Nermin Bezmen

Nermin Bezmen

Yazar
8.0/10
969 Kişi
·
3.914
Okunma
·
169
Beğeni
·
8008
Gösterim
Adı:
Nermin Bezmen
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Antalya, İstanbul, 1954
Maçka İlkokulu'nu bitirdi. Atatürk Kız Lisesi'nde okurken, son sınıfta AFS bursuyla Amerika'ya gitti. Dönüşte Sultanahmet Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu'na devam ederek 1974 yılında mezun oldu. 1975 yılının Ocak ayında 21 yaşındayken, yanında çalıştığı 39 yaşındaki iş adamı Pamir Bezmen'le evlendi. İki çocuğu oldu. 29 Ocak 2009'da eşini kaybetti.

Bezmen televizyon sunuculuğu, dergi yazarlığı ve halkla ilişkiler faaliyetleri yürüttü; gelenekli Türk sanatları ile ilgilendi. Kendi atölyesinde yetişkin ve çocuklara resim dersi verdi. Popüler edebiyat dalında rağbet gören kitaplar yazdı.
Biz her zaman birbirimize aitiz Shura.Ve ne olursa olsun birbirimize ait olacağız.Biz, bir diğerimizin kanındayız, hatıralarındayız.Şartlar ne olursa olsun değişmeyecek.
"Ne garip... Nasıl da biliyor kendisini anlatmayı tabiat. Oysa insanın içinde ne fırtınalar kopuyor, hiç fark edilmiyor. "
216 syf.
·Puan vermedi
Nermin Bezmen, çok akıcı ve olay kurgusu oldukça güzel bir kitap yazmış.
Konusu her ne kadar bilindik olsa da Nermin Bezmen öyle güzel yazmış ki çok etkileniyorsunuz.
Roman ülkemizde son dönemde insanlığın iyice çivisinin çıkmış olduğunu, cahil insanları, küçük kız çocuklarının kendinden yaşça büyük erkeklerle evlendirilmesini, ensest ilişkileri ve sonu gelmeyen cinci hocalar üzerinden kadınların ve erkeklerin neler yaşadığını anlatıyor bize.
Toplumun kanayan en büyük yarasını konu almış yazar tebrik ediyorum kendilerini.
İnsanların ruh halini çok başarılı bir şekilde yansıtmış
keşke bunlar hiç yaşanmasa çocuklar çocukluğunu yaşasa diyor insan. Ama nerede değil mi?
İyi okumalar...
376 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle Nermin Bezmen'in okuduğum ilk ve muhtemelen son olmayacak kitabı oldu. Yazarın kalemine hayran kaldığımı söylemeliyim. Şu ana kadar Türk aşk romanları arasında "Sır"dan daha iyisini okumadım. Romantizm ve tutkuyu bir kitaptan bekliyorsanız, Sır doğru seçim. Klasik Türk aşk romanlarından atmosfer ve anlatış bakımından çok farklı. Bunun bir sebebi de Nermin Bezmen'in aşkı yazarken, hissettiğini de kelimelerinde belli etmesi. Aşkı anlatmak için cesaret gerekir. Sır bu yönden çok cesur bir anlatıma sahip. Özellikle cinsellikle ilgili tabularınızı aşkla yıkıyor. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Kitap Hüma'nın 96. yaş gününde bütün evlatlarının toplandığı partisinde ölmesiyle başlıyor.
216 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Nermin Bezmen Havva’nın Cezası ile pek çok yaraya dokunuyor.

Çocuk gelinler, babası tarafından kuma, yavuklusu eliyle sermaye diye satılan, öz babasının tecavüz ettiği, oyuncak bebeğine doyamadan bebelerini kucağına alan masum kızlar, şiddet gören, kimliği yok edilmiş kadınlar, sahte tarikat, sahte şeyhler, köylerin, köylülerin kaderini yönlendiren ağalar, nesillerdir kendilerini besleyen toprağa, ağaca ihanet edenler…Okurken insan isyan ediyor .Çünkü bu bir isyan romanı.Bütün kötülere ve kötülüklere karşı...Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri ,canınız yana yana,kahrola kahrola okuyorsunuz.Yalnız sindirmesi biraz zaman alabilir...
520 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Ben az önce nasıl güzel bir kitabı bitirdim.. Kalbim nasıl yanıyor, bu duygu anlatılmaz ancak okuyunca anlarsınız ne demek istediğimi. O kadar etkilendim ki! Ben sulugöz bir insanım lakin kalbim hiçbir kitapta böylesine kırılmamıştı. Belki gerçek bir hikaye olmasından... İlk sayfalarından itibaren sizi sihirli bir atmosferin içine çekiyor. Kurt Seyt ve Shura’nın masalsı güzellikteki gerçek aşk hikayesini okuyorsunuz. Beni en çok etkileyen kısım son 100 sayfa oldu. Dediğim gibi ancak okuyunca anlarsınız. O gerçeklik içinize öyle bir tesir ediyor ki kalbiniz acımaya başlıyor. Ah, ah! Yarım kalan öyküler, küçük hataların büyük sonuçları... Bir insanın size memleketinizi, çocukluğunuzu, mutlu günlerinizi hatırlatması... Shura’nın içindeki çocuğa rağmen cesareti beni çok çok etkiledi. Yeri geldi acısını içine atmayı başardı, sevdiğinin üzülmesindense acılarını içine atmayı tercih etti. Ah, güzel kalpli Shuruçkam benim!️ Umarım hayatının 1924 sonrası döneminde her şeye rağmen mutlu olmayı başarmışsındır, gülüşündeki ışıltı zarafet umarım hiç kaybolmamıştır. Seni okumak, seni anlamak, kısa bir süre de olsa sen olmak çok güzeldi... Yazarımıza böyle bir kitap yazdığı için çok teşekkür ederim. Hayatımdan iyi ki Kurt Seyt ve Shura geçti. Siz de okuyun muhakkak!
332 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum en harika kitaplardan bir tanesiydi ..hikaye ve olay örgüsü o kadar muhteşem bir şekilde sıralanmıştı ki kitabı elimden birakamadim ..babaanne huma nin yaşadıklarını okudukça torun huma olmayi ne kadar çok istediğini fark ettim..açılardan beslenen iki karakter ve iksinin hayatında da birbirinden anlayışlı dostlar ve aşklar tek kelimeyle muhteşemdi ayrıca sarah jio ile anlatım olarak es değer buldum hem üslubu hem içeriğiyle beni kendine hayran bıraktı ..gerçek aşkı yaşadığını düşünen bayan arkadaşlara ve aşkı için savaşmayı bazen de vazgeçmeyi tercih eden herkese tavsiye ederim..
332 syf.
·Beğendi
Yakın zamanda Nermin Bezmen'in Sır kitabını hediye olduğu için okumuştum. Yorumumda iki olumsuz noktadan bahsetmiştim ama genel olarak okunabilir bir kitap diye tavsiye etmiştim. Sırf devam kitabı olduğu için ikinci kitabıda okudum çünkü yarım bırakmayı sevmem.

İyi ki okumuşum.
Adeta serüvene kapıldım gittim. İşim gücüm olmasa bir günde okurdum.

Birinci kitapta çok fazla cinsel içerik ve bana fazla gelen tasvirleri vardı bunu belirtmiştim. İkinci kitapta yazar adeta yorumları dikkate almış ve her şeyi dozunda ayarlamış. Böylelikle kurgu muhteşemliği ile ortaya çıkmış.

Anlatım zaten güzel, tarihsel olay akışları ve dönemin şartları doğru verilmiş. Kurgu da gerçek bir yaratıcılık var ve bu da okuru maceranın içine alıyor.

Aşk, tutku, sadakat, hayat, dostluk her şey var kurguda ve çok insani gerçekliklerle ortaya konulmuş.

Karakter babaanne Hüma, torununa bıraktığı günlük ile torunu Hüma'yı büyüleyici bir serüvene sürüklüyor.
Biz okurlar Hüma ile günlüğü okuyor ve zaman zaman kızıyor, yargılıyor, asla yapılmaz diyoruz, zaman zaman da neden yaptığını kadınsal iç güdülerle anlıyor onaylamasak bile hak veriyoruz. ️

Duygularına kapılıyor yer yer ağlamak Hüma ile yas tutmak istiyor insan.

Ve kitabın sonunda hep birlikte büyük bir ders alıyoruz babaanne Hüma'dan.

Kitap hakkında konuşmak istediğim çok şey var çok etkilendim ve sorguladım. Umarım birileri okursa üzerine konuşabiliriz.

SIR kitabını "denk gelirseniz okuyun" demişim şimdi kesin okuyun diyorum çünkü ikinci kitap için çok iyi hazırlıyor okuru. Açıkçası birinci kitap gerçekten sır, ikinci kitap ise bu sırrın açığa çıkmış hali.

Not: Sır kitabını okuyup vazgeçmeyin esas olay Auroranın İncileri kitabında.
Keşke tek kitap olsaymış dedim.

Aurora'nın İncileri kitabını muhakkak okuyun derim.
444 syf.
·78 günde·Beğendi·6/10
Hikaye 1890 Rusya'sından 1920 Türkiye'sine uzanıyor.Rusya'nın iç savaşı içerisinde gelişen bir aşk hikayesi anlatılmak istenmiş ama olmamış.Kitaptaki anlatım iyi anlatıma bağlı da iyi bir araştırma yapmış yazarımız .Beni etkileyen tarih kısmı oldu açıkcası .Kahramanları tanıyamıyorsunuz romanda bir his uyandırmadı bende yani.Aşk kısmına gelince kesinlikle tanımı bile yok sadece heves var yani kahramanlardan Kurt Seyt 'i ne istediğini bilmemesi ve tercihlerinden dolayı mutlu olamaması .Yazar dedesi konusunda objektif olamamış bence .Ama okunası bir kitaptı.
376 syf.
·Beğendi
️ Yetişkin İçerik


Yazardan okuduğum ilk kitap. Genel de Kurt Seyit ve Shura üçlemesi ile tanınıyor ama ben dizisi çekildiği için tercih etmedim. Üstelik dedesiymiş kurt seyit bu özel durumda beni soğuttu o romanlardan.
Yazarın anlatımı, kurgulaması ve hayal gücü oldukça başarılı. Akıcı anlaşılır cümleler, detaylı betimlemeler ve sade bir üslup var. Sadece dönem kurgusu olduğu için farklı kültürel terimler söz konusu merak edenlerinn araştırması gerekiyor. Ben açıkçası ev dekorunun veya kıyafetin Rus tarzını belirten betimlemelerini çok önemsemedim.
Roman her ne kadar bir aşk kurgusu olsada içinde bir çok şey var. Fakat cinsellik ön planda. Aşkı her anlamıyla anlatmış yazar.
Tarih var. Bir çok roman ve hatta tarih kitaplarının! aksine, oldukça doğru anlatılmış bir tarih var. Balkan harbi ve 1. Dünya savaşının başlangıç dönemi oldukça doğru akış ile ifade edilmiş. Bu noktada tepki verdiğim tek konu, belirtilen tarihleri anlatırken "Türkiye" diyerek bahsedilmesiydi. Malum o dönemde resmi olarak Osmanlı Devleti hüküm sürmekteydi. Son derece önemli detay fakat kurguyu etkilemiyor.

Tarih anlatımı sıkıcı değil, fazlada değil. Yani ana konu aşk hikayesi. Tarih sevmeyenlere duyurulur.
Sıradışı ilişkileri okumaktan hoşlanmayan, iğrenen ve reddedenler okumasın. Bayağı geniş ruhlu karakterler.

Kitaptan çıkarttığım özet ise dünyada kıyamet kopsa zengine bir şey olmuyor

Denk gelirseniz okuyun derim.
216 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Her satırda canım yandı. Havva kızın acılarını yüreğimde bedenimde resmen hissettim. Kitabın bazı yerlerini cidden zor okudum, bir kadın olarak. Kitap cehaleti, ruh hastası sapıkları, dini kullanan şarlatanlari anlatıyor. Geçmişte ve hâlâ günümüzde yaşanan iğrençliği anlatıyor. Çok etkiledi bu kitap beni herkese de tavsiye ederim. İyi okumalar arkadaşlar.
216 syf.
·Beğendi·8/10
Kitapla alakalı söylenecek o kadar sözcük var ki neresinden başlayacağımı inanın bilmiyorum. Hayatın gerçeklerini yüzümüze bam diye vuruyor yazar. Aslında yaşayan insanlar, bu kitabı daha iyi anlatabilirler. Kendi adıma konuşmam gerekirse, şanslı kesimdeyim. Çünkü ne çevremde ne de aile içerisinde şiddet,taciz yada herhangi bir olumsuz davranış görmedim. Ama bu yaşamayacağım anlamına gelmez. Bir kadın olduğunuzu düşünün. Babanız tarafından tacize, şiddete ve psikolojik baskıya maruz kalıyorsunuz. Eğitim yok, kaçabilecek hiçbir yeriniz yok. Sonunuz evlendirilmek hem de küçücük bir yaşta. Gittiniz koca evinde de başka zorluklara maruz kalıyorsunuz.
Kitabın bazı yerlerinde üzgünüm ki midem bulandı. Böyle şeyler nasıl olur? Bu insanlar bunlara nasıl inanır? Bu nasıl bir sapkınlıktır? Dünyanın her yerinde böyle olaylar maalesef oluyor. Din kisvesi adı altında çocuk yaştaki kızları evlendirmek, din tüccarlığı yaparak insanların beyinlerini yıkamak... Ellerinizi kız çocuklarından uzak tutun. Onlar, bizlerin geleceği. Onlar, anne adayları, doktor adayları, onlar sizi kurtaracak tek varlıklar. Onlar her şeyden önce İNSAN.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nermin Bezmen
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Antalya, İstanbul, 1954
Maçka İlkokulu'nu bitirdi. Atatürk Kız Lisesi'nde okurken, son sınıfta AFS bursuyla Amerika'ya gitti. Dönüşte Sultanahmet Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu'na devam ederek 1974 yılında mezun oldu. 1975 yılının Ocak ayında 21 yaşındayken, yanında çalıştığı 39 yaşındaki iş adamı Pamir Bezmen'le evlendi. İki çocuğu oldu. 29 Ocak 2009'da eşini kaybetti.

Bezmen televizyon sunuculuğu, dergi yazarlığı ve halkla ilişkiler faaliyetleri yürüttü; gelenekli Türk sanatları ile ilgilendi. Kendi atölyesinde yetişkin ve çocuklara resim dersi verdi. Popüler edebiyat dalında rağbet gören kitaplar yazdı.

Yazar istatistikleri

  • 169 okur beğendi.
  • 3.914 okur okudu.
  • 48 okur okuyor.
  • 826 okur okuyacak.
  • 48 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları