Eugenie Grandet

8,2/10  (34 Oy) · 
118 okunma  · 
22 beğeni  · 
2.300 gösterim
Honoré de Balzac'ın dev eseri İnsanlık Komedyası'nın taşra romanlarından biridir Eugénie Grandet. İnsan kusur ve zaaflarının, para hırsının anlatıldığı bu romanda Eugénie Grandet, Saumur'de oturan bir fıçıcının kızıdır. Baba Grandet, tefecilik ve aşırı bir cimrilikle çok büyük bir servet edinmiştir. Hizmetçi Nanon ile birlikte karısına eziyet eder ve Eugénie'nin, kuzeni Charles ile evlenmesine karşı çıkar, çünkü Charles iş hayatında başarılı olamayarak iflas etmiştir. Paris aristokrasisi, sosyal çıkarlar ve para için insanların kendi değerlerini nasıl hiçe saymaları romanın öteki önemli öğeleridir. Eugénie ise hayatın acılarına ve acımasız insani çarka rağmen bozulmadan kalabilecek midir?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  195
 • ISBN:
  9786055249236
 • Çeviri:
  Nuriye Yiğitler
 • Yayınevi:
  Kafe Kültür Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
İsmail Altun 
25 Nis 13:21 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Eugénie Grandet
Honoré de Balzac'ın eserin den olup ilk 1833 yılında Fransa da tam 195 sayfa bir İnsanlık komedyasıdır ...

Nedir bu insanlık komedyası : Fransız Yazar Honoré de Balzac'ın tüm roman ve hikâyelerini topladığı büyük çaplı proje.

İlk önce 12 cilt halinde 1834-1837 yıllarında basılan proje daha sonra Balzac'ın eser vermeye devam etmesi ile toplam 95 roman ve öyküye kadar çıktı.

Balzac'ın toplum incelemesi yapmak amacı ile birleştirdiği bu koleksiyon taşra yaşamı, ordu, özel yaşam, şehir yaşamı, politik yaşam ve sosyal analizler gibi başlıklar altında incelenebilir. Para ve güç, annelik, babalık, Fransız Devrimi , kadınlar, aşk ve aile yaşamı gibi birçok konuya; Eugénie Grandet , Vadideki Zambak , Goriot Baba gibi güçlü romanlarını barındıran bu koleksiyonu ile değinmeyi başaran Balzac, Bourbon Hanedanı'nın tahta geçmesi ile başlayan Restorasyon (Fransa) Dönemi ve sonrasının panoramasını yüzyıllar sonrasının okuruna göstermeyi başarmıştır.

Kaynakça:http://en.wikipedia.org/wiki/La_Comedie_Humaine

Bazı tartışmalar örnekleri : Honere de Balzac'ın insanlık komedyası adlı eseri ilahi komedya'dan mı etkilendi?

İlahi Komedya Dante tarafından 14. yüzyılın ilk yarısında yazılmış, İtalyan edebiyatının en meşhur epik şiiri ve dünya edebiyatının önemli bir başyapıtı.

Komedya'da Dante, ölüm sonrası sırasıyla Cehennem, Araf ve Cennette geçen seyahati, hikâyenin kahramanı da olan kendisinin ağzından anlatır. Orta Çağda "Komedya", "tragedya'nın" aksine sonu iyi biten hikâye anlamına gelirdi. Burada eserin adındaki "komedya" kelimesi, öyküsünün güldürü unsurları taşıdığı anlamına gelmez.

Gelelim kitabın iyi yönlerine kitap akıcı bir dile sahip, yazar yine insan yaşamı analizleri yapıyor ve cimriliği ele almış ...

Kitabın kötü yönleri ise Yazar Grandet ailesini anlatırken yine bir çarpık ilişkiden bahsetmesi ve sıradan bir olay gibi göstermesi bence topluma bu tür çarpık ilişkileri okurların ahlaki özenine sahip olmasını sağlıyor ve toplum çirkin olanı benimsiyor insan kendi kanından birine aşık olması çok normal bir davranış değil benim için kötü yönü kitabın bu kısmıydı ...

Kitabın konusu ise Çok cimri olan baba Grandet'in yaşamını ve aile sorunlarını kızının kuzenine aşık olmasını ve kuzeninin babası ölünce beş parasız kalan kuzenine biriktirdiği tüm altınları vermesini ve kuzeninin aslında dolandırıcı iki yüzlü olduğunu öğrenmesini kendisinin ise ne kadar cahil olduğunu anlamasını anlatıyor ...

Sonuç olarak çarpık bir ilişki söz konusu olduğu için biraz puan kırdım benim için orta karar bir eser oldu ama yinede okuyup ibret alınacak bir eser olabilir umarım sizin için keyifli ve daha öğretici olur okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar en tatlı en güzel kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

mustafa tamer akder 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Muhteşem bir Balzac eseri daha. Kelimeleri o kadar güzel kullanıyor ki insan okuduğu süre boyunca takdir etmekten kendini alamıyor. Kurgu bakımından biraz boşluklu bir yapısı var bence. Konu bakımından ise herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Genel olarak yorumlamaya gelirsek. Yazarın bu kitapta ana konusu para hırsı ve cimriliğin en uç noktası. Sadece bu kısmıyla kalmıyor. Çok temiz bir aşkla da tanışıyorsunuz (Balzac da olmazsa olmazdır aşk ama bu kitaptaki beni daha çok etkiledi.). Toplumsal değerleri ve toplumsal zekayı iğnelemeyi çok ustaca bir şekilde kitaba işliyor. Son olarak da Felix Grandet ve Eugénie Grandet karakterlerini kesinlikle tanışmalısınız.

Merve B 
 26 Mar 01:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öyle bir baba figürü vardır ki kitapta, ne düşüneceğinizi, ne diyeceğinizi bilemiyorsunuz. Öylesine cimri ki, gelen misafire verilecek şekerin bile bir ölçüsü var. Eğer fazla şeker ikram edildiyse çayın yanında, misafirden çekinmek yok, pat pat söyleyip kızıveriyor. Charles var bir de, çok kızarım kendisine. Eugenie'ye de üzülürüm, çok üzülürüm.

Bir çırpıda biten, akıcı, ilginç karakterlere sahip bir roman. Benim sahip olduğum kitap da oldukça eski bir baskıdır, pek severim.
Tavsiye ediyorum, mutlaka okunmalı.

Yusuf Emirhan Er 
27 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her türlü durumda kadınların acı çekmek için erkeklerden daha çok sebebi vardır ve onlardan daha çok üzülürler. Erkekler kuvvetlidirler ve güçlerini sürekli geliştirirler; etkendirler, gelip giderler, meşguldürler, düşünürler ve geleceğe sarılıp tesellilerini orada bulurlar. Charles da böyle yapıyordu. Ama kadın olduğu yerde durur, hiçbir şeyin dağıtamadığı acılarıyla baş başa kalır, erkeğin açtığı uçurumun en dibine kadar iner, derinliğini ölçer ve uçurumu gözyaşları ve sözlerle doldurur. Eugénie de böyle yapıyordu. Alınyazısını öğrenmeye başlıyordu. Hissetmek, sevmek, acı çekmek, kendini feda etmek her zaman kadınların hayatının teması olacaktır. Eugénie de her şeyiyle bir kadındı, onu teselli eden şey dışında. Mutluluk anları, Bossuet'nin muhteşem deyimiyle, duvara serpiştirilmiş çiviler gibi, toplasan bir avuç etmezlerdi. Acılar insanı bekletmezler, Eugénie'ninkiler de yakında geleceklerdi.

beyza beyaz 
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Beğenerek okudum. Bir Fransız kadınının hayatla olan mücadesi. Akıcı bir roman.

ceren kalay 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

Klasik Balzac tadı hakim. Aşkın en temiz anlatımı ile tutkunun cimrilikteki yakıcılığını muazzam şekilde anlatmış.keyifli ve vurucu bir roman

Kitaptan 27 Alıntı

DERUN-İ KİTAP 
 06 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya Klasikleri
''Senin onlardan eksiğin ne? Onlar da senin gibi Adem'in kaburga kemiğinden yaratılmadılar mı?''

Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 32)Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 32)
DERUN-İ KİTAP 
 06 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya Klasikleri
''Paris'te biri için 'İyi kalplidir' dendi mi, bu söz 'Zavallı gibi saf' anlamına gelir.

Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 78)Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 78)
DERUN-İ KİTAP 
06 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uğruna ilk aşkınızı feda ettiğiniz toplum kurallarına uygun olarak mutlu olun.

Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 199)Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 199)
DERUN-İ KİTAP 
06 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya Klasikleri
Eğer ışık, hayatın ilk aşkıysa aşk da kalbin ışığı değil midir?

Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 61)Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 61)
DERUN-İ KİTAP 
06 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrı ki her şeyi görür, hiçbir zaman haksız yere vurmaz.

Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 201)Eugenie Grandet, Honore De Balzac (Sayfa 201)
ŞENAY İNCİ 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ya yeryüzündeki kaderinize boyun eğeceksiniz ya da öbür dünyadaki kaderinize.

Eugenie Grandet, Honore De BalzacEugenie Grandet, Honore De Balzac
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı
Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı Cumartesi günü BİSAV’da, Entelektüeller Toplantı Dizisi’nin son oturumunda Dr. Mustafa Özel hocadan, çok önemli bir konuyu, “Aydınlar, Romanlar ve Hakikat” başlığı altında dinledik.