Giriş Yap

Roy Porter

Yazar
8.4
91 Kişi
Unvan
Tarihçi, Yazar
Doğum
Londra, Birleşik Krallık, 31 Aralık 1946
Ölüm
St Leonards-on-Sea, Birleşik Krallık, 3 Mart 2002
Yaşamı
Roy Porter (d. 31 Aralık 1946 - ö. 3 Mart 2002) tıp tarihi üzerine yapmış olduğu çalışmalarla tanınmış İngiliz tarihçidir. Londra'da doğmuş, büyümüş ve eğitim almıştır. 1993 yılında görevli olduğu üniversitede profesörlüğe yükselmiş, 2001 Eylülü'nde emekliye ayrılmış, birkaç ay sonra bir kalp krizi sonucu yaşamını yitirmiştir. 100'ün üzerinde kitabın yazımında veya editörlüğünde bulunmuştur. Porter, Londra Tarihi hakkında da büyük çaplı araştırmalar yürütmüştür. Hayatı boyunca 4 kez evlenmiştir, ilk olarak Sue Limb ile (1970), sonra Jacqueline Rainfray ile (1983), sonra Dorothy Watkins ile (1987) ve son olarak Hannah Augstein ile evlenmiştir. Hayatının son zamanlarını ise Natsu Hattori ile geçirmiştir. Çok az uykuya ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Roy Porter birçok televizyon ve radyo programında yer almıştır. BBC Radyo 3' Nightwaves'in orijinal sunucusudur.

İncelemeler

Tümünü Gör
200 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Hastalık kavramı, uygarlığın ilk sonuçlarından biri. Artan insan ve canlı nüfusuyla birlikte doğmuş ve onlarla birlikte evrimleşegelmiş. Bu kesinsiz milattan itibaren "doktorlar ve hastalıklar arasında sonuçsuz bir savaş"tan söz ediliyor kitapta, "hasta eğer doktorla işbirliğini seçerse tedavi kavramı söz konusu oluyor." Tarihte sağlıklılık için ilk çalışmalar mistik bağlamlarda gerçekleşir. Mabet/tapınaklarda duacılar hastanın derdine tanrının eliyle çare bulmaya çalışır. Kitapta mabetlerin hastanelere duacıların hekimlere dönüş serüvenleri, modern tıbbın doğuşuna dek, süreçleriyle anlatılmış. En çok dikkatimi çeken olay cerrahinin uzun yüzyıllar boyunca hekimlikten ve tıbbi eğitimden ayrı görülmesi oldu. Kitabı genel olarak beğendim. Tamamen batı tıbbına odaklı yazılması eleştirilebilir. Tıbbi genel kültürünüzü artıracak bir kitap. Tavsiye ederim.
Reklam
200 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
tıbbın ve hastalıkların çok kısa tarihi ve gelişimi. sanırım bu kitabı anlatacak "çok kısa" cümle bu olsa gerek : ) günümüz tıbbının ve tedavi yöntemlerinin bu durumunu alana kadar neler neler geçirdiğine kısa bir bakış atmak isterseniz mutlaka okuyun derim. gerçi tıp bu kadar gelişmişti de 3 yıldır neden hala covidle uğraşıyoruz diye de düşünmüyor değilim : ) demek ki daha tam da gelişememişiz : )) mutlu okumalar : )
200 syf.
·
7 günde
·
10/10 puan
Tıp fakültesi dönem 1 öğrencilerine Tıp tarihi ve etik dersi öncesi okumalarını tavsiye ederim, tıbbın gelişmesini güzel bir şekilde anlatan okumaktan zevk aldığım bir kitap oldu.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42