Nilgül Özbörek

Nilgül Özbörek

Çevirmen
7.4/10
181 Kişi
·
439
Okunma
·
0
Beğeni
·
165
Gösterim
Adı:
Nilgül Özbörek
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
304 syf.
·2 günde·6/10 puan
Günümüz internet kullanıcılarının alışveriş yapmasa dahi illâki ismini duymuş olduğu, Çin'in adını pek duymadığımız şehrinde Alibaba.com sitesinin sahibi ve Eylül 2015 rakamlarına göre 21.4 milyar dolarlık servetiyle Çin'in ikinci, dünyanın ise 33. en zengin kişisi 1.66 boyluk Jack Ma'nın yanında 2000-2008 yılları arasında başkan yardımcısı olarak çalışan Porter Erisman'ın gözlemlerine dayanan kitap.

Kitabı okudunuzda boyun hiçbir önemi olmadığını kanıtlar nitelikte, bilgisayar kullanmasını bilmeyen İngilizce öğretmeni Jack Ma ile karşılaşıyorsunuz ve vay tıfıl bey diyerek hayret ediyorsunuz. Neden mi?

İşte, Jack Ma'nın ağzından dinleyelim:

"Öğrencilerime ögrettiğim her şey kitaplardandı. Biraz gerçek hayat tecrübesi edinmek istedim. Başarıp başaramadığım önemli değildi. Çünkü bu tecrübeyi öğrencilerimle paylaşmak için her zaman geri dönebileceğimi biliyordum."

Jack Ma bu şekilde girişimci ruhu ile internetin henüz yaygın olmadığı; insanların yalnızca %10'unun internet ile tanıştığı bir zamanda e-ticaret sitesi kurar. Takibi birçok zorluklarla karşılaşır ve derki:

"Eğer olacağını hayal etmezseniz, asla olmaz."

"Bugün zordur. Yarın daha zordur. Yarından sonraki gün güzeldir. Ama insanların çoğu yarın gece ölürler ve ertesi gün güneşin doğduğunu görme şansını bulamazlar."

Böylelikle yoluna devam eder ve bugün ki Jack Ma yani Ali Baba olur. Alibaba ismini seçmesinin nedeni ise küçük işletmelere "açıl susam açıl" diyerek internet kanalıyla yeni maceralara ve fırsatlara açılmalarını hayal ettirmesidir.

Ali Babanın bir sözü ile incelemeyi sonlandırmak istiyorum:

"Sözlerimize sadık kalmalıyız. Bugün biraz para kazanmaya başladınız. Birazcık prestijiniz olmaya başladı. Diğer insanlar sizi farklı gördüğü için sakın değişmeyin. Cebinizde para olduğu için sakın değişmeyin. Çünkü asla değişmeyen tek bir şey vardır: Hayallerimiz, değerlerimiz ve sözlerimiz."

Girişimci olmak isteyenlere iyi okumalar dilerim. Yoksa çokta alın, okuyun diyemem tabikide 'yazılım, internet ve hayaller' ile ilginiz bulunmuyorsa.
304 syf.
·5 günde·8/10 puan
Çin’den doğan ve dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden olan Alibaba’yı duymayan azdır herhalde. Şirketi kuran Jack Ma’nın herhangi bir konuşmasına denk geldiyseniz eğer mücadelesini, hayatının bir evresinin hep başarısızlıklarla, reddedilmeyle geçtiğini dinlemişsinizdir. Eğer izlemeseydiniz youtube a Jack Ma yazıp çıkan videolardan herhangi birini izlemenizi tavsiye ederim. Neyse sözü fazla uzatmayayım. Kitabı Alibaba’nın 8 yıl boyunca Uluslararası Pazarlama Yöneticiliğini yapmış olan Porter Erisman yazmıştır. Şirketin şuan ki noktaya nasıl ve ne tür zorluklarla geldiğini ve birçok olayı anlatmaktadır. Kitabın ne anlattığını okuyucuya ne katabileceğini direk yazarının sözleri ile aktarmak isterim.

Alibaba’nın Dünyası ile hedefim, hem eğitmek hem de ilham vermektir. Girişimciler ve bir hayalin peşinden koşanlar Alibaba’nın başarılarından ve hatalarından ders almak için bu kitabı okuyabilirler. Ve umarım birileri, fırsatları değerlendirmenin, doğru hamleyi doğru zamanda yapabilmenin önemini daha iyi anlamak için Alibaba’nın hikâyesinden dersler çıkarabilir. Ben bu hedefin peşinde koşarken deneyimlerimin doğru ve özgün bir yansımasını sunmak için her türlü çabayı gösterdim.
304 syf.
·4 günde·Puan vermedi
JACK MA ayda 20 dolar kazanan bir öğretmenken 250 milyar dolarlık dünyanın en zengin şirketlerinden birini kurar.Tabi ki bu çok zorluklar yaşayarak geçirilmiş bir süreçten sonra olur.Kitabın yazarı Alibaba da 2000-2008 yılları arasında Uluslararası Pazarlama yöneticiliği yapmış Porter erisman’dır.Jack ma çalışanlarına iyi davranan,yüksek hedefleri olan,rakiplerini taklit etmekten uzak birisidir.Her yıl çalışanlarını bir araya getirererek bağlarını güçlendirir.Şirket ilk kurulduğu zamanlarda apartman dairesinde çeşitli zorluklarla idare ediliyor bazı şirket mühendisleri kıyıda köşede gevrek yiyip uyuyor.( çok çalışmaktan mütevellit bir yorgunluk.)eBay ile yaşanan rekabet Yahoo! İle yaşanan ortaklık ve Çin gibi zorlu bir ülkede dezavantajlı başlayarak yinede mükemmel bir başarıya ulaşan Yaşam ve Ticaret öyküsü ilham almak adına okunması gerektiğini düşünüyorum.:))
304 syf.
·5 günde·9/10 puan
Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan alibaba.com’un kuruluşunu ve yaşanılan zorlukların anlatıldığı kitap, özellikle girişimciler için bir ders niteliğinde. Oldukça zor şartlarda olan bir ülke ve oldukça sert kanunlar arasında daha önceden var olan dünya devlerine kafa tutuşu hatta bazılarına meydan okuyup onları mağlup edişi çok güzel bir şekilde anlatılmış kitapta. Jack MA aslında bir İngilizce öğretmeni ve iş hayatının başında birçok iş görüşmesinden ret cevabı almıştır, ancak bu kadar başarılı bir iş kurduktan sonra kendisini işe almayan herkese teşekkür etmiştir, sizler olmasaydınız bunu başaramazdım demiştir. Sonuç olarak her olumsuz durumun aslında daha iyi bir durum gebe olabileceği unutulmamalıdır.
304 syf.
·5 günde·6/10 puan
Kitap haddizatında güzel ama biraz sıkıcı bu da şundan sebeptir diye düşünüyorum.Kitap betimlemeden yani hikâyeci anlatimdan ziyadece didaktik öğretici anlatımı daha fazla ön planda tutmuş ve hikâyeci tadini biraz azaltmıştır.Kitap için genel olarak şunu söyleyebilirim iyi okunabilir bir kitap.
224 syf.
·Puan vermedi
Kitap oldukça tek düzeli cümlelerden kaçınmış. Britanya politikasını kısaca köken siyaseti ve Kraliyet kültürünü anlatan kısa bir eserdir. KOnt mizahını barındıran entellektüel sınıfın mecralarına dokunan aslında bizler için pekde bir anlam ifade etmeyen güzel bir eser.
304 syf.
·4 günde·9/10 puan
Ben kitaba farklı bir bakış açısından yorumlama gereği duydum. Türkiye'nin tüm enerjisini,zenginliğini,gayret ve heyecanını yıllarca terör,sağ-sol çatışması, din ve mezhep çatışması, siyasi çatışmalarla harcatan ve Türkiye'yi oyalayan emperyalist güçler kendi servetlerine servet kattıklarının farklı bir göstergesidir. Türkiyemizde Jack Ma ve benzeri insanlar yok muydu? Google, yahoo, alibaba,ebay servetleri Türkiye'nin GSMH kaç katı, biz halen saman ihracat ve ithalatı ile uğraşalım.
224 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Her zaman bir daha fazla vardır.
-> https://ayakliikutuphane.blogspot.com.tr/...berts-macgregor.html <-

Söylemeliyim ki Nora Roberts benim favori yazarlarımdan birisi. Yazdığı kitabı arkasına bile bakmadan alır okurum net! Ve bu kitap benim ilk Harlequin'im oldu. Bundan sonra da devamı gelir. -Büyük bir ihtimal.-

Devam edecek olursak Serena tam sevdiği karakter tanımına uyuyordu. Hırçın, güçlü bir vahşi kedi. Sevdiklerini korumak için tüm hayatını feda edebilecek kadar da sadakatli. Küçük bir çocukken en büyük sınavını karşına çıkartıyor hayat. Serena ile beraber ben de yıkıldım.

Nora'da bu da var. Kadın öyle bir yazıyor ki sanki olayı sende hissediyor sende yaşıyorsun. Gerçekten hayran olduğum bir yazar kendisi.

Neyse işte Brigham ise aşkının peşinde koşan güçlü bir Kont. -Ah Lordum-. Kendisi bir yarı İngiliz ama yarı da bir İskoç. İlk aşkını fark eden Lordumuz oluyor. Bunun içinde epey sarf ediyor. Sonunda da başarılı oluyor ama neler çekmiyor ki.

Birde Parkins var. Brigham'ın uşağı. Kendisini tamamen Brigham'a adamış birisi. En sevdiğim kısımlardan bir tanesi de Brigham ve Parkins'in diyologları oldu. Parkins tam bir düzen hastası. Aslında kendisi tamamen Brigham'a değilde Brigham'ın kıyafetlerine adamış da diyebiliriz. ^^

Kitap da en beğendiğim nokta ise aile ilişkileriydi. Birbirlerine bir o kadar yakın ve bir o kadar bağlı bir aile MacGroger'lar. Kocaman ve içinde mutlu olmaktan kendinizi alamayacağınız bir aile.

Neyse sonuç olarak kitabımız güzel akıcı ve kafa yormayan bir kitap. Yer yer heyecan ve aksiyonlu yer yer ise romantik ve sıcak.

Alıntılar
-------------------------------
"Ah bir hançerim olsaydı..."
"Sen anlatmaya devam et, ben hayal ederim," diye Brigham nefesini yavaşça bıraktı.
------------------------------
Brigham alçak ama otoriter bir ses tonuyla, "Sana burada kalmanı emrediyorum." dedi.
"Emrinize uymayacağım için üzgünüm lordum, ama benim işim sizin yanınızda olmak ve öyle yapacağım."
Brigham gözlerini kıstı "Seni şuan kovabilirim, Parkins"
Parkins'in çenesi hafifçe titredi. "Bu sizin takdiriniz Lord hazretleri, ama sizinle geleceğim."
"Gözün çıksın Parksin!"
-----------------------------
"Bu konuda ne yapmak niyetindesin?"
Brigham sözlerinin duyulduğunu o anda fark ettim. "İznin olursa, onunla evlenmek istiyorum."
"Ya olmazsa?"
Brigham sakindi. "Her halükârda, onunla evleneceğim."
------------------------------
Serena gülümsedi. "Biz evliyke başka birini metres tutarsan, onu öldürürüm. Sonra da seni öldürürüm ve seni daha vahşi şekilde öldürürüm."
Brigham güldü. "Beni öylesine tüketiyorsun ki, bir de metresle uğraşamam."
-----------------------------
Alacakaranlıktı...
Birlikte rahibe doğru döndüler, kutsandılari yemin ettiler.
224 syf.
·1 günde·7/10 puan
Kalp Hırsızı
The de Burghs Serisi 3
Deborah Simmons
Cıx beğenmedim ben
Yani ilk iki kitap öyle doyurucuyken bu kitap neydi öyle tamamen böyle bakıp kaldım
Simonun aşkını aşık oluşunu okuyoruz tüm kitap boyu. Aşk hastalığını çalışanların koyduğu teşhisi okurken çok Eğlendim. Kızımız ise orta karar birseydi ama roman doyurucu gelmedi daha farklı hayal etmiştim ama ne yapalım gelsin diğer kitap
304 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Jack ma'nın dünyası çoğu insanın hayallerinin bile ulaşamayacağı gerçeklerdi. Birçok zorlukla mücadele etti. Doğru strateji, doğru ekip ve doğru adımlarla birlikte krizi en iyi şekilde yönetti. Kendisini yok etmeye gelen eBayi, satranç oynarcasına mat etti.

Onun amacı yabancı yatırımcılarla dolu olan bir şirkete sahip olsa da , çin ekonomisini zirveye taşıyan insanlardan olmaktı. Milli bilinci yüksek, çin halkının refahını isteyen ve her şeyden öte önce insana bakan bir adamdı. İşte bu yüzden Çin'de kazandı. Sonra dünyaya açıldı.

Hayati boyunca hep kaybetti. Neyi istese ezile ezile kaybetti. Kaybetmediği tek bir şeyi vardı, hayalleri. O hayal etmekten hiç vazgeçmedi. Kaybettikçe hayal etti ve sonunda çok büyük canavarlara karşı, devletin sıkı yönetimine karşı bu savaşı kazandı. Şimdi Çin'de büyüyen bir e ticaret imparatorluğunun sahibi.

Evet Alibabanın dünyası, Jack ma'nın imparatorluğuydu.

10/10

Yazarın biyografisi

Adı:
Nilgül Özbörek
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 439 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 209 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.