Sait Yılmaz

Sait Yılmaz

Yazar
8.1/10
20 Kişi
·
66
Okunma
·
8
Beğeni
·
689
Gösterim
Adı:
Sait Yılmaz
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İzmit, Türkiye, 1961
Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışına sebep olan iç sebepler arasında devlet yönetimi ve toplum yapısının bozulması, ordudaki bozulma, pozitif bilimlerden uzaklaşılması, ilmiye sınıfının yozlaşması, sosyal ve ekonomik yapının Sanayi Devrimi gibi çağdaş gelişmelere ayak uyduramaması başta gelmektedir.
1. Montrö Sözleşmesi'ne göre, Türkiye'nin katıldığı bir savaşta, yabancı devletlerin ticaret gemileri ancak bazı kayıt ve şartlara uyarak Türk Boğazlarından geçebilirler (Madde 5). Amerikan hükümetine göre sözleşmenin bu hükmü değiştirilmeli ve bütün devletlerin ticaret gemileri, barış zamanında olduğu gibi savaş sırasında da, Süveyş ve Panama Kanalları rejimine benzer bir şekilde Türk Boğazlarından serbestçe geçebilmelidir.
ABD'nin Türkiye içinde Ergenekon komploları ve cemaat faaliyetlerindeki rolü yanında Kürt Sorununun çözümü adı altında bir Kürt Federasyonu'nun temelini oluşturmaya yönelik "demokratik özerklik" dayatması, dışarıda ise Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Türkiye'ye verdiği roller, Türkiye'deki irtica problemiyle birlikte ülkenin rejimi ve bekasının tehdit altına girmesine neden olmuştur.
ABD için ideal Türkiye, kendi çıkarları söz konusu olduğunda itiraz etmeksizin istediklerini veren. Batı değerlerini benimsemiş ve onun yörüngesinden çıkmayacak zayıf bir ülkedir.
1994 yılında eğitim hayatımıza giren Milli Eğitim Geliştirme Komisyonu'nun 60 personelinden 40'ı Amerikalıydı. Komisyonu'nun başında L. Cook isimli bir Amerikalı bulunuyordu.
ABD'nin, Osmanlı'dan II. Dünya Savaşı'na kadar olan dönemde Türklere bakışının temelinde, ekonomik çıkar hesapları ve sahip olduğumuz topraklarda kendi kültürlerini misyonerlik yoluyla yayarak, hem sondaj yapmak hem de ülkemizi kendi istedikleri geleceğe hazırlamak hatta o dönemde bölmek vardı.
S. Ali
S. Ali Türkiye'deki Amerika İkili İlişkiler ve ABD'nin Örtülü Operasyonları'ı inceledi.
408 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10
Sait Yılmaz, Türkiye'deki Amerika adlı kitapta, Türkiye'deki Amerika'nın öz ve üvey evlatları hakkında bilgi veriyor. Doğrudan veya dolaylı bir şekilde ABD'nin hesabına çalışanlar, bazen isimleriyle bazen de göstergeler yoluyla anlatılıyor.

Bugün Avrupa Birliği sevdalılarıyla, ekonomik ve siyasi kalkınmayı ABD ile işbirliğinden geçtiğini savunan zihniyet aynı ortak noktada buluşur: Kurtuluş Savaşı sırasında bir takım zümrenin 'kurtuluş'u, Amerika veya İngiliz muhipler teşkilatında bulması gibidir. Dün tam bağımsızlık yerine ABD, İngiltere manda idaresini savunanlarla bugünkü Avrupa Birliği ve ABD'perestlik aynıdır.

Tarihi, tarihi olay diye geçtiğimizde çoğu olayın perde arkasını, oynanan oyunları, yapılan işbirlikleri, hokkabazlıkları göremeyebiliriz. Dün ABD'ye sizlerin emrinde olalım diye mektup yazanlarla, bugün AB ve ABD'ye mektup yazanların birbirinden çok da farkı yok. Bugün sağcı, solcu, liberal, dinci, dinsiz, laik vb. çeşitli fikir sahiplerinin çoğu, bu 'dış güçlerle' işbirliği yapmaktan da çekinmezler. Bu ve buna benzer kitaplar da bu işbirlikçileri ortaya çıkartıp, görünmeyenleri görünür hale getirmeye aracılık eder.

Kitabı okudukça yapılan ve kamuoyuna medya ve hükümetler tarafından cafcaflı cümlelerle anlatılan o 'ikili anlaşmalar'ın Türkiye'den çok Amerika'nın işine yaradığını örneklerle görüyoruz. Yani her gördüğünüz yaşlı sakallı dedeyi öpmeyelim demek istiyor. Bu durum dün ne ise bugünde aynı şekilde devam ediyor. Ama bu sayede dostluk olsun, ticari, sınai ya da kültürel başlıklara sahip her türlü ikili anlaşmanın ABD'nin çıkarları doğrultusunda olduğunu da öğreniyoruz. Bu çerçevede bu ikili anlaşmaların içeriği hakkında da bilgi sahibi oluyoruz.

AKP'nin 2002 yılından bu zamana kadar geçen dönemi ise başlı başına ve hatta ciltler dolusu kitap yazılacak kadar doludur. Son kısımda ise Türkiye'nin ABD boyunduruğundan çıkması için yapılması gerekenler, Atatürk'ün ta Kurtuluş Savaşı sırasında yaptığı diplomatik görüşmeler örneklerle anlatılır.

Kapsamlı bir konunun, çok sayıda kitap, dergi, araştırma yazısı, gazete haberleri derlenmesiyle 'Türkiye'deki Amerika' adlı kitap ortaya çıkıyor. Kitaptan çok sayıda alıntı yaptım fakat hepsi o kadar da değil. Tamamı alıntı yapılacak kadar bilgi dolu bir kitap. O yüzden yavaş yavaş sindire sindire okunmasında fayda olacağını düşündüğüm kitabı tavsiye ederim.

Okuduğum kitap 1. Basım Mart 2014 tarihlidir.

Bu kitabı 25 Aralık 2019 - 14 Ocak 2020 tarihleri arasında okuyup inceleme yazısı ise 28 Şubat 2020 tarihinde 1000Kitap sitesine eklenmiştir.
534 syf.
·12 günde
Güney komşumuz Irak'ın bir akademisyen tarafından yalın,akıcı bir dille detaylı bir şekilde anlatıldığı bir eserdir.Uluslararası ilişkilere ilgi duyan kişilerin okuyabileceği bir kitap.
256 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Sait Yılmaz İstihbarat Bilimi adlı bu kitabında
MI6,CIA,KGB,MOSSAD gibi küresel istihbarat
teşkilatlarının yapılanmasını ve örgütlenmesini
en ince detaylarıyla anlatmış olup İstihbarat tanımını tarihini çeşitlerini ve olgusunu dünya tarihinden örnekler vererek detaylı bir şekilde
anlatmıştır.
534 syf.
·17 günde·8/10
Irakın tarihsel sürecini, Türkiye ile Batılı devletlerin Irak ile olan Politikalarını ve yine Irak içindeki Mezhep mücadelelerini de içine alarak hazırlanmış kapsamlı bir eser..
704 syf.
·86 günde·Beğendi·10/10
Gerçekten ismini hakeden bir kitap. İstihbaratin kelime anlamından başlayarak istihbarat ile ilgili akla gelebilecek her konuya değinilmiș.

İstihbarat ile ilgili pek çok şeyi yanlış bildiğimi, ön yargılarım, klişelerim olduğunu gördüm. Aslında istihbarat tahmin ettiğimden daha basitmiş. Ama tahmin ettiğimden de daha fazla karışıkmıș.

Kitap tam 672 sayfa, okumam yaklaşık 3 aya yayıldı. Giriş biraz fazla teknik ve sıkıcı gelebilir, ama okudukça sizi içine alıyor. Bu konulara ilgisi olanlara ısrarla tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sait Yılmaz
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İzmit, Türkiye, 1961

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 66 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 112 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.