Robert Darnton

Robert Darnton

Yazar
8.5/10
25 Kişi
·
49
Okunma
·
5
Beğeni
·
461
Gösterim
Adı:
Robert Darnton
Unvan:
Amerikan Tarihçisi
Doğum:
ABD, 10 Mayıs 1939
10 Mayıs 1939 Abd doğumlu,Amerikan Külür Tarihçisi.Eğitimi:Oxford Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi

Ödülleri:Uluslararası Cino Del Duca Ödülü

Guggenheim ABD&Kanada Beşeri Bilimler Bursu

Adaylıkları:Tarih Dalında Amerikan Ulusal Kitap Ödülü (Ciltli)
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
315 syf.
·2 günde·7/10 puan
Bu eser okurlara bekleneni vermeyebilir. Çünkü: bir akademik eser ve aydınlanma cağı 18. yüzyıl Fransa'sına ışık tutuyor ve belgeler üzerinden gidiyor. Ben okurken zorlandım ve sıkıldım şahsen.
Eser altı bölümden oluşuyor: 1. Bölüm: Köylüler Masal Anlatıyor. 2.Bölum:İşçiler Ayaklanıyor. 3. Bölüm: Bir Burjuva Yaşadığı Dünyayı Düzene Sokuyor. 4. Bölüm: Bir Polis Müffettişi Dosyalarını Düzenliyor. 5. Bölüm: Filozoflar Bilgi Ağacını Buduyor. 6. Bölüm: Okurların Rousseau'ya Tepkisi.
2. Bölümde:
Matbaa işçilerinin ayaklanmasını, matbaadaki çalışma düzenini,sosyal olayları ve sembolik olarak kedilerin katledilmesini o zamanki Paris'i (1730' ların sonu) matbaa işçisi Nicholas Contat'ın bir belge bırakması ve belgedeki anlatılarından anlıyoruz.
3. Bölümde, 1768 yılında adı bilinmeyen orta sınıftan bir yurttaşın Montpellier betimlemesi ise tam 426 sayfalık bir belge ve bu kentteki her soyluyu,her burjuvayı her meslek gurubunu,kostümlerine ve hizmetkarlarına ve de köpeklerine kadar ayrıntılı yazmış.4. Bölümde ise: Paris'te bir polis müffettişi olan Joseph d'Hémery kitap ticaretini yakından takip ediyordu başta entelektüel yazarlar olmak üzere her kim ne yazarsa yazsın şiirler,broşürler,romanlar;her türlü yazılı belgeyi 1748-1753 tarihleri arasında beş yılda 500 rapor yazarak dosyaladı ve de yazanları tabiri caizse fişledi.
5. Bölüm ise, Ansiklopedik bilginin nasıl oluşturulduğu,felsefecilerin,yazarların ve bilginlerin hangi yöntemleri ve yolu izlediklerini "Bilgi Ağacını" oluşturmalarını ve birbirlerinden etkilenmelerini görüyoruz. Kısaca bilgilerin sınıflandırılması da diyebiliriz. 6. Bölümde: Bir Rousseau hayranı olan iyi bir okur Jean Ranson, o yıllarda tüccar ve 27 yaşında bizi Rousseau'nın dünyasına sokuyor ve onun ne muhteşem bir yazar ve kişilik olduğunu, daha sonra da başta fransız devrimi olmak uzere bir çok kişiyi etkilediğini, Rousseaucı okuma anlayışı olduğunu ve de okuyucularıyla aralarında özel bir bağ kurduğunu çıkarıyoruz.
Bu kitabın tüm anlatımları Fransız Devrimi'nden önce 100-150 yıl ve 40-50 yıl önceye denk geliyor. Buradaki olaylar;yazarlar,şairler Kedilerin katledilmesi sosyolejik olayı bile Fransız Devrimi'nin alt yapısını hazırlamıştır.
84 syf.
·8/10 puan
Tarih kitaplarında sadece tarihini gördüğümüz ve eşitlik, demokrasi gibi kavramlarla özdeşleştirdiğimiz Fransız devriminin ne derece keskin, ne kadar da şuanda yaşadığımız dünyadan kopuk bir olaylar silsilesi olduğunu göz önüne seriyor. Her detayda günümüzden bir adım daha bizi kopartıp o dönemi hayal etmemizi sağlıyor. Oldukça kısa bir çırpıda okunabilecek bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim.
İnceleme muhabbetleri bana göre olmadığı için bu konuda çok yardımcı olamam ama eğer eski dönem edebiyatını, oradan yola çıkarak kültürlerini, düşünce yapılarını merak ediyorsanız çok da bir ön araştırmaya gerek duymadan alın okuyun. Zaten beğenmeme gibi bir durum söz konusu olabilir mi, sanmıyorum. Fakat bu okumayı boş bir kafayla yapın, yoksa benim gibi her ne kadar ilginizi de çekse yarım bırakır ve daha sakin bir döneminize denk gelmesi umuduyla ciğeriniz yanarak ertelersiniz. :) Genel olarak ise kitapta yapılmak istenen şey, günümüz masallarının orijinal hâlini okuyucuya sunup, burjuva-işçi sınıfı arasındaki çatışmaları temel alıp muhtelif noktalara değinerek o zamanki Fransa, Almanya insanını (genel olarak bu iki ülke üzerine yoğunlaşılmış ama diğer milletlerden de bahsediliyor) anlamaya çalışmak olmuş. Ki yazarla birlikte bizler de bu anlam arayışına dâhil oluyor ve karşılaştığımız sonuçlara şaşırıyoruz. Aslında çocuklarımıza anlattığımız toz pembe masalların bilmem kaç defa değişime uğrayarak günümüze ulaştığını öğreniyoruz. Ve gerçekten ilk versiyonlarını incelediğimde 'bu insanlar neyin kafasını yaşıyormuş be' demekten kendimi alamamıştım. Klasik kitaplardan farklı olması ve okudukça okutması dolayısıyla şiddetle tavsiye ederim.
315 syf.
Kitap daha çok tarihi bir deneme tarzında yazılmış. Fransız aydınlanması öncesi alt kesimin durumu hakkında ışık tutacak bilgilere yer verilmiş. İlk bölümde geçen Fransa masallarının incelemesinde ve psikolojik yönünden ziyade bu masalların halk nezdinde yerleşmiş kültürüne değiniliyor ve tek tek irdeleniyor. Masalların aslında her halkta hemen hemen aynı konulara değinir farklı biçimde anlatılır. Daha sonra kitaba adında veren kedi katliamlarının ardındakini inceliyor. Kedilerin tarih içinde ona yüklenen anlama yer veriliyor. Daha sonra burjuva kesimin durumuna yer verilir. Ve Aydınlanma çağındaki rollerine değinilir. Ve Rousseau'nun okurlar üzerindeki etkisi ve Aydınlanma çağına olan etkisi. Diderot ve Voltaire'ın yarattığı ansiklopedi ve bilginin gücünün zirve yaptığı ve Aydınlanma çağını hızlandırmıştır. Kitap tarihi kitap olduğu için birçok isim ve tarih geçiyor okunması ara ara zorlaştırıyor. Ama Fransız ihtilali öncesi toplumun en alt tabakasının görüşlerine ışık tutuyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert Darnton
Unvan:
Amerikan Tarihçisi
Doğum:
ABD, 10 Mayıs 1939
10 Mayıs 1939 Abd doğumlu,Amerikan Külür Tarihçisi.Eğitimi:Oxford Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi

Ödülleri:Uluslararası Cino Del Duca Ödülü

Guggenheim ABD&Kanada Beşeri Bilimler Bursu

Adaylıkları:Tarih Dalında Amerikan Ulusal Kitap Ödülü (Ciltli)

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 49 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 59 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.