Sait Yılmaz

Sait Yılmaz

Yazar
7.9/10
31 Kişi
·
95
Okunma
·
11
Beğeni
·
753
Gösterim
Adı:
Sait Yılmaz
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İzmit, Türkiye, 1961
Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışına sebep olan iç sebepler arasında devlet yönetimi ve toplum yapısının bozulması, ordudaki bozulma, pozitif bilimlerden uzaklaşılması, ilmiye sınıfının yozlaşması, sosyal ve ekonomik yapının Sanayi Devrimi gibi çağdaş gelişmelere ayak uyduramaması başta gelmektedir.
1. Montrö Sözleşmesi'ne göre, Türkiye'nin katıldığı bir savaşta, yabancı devletlerin ticaret gemileri ancak bazı kayıt ve şartlara uyarak Türk Boğazlarından geçebilirler (Madde 5). Amerikan hükümetine göre sözleşmenin bu hükmü değiştirilmeli ve bütün devletlerin ticaret gemileri, barış zamanında olduğu gibi savaş sırasında da, Süveyş ve Panama Kanalları rejimine benzer bir şekilde Türk Boğazlarından serbestçe geçebilmelidir.
Türkiye’de İslamcılığın yayılması ve ılımlı islam modelinin Gülen hareketi ve AKP vasıtasıyla Türkiye’de denenmesinin kökleri 2. Dünya savaşı sonrasına kadar giden ABD’nin Türkiye’yle ilgili dönüşüm projesinin sonucudur.
ABD'nin Türkiye içinde Ergenekon komploları ve cemaat faaliyetlerindeki rolü yanında Kürt Sorununun çözümü adı altında bir Kürt Federasyonu'nun temelini oluşturmaya yönelik "demokratik özerklik" dayatması, dışarıda ise Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Türkiye'ye verdiği roller, Türkiye'deki irtica problemiyle birlikte ülkenin rejimi ve bekasının tehdit altına girmesine neden olmuştur.
Batılılar, “ Salçamızı sizden alacağız, sizden giyineceğiz” diyerek bol miktarda salça ve tekstil fabrikası makineleri sattılar. Bir kısmı eski teknoloji bu makinelerin paralarını yüksek bedeller karşılığında geri aldılar. Kurulan salça ve tekstil fabrikaları tam kapasite çalışsa, Türkiye sadece Avrupa’ya değil, Ortadoğu ve Afrika’ya yetecek miktarda mal üretebiliyordu.
ABD için ideal Türkiye, kendi çıkarları söz konusu olduğunda itiraz etmeksizin istediklerini veren. Batı değerlerini benimsemiş ve onun yörüngesinden çıkmayacak zayıf bir ülkedir.
1994 yılında eğitim hayatımıza giren Milli Eğitim Geliştirme Komisyonu'nun 60 personelinden 40'ı Amerikalıydı. Komisyonu'nun başında L. Cook isimli bir Amerikalı bulunuyordu.
S. Ali
S. Ali Türkiye'deki Amerika İkili İlişkiler ve ABD'nin Örtülü Operasyonları'ı inceledi.
408 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10 puan
Sait Yılmaz, Türkiye'deki Amerika adlı kitapta, Türkiye'deki Amerika'nın öz ve üvey evlatları hakkında bilgi veriyor. Doğrudan veya dolaylı bir şekilde ABD'nin hesabına çalışanlar, bazen isimleriyle bazen de göstergeler yoluyla anlatılıyor.

Bugün Avrupa Birliği sevdalılarıyla, ekonomik ve siyasi kalkınmayı ABD ile işbirliğinden geçtiğini savunan zihniyet aynı ortak noktada buluşur: Kurtuluş Savaşı sırasında bir takım zümrenin 'kurtuluş'u, Amerika veya İngiliz muhipler teşkilatında bulması gibidir. Dün tam bağımsızlık yerine ABD, İngiltere manda idaresini savunanlarla bugünkü Avrupa Birliği ve ABD'perestlik aynıdır.

Tarihi, tarihi olay diye geçtiğimizde çoğu olayın perde arkasını, oynanan oyunları, yapılan işbirlikleri, hokkabazlıkları göremeyebiliriz. Dün ABD'ye sizlerin emrinde olalım diye mektup yazanlarla, bugün AB ve ABD'ye mektup yazanların birbirinden çok da farkı yok. Bugün sağcı, solcu, liberal, dinci, dinsiz, laik vb. çeşitli fikir sahiplerinin çoğu, bu 'dış güçlerle' işbirliği yapmaktan da çekinmezler. Bu ve buna benzer kitaplar da bu işbirlikçileri ortaya çıkartıp, görünmeyenleri görünür hale getirmeye aracılık eder.

Kitabı okudukça yapılan ve kamuoyuna medya ve hükümetler tarafından cafcaflı cümlelerle anlatılan o 'ikili anlaşmalar'ın Türkiye'den çok Amerika'nın işine yaradığını örneklerle görüyoruz. Yani her gördüğünüz yaşlı sakallı dedeyi öpmeyelim demek istiyor. Bu durum dün ne ise bugünde aynı şekilde devam ediyor. Ama bu sayede dostluk olsun, ticari, sınai ya da kültürel başlıklara sahip her türlü ikili anlaşmanın ABD'nin çıkarları doğrultusunda olduğunu da öğreniyoruz. Bu çerçevede bu ikili anlaşmaların içeriği hakkında da bilgi sahibi oluyoruz.

AKP'nin 2002 yılından bu zamana kadar geçen dönemi ise başlı başına ve hatta ciltler dolusu kitap yazılacak kadar doludur. Son kısımda ise Türkiye'nin ABD boyunduruğundan çıkması için yapılması gerekenler, Atatürk'ün ta Kurtuluş Savaşı sırasında yaptığı diplomatik görüşmeler örneklerle anlatılır.

Kapsamlı bir konunun, çok sayıda kitap, dergi, araştırma yazısı, gazete haberleri derlenmesiyle 'Türkiye'deki Amerika' adlı kitap ortaya çıkıyor. Kitaptan çok sayıda alıntı yaptım fakat hepsi o kadar da değil. Tamamı alıntı yapılacak kadar bilgi dolu bir kitap. O yüzden yavaş yavaş sindire sindire okunmasında fayda olacağını düşündüğüm kitabı tavsiye ederim.

Okuduğum kitap 1. Basım Mart 2014 tarihlidir.

Bu kitabı 25 Aralık 2019 - 14 Ocak 2020 tarihleri arasında okuyup inceleme yazısı ise 28 Şubat 2020 tarihinde 1000Kitap sitesine eklenmiştir.
Cenk Çakır
Cenk Çakır Türkiye'deki Amerika İkili İlişkiler ve ABD'nin Örtülü Operasyonları'ı inceledi.
408 syf.
·42 günde·Beğendi·8/10 puan
Özellikle Wilson prensipleri ile başlayıp devamından 2. Dünya savaşı ve sonrası ile devam eden, Körfez savaşı ve oluşturulmak istenen kukla devlet için yapılan hazırlık ile bunun için yapılan operasyonların anlatıldığı, arka plandaki siyasi, ekonomik, askeri, sosyal ve istihbarat boyutlarıyla konuların ele alındığı Türk-Amerikan ilişkilerinin geniş kapsamlı anlatıldığı bir eser. Eserde her zaman ABD çıkarlarının ön planda olduğu görülmektedir. Türkiye, ABD olmadan güvenlik ve savunma sistemlerinde kendi kendine yeter bir ülke olmamış, bağımsız bir dış politika yürütememiş, egemenliğine tam sahip çıkamamış, ABD ile hiç bir zaman karşılıklı bir çıkar ilişkisi gözetememiştir. Özellikle cumhuriyet döneminde oluşturulan tam bağımsızlık prensibi günden güne erimiş, oluşturulan o vizyon kullanılmamış, hatta bertaraf edilerek, ABD’nin çıkarları için her geçen gün biraz daha taviz verilmiştir. Maalesef, milli ülke çıkarlarına dayalı, gerçekçi ve kendi kaynaklarına dayanan bir dış politika izlenerek, milli egemenlik ve tam bağımsızlık prensiplerinin göz önünde tutulduğu bir politika olmadıkça daha da kötüye giden bir Türkiye göreceğiz.
224 syf.
·60 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sykes-Picot ve Balfour Deklerasyonundan İngiliz Politikalarının nasıl yürütüldüğüne, İngiliz İstihbarat servisinin yapılanmasından, Ortadoğudaki Faaliyetlerine, Arap İsyanlarının başlamasından 1. Dünya Harbindeki Cephe Faaliyetlerine, Arap İsyanlarını başlatanlara karşı Teşkilat-ı Mahsusa isimli İstihbarat Teşkilatımızın nasıl ve ne zorluklarla faaliyet yürüttüklerine(mesela İslam Birliği için gerekli propagandaları yapmak,hangi grupların ve ideolojilerin Osmanlı sistemine tehdit olduğunu anlamak için casusluk faaliyetleri yürütmek, düşmana karşı askeri ve yarı askeri operasyonlar düzenlemek gibi..), Vatansever olanlarla Hain olanların Ortadoğuda nasıl amansız mücadele verdiğini anlatan, kapsamlı araştırmalara bilgilere ve belgelere dayanarak büyük bir özveri ve emekle hazırlanmış bu kitabı okumanızı ve istifade etmenizi tavsiye ederim.
534 syf.
·12 günde
Güney komşumuz Irak'ın bir akademisyen tarafından yalın,akıcı bir dille detaylı bir şekilde anlatıldığı bir eserdir.Uluslararası ilişkilere ilgi duyan kişilerin okuyabileceği bir kitap.
534 syf.
·8/10 puan
Irakın tarihsel sürecini, Türkiye ile Batılı devletlerin Irak ile olan Politikalarını ve yine Irak içindeki Mezhep mücadelelerini de içine alarak hazırlanmış kapsamlı bir eser..
704 syf.
·86 günde·Beğendi·10/10 puan
Gerçekten ismini hakeden bir kitap. İstihbaratin kelime anlamından başlayarak istihbarat ile ilgili akla gelebilecek her konuya değinilmiș.

İstihbarat ile ilgili pek çok şeyi yanlış bildiğimi, ön yargılarım, klişelerim olduğunu gördüm. Aslında istihbarat tahmin ettiğimden daha basitmiş. Ama tahmin ettiğimden de daha fazla karışıkmıș.

Kitap tam 672 sayfa, okumam yaklaşık 3 aya yayıldı. Giriş biraz fazla teknik ve sıkıcı gelebilir, ama okudukça sizi içine alıyor. Bu konulara ilgisi olanlara ısrarla tavsiye ederim.
Furkan Gürpınar
Furkan Gürpınar Türkiye'deki Amerika İkili İlişkiler ve ABD'nin Örtülü Operasyonları'ı inceledi.
408 syf.
·219 günde·8/10 puan
Sait Yılmaz, yazdığı bu kitabında Türk - Amerikan ilişkilerini Osmanlı ile anlatmaya başlamış ve özellikle ikinci dünya savaşı sonrası Türkiye’nin amerikancılık kanseriyle nasıl eridiği ile devam etmiştir.

Bu kitapta ABD’nin kendi çıkarlarını korumak için uyguladığı dış politikaların, Türkiye’yi ve Türk insanını nasıl etkilediğini, ne tür örtülü operasyonlar yapıldığını, Türkiye’nin nasıl dizayn edildiğini ve maşa olarak kullanıldığı gösterilmektedir.

Amerikancılık belasının Türkiye’de sanıldığı gibi kısa olmadığını, ABD’nin kendi çıkarları için Türkiye gibi sarıp sarmaladığı, tüm kurumlarına girdiği ülkelerde iktidar bile değiştirebildiğini, sermayeyi ve basını kullandığını, ülke içi dinamikleri kendi çıkarları lehine yorduğunu ve neticelerini de aldığından bahsetmekte ve hem günümüz siyasal yaşamının hem de modern Türkiye tarihindeki siyasal olayların çözümlemelerini yapmakta, kimlerin bilerek ya da bilmeyerek amerikancılığa hizmet ettiğinden bahsetmektedir.

Kitap kaynakça bakımından oldukça zengindir ve TÜRK İNSANININ SİYASAL OKUR YAZARLIĞINI, SİYASAL BİLİNCİNİ arttırması ve Atatürk’ün bahsettiği tam bağımsızlık ve milli egemenlik gerek şartlarını içeren bir Türkiye’ye sahip olması için kesinlikle okunması gerektir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sait Yılmaz
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İzmit, Türkiye, 1961

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 95 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 142 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.