Sedat Demir

Sedat Demir

YazarDerleyenÇevirmenEditör
7.2/10
26 Kişi
·
16
Okunma
·
0
Beğeni
·
614
Gösterim
"Kanatlı hayvanlar, görecekleri güzel günlerin haberi kendilerine vaktiyle üflendiği için ölmeyi değil, yaşamayı tercih eder. Olur da artık yaşayamayacaklarsa, en azından en uygun ölme biçimini seçebilmeyi isterler. Onların gönlünden geçen, kimsenin müdahalesi olmadan. Dala tüneyip. Varsa yavuklusuyla. Yoksa tek başına. Baş hafifçe dönecek. Sonra pıt. Omuza düşecek. Kalp durdu. Ecel havada asılı. Gövde yerde. "
"Sinema koca, koskoca bir yalandır, oğulcuğum, hata! Koca bir yalan! Kanma oraya! Yerin altına iniyorsun. Maden mi çıkaracaksın. Filhakika, altın falan yok orada, her şey toz. Binlerce yalan ses, binlerce yalan renk, kare kare yalan. Tabii sen şimdi yerin altına iniyorsun. Yerin. Altı. Hiç göremeyeceğin adamları, güzel kadınları göruyorsun, yalan. Onlar yerin altına inmiyorlar senin gibi. Yalan. Senin o güzel başındaki aklı böyle kandırıyorlar, gönlünü böyle çeliyorlar. Elinden rüyalarını bu dünyanı alıyorlar yavaş, yavaş. Ne veriyorlar, görmeni istedikleri kendi hazırladıkları rüyaları. Sinema, oğulcuğum, sinema, koca bir hatadır. Yalan. Boş versene!"
"İyi filmler seyret, seyret ki onlar fevkalade latif oluyorlar, fevkalade terbiye ediyorlar sendeki manayı. Görgün gelişir, bilgin gelişir. Dünyayı tanırsın. Kitap okumak gibidir, insan okumak gibidir sinema."
136 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Simon iyi kalpli bir ayakkabı tamircisidir. Yabancı birisini soğukta donmak üzereyken eve getirir ve yabancı onlarla yaşamaya başlar. Adı Mikael olan yabancı işleri hemen kavrar ve işinde çok başarılı bir ayakkabı tamircisi olur. Artık yüzleri para görmeye başlamıştır.
İnsan ne ile yaşar? Tabiki parayla değil. Hiç tanımadığı birini eve almış onu sevmişlerdir Simon ve karısı.
İnsanın kalbinde yaşayan sevgi dışarıya yansırsa, birbirinin ihtiyaçlarını tamamlayabilirlerse insanlar bir de bunu sevgiyle yaparlarsa öyle yaşamış olurlar. Evet tüm insanlar kendi başlarına nasıl mutlu olabileceklerini düşünüp kafa yormakla değil,sadece insanın özünde var olan sevgiyle yaşarlar demiştir Tolstoy.
Bence de yaşamak nefes almak yemek yemek değil, yaşamak farkında olmak,yaşamak sevgiyi iliklerine kadar hissetmek,yaşamak mutlu olabileceğin insanlarla olmaktır.
Anlatımı akıcı olan tasvirlerin çok iyi yapıldığı bu hikayeyi okumanızı tavsiye ediyorum. :)
136 syf.
·5 günde·6/10
İki kısa iki uzun olarak nitelendirebileceğimiz dört öyküden oluşan bu kitap ismini de ilk öyküsü olan İnsan Ne İle Yaşar'dan alıyor. Her öykünün vermek istediği farklı bir mesaj var fakat öyle ufuk açan, uç mesajlar değiller. En azından benim için değillerdi, halihazırda benimsediğim bazı fikirleri tekrar okudum ve ''aynen, bence de, güzel bakış açısı, güzel hikaye'' falan dedim. Özellikle yaşça küçük tanıdıklarınıza ve kitap okumaya yeni başlamış insanlara gönül rahatlığı ile önerebileceğiniz bir kitap. İyi okumalar!
112 syf.
Bu kitap gerçekten fena halde öksürüyordu. Öksürürken de ağzından yüzlerce kelime etrafa dağılıyordu, lakin bu kelimeler sanki yanlış cümlelere katılmış gibi ben de çok anlam bulamadılar.
Anladığım kadarıyla yazar gerçekten "yazmak hakkında" çok şey biliyor ciddi anlamda bilgi yüklü. En azından öyle bir mesaj var satır aralarında.
Ama işte her kitap ,herkes için yazılmıyor. Ben anladım ki, bu kitaptaki öykü tipi öykümsü anlatılar benim için yazılmamış, eminim çok severek okuyacak başka okuyucular için yazılmış.

E peki ben neden bu kitabı, para verip aldım?
Netteki tavsiyeler üzerine aldım.
Sonuç: Genel kitap tavsiyeleri bana göre değil iyice anladım. Bu arada bu yorumu, bu kitabı kötülemek anlamında yazmadım. Kitapta büyük emek var, yılların birikimi var, belki de iyilerden akademik ya da edebi anlamda , ama koca bir AMA bu kitap, bana hitap etmedi ne hikayeler ne de anlatım tarzıyla beni mutlu etmedi.
160 syf.
·Beğendi·10/10
Lev Tolstoy'un 8. sınıf öğrencilerimle okuduğum Insan Ne Ile Yaşar? , Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli , Üç Soru, Efendi ile Uşak hikayelerinden oluşan muhteşem bir kitap. Dili, kurgusu ve teması ile oldukça başarılı. Okurken düşündüren ve hayat felsefenize yeni bir pencere açan bir yapıt.
136 syf.
Kütüphane de gorür görmez aldiğim bi kitap mis gibi yepyeni kitap kokusu bu kokunun parfumu olsa baya tutar heralde :)

Kitaba geçiyim ismi yetiyor aslinda
insan ne ile yaşar.

Kesitler şeklinde giden bir kitap ekmegi olmadiği halde misarif kabul eden simon gibi zengin olup tavugun yumurtasini arayan ivan gibi de yaşar kisa ve özü hirsa kapilmiş insanliğin koşede yardima ihtiyaci olanlardan habersiz yaşiyor olmasi benim ğöruşumdur.


Keyifli okumalar.
İlk defa bir kitabı daha yeni başlamışken bırakıyorum.
Sayfayı okuyorum. Bir cümlelik metin tanımlama ve mübalağa ile bir sayfa olarak yazılmış. Mesela 22 sf. “Kadın içeri seslendi: Ayyylaaa.!” Cümlesi yarım sayfada anca anlatılmış. Neyse daha fazla yorum gevezeliğin girer :) İyi okumalar.
112 syf.
·Puan vermedi
Arka kapak yazısı oldukça vaatkar ama yapmayı istediği şeyi becerememiş sanki yazar, Üç farklı hikayeyi aynı potada kaynatamamış olmamış, yazık zaman kaybı #küçükparisfenaöksürüyor #sedatdemir

Yazarın biyografisi

Adı:
Sedat Demir
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 16 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.