Tılsımlı Deri

7,8/10  (8 Oy) · 
23 okunma  · 
5 beğeni  · 
808 gösterim
Genç bir delikanlı, son derece salaş bir kumarhaneye girer. Elindeki tek altının, cebindeki son para olduğu o kadar bellidir ki... 

Delikanlı, kumarhanelere alışık olmadığını belli eden adımlarla masaya yaklaşır, parasını oyuna sürer ve kaybeder... Artık delikanlı için tek kurtuluş intihardır... 

Ancak kendini öldürme planları yaparak yolda giderken, gizemli bir dürtünün etkisiyle, gördüğü bir antikacı dükkanına girer. Antikacı, artık ölümden başka hiçbir arzusu kalmamış bu genç adama tılsımlı olduğunu iddia ettiği bir deri hediye eder. Öyle bir deridir ki bu, sahibinin bütün dileklerini korkunç bir bedel karşılığında gerçekleştirmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2004
 • Sayfa Sayısı:
  290
 • ISBN:
  9789752820241
 • Çeviri:
  Vahdet Gültekin
 • Yayınevi:
  Kastaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
esm. 
01 Ağu 17:50 · Kitabı okudu · 9/10 puan

her şeyden vazgeçmiş bir gencin paris'te bir kumarhaneden çıkıp royal köprüsüne doğru intihar etmek üzere ilerlemesiyle başlayan roman, havanın henüz aydınlık olması sebebiyle gencin intiharını daha geç vakitlere ertelemesi ve bu süreci bi antikacıda geçirmeye karar vermesiyle ilerliyor. bu noktada bile balzac'ın, insanı tüm umutsuzlukların eşiğine gelse de inatla içinde bi yerlerdeki yaşama dürtüsüyle kıyıda köşede umut barındıran bi varlık olarak verdiğini düşünmek mümkün. sonrasında gencin girdiği antika dükkanındaki antikacının gösterdiği tılsımlı deriyi bi alayla kaderini etkilemeyeceğini düşünerek alması da bence bunu kanıtlar nitelikteydi. raphael, tılsıma inanmadığı halde birçok dilekte bulunmuş ve dileklerinin gerçekleştiğini görünce, her dileğinin ömründen çaldığını fark edip büyük bi buhrana dalmıştı. öyle ki artık kimseyle konuşmuyor ve bi istekte bulunurum korkusuyla iç sesini dahi bastırıyordu. odasına asıp her gün ölçtüğü deri yanlışlıkla dilediği bir dilekle kısaldığındaysa onun için artık ertelediği son gelmeye başlıyordu. kitabı okumak isteyenler için devamını daha fazla anlatmadan güzel konusuyla birlikte üzerine düşünülebilir bi insan tahlili olduğunu söyleyebilirim. ortaokuldayken okuduğum bu kitabın adını dahi unutmuştum ama betimlemelerinin hala zihnimdeki canlılığını korumasından dolayı tekrar okumak istiyordum fakat dediğim gibi adı aklıma gelmiyordu :) birgün durduk yere aklımda 'tılsımlı deri' kelimesinin yankılanmasıyla hemen bi kitapçıya uçtum. bu yüzden benim için daha da zevk alarak okuduğum bi kitap oldu. betimleme yönüyle balzac'ın zaten iyi bir yazar olduğu ortada ve bu kitapta da dili gayet güzel kullanmış. altını çizmelik cümleleri ise önerebileceğim bi kitap olmasını tetikliyor. freud'un son okuduğu kitap olması ise belki sizi daha da meraklandırabilir. roman tarzında bol tahlilli bi kitap okumak isteyenler için öneririm, şimdiden iyi okumalar..

Irem 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Kahramanımız tılsımlı bir deri ile bir anlaşma imzalamıştır. Anlaşmaya göre genç adam istediği her şeyi elde edebilecektir, ancak tek bir şartla. İstediği her şey karşılığında hayatından bir süreyi feda etmesi gerekmektedir. Bir süre sonra bu anlaşma her şeyi daha da zor bir hale getirmektedir.

Çocukluk yıllarımda okuduğum bir kitaptı. Cebindeki son parayla kumar oynayan ve kumarda o son parayı da bitiren bir genç adam. Hiç parası kalmayan ve hayata onu bağlayacak bir neden de olmayan ve intihar etmeye karar veren genç, karşısına çıkan antikacı dükkânındaki adamın kendisine sihirli olduğunu iddia ettiği bir tılsımlı deri hediye etmesiyle bu düşüncesinden vaz geçer. Tılsımlı deri sahibinin tüm isteklerini yerine getirirken, bedellerini de alacaktır. Farklı olmasına rağmen, daha önce Balzac okuduysanız eğer, yazarın tanıdık ifadeleriyle karşılaşıyorsunuz. Klasiklerden olduğu için okuyabilirsiniz. Ama çok fazla beklentiniz olmasın..

Kerim Aydın 
23 Şub 22:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

freud'un okuduğu son kitap imiş.
ilk sözlerden de anlaşılacağı üzere balzac eserde insan hayatını insanın istekleri, arzuları ihtirasları ile bunları gerçekleştirme çabaları ile özetlemiş, hayatı bu açıdan incelemeye çalışmıştır.

Kitaptan 8 Alıntı

esm. 
01 Ağu 18:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

vicdanımız, onu hala yok etmediysek, yanılmaz bir yargıçtır.

Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 135 - iş bankası yayınları)Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 135 - iş bankası yayınları)
esm. 
01 Ağu 18:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

gündüz vakti intihar etmek ona çok sıradan geldi, soylu yaşamının değerini bilmeyen bu topluma teşhis edilemeyen bir ceset bırakmak için gece yarısı ölmeye karar verdi.

Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 13 - iş bankası yayınları)Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 13 - iş bankası yayınları)
esm. 
01 Ağu 18:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

eğitimle törpülenen bir toplumda bireysel yetenekler yok ediliyor.

Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 54 - iş bankası yayınları)Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 54 - iş bankası yayınları)
esm. 
01 Ağu 17:54 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

gençliğinin yeşeren umutları, kenarından geçilmiş bir sefahat yaşamının yıkıntılarıyla mücadele ediyordu.

Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 9 - iş bankası yayınları)Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 9 - iş bankası yayınları)
esm. 
01 Ağu 18:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

tıpkı, modern kimyanın dünyanın yaratılışını bir gazla açıkladığı gibi, ruhun da sevinçlerinin, güçlerinin ya da düşüncelerinin hızla yoğunlaşmasıyla ortaya çıkan korkunç zehirlerden oluştuğu iddia edilemez mi? birçoğumuz iç organlarımıza aniden yayılan manevi bir asidin yıkıcı etkisiyle ölüp gitmiyor muyuz?

Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 23 - iş bankası yayınları)Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 23 - iş bankası yayınları)
esm. 
01 Ağu 18:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

insan, kaderinin enkazları arasında dolaştığında, sağda solda tutunacak bir dal bulabilir, ama ben boşluğun içindeydim.

Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 122 - iş bankası yayınları)Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 122 - iş bankası yayınları)
Börteçine YAMAN 
07 Haz 11:00 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Evlilik birbirimize vereceğimiz acıların erdemlilik adına kutsanmasından başka bir şey değil.

Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 150 - İş Bankası Kültür Yayınları)Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 150 - İş Bankası Kültür Yayınları)
esm. 
01 Ağu 18:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"çıkarları düşüncelerinin gelişmesini engelleyen ahmaklardan farkınız yok! ulusu kürdanlarla temizlemek istiyorsunuz," diye karşılık verdi cumhuriyetçi. "size göre adalet hırsızlıktan daha tehlikeli."

Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 51 - iş bankası yayınları)Tılsımlı Deri, Honore De Balzac (Sayfa 51 - iş bankası yayınları)