden herkes için çok önemli bir kaynak.
Eğer Selçuklu tarihine ilginiz varsa, Atalarımızın nasıl dönüşümler yaşadığını öğrenmek istiyorsanız kesinlikle okuyun hatta daha doğrusu 1000 senedir aynı kalan ırksal özelliklerimizin de farkına varırsınız. İllaki öğrenci ya da öğretmen olmasına gerek yok kitap çok güzel yazılmış, Değerli yazarların yer yer kendi yorumları da olayları anlamanıza yardımcı oluyor.
172 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Yazar Moğollar ve Türkler döneminde İran’da kadınların son derece ileri haklara sahip olduğunu ortaya koyuyor ama bu haklar öyle bildiğimiz, medeni milletlere özgü haklar değil maalesef.
Evet, kadınlara verilen haklar Arap, İslam toplumuyla kıyaslandığında ileri haklar fakat bir de bakıyorsunuz Kaan Ögedey (1229-1241) Cengiz Han Yasalarının verdiği yetkiye dayanarak, bir kabilenin kızlarının, belirlenen bir başka kabile mensupları ile evlendirilmesini emrediyor.
Fakat kabile bu emre uymayınca, aynı kabilede o sene kocaya verilen yedi yaşından büyük kızların ayrılmalarını ve onlara tüm oradakilerin tecavüz etmeleri emrini veriyor.
Bu emir uygulanırken tecavüz edilen kızların sayısı dört bini ve buluyor ve iki küçük kız da tecavüz esnasında ölüyor. (Sayfa 62)
Hanlar, zenginler, komutanlar ve parası olan erkekler isterlerse, aynı İslam toplumlarında olduğu gibi haremlerine yüzlerce kadın alabiliyorlar, istediği zaman bunları başkalarına satabiliyorlar. Yağmalanan şehirlerin kadınlarına tecavüz ediliyor, pazarlarda satılıyor.
İnsan sormadan edemiyor, peki ama hangi kadın hakkı?
Yazar kitabında bunu da açıklıyor ve “Moğol ve Türkler İslam’ı kabul ettikten sonra, İran’da kadınlar bütün haklarında, eskisinden daha kütü duruma düştüler.” Diyor ve bir akademisyen titizliği ile tüm bunları da belgeliyor.
Moğol, Türk, İran tarihinde kadının yerini merak edenler için mutlaka okunması gereken bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Uyar
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.