1000Kitap Logosu
Nodar Dumbadze

Nodar Dumbadze

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.8
62 Kişi
143
Okunma
9
Beğeni
789
Gösterim
Unvan
Gürcü Yazar
Doğum
14 Temmuz 1928, Tiflis, Gürcistan
Ölüm
4 Eylül 1984, Tiflis, Gürcistan
Yaşamı
20. yüzyıl Gürcü edebiyatının en ünlü adlarından biridir.Nodar Dumbadze Tiflis’te doğdu. 1950 yılında Tiflis Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Aynı yıl Gürcüce gazete ve dergilerinde ilk şiirleri ve mizah öyküleri yayımlandı. 1967 – 1972 arasında, Sovyet Yazarlar Birliği üyesi Gürcistan Yazarlar Birliği sekreteri iken Niangi adlı mizah dergisinin editörlüğünü yaptı. Tiflis’te ölen yazar, kentteki "Mziuri" adlı çocuk parkına toprağa verildi. Eylül 2009’da naşı buradan Mtatsminda Panteonu’na nakledildi.
Nurlan
Ağ bayraqlar'ı inceledi.
184 syf.
·
4 günde
·
6/10 puan
Gürcü ədəbiyyatı
Bir tanış oxumağımı tövsiyə etmişdi, mən də aldım və hətta daha sonra yazıçının gürcüstanlı olduğunu öyrəndim. Kitab məişət dilində (üslubunda) yazılıb, həbsxana həyatından bəhs edir; əsas obrazda da günahsız olduğu halda təqsirləndirilən Zaza Nakaşidze idi. Məişət dili, həbsxana filan... Yazıçı öz yaşadığı regionu təsvir edib də... Məsələn, mən belə kitab yazmazdım, yazsam da, nəşr etdirməzdim. Ola bilər ki, kitab belə olmasına baxmayaraq, bizə bir şeylər öyrədir, amma yenə də... Kitab da əslində, maraqlı idi. Nə bilim, belə qarışıq bir şey, gah təriflədim, gah pislədim.
Ağ bayraqlar
6.5/10
· 6 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
9
Şule Uğurlu
Ben Ninem, İliko ve İlarion'u inceledi.
256 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kitabin giriş paragrafinda şu cümle var: "Bu dünyada var olan köyler içinde ben en çok kendi köyümü seviyorum. Çünkü yeryüzünün hiçbir yerinde benim, ninemin, İlario'nun, İliko'nun ve köpeğim Murada'nın yaşadığı başka bir köyün var olması mümkün değil. Bu cümleyi kuran Zuriko savaşta yetim kalıp, köye saf ama iyi yürekli ninesinin yanına gelmiştir. Yazar, inanılmaz naif bir dille yüreğinize ince ince dokunan yazım tarzı ile Zuriko'nun hüzünlü büyüme hikayesini anlatır bizlere...Sadece yetişkinlerin değil, ilk gençlik çağındaki kitapseverlerin de severek okuyacağı bu kitap yazarla tanışma kitabım oldu.
Ben Ninem, İliko ve İlarion
Okuyacaklarıma Ekle
7
İpek Dadakçı
Ben Ninem, İliko ve İlarion'u inceledi.
256 syf.
·
Puan vermedi
Gürcü yazar Nodar Dumbadze Ben, Ninem, İliko ve İlarion’da ninesi, köpeği ve arkadaşlarıyla Gürcistan’ın bir köyüne büyüyen öksüz ve yetim Zuriko’nun çocukluk ve büyüme hikayesini kendine has, mizahi yönden zengin bir dille anlatıyor. Çokça orobiyografik ögeler içeren eserin arka planında da İkinci Dünya Savaşı’nın Gürcü halkın ve özellikle köylüleri. dünyasındaki yansımalarını, SSCB dönemi politikalarının yine bu insanlar üzerindeki etkisini okuyoruz. Kolay okunan ve akıcı bir eser olmasının yanında yer yer beni çok güldürdü gerçekten. Anlatımın küçük küçük ve genelde absürd/komik hikayelerle ilerlemesini sevdim. Genel olarak kitap, en sevdiklerim arasına girmese de keyifli zaman geçirmemi sağladı. Farklı kültürlerden okumalar yapmak isteyenlere mutlaka öneririm.
Ben Ninem, İliko ve İlarion
Okuyacaklarıma Ekle
28