·
Okunma
·
Beğeni
·
3490
Gösterim
Adı:
Sır
Baskı tarihi:
Ocak 2006
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751410887
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Kurt Seyit & Shura’nın yazarı Nermin Bezmen, yeni romanı SIR’da, Birinci Dünya Savaşı öncesi İstanbul, Londra ve New York’ta yaşanan çalkantılı, gerilimli günleri, bu üç kentte yaşanan bir aşkla ustaca harmanlıyor. Aynı zamanda, l800’lere dönen yazar, romanın kahramanı Hüma’nın o günlerden l900’lerin sonuna taşıdığı ve çözülmesi gereken bir sır bırakıyor okurlarının kucağına 96’ncı yaşına girdiği gün sonsuzluk uykusuna daldığında, ne yaşı okunuyordu yüzünden ne yaşadıkları; aşkı baş tacı, kaderi en büyük rakibi olmuş muhteşem kadının. Sadece, muzipçe gülümsemekteydi. Plânlı çıkmıştı son yolculuğuna, çocuklarına ve torunlarına çözülmek üzere bıraktığı sırların yaratacağı şoku bilerek. SIR, tarihi dokusu içinde romantizm ve cinsellikle beslenen, keyif ile hüznü, ihtiras ile melodramı seviştiren bir öykü. Kahramanlarının birbirine estetik bir erotizmle örülmüş sır’larıyla beraber aşkı, cinselliği bir kez daha sorgulayacak, belki kahramanlardan biri olmak isteyeceksiniz. Belki de… siz zaten onlardan birisiniz.
376 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle Nermin Bezmen'in okuduğum ilk ve muhtemelen son olmayacak kitabı oldu. Yazarın kalemine hayran kaldığımı söylemeliyim. Şu ana kadar Türk aşk romanları arasında "Sır"dan daha iyisini okumadım. Romantizm ve tutkuyu bir kitaptan bekliyorsanız, Sır doğru seçim. Klasik Türk aşk romanlarından atmosfer ve anlatış bakımından çok farklı. Bunun bir sebebi de Nermin Bezmen'in aşkı yazarken, hissettiğini de kelimelerinde belli etmesi. Aşkı anlatmak için cesaret gerekir. Sır bu yönden çok cesur bir anlatıma sahip. Özellikle cinsellikle ilgili tabularınızı aşkla yıkıyor. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Kitap Hüma'nın 96. yaş gününde bütün evlatlarının toplandığı partisinde ölmesiyle başlıyor.
376 syf.
·Beğendi
️ Yetişkin İçerik


Yazardan okuduğum ilk kitap. Genel de Kurt Seyit ve Shura üçlemesi ile tanınıyor ama ben dizisi çekildiği için tercih etmedim. Üstelik dedesiymiş kurt seyit bu özel durumda beni soğuttu o romanlardan.
Yazarın anlatımı, kurgulaması ve hayal gücü oldukça başarılı. Akıcı anlaşılır cümleler, detaylı betimlemeler ve sade bir üslup var. Sadece dönem kurgusu olduğu için farklı kültürel terimler söz konusu merak edenlerinn araştırması gerekiyor. Ben açıkçası ev dekorunun veya kıyafetin Rus tarzını belirten betimlemelerini çok önemsemedim.
Roman her ne kadar bir aşk kurgusu olsada içinde bir çok şey var. Fakat cinsellik ön planda. Aşkı her anlamıyla anlatmış yazar.
Tarih var. Bir çok roman ve hatta tarih kitaplarının! aksine, oldukça doğru anlatılmış bir tarih var. Balkan harbi ve 1. Dünya savaşının başlangıç dönemi oldukça doğru akış ile ifade edilmiş. Bu noktada tepki verdiğim tek konu, belirtilen tarihleri anlatırken "Türkiye" diyerek bahsedilmesiydi. Malum o dönemde resmi olarak Osmanlı Devleti hüküm sürmekteydi. Son derece önemli detay fakat kurguyu etkilemiyor.

Tarih anlatımı sıkıcı değil, fazlada değil. Yani ana konu aşk hikayesi. Tarih sevmeyenlere duyurulur.
Sıradışı ilişkileri okumaktan hoşlanmayan, iğrenen ve reddedenler okumasın. Bayağı geniş ruhlu karakterler.

Kitaptan çıkarttığım özet ise dünyada kıyamet kopsa zengine bir şey olmuyor

Denk gelirseniz okuyun derim.
376 syf.
·Puan vermedi
Bana göre kalemi çok kuvvetli Nermin Bezmen’in.. yakın bir arkadaşımın tavsiyesi (hatta ısrarı) üzerine aradım taradım buldum aldım. Başlarda yadırgadım kabul ediyorum ama sonra bir kadının dirayeti ve kararlılığı ile karşılaştım. Öyle şaşırdım öyle daldım ki romana nasıl bitti anlayamadım. Tuhaf bir etki bırakıyor üzerinizde. Başlangıçta abartı gelebilir, bu kadar da olmaz ama diyebilirsiniz ama üzerinde düşününce çok farklı sonuçlara varıyorsunuz. 92 yıllık bir hayatın acısıyla tatlısıyla ilginç serüveni sizi bağlıyor kitaba. İyi ki de okumuşum :)
376 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Ben bu kitapla ilgili bir sürü incelemeyi okudum. Hepsi birbirinden çok çok farklı... Ama ben fazla yorum yapmayacağım. 9 puan bırakıyorum buraya ve Nermin Bezmen'in kalemini sevdiğimi söylemek istiyorum. Kitabın devamı Arora'nın İncileri'ne hemen başladım...
376 syf.
·Puan vermedi
Kitabın ana karakteri olan büyükanne doksan altıncı yaş gününde yaşama veda eder ve ardından yaşamındaki tüm sırların yer aldığı bir defter bırakır. Sade ve akıcı bir dille yazılmış, güzel bir kitap.
376 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
96. yaş gününde hayata veda edip, çocuklarına ve torunlarına 16. yaşından sonra ki kadını bıraktı Hüma... Hayatındaki sır perdelerini aralayarak hepsini şaşırtmıştı. Aynı zamanda hayatlarına dokunarak... Aşk tutku macera ve savaş ile harmanlanan cesur bir anlatımla yazılmış bir roman...
376 syf.
·20 günde·2/10
Daha önce herhangi bir kitabını okumadığım yazar Nermin Bezmen’i Basın’dan tanıyor ve eşi aktör Tolga Savacı ile yıllardır devam eden güzel birlikteliğinden dolayı aşk hikayelerini çok güzel ifade edebileceğine dair olumlu bir önyargı taşıyordum. Böylesi bir beklenti ile başladım kitabın sayfalarını çevirmeye.

Ancak nedense kitap beni kendi dünyasına çekemedi. Kuşkusuz bunun bazı nedenleri var: Öncelikle kitapta çok fazla betimleme var. Betimlemeler bir yazarın sanatını konuşturma silahlarının belki de en önemlisidir ama bu kitapta ana konu ile ilgisi bulunmayan; perdeler, sandalyeler, sehpalar, giysiler vs konularında çok fazla ve birbirini tekrar eden, aynı zamanda gereksiz betimlemeler söz konusu. Yazım dili de oldukça yavanken bir de bu durum okurun olay örgüsü ile bütünleşmesini engelliyor.

Beni rahatsız eden bir başka konu gerçeklik algısının bir türlü oluşturulamamasıydı. Bazı örnekler vereyim buna dair: Baş karakter Hüma; ailesi tarafından el bebek-gülbebek yetiştirilmiş, yabancılara ait okullarda okumuş 17 yaşında bir kız ama ülke meseleleri ile de çok ilgili. Bu durum bana mantıklı gelmedi ve olay örgüsüne paralel olarak Hüma’nın ağzından o günlerin tarihsel bilgilerinin verilip yorumlar yapılmasının karakterin ağzında sakil durduğunu düşünüyorum.

Bir diğer gerçeklik algısı noksanı da Hüma’nın eşi Nesim’in New York’tan İstanbul’a dönüşü: On sekiz yaşında genç bir karısı olan, Wall Street’te saygın ve güzel bir işe sahip olan Nesim’in bir gün kayınpederinden gelen bir mektupta babasının kalp krizi geçirdiğinin söylenmesi üzerine 1.Dünya Savaşının en ateşli günlerinin devam ettiği, Atlantik’te Alman Denizaltılarının cirit attığı bir dönemde herşeyi geride bırakıp bir İngiliz gemisi ile Liverpool’a doğru yola çıkması ortalama bir mantık ile kabul edilebilir bir şey değil. Diyelim ki Liverpool’a kadar ulaşmayı başardı; peki oradan İstanbul’a nasıl geçecek Boğazlarda İngiliz-Fransız kuşatması varken?

Bu hususların dışında Haziran-1912’deki nişan merasimi sırasında Balkan Savaşının sürdüğünden bahsedilmesi (Savaş Ekim-1912’de başlamıştır) yazarın tarihsel araştırma kısmında yeterli çalışmayı yapmadığını gösteriyor.

Kitabın okura yaptığı en önemli katkı ise tarihsel bir bilgiyi olay örgüsüne yedirerek okur üzerinde kalıcılığını sağlaması: 7-Mayıs-1915 tarihinde Alman denizaltısı tarafından batırılan ve bazı nedenlerden dolayı olayın önemi kasıtlı olarak ikinci plana itilen İngiliz yolcu gemisi Lusitania’nın hikayesini unutmamak üzere öğreniyoruz kitap sayesinde.
376 syf.
Oldukça akıcı bi dille yazılmış güzel hikaye üstelik bitmiyor, Aurora'nın Incileri ile devam ediyor. İkinci kitabı da mutlaka okumalısınız. Ben Sir kitabının sonuna gelip bitmediginde ikinci kitabı bulana kadar aklımda deli sorular halindeydim. :)) Sonu olmayan filmler ve kitaplar bana göre değil :) Seveceginize eminim...
376 syf.
·Puan vermedi
96 yıllık bir yaşamın, acıları, talihsizlikleri, mutlulukları dahası yaşamın bolca acılarını gösterdiği Hüma' nın iki deftere sığdırdığı kimi zaman yoğun cinsellik içeren, kimi zaman duyguların hat safhada yaşandığı ama daha çok ders çıkarılacak bir yaşamın hikayesiydi.

Ölmeden önce yaşamının bütün ayrıntılarını yazdığı defterlerini geride kalan tüm aile bireylerine okuyan en sevdiği torunu adaşı Hüma' nın babaanne Hüma' nın geçmişteki yaşamına çıktığı yolculukta kendi yaşamının anlamını bulmasını okumak çok keyifliydi.

İlk kitap Sır devam ve son kitap Aurora' nın İncileri.

Ben çok beğendim, tavsiye ederim.

#alıntı

" Biraz kendinizi dinleyin ve gizli kalmış taraflarınızı keşfetmeye bakın. Hayat başkalarını tanımak değil, hayatın anlamı önce kendinizi tanımaktan geçer".
376 syf.
·2 günde·Puan vermedi
1 günde nefes almadan gözyaşları içinde okudum. Şahane bir kurgu olmuş ancak gereksiz uzatmalar biraz okuma zevkimi kaçırmadı değil. Kesinlikle tavsiye ederim. Şimdi kitabın ikincisine başlayacağım ..
376 syf.
·11 günde
Çok beğenerek büyük bir tutkuyla okuduğum bir eser olmadı. Osmanlının yıkılma döneminde İstanbulda yaşamış bir genç kızın ölümünden sonra ardında bıraktığı hayat hikayesi ele alınıyor. Hüma'nın sert duygu geçişlerini ve hayata karşı bu kadar tecrübesiz bir kızın her duyguyu bu kadar net biliyor olmasını sevemedim. Yine de akıcı ve güzel bir romandı.
376 syf.
·1/10
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Muhtemelen başka bir kitabını da okumayacağım.

Şu sıralar hafif, romantik bir kitapla kafamı dağıtmak isterken tavsiye üzerine okudum ama bitirebilmek için kendimi bayağı zorladım.

Kitap bir aşk kitabı diye geçiyor ama aşkı asla hissetmedim. Bana hiçbir duygu geçmedi. Aşk sadece cinsellik üzerinden anlatılmış.Onun dışında karmaşık ilişkiler, üçgenler, dörtgenler vs.
Böyle bir durum elbet konu edilip yazılabilir ki örnekleri de tonladır ama bunu öyle bir yazmak gerek ki okur bunu onaylaması bile anlayabilmeli, ben olsam acaba mı diyebilmeli ama dediğim gibi bu ilişkiler o kadar cinsellik üzerinden o kadar erotik bir şekilde anlatılmış ki şehvetten başka hiçbir duygu görmüyorsunuz. O yüzden acaba ne hissetti, acaba şimdi ne olacak diye hiçbir merak uyandırmadı bende.
Benim için tamamen zaman kaybıydı.

Diğer değineceğim kısım ise betimlemeler. Betimlemeler hep üst, baş ve ev dekorasyonu, ve bu betimlemeler de eski dönem modası kelimeler ile yapıldığı için gözde pek birşey canlanmıyor.

Ve incelememi bitirirken değineceğim son nokta şu ki dünyadaki hiçbir felaket zenginleri etkilemiyormuş bir kez daha anladım. Memleket yanarken şehrin üst tabakasının hayatında değişen hiçbirşey yok. Bugün aynı şey olsa yine hiçbir şey olmaz.
Yine kitapta da, ülkede savaş ve açlık varken, o zengin kesim lüks içinde yaşayıp, yurtdışında eğitim görme, yaşama hakkını sonuna kadar kullanmış, sonra da bunu yapan baş kahramanımız savaş draması yapmış. O kadar eğretiydi ki.Dünya gerçekleri bir kez daha tokat gibi çarptı ve üzdü beni.
Biraz kendinizi dinleyin ve gizli kalmış taraflarınızı keşfetmeye bakın. Hayat başkalarını tanımak değildir. Hayatın anlamı, önce kendinizi tanımaktan geçer.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sır
Baskı tarihi:
Ocak 2006
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751410887
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Kurt Seyit & Shura’nın yazarı Nermin Bezmen, yeni romanı SIR’da, Birinci Dünya Savaşı öncesi İstanbul, Londra ve New York’ta yaşanan çalkantılı, gerilimli günleri, bu üç kentte yaşanan bir aşkla ustaca harmanlıyor. Aynı zamanda, l800’lere dönen yazar, romanın kahramanı Hüma’nın o günlerden l900’lerin sonuna taşıdığı ve çözülmesi gereken bir sır bırakıyor okurlarının kucağına 96’ncı yaşına girdiği gün sonsuzluk uykusuna daldığında, ne yaşı okunuyordu yüzünden ne yaşadıkları; aşkı baş tacı, kaderi en büyük rakibi olmuş muhteşem kadının. Sadece, muzipçe gülümsemekteydi. Plânlı çıkmıştı son yolculuğuna, çocuklarına ve torunlarına çözülmek üzere bıraktığı sırların yaratacağı şoku bilerek. SIR, tarihi dokusu içinde romantizm ve cinsellikle beslenen, keyif ile hüznü, ihtiras ile melodramı seviştiren bir öykü. Kahramanlarının birbirine estetik bir erotizmle örülmüş sır’larıyla beraber aşkı, cinselliği bir kez daha sorgulayacak, belki kahramanlardan biri olmak isteyeceksiniz. Belki de… siz zaten onlardan birisiniz.

Kitabı okuyanlar 796 okur

  • Özge Asan
  • Cihan
  • Emine ibiş
  • Derya
  • Gizem taşkın
  • Dilek Tumbar
  • Yld zngn
  • gulsah akyuz
  • Gonca soyluoglu
  • Bahar açanal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%0.5
18-24 Yaş
%7.5
25-34 Yaş
%19.4
35-44 Yaş
%37.6
45-54 Yaş
%26.9
55-64 Yaş
%4.3
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%93.4
Erkek
%6.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.3 (47)
9
%14 (25)
8
%20.7 (37)
7
%18.4 (33)
6
%5.6 (10)
5
%3.9 (7)
4
%2.8 (5)
3
%2.2 (4)
2
%2.2 (4)
1
%3.9 (7)