7,9/10  (72 Oy) · 
338 okunma  · 
61 beğeni  · 
2.079 gösterim
Kurt Seyit & Shura’nın yazarı Nermin Bezmen, yeni romanı SIR’da, Birinci Dünya Savaşı öncesi İstanbul, Londra ve New York’ta yaşanan çalkantılı, gerilimli günleri, bu üç kentte yaşanan bir aşkla ustaca harmanlıyor. Aynı zamanda, l800’lere dönen yazar, romanın kahramanı Hüma’nın o günlerden l900’lerin sonuna taşıdığı ve çözülmesi gereken bir sır bırakıyor okurlarının kucağına 96’ncı yaşına girdiği gün sonsuzluk uykusuna daldığında, ne yaşı okunuyordu yüzünden ne yaşadıkları; aşkı baş tacı, kaderi en büyük rakibi olmuş muhteşem kadının. Sadece, muzipçe gülümsemekteydi. Plânlı çıkmıştı son yolculuğuna, çocuklarına ve torunlarına çözülmek üzere bıraktığı sırların yaratacağı şoku bilerek. SIR, tarihi dokusu içinde romantizm ve cinsellikle beslenen, keyif ile hüznü, ihtiras ile melodramı seviştiren bir öykü. Kahramanlarının birbirine estetik bir erotizmle örülmüş sır’larıyla beraber aşkı, cinselliği bir kez daha sorgulayacak, belki kahramanlardan biri olmak isteyeceksiniz. Belki de… siz zaten onlardan birisiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2006
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9789751410887
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Merve Akpınar 
17 Tem 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle Nermin Bezmen'in okuduğum ilk ve muhtemelen son olmayacak kitabı oldu. Yazarın kalemine hayran kaldığımı söylemeliyim. Şu ana kadar Türk aşk romanları arasında "Sır"dan daha iyisini okumadım. Romantizm ve tutkuyu bir kitaptan bekliyorsanız, Sır doğru seçim. Klasik Türk aşk romanlarından atmosfer ve anlatış bakımından çok farklı. Bunun bir sebebi de Nermin Bezmen'in aşkı yazarken, hissettiğini de kelimelerinde belli etmesi. Aşkı anlatmak için cesaret gerekir. Sır bu yönden çok cesur bir anlatıma sahip. Özellikle cinsellikle ilgili tabularınızı aşkla yıkıyor. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Kitap Hüma'nın 96. yaş gününde bütün evlatlarının toplandığı partisinde ölmesiyle başlıyor.

Güler Bilkay Aygün 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın ana karakteri olan büyükanne doksan altıncı yaş gününde yaşama veda eder ve ardından yaşamındaki tüm sırların yer aldığı bir defter bırakır. Sade ve akıcı bir dille yazılmış, güzel bir kitap.

Emet Denizci 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

96. yaş gününde hayata veda edip, çocuklarına ve torunlarına 16. yaşından sonra ki kadını bıraktı Hüma... Hayatındaki sır perdelerini aralayarak hepsini şaşırtmıştı. Aynı zamanda hayatlarına dokunarak... Aşk tutku macera ve savaş ile harmanlanan cesur bir anlatımla yazılmış bir roman...

Oldukça akıcı bi dille yazılmış güzel hikaye üstelik bitmiyor, Aurora'nın Incileri ile devam ediyor. İkinci kitabı da mutlaka okumalısınız. Ben Sir kitabının sonuna gelip bitmediginde ikinci kitabı bulana kadar aklımda deli sorular halindeydim. :)) Sonu olmayan filmler ve kitaplar bana göre değil :) Seveceginize eminim...

Melike Koyaş 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

1 günde nefes almadan gözyaşları içinde okudum. Şahane bir kurgu olmuş ancak gereksiz uzatmalar biraz okuma zevkimi kaçırmadı değil. Kesinlikle tavsiye ederim. Şimdi kitabın ikincisine başlayacağım ..

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap baş karakteri olan Büyükannenin 96. yaşını kutlarken aynı gün ölümüyle ailesine bıraktığı defterin içindeki sırları anlatıyor.Hikaye geçmişten başlıyor.Genç kızlığı,aşkları ve ilk kocası ile aynı dönemde ülkenin yaşadığı zorluklar ve bir inci kolyenin peşinden getirdiği hikayeler anlatılıyor.Sırı merak ettiğinizden dolayı kitabı okurken bazı bölümlerin gereksiz yere uzatıldığını hissediyorsunuz.

Gonca Çiftçioğulları 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nermin Bezmen'in okuduğum ilk romani. Cok beğenerek okumustum. Nermin Hanim kalemi güçlü bir yazar. Romanın kurgulari ise hüzünlü. Iki kitabini okudum ikisinde de cok huzunlendim. Sir da onlardan biri. Keske boyle bitmeseydi, bunlar hic yaşanmasaydı dedim sıkça. Ama maalesefki romanlar da aynı gercek hayatta olduğu gibi olmali. Her zaman mutlu son olmuyor ne yazik ki.

Okurbayan 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Muhteşem bir kitap. "Tanıdığımızı düşündüğümüz insanların bilmediğimiz gerçeklerini öğrenince girdiğimiz şok" temalı sürükleyici gerçekçi bir roman. Tadı damakta kalpte zihinde kalıyor gerçekten. Film gibi bir kurguya sahip. Aşk okumayı sevenlere şiddetle tavsiye ederim.

kaderseçilkader 
22 Şub 04:38 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çekilişinden kazandığım Sır kitabı beğenerek okuduğum bir kitap oldu...Kitabın konusu kısasa 95 yaşındaki Hüma Hanım'ın hayatını anlatan oldukça sürükleyici bir roman aynı zamanda Aurora'nın İncisi hakkında da bizi bilgilendirip devam kitabı olan Aurora'nın İncisi 'ne de değiniyor ve bir ön izleme yapıyor...Bir kadın hayatındaki gelgitleri,aşk maceralarını,duygu dünyasını bazı yerlerde erotizmle harmanlayarak bize anlatan akıcı bir kitap...Beğenerek okudum...Tavsiye ederim yalnız 2 kitabı art arda okursanız kitaptan daha çok zevk alırsınız...1.Sır ve 2.Aurora'nın İncisi ...Keyifle okuyun ...

Kemal kuşçu 
16 May 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sır okuduğum ilk Nermin Bezmen kitabı. Kitap oldukça akıcı, devamlı merak uyandıran bir akışta. Yetişkin içerik oldukça fazla. Kitabın devam kitabı mevcut Aurora'nın İncileri.

2 /

Kitaptan 32 Alıntı

Hayatın geri dönüşü yoktu, yola ne bırakırsanız bırakın !

Sır, Nermin Bezmen (Sayfa 280 - Remzi Kitabevi)Sır, Nermin Bezmen (Sayfa 280 - Remzi Kitabevi)
Kemal kuşçu 
 15 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tecrübe, ne kadar çok değil, ne kadar derin yaşandığıyla alakalıdır.

Sır, Nermin Bezmen (Sayfa 313)Sır, Nermin Bezmen (Sayfa 313)
Meltem TOPKAYA 
05 Şub 17:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim büyük aşkım,küçük sevgilim,doğduğun saatte bu henüz açmamış lalelere de hayat vereceğini biliyorum,aynen bana verdiğin gibi.

Sır, Nermin BezmenSır, Nermin Bezmen

Daha eski bir nesilden dinlersen, aslında yaşayacaklarının yeni bir şey olmadığını, insanlık tarihi kadar eski olduğunu daha iyi anlarsın.

Sır, Nermin Bezmen (Sayfa 169 - Remzi Kitabevi)Sır, Nermin Bezmen (Sayfa 169 - Remzi Kitabevi)
4 /