Safiyyürrahman Mübarek Furi

Safiyyürrahman Mübarek Furi

Yazar
9.5/10
6 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
37
Gösterim
Adı:
Safiyyürrahman Mübarek Furi
Tam adı:
Safiyurrahman el Mübarek Furi
Unvan:
Yazar
Abdurrahman b. Avf anlatıyor:
Bedir günü safta dururken yüzümü şöyle bir çevirdim. Sağımda ve solumda henüz çok genç iki kişi gördüm. Biri diğerinden habersiz bana:
-"Amca! Bana Ebu Cehil'i göster!" dedi. Ona:
-"Yeğenim! Sen onu ne yapacaksın?" dedim. Genç:
-"Onun Peygamberimize küfrettiğini söylediler. Eğer onu görürsem gözümü onun gözünden ayırmayacağım. Nihayet ikimizden biri ölecek!" dedi.
Şaşırmıştım. Derken diğer genç beni buldu. Aynı şeyi söyledi. Çok geçmeden Ebu Cehil'in hamleler yaptığını gördüm. Gençlere:
-"Görmüyor musunuz? İşte aradığınız adam!" dedim. Hemen kılıçlarına sarıldılar, ikisi birden vurarak Ebu Cehil'i öldürdüler.

Sahih-i Buhari
Kutlu önderin (sav) hayatını öz olarak bizlere sunan bu eserle beraber geniş çaplı siyer kitaplarını okumaya başlayabiliriz. Bunu bir nevi alt yapı olarak düşünülebiliriz. Bir bina düşünelim ve üst kademelerine yönelmeden nasıl mi temel atılması gerekigordur; bu eser de siyerde binamizi temellendirebilecegimiz bir eserdir. Elinize alınca inanıyorum ki namaz harici ve yahut da iş mesguliyeti dışında bitirmeden bırakmayacağız. Ben bir günde bitirmiştim.
Cilt cilt okuyamayanlara özet niteliğinde. Siyer alanında okunması gereken kitaplardan biri. Allah müellife rahmet etsin. O kitabını hazırlarken sahih rivayetler ışığında akıcı bir üslubla hazırlamış ve okuyucunun istifadesine sunmuştur.
Siyer konusunda en sade ve akıcı eserlerden biri diyebilirim, siyer ödüllü olması da bunun bir göstergesi olsa gerek.
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in hayatını anlatan başka kitaplar da okumuştum.. hepsine şüpheyle yanaştım. "Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım" ve "Ben, Allah'ın nuruyum. Her şey de benim nurumdan yaratılmıştır" gibi asılsız, uydurma hadislere yer verilmeden, israiliyyatdan uzak, uydurma ve zayıf hadislere yer verilmeden, sahih kaynaklardan faydalanarak yazılmış bir eser

Yazarın biyografisi

Adı:
Safiyyürrahman Mübarek Furi
Tam adı:
Safiyurrahman el Mübarek Furi
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.