Nick Yapp

Nick Yapp

Yazar
8.5/10
35 Kişi
·
63
Okunma
·
1
Beğeni
·
102
Gösterim
Adı:
Nick Yapp
Unvan:
Yazar
Paris metrosu 1900’de açıldığında ilk tren sadece tek bir yolcu taşımıştı. Ne kutlama şenlikleri, konuşmaları yapıldı, bandolar çalındı ne de havai fişekler patlatıldı.
Keyfin en basiti, en masumu en güzeliydi. Deniz kıyısında bir gün geçirmenin anlamı, eşeğe binmek, dondurma yemek, sahil boyunca yürümek, oyun makinelerinin başında eğlenmek, denizde yürümekti. 1902.
Paris metrosu 1900’de açıldığında ilk tren sadece tek bir yolcu taşımıştı. Ne kutlama şenlikleri, konuşmaları yapıldı, bandolar çalındı ne de havai fişekler patlatıldı. Şehrin belediye meclisi üyelerinden biri bu projenin tam bir fiyasko olduğunu düşündü. Bu treni kimin kullanacağını merak ediyordu.
Korkusu birkaç yıl içinde milyonlarca yolcu tarafından giderildi.
393 syf.
·Beğendi·8/10
Nihayet en çok etkilendiğim iki fotoğrafa sözü getirmek istiyorum. 24 Ağustos 1916’te çekilen fotoğrafın altında aynen şunlar yazıyor: “Britanya Savaş Kitaplığı’ndaki gönüllü işçiler, cephedeki askerlere gönderilmek üzere kitap paketleri hazırlıyor. Okumanın, siper savaşının sıkıcılığıyla baş etmeye katkısı oluyordu.” Diğer resimden anlaşıldığına göre Almanya’da esir düşen İngiliz askerlerine gönderilenler arasında kitap ve dergilerin yoğunluğu dikkat çeker. Yukarıda ifade ettiğim Batı zihniyetiyle ülkemiz insanın arasındaki aleyhimize olan mesafe hakkında bir de bizden örnek vermek istiyorum. Okuduğum kaynağı tam hatırlamıyorum. İstiklal Savaşı’na destek için İstanbul’dan Ankara’ya gelen gazeteci ve yazarlardan bazılarını cephede mektup yazmaları için görevlendiriyorlar. Galiba Ruşen Eşref’ti. Sabahtan akşama kadar okuma-yazma bilmeyen erlere mektup yazmadan kollarım koptu diye bahsediyor.
393 syf.
·Beğendi·9/10
Editör Nick Yapp, fotoğrafları seçerken çok titiz davranmıştır. Fotoğraflardan yerli yerinde kullanılmaya çalışılmıştır. Savaşın masa başında yöneten aktörlerinden, ölüme koşanlar, gaziler, yoksulluk manzaraları, sinema ve sanatın savaşta propaganda aracı olarak kullanılması, bombaların üzerinde oynayan çocuklar, ölüm kampları, esirlik halleri, şiddet sahneleri, sinema ve sanatçıların savaşın emrine verilmesi vb. gibi birçok alan ve anlamda fotoğraf vardır. Fotoğraflar üzerinden II. Dünya Savaşı’nı öğrenmek isteyenlere bu eseri salık verebilirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nick Yapp
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 63 okur okudu.
  • 32 okur okuyacak.