Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Novalis

NovalisGeceye Övgüler yazarı
Yazar
7.6/10
522 Kişi
2.434
Okunma
193
Beğeni
14,7bin
Görüntülenme

Hakkında

Novalis", (2 Mayıs, 1772 - 25 Mart, 1801) erken Alman romantizmi'nden yazar ve filozof. Gerçek ismi "Georg Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg". Novalis ilk eğitimini özel öğretmenlerden aldı. Bu öğretmenlerin arasında Christian Daniel Enhard Schmid de vardır ki Novalis Schmid ile daha sonra üniversite eğitiminin başında tekrar karşılaşacaktır. Novalis daha sonra Eisleben'deki Luther gramer okuluna gitmiş, burada retorik ve antik edebiyata dair bilgi ve yeteneklerini geliştirmiştir. Novalis 1790'dan 1794'e kadar Jena'da hukuk okumuştur. Eğitimi sırasında Schiller ile tanışmış ve Schiller'in derslerine katılmıştır. Schiller'in hastalık döneminde ona dostluk göstermiştir. Ayrıca Goethe, Herder ve Jean Paul ile de tanışmış, Ludwig Tieck, Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling ve Friedrich ve August Wilhelm Schlegel kardeşler ile arkadaş olmuştur. Ekim 1794'te kamu hizmetinde çalışmaya başlayan Novalis bu sıralarda tanıştığı Sophie von Kühn ile 15 Mart 1795'te nişanlandı. Nişanlısı 1797'de öldü ve bu Novalis'i çok etkiledi. 1795-1796 arasındaki dönemde Novalis Johann Gottlieb Fichte'nin bilimsel doktriniyle ilgilenmiştir ki bu dünyaya bakış açısını büyük oranda etkilemiştir. Ayrıca, Fichte'nin felsefesindeki çeşitli kavramları geliştirmiş, bu konuda çalışmalar da bulunmuştur. Birkaç ay sonra Saksonya'daki Freiberg Madencilik Akademisi'ne jeoloji çalışmak için girmiştir. 1798'de ilk fragmanları Athenäum isimli dergide yayımlanmıştır. Novalis'in ilk yayınının ismi Blüthenstaub`dur ki bu aynı zamanda "Novalis" mahlasını da ilk kullandığı yerdir. Aralık 1798'te Novalis Julie von Charpentier ile nişanlanır. Ağustos 1800'de tüberküloz hastalığına yakalanır. 25 Mart 1801'de Weißenfels'de vefat eder.
Tam adı:
Georg Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg
Unvan:
Alman Yazar ve Filozof.
Doğum:
Wiederstedt, Almanya, 2 Mayıs 1772
Ölüm:
Weißenfels, Almanya, 25 Mart 1801

Okurlar

193 okur beğendi.
2.434 okur okudu.
35 okur okuyor.
1.084 okur okuyacak.
23 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Gösterebilir misin bana Sonrasız sadık bir yürek?
Sayfa 26 - İş bankası,kültür yayıncılık
Reklam
İnsani olan hiçbir şeyi azarlamamak gerekir. Her şey iyidir, sadece her yerde değil, sadece her zaman değil, sadece herkes için değil.
Her kim ki bağlıdır eski zamanlara körü körüne, Sadece yalnızlık ve keder düşer hissesine.
Sayfa 41 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - IX. Basım - Aralık 2020Kitabı okudu
Ötelere yuvarlanıyorum, Ve her acı günün birinde Dönüşecek şehvetin dikenine. Az zaman kaldı, Sonra kurtulacağım Ve sarhoş, uzanacağım Aşkın kucağına. Sonsuz yaşam Dalgalanıyor içinde tüm gücüyle, Yukarıdan aşağılara bakıyorum, Oralardaki sana. O tepede, Sönüp gitmekte parıltın- Bir gölge taşımakta, Serinlik veren çelengi. Ah! Tüket beni ey sevgili, Sonuna kadar tüket ki. Uykuya dalayım Ve sevebileyim. Hissediyorum ölümün Gençleştirici akışını, kanım Merheme ve uzama dönüşmekte- Yaşıyorum gündüz vakitlerinde İnanç ve cesaretle Geceleri ise Kutsal ateşte ölüyorum.
Hasan Âli Yücel Klasikleri Sıralı Tam Listesi;
"Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Âli Yücel Klasikleri Sıralı Tam Listesi" (14.01.2021 Güncel) Bu liste sürekli güncellenecek, yeni basılan her kitap yoruma ve konuya eklenecektir. Kitap ve yazar adları kolay ulaşım sağlanması adına yavaş yavaş link haline getirilecektir.
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
107 syf.
·
Puan vermedi
·
2 saatte okudu
Hazzın yalnızca tek bir gecesi - Sonsuz bir şiir- Ve hepimizin güneşidir Tanrının çehresi. "Youth"izlerken orda çok genç yaşta hayatını kaybeden bir yazardan bahsedildi novalis 'ti. 29 yıllık kısacık yaşantısına rağmen yazdıkları ile romantizm akımını betimleyen öncülerden. Romantizm, ölüm ,ayrılık ,şiirsel metinler.
Geceye Övgüler
Geceye ÖvgülerNovalis · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20212,075 okunma
175 syf.
8/10 puan verdi
·
26 saatte okudu
#1001kitap~~~
Novalis", erken Alman romantizmi'nden yazar ve filozoflarindan 1i olup gerçek adı "Georg Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg" dir. Novalis 1790'dan 1794'e kadar Jena'da hukuk okuyup eğitimi sırasında Schiller ile tanışmış ve Schiller'in derslerine katılmıştır. Schiller'in hastalık döneminde ona dostluk göstermiştir. Ayrıca
Heinrich Von Ofterdingen
Heinrich Von OfterdingenNovalis · Doğu Batı Yayınları · 201441 okunma
84 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
2 saatte okudu
“Daha şimdiden artık insanlar için kitaplar değil, fakat giderek artan ölçüde ‘sezonun kitabı’ düşünülüyor...” diyor
Stefan Zweig
Stefan Zweig
ve ekliyor “bu durum karşısında yapabileceğimiz tek bir şey kalıyor: Kendimize kaçmak.” Novalis, 1772-1801 yılları arasında yirmi dokuz yıllık kısa bir yaşam sürmüştür. Alman romantizmin en önemli temsilcilerinden biridir. Sophie von Kühn’e aşık olmuş ve henüz 15 yaşında öldükten sonra ağır bir acı, yas ve melankoliyle Geceye Övgüler adlı eserini bize sunmuştur.
Johann Wolfgang Von Goethe
Johann Wolfgang Von Goethe
’nin
Genç Werther'in Acıları
Genç Werther'in Acıları
eserinden sonra Alman edebiyatında en sarsıcı ikinci eseri bu kitap ile vermiş Novalis. Kitabın bir sayfasının Almanca ve yan sayfasının da Türkçe olması bende tuhaf bir his uyandırdı doğrusu. Kitapların önsözlerini okumayı hep sevmişimdir, bu kitabın önsözünü okumadan yoğun bir hisle kitaba devam edebileceğinizi pek sanmıyorum. Türkçe’ye çevirisi ağır olmamış ve şahsen bende
William Shakespeare
William Shakespeare
tadı bıraktı diyebilirim. Aklı gecede ve derin bir uykuda. ‘Gece’ bana bir nevi ölümü ve intiharı anımsattı. Fakat kalbi gündüzde, sanki hep bir umut varmış gibi. Okurken acıyı derinden hissedebiliyorsunuz. Ey kutsal uyku! Cimri davranma mutlu etmekte Geceye adanmışları- Dünya halinin bu koşuşturmasında.
Geceye Övgüler
Geceye ÖvgülerNovalis · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20212,075 okunma