8,4/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
623 gösterim
Balzac, İnsanlık Komedyası'nın bu bölümünde gerçek'e her zamankinden çok daha fazla yaklaşıyor. Paolo Gambara, Balzac'ın en somut karakterlerinden birisi, cehennemden ve cennetten dünyaya kaçırdığı enstrümanlarla, müziğin yavaş yavaş birleştirdiği 19. Yüzyıl Avrupa'sından geleceğin dünyası için en "esaslı" operasını yapmaya kalkışıyor. Grotesk bir atmosferde geçen ve trajediyle sonlanan, bu büyük şiirde karşılaştığınız her tını aslında, Balzac'ın sanatın her alanına duyduğu büyük tutku, özellikle müzik için beslediği akıl almaz bir hırs. Böylece, içinde Kudüs ve (Hz.) Muhammed temalı operaların da bulunduğu Üçleme'nin tasarlanması esnasında, Gambara'nın kendinden geçip soluğunun kesilmesi, kelimelerin sayfalardan fırlayarak, duvarlara çarpıp geri dönmesi, romanı bütünüyle bir senfoniye dönüştürmüş. Gizli Başyapıt ile birlikte okunabilecek bu roman, bize Balzac'ın, ne kadar Gambara olduğunu düşündürtüyor. Hatta kuşkuları ortadan kaldıralım: Balzac, Gambara'nın ta kendisi! 
(Tanıtım Bülteninden)
 
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786054708253
 • Çeviri:
  Neslihan Canıoğlu
 • Yayınevi:
  Dedalus Kitap
 • Kitabın Türü:
siyal 
09 Oca 15:52 · Kitabı okudu · 3 günde

Muhteşem bir hikaye. Müzik kelimelerle nasıl anlatılır derseniz, işte o kitaplardan biri. Balzac, tartışmasız sadece edebiyatın değil sanatın ustası olduğunu bir kez daha kanıtlamış. Özellikle hikayenin sonu enfesti.

Kitaptan 3 Alıntı

siyal 
09 Oca 15:49 · Kitabı okudu · İnceledi

"Hanımefendi," diye bitiren Gambara çok şarhoş değildi, "biz kendi öz üstünlüğümüzün kurbanlarıyız. Benim müziğim güzel ama müzik duygudan düşünceye geçtiğinde, bu müziği sadece zeki dinleyicileri olur; zira değişim gücü sadece onlarda var. Benim talihsizliğim meleklerin konserlerini dinlememden ve onu insanların anlayacağına inanmamdan gelir. Bu, daha fazla kadınlarda gerçekleşir, onlar aşık olduklarinda ilahi bir boyuta geçer, erkekler anlamazlar bunu."

Gambara, Honore De Balzac (Sayfa 80)Gambara, Honore De Balzac (Sayfa 80)
siyal 
08 Oca 10:44 · Kitabı okudu · İnceledi

Karşı konulmaz, dayanılmaz yazarların artık gerçekleştiremedikleri için her şeyi tam yazdıkları bir yüzyılda, geçici bir heyecanın, tutkunun ateşini hayal etti. Bir balkon hayal etti: gitarlar, hileler, taktikler, asma kilitler...

Gambara, Honore De Balzac (Sayfa 7)Gambara, Honore De Balzac (Sayfa 7)