Peren Demirel

Peren Demirel

Çevirmen
7.9/10
1.042 Kişi
·
4.529
Okunma
·
1
Beğeni
·
572
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
60 syf.
·Puan vermedi
Sel, sayfa sayısı olarak okunması kolay bir kitap ama içeriği bakımından acılar barındırdığı için ben tek seferde okumadım. Bir ailenin sel felaketiyle başa çıkmaya çalışması anlatılıyor.
Varlıklı bir aileden kız istemek için gelen bir adamdan bahsederek başlıyor kitabımız. Birbirine sevgiyle bağlı olan bir aile ve mahsulün iyi olacağına dair düşüncelerin bir anda suya batma hikayesi.
Bana göre yazarlar çoğu zaman sadece bir olayı anlatmaya çalışmaz. Altta yatan başka bir anlam hep vardır. Belki de bu kitaptan çıkarabileceğimiz anlam, mal mülk suya kapılıp gitse de insan ölürken elinde kalan tek şeyi sevgidir. Bunu neden dediğimi kitabın sonunda anlayacağınızı düşünüyorum.
Ne güzel demişler sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz
144 syf.
·3 günde·10/10 puan
Ne diye başlasam ki… Bu zamana kadar Tesla hakkında o kadar şey duymuştum ki; elektriğin, akımın mucidi, yüzlerce patentin sahibi ( Kendisine ait olan 700 patent ile en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.) , Edison’un başta arkadaşı ama sonra düşmanı… Ama gel gelelim bu kadar detaylı ve inceden inceye düşüncelerini irdeleyen bir kitap okuyacağımı düşünmeden, giriştiğim bu eserden çok etkilendiğimi belirtmek isterim.

Aylak Adam Yayınları’nın aforizmalar serisinde bulunan bu eser 143 sayfadan oluşuyor. Her sayfada Tesla’nın dahiyene düşüncelerini ve fikirlerini kısa kısa bizlere anlatmasından oluşuyor.

Yazardan söz ederken aynı zamanda konuları da irdeleyecek olacağım için ayrı bir paragraf açmıyorum. Öncelikle bu kadar azimli, çalışkan ve insanlık adına ama insanüstü çabalarla çalışan bir bilim insanı ile tanıştım. Fikirlerini ve cümlelerini çok çok beğendim ayrıca da etkilendim. İleri görüşlülükte çığır açmış resmen. Kadınlara üstünlük tanıyan ve ileride kadınların dünyayı egemenliği altına alacağından baya bir söz etmiş. Açık fikirli olmak üzerine çok güzel sözleri var. Cehalet ile ilgili bir çok alıntı paylaştım. Şu alıntı gerçekten çok iyi:

“Günümüzde dünyanın en medeni ülkeleri gelirlerinin azami kısmını savaşa harcarken eğitime asgari bir pay ayırmaktadırlar. Yirmi birinci yüzyıl bu düzeni tepetaklak edecektir. Cehaletle savaşmak, savaş meydanında ölmekten daha görkemli olacaktır. Yeni bilimsel gerçeklerin keşfi diplomatların çekişmelerinden daha önemli bulunacaktır. “

Bir bilim adamının nasıl olması gerektiğini anlamak için Nicola Tesla’nın hayatını anlamak yeterli olacaktır. Azimle düşünüp denemiş. Hayatını bilme adamış bir kişilik. Elektriğe ve akıma aşık bir dahi. Sırp bir milliyetçi. Ama bir o kadar da Amerikancı. 21. yy hakkında çok büyük düşünceleri var.

Cep telefonlarından, uçaklara, savaş gemilerinden, denizaltılara, radarlara, floresan, aydınlatma, ozon yöneticisi, radyo, jeneratör, motor, ses frekanslarına sayamadığım ve akımın başka yerlere taşınmasına hatta ve hatta okyanustaki suyun buharlaştırılıp; bulut olup istenilen tarım alanına yağmur olarak yağdırılmasını bile yazmış. HAARP teknolojisinin temellerini Tesla atmış. Gerçekten insanüstü bir kişilik. Nobel ödülünü kabul etmemiş dünyada tek kişidir.

Edison ile atışmalarını ve onun stilini eleştiren Tesla; ilk tanışmalarının nasıl olduğunu ve sonradan sonraya onun yanlışlarını yüzüne vurmuş. Tesla ile Edison' un hikayesini de internette bulabilirsiniz. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Gerçekten çok etkileyici bir eser oldu benim için. İnsanlık adına çalışan bu bilim insanı sonradan ABD’de bir otel odasında ölü bulunması da çok kötü olmuş. FBI tarafından kaçırılıp, projelerinin çalınması ve birlikte çalışıp nükleer çalışmalar önerisinde bulunulması da ayrı bir muamma.

Kesinlikle tavsiye ediyorum. Hayatını da öğrenmenizi isterim. İnternette binlerce doküman var bu konuda. Kitabı da gayet uygun fiyatta. Bir bakıma kişisel gelişim kitabı gibi içeriğe sahip bu kitabı sizlerinde okumasını isterim. Kapanışı azimle ilgili bu güzel alıntı ile tamamlamak isterim...

"Başarmak için çok az bir şansı olsa bile gece gündüz yılmadan çalışılmalı. Gelişimin büyüklüğünü belirleyen işin niceliği değil niteliğidir."
77 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Oscar Wilde kitaplarından 9 tanesinden alınan etkileyici cümlelerden oluşuyor kitap.Oscar Wilde okumanın önemini kavratıyor, başlamakta fayda var.

Neler söylemiyor ki. Başucunuzda dursa bu kitap hiç boşuna olmaz.

“Her şeye inanabilirim. Yeter ki aklımın hayalimin alamayacağı bir şey olsun” İnanmak denilen şeyin akıldan ziyade kalple ilgili olduğunun apaçık bir ifadesi.

“Erkek yorulduğu için evlenir kadınsa meraktan.Sonuçta ikisi de hüsrana uğrar” Hüsran kısmını bilemedim ama sebep kısmına kesinlikle katılıyorum.

“Hayat ciddiye alınamayacak kadar önemlidir.” Gel de çık bu cümlenin içinden:)

Pek çok ifade var böyle derinlikli, birkaçını daha paylaşayım.

Bakınız alıntılar için,
#36265109
144 syf.
·2 günde·10/10 puan
Elimde olsaydı her satırın her cümlenin altını çizerdim. Psikanaliz yorumları olağanüstü. Uzun zamandır böyle bir kitapla karşılaşmamıştım.. Egonun insandan daha acınası bir durumda olduğunu bu kitabın sayfalarında öğrendim. Okunması değer naçizane bir başyapıt.
144 syf.
·2 günde·6/10 puan
Kitabın Kısa Özeti:
Zeplin Kitap yayınevi çeşitli ünlü yazarların, felsefecilerin ve alanında başarılı kişilerin eserlerinden derleme kitaplar hazırlamış. Bir nevi aforizma kitapları diyebiliriz. Bu kitapta da Freud'un eserlerinden yapılan derlemeyi buluyoruz.

Kitaptan Edinilen Güzel Fikirler:
Kitap özü itibari ile aforizmalardan oluştuğu için birçok farklı düşünceye dokunmuş. Benim en çok dikkatimi çekenler aşağıdaki gibi oldu.
"Hangi şekilde kurtarılabileceğini herkes kendisi bulmalıdır."
"Kelimelerin sihirli bir gücü vardır. En büyük mutluluklara ya da en derin üzüntülere sebebiyet verirler, öğretmenden öğrenciye bilgi aktarırlar; kelimeler konuşmacının dinleyicilerini etkisi altına alıp kendi fikirlerini dikte etmesini sağlar. Kelimeler en kuvvetli hisleri uyandırıp insanı her türlü eyleme kışkırtmaya muktedirdir. "

Kitabın Dili ve Kurgusuna Dair Yorum:
Aforizma kitabı olduğu için kurgusal anlamda herhangi bir yorum yapamayacağım. Dil anlamında ise çevirinin fena olmadığını söyleyebilirim.

Kitaba Dair Genel Deneyim:
Zeplin Yayınlarının bu aforizmalar serisini genel olarak beğendim. Tam olarak ara ara elimize alıp karıştırmalık bir seri olmuş. Freud'un derlemesi de aynı şekildeydi. Yer yer düşündüren, kitaplıkta bulunabilecek bir kitaptı. Tavsiye edilir.

Kitaplara dair videolar ve daha fazlası için; http://www.youtube.com/c/Toykalem
Srcn
Srcn Hayat, Ciddiye Alınamayacak Kadar Önemlidir'i inceledi.
77 syf.
·1 günde
Okuma hevesi varla yok arasında olan insanların yazar takıntısı olmaksizin bu şekilde sayfa sayısı az fiyatıda gayet uygun aforizmalar türündeki kitapları alıp okumalarını tavsiye ederim. Bu şekilde kendisine okuma alışkanlığı katabilir. Kitabın içindeki aforizmalara katildigim da oldu burda ne demek istedi diye şaşırdığımda en çok kadın erkek ayrımının yapıldığını vurgulamak isterim kitabın yazılış ve yazarın yaşadığı zaman dilimindeki olaylari bilemeyiz ama yer yer günümüzde de devam eden sorunların olduğu fark ettim. Sonuç olarak kısa zamanda veya uzun yolculuk esnasında alınıp okunabilir bi kitap tavsiye ederim.
128 syf.
·2 günde·6/10 puan
Kitabın Kısa Özeti:
Zeplin Kitap yayınevi çeşitli ünlü yazarların, felsefecilerin ve alanında başarılı kişilerin eserlerinden derleme kitaplar hazırlamış. Bir nevi aforizma kitapları diyebiliriz. Bu kitapta da Oscar Wilde'ın eserlerinden yapılan derlemeyi buluyoruz.

Kitaptan Edinilen Güzel Fikirler:
Kitap özü itibari ile aforizmalardan oluştuğu için birçok farklı düşünceye dokunmuş. Benim en çok dikkatimi çekenler aşağıdaki gibi oldu.
"İnsanın aradığı ne acıdır ne haz; salt hayattır. İnsan hep yoğun, dolu dolu ve kusursuz bir yaşam sürmeyi arzulamıştır."
"Güzel yaratılmış bir eserin anlamı, onu işleyip şekillendirenin ruhunda olduğu kadar, onu izleyenin de ruhundadır."
"Sanatın amacı, sanatı ortaya çıkarıp sanatçıyı gizlemektir."

Kitabın Dili ve Kurgusuna Dair Yorum:
Aforizma kitabı olduğu için kurgusal anlamda herhangi bir yorum yapamayacağım. Dil anlamında ise çevirinin fena olmadığını söyleyebilirim.

Kitaba Dair Genel Deneyim:
Zeplin Yayınlarının bu aforizmalar serisini genel olarak beğendim. Tam olarak ara ara elimize alıp karıştırmalık bir seri olmuş. Oscar Wilde'ın derlemesi de aynı şekildeydi. Yer yer düşündüren, kitaplıkta bulunabilecek bir kitaptı. Tavsiye edilir.

Daha fazlası için; https://linktr.ee/toykalem
80 syf.
·2 günde
Aforimazlar konu konu düzenlenmiş gibi ve ilerledikçe farklı bir Tesla ile karşılaşıyorsun. İleri görüşlülüğü, feministliği, Edison hakkında ki söylemleri...
Tesla'nın kitabını yahut Tesla'yı okuyup ona hayran olmamak da elde değil.
128 syf.
·1 günde·6/10 puan
Ocsar Wilde yaşadığı döneminin toplumuna kendi kişiliği ile başkadırmış ve herkesin içinde bir birey olarak ayakta dimdik bir şekilde durabilmiştir. Yalnız öğrendiğim bir şey oldu ise Oscar Wilde okumayan biri kesinlikle bunla başlamasın. Genel olarak aforizmaları severim ama Wilde'ın aforizmaları insanı ağır bir şekilde boğuyor. Özellikle bazı yerlerde gerçekten böyle mi düşünüyor? Çevirmen hata yapmış olmasın dediğimde oldu. Ahlak ile yazıları bizim doğru olarak gördüğümüzün tamamıyla yanlış ve ahlaksız olduğundan söz ediyor. Belkide onu böylesine farklı kılan kendi sanatının derinliklerinde yanmasıdır.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4.529 okur okudu.
  • 93 okur okuyor.
  • 4.513 okur okuyacak.
  • 40 okur yarım bıraktı.