Rudi Paret

Rudi Paret

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
65
Gösterim
Adı:
Rudi Paret
Doğum:
Wittendorf, Loßburg, Almanya, 3 Nisan 1901
Ölüm:
Tübingen, Almanya, 31 Ocak 1983
Ekonomik ve siyasi, hatta sosyal olarak ilişkilerimizin çok güçlü olduğu Almanya'nın Kur'ân araştırmalarında dikkate değer çalışmaları, özellikle de Parett'in bilimsel faaliyetleri ülkemizde yeterince bilinmemektedir. Omer Ozsoy tarafından Kur'ân hakkındaki önemli makaleleri dilimize kazandırılmış olmasına rağmen asıl konunun ağırlığını teşkil eden Kur'ân çevirisi ülkemizin bilim çevreleri tarafından yeterince tanınmamakta, bundan dolayı da gerekli ilgiyi görememektedir. Hâlbuki iddialı bir kuram olan "tarihsel eleştiri" (tarihî tenkit) yönteminin uygulandığı bu çevirinin dikkatli bir şekilde tetkik edilerek artı ve eksileriyle ortaya konulması gerekirdi. Bilim çevrelerinin dikkatlerini çekmek amacıyla Rudi Paret'in Kur'ânı Kerim'i özet olarak tanıtan Der Koran adlı eseri ile İslâm sembolizmi konusundaki Symbolik des İslam isimli kitabının mütevazı bir çalışma olacağını düşündüğümüz çevirilerini eleştirel bir anlayışla sunma cesaretini gösterdik.
Prof Dr Hüseyin Yaşar
Rudi Paret
Sayfa 11 - İz yayıncılık
Batı bilim çevreleri tarafından çok önemsenen Paret'in çalışmalarından bu iki esere çevirinin yanında katkılarımızı belirtmenin uygun olacağını düşünüyoruz. Paret'in Kur'ân çevirisi hakkında Helmut Gätje'nin bir makalesini, Rudi Paret'in hayatı ve eserleri, hakkında yapılan tenkitleri ve onun etkisini gösteren bilimsel çalışmaları, seçerek de olsa, yararlı olur düşüncesiyle ilave ettik. Paret'in Kur'ân hakkındaki düşüncelerini zaman zaman eleştiriler yapmak suretiyle bilimsel İslâmî gerçeği ifade etmeye çalıştık. Elbette ki, kültürümüz içinde olmayan birinin bizim hassasiyetlerimizi dikkate alması beklenemez. Ancak, inancımıza saygısı olmayan birinin ilmine ne ihtiyacımız olabilir, itirazı da yapılabilir. Bunun cevabı ise, küresel bir olgu içinde yaşadığımız bu dünyada hakkımızda söylenen olumlu düşünceler ve kanaatler kadar, olumsuz olanların da bizim için önemli olduğudur. Diğer taraftan pozitif ve sosyal bilimlerde iman arama geleneğimiz olmadığı bilinmektedir. Açık toplumlarda muhalif söylem ve düşüncelerin, zihinsel refleks ve bilimsel yetenekleri güçlendireceği umudu her zaman göz önünde tutulmuştur.
İslâm sembolizmi konusunda Paret yabancı biri olarak dikkate değer değerlendirmeler yapmaktadır. Ritüellerimizin dlşandan nasıl göründüğünü, onların fotoğraflarından daha iyi anlayabiliriz. İslâm Sembolizmi'nde geniş bir perspektiften ibadet ve geleneklerimizin görüntülerini seyretme imkânını bulacağımm umuyorum. Paret'in konuyla ilgili kaynaklarına ilaveler yaptık, metinde geçen din ve bilim adamlarının hayatları hakkında özet bilgiler ve onlarla ilgili kaynaklar vermeye gayret ettik. Geniş bir kaynakça bilgisi verme zahmetinden çekinmedik.


Prof Dr Hüseyin Yaşar
Rudi Paret
Sayfa 11 - İz yayıncılık
Rudi (Rudolf) Paret, 3 Nisan 1901 tarihinde Wittendorf‘da doğdu. 31 Ocak 1983'te Tübingen‘de öldü. Kendisi, Wittendorf‘da papaz Wilhelm Paret ile Tübingenli bir saatçinin kızı olan Mana Müller'in beş çocuğundan biriy¬di Kardeşleri Kari ve Alfred 1. Dünya Savasında ölünce, Rudi Paret 1916 yılında Schöntal ve Urach'ta ilahiyat eğitimine haşladı. 1920 yılında Tübingen Protestan Vakfının burslu öğrencisi olarak Tubingen Üniversitesi'nde ilahiyat öğrenimine devam etti. Daha sonra ilgi alanı değiştiğinden, bu değişiklikte hocası Enno Littman'ın etkisi olduğu tahmin edile¬bilir, bursunu kaybetmesine aldırmadan, alanını değiştirerek oryantalizm okumaya başladı. Doktorasını oryantalist Enno Littman'ın yönetiminde, 1924 yılında tamamladı. Oryantalizm alanında doçentliğini 1926 yılında aldı ve Tübingen Üniversitesinde özel doçent statüsüyle çalışmaya başladı. Kariyeri onu önce Almanya'nın en eski öğrenim kurumu olan Heilderberg Üniversitesine (l930) gayri resmi öğretim görevlisi olarak götürdü. Orada ancak 9 sene sonra yarım statüde bir profesörlük görevi alabildi. Bonn Üniversitesinde semitik ve İslâm bilimleri kürsüsünde tam kadro profesörlük görevi aldığında sene 1940 yılı olmuştu. Paul Kahle'nin (1875-1964) emekliliğinden sonra halefi olarak 1941 yılında Bonn'da onun yerini aldı. O, Eısnach'taki "Institut zur Erforschung und Beseitigung des jüdischen Einflusses auf das deutsche kirchliche Leben" kurumunun üyesi idi. 2. Dünya Savası başlayınca 1941-1946 yıllarında Almanya'nın Afrika kolordusunda Arapça tercümanı olarak görevlendirildi ve Amerikan güçlerine esir duştu. Esaretten sonra 1948 yılında Bonn'da yasayan papaz Waller Küppers'ın kızı ile evlendi ve Tübingen'e geri döndü. 1951 yılında hocası Enno Littmann'ın semitik ve İslâm bilimleri kürsüsüne sahip çıktı, emekli oluncaya kadar burada görev yaptı. 1968 yılında emekliye ayrıldığında yerine Josef van Ess (d. 1934) geçti. Tübingen'de 81 yaşında öldüğünde takvimler 31 Ocak 1983 tarihini gösteriyordu.
19. yüzyılda pek çok bilimsel teori ve gelişmenin ortaya konduğu söylene gelmiştir. Batı'daki Kur'ân araştırmaları da Ortaçağın klasik reddiye geleneğini bu asrın yarısına doğru terk etme temayülüne girmiştir. Kutsal Kitabı tarihsel eleştiri anlayışı ile ele alan Hıristiyan bilim adamları aynı yöntemin Kur'ân-ı Kerim için de kullanılmasını arzulamışlardır. Bu yöntemi ilk defa dile getiren Gustav Weil olmuştur. Onun ortaya koyduğu fikirler Theodor Nöldeke tarafından Kur'ân Tarihi (Die Geschichte des Korans) çalışmalarında uygulanmış, daha sonra da Nöldeke'nin talebeleri tarafından geliştirilmiştir. Ancak araya giren iki cihan savaşı tarihsel eleştiri yönteminin Kur'an üzerinde uygulanmasına fırsat vermemiştir. İkinci Dünya Savaşından sonra esaretten kurtulan Rudi Paret'in ilk işi geçen yüzyılın ortalarına yakın bir zamanda ortaya atılan bu teklifi gerçekleştirmek olmuş, ilk çalışmasını 1962 yılında Kur'an'ın Almanca tercümesi olarak ortaya koymuştur.

Offenbach am Maun, 24.10.2008
Prof Dr Hüseyin Yaşar
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rudi Paret
Doğum:
Wittendorf, Loßburg, Almanya, 3 Nisan 1901
Ölüm:
Tübingen, Almanya, 31 Ocak 1983

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.