1000Kitap Logosu
Nazmi Ağıl
Nazmi Ağıl
Nazmi Ağıl

Nazmi Ağıl

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.4
296 Kişi
988
Okunma
2
Beğeni
1.186
Gösterim
Unvan
Türk Yazar, Şair ve Çevirmen
Doğum
Eskişehir, Türkiye, 1964
Yaşamı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. Halen Koç Üniversitesi, İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor. Geoffrey Chaucer’dan Canterbury Hikâyeleri, Theodore Roethke’den Açık Ev ve John Ashbery’den Dışbükey Bir Aynada Otoportre adlı yapıtları dilimize kazandırdı. Şiir kitapları: Gökçe Yazı (1998), Boşanma Dosyası (1998; Yunus Nadi Şiir Ödülü), Beni Böyle Değiştiren (1999), Aşk Küçücük, Kırılgan (2002), Kokarca Aramak (2005)
Gülcan Durak
Bangladesh Blues'i inceledi.
124 syf.
·
Puan vermedi
"İğnelerinizi ödünç verin bana, ne olur, ilmeklerinizi ödünç verin, ki kelimelerimle giydirebileyim bu çirkin yeryüzünü en son modaya uygun, en kaliteli kumaştan elbiselerle, ama sırrınızı da öğretin bana, dizelerimi süper saydam yapayım, içindekileri tüm çıplaklığıyla göstersinler diye, akan çıbanları, sarkmış göbekleri, kaşınan egzamaları ve kokan mantarlarıyla bacak aralarında, pahalı markalarla kasıla kasıla yürürlerken bakan bütün gözleri kolayca kandırabileceklerini sanarak. Sabrınızı ödünç verin bana, disiplininizi, odaklanmayı, sanatınızı, ama öğretin başka her yönden kusursuz işinizin içine o sürekli çözülen düğümü nasıl attığınızı." . . Nazmi Ağıl'ın 2018 yılında bir grup gazeteci ile Bangladeş ziyareti sırasında hissettiği duyguları, gezdiği mekânları, aradaki kurulmuş köprüleri sağlamlaştırma çabalarını okuyoruz. Nesirleri bir kenara bırakıp, nazım dolu sayfalarla gelmiş bize Ağıl. Şiirleri solda ingilizce, sağda türkçe olacak şekilde görüyoruz. Ayrıca en arka sayfalar da Bangladeş sokaklarına gidiyoruz. Birbirinden etnik fotoğraflar ile bu duygu döşeli kitabı kapatıyoruz. Bir diğerine uzanıyor elimiz, içimiz biraz buruk. .
Bangladesh Blues
0.0/10
· 6 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
BKM KİTAP
Sponsorlu
İş Bankası Yayınları Tüm Kitaplarında %50 İndirim
Charles Dickens'dan "İki Şehrin Hikayesi" veya Carlo Collodi'den "Pinokyo" veya Dostoyevski'nin başyapıtı "Karamazov Kardeşler", bu liste uzar gider ama ne bkmkitap'ta ne de İş Bankası Kültür Yayınları'nda kitaplar bitmez. Tüm kitapseverleri mutlu etmek için İş Bankası Kültür Yayınları'nın tüm kitaplarına %50 indirim yaptık!💥 İndirimi yakalamak için bkmkitap.com'u ziyaret etmeyi unutmayın!📚 Hemen İncele: bkmkitap.com/is-bankasi-kultur-y...
1
567
peace
Yağmura Bunca Düşkün (Toplu Şiirler 1998-2014)'i inceledi.
Merhabalar, Pek popüler olmayan bu kitap raflar arasında gezinirken elime geldi ve birkaç sayfa okudum. Sanıyorum ki bu kadar okuma yazarın şiirleri hakkında küçük bir inceleme yazmama olanak sağlıyor. Şiirler; oldukça anlaşılır ve duyguyu aktarabilen cinsten. Sade, oyunsuz ve fazla şiirsellik yapılmadan yazılmış. Duyguların belirgin olduğunu söylemek doğru olur. Ben, şiirlerin bir kısmını atladım; kötü oldukları için değildi. Bir kısmını birkaç defa okudum ve not ettim. "Çürüme" ve "Yap-Boz" şiirleri benim favori Nazmi Ağıl şiirlerimdir.