1000Kitap Logosu
Sandor Marai

Sandor Marai

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
164 Kişi
399
Okunma
31
Beğeni
1.512
Gösterim
Unvan
Macar Yazar , Gazeteci
Doğum
Macaristan Krallığı, 11 Nisan 1900
Ölüm
San Diego, Kaliforniya, ABD, 21 Şubat 1989
Yaşamı
1990'de dönemin Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nda , bugünkü slovakya'da doğdu.1928'e kadar çeşitli Avrupa şehirlerinde gazeteci olarak çalıştı.Kafka hakkında yazan ilk eleştirmenlerdendir.1928'de Budapeşte'ye döndü.Ancak önce faşişt rejimle, sonra da komünist rejimle uzlaşamadığı için 1948'de Macaristanı terk ederek ABD'ye yerleşti. 1989'da karısıyla birlikte intihar edene kadar da bu ülkede yaşayıp Macarca yazmaya devam etti.Elliden fazla roman kaleme almıştır. Bunların çoğu öldükten sonra belli başlı Avrupa dillerine çevrildi ve ona 1990'da Macaristan'ın en saygın ödülü olan Kossath ödülünü kazandırdı.(Kaynak: Yapı Kredi Kültür Yayınları)
“ Tanrının bana verdiği ceza ve hediye, bunu öğrenmem ve kaldırabilmemdi. Ne mi öğrendim? Şunu canımın içi: Doğru kadın ve doğru erkek diye bir şey yoktur. Günün birinde uyandım, yatağımda doğrulup oturdum ve gülümsedim. Artık en ufak bir acı çekmiyordum ve birden doğru insan diye bir şeyin olmadığını idrak ettim. Ne yeryüzünde ne de cennette. Öyle biri, öyle tek bir kişi yok. Sadece insanlar ve her insanım içinde bir tutam doğru insan var ama kimsede, bizim diğerinden beklediğimiz ve umduğumuz bir şey yok. Kusursuz insan diye bir şey yok ve o mutluluk veren, harikulade insan aslında hiç var olmadı. Sadece içlerinde ışık kadar moloz da olan insanlar…”
1
308 syf.
·
13 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Sândor Mâraı Macar Edebiyat’ ının önemli isimlerinden biri. II. Dünya Savaşı sonrasında terketmek zorunda kalan, iki yıl İsviçre’de yaşadıktan sonra 1950’de ABD’ye göç eden yazar geride 46 eser bırakmış. Roman, deneme, şiir ve tiyatro eserlerini Macarca yazmıştır. Ülkesi demokrasiye ve özgürlüğe kavuşmadan eserlerinin Macaristan’ da basılmasına izin vermemiştir. Eşi ve evlat edindikleri oğlu ölünce 1989’ da intihar etmiştir. Ölümünden birkaç ay sonra ülkesinin en önemli edebiyat ödüllerinden birine layık görülmüş. - Neden acı çekmekten bu kadar korkuyoruz? Kim tam anlamıyla mutlu ki? Ayrıca hangi hakla mutlu olmak istiyoruz? İçimizdeki arzunun ve sevginin mutluluğu haketmemizi sağlayacak kadar özverili olduğundan bu kadar emin miyiz? - Kitap üç bölümden oluşuyor. İki kadın(Ilonka, Judit) ve bir erkeğin(Peter) yaşanılanları bir arkadaşına anlatırmış gibi okuyoruz aslında okurken karakterlerin karşısındaki kişi siz oluyorsunuz. Sınıf farkı, kültür karmaşası, aşk ve savaş. Bir tarih kitabı okurken olayları sadece yüzeysel neden ve sonuçları kolaylıkla öğrenebiliriz. Bu tarz kitaplarda olayların kişileri ne derece etkilediğini, hatta savaştan kurtulmaya çalışıp bir yerde kapalı kalan kızın öjelerinin uzun süre kırmızı kalması sonucu psikolojisinin nasıl etkilendiğine bile şahit olabiliyoruz. Okumak, okurken o döneme gidip kendimizi onların yerine koymak, hissettiklerini hissetmeye çalışmak muazzam bir his.
İşin Aslı, Judit ve Sonrası
Okuyacaklarıma Ekle
3