Çocukluk İlkgençlik Gençlik

7,8/10  (9 Oy) · 
44 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.115 gösterim
Tolstoy’un 1850’lerin başında yazdığı bu ilk kitabını Mazlum Beyhan’ın Rusça aslından yaptığı çeviriyle sunuyoruz.

Tolstoy, hayatının son yıllarında bir sohbet sırasında, "Çocukluk’u yazdığım sıralarda, hayatın bu evresinin muhteşem şiirini benden önce hiç kimsenin hissetmediğini ve dile getirmediğini düşünürdüm," demişti. 24 ile 28 yaşları arasında, asker olarak Kafkaslar ve Kırım’da bulunduğu sırada üç ayrı cilt olarak yazdığı bu ilk eserinde, hem yarı-otobiyografik kahramanı İrtenyev’in hem de bir yazar olarak bizzat Tolstoy’un nasıl büyüdüğünü görüyoruz.

"Bir duygunun kendine has niteliğini ve tadını dile getirmede, şimdiye kadar Tolstoy’u geçebilen hiçbir yazar olmamıştır."
Isaiah Berlin

"Tolstoy’u okuyan herkes, bunun diğer büyük romancıları okumaya benzemeyen, bambaşka bir deneyim olduğunu bilir."
James Wood
Friedrich nietzche 
12 Nis 02:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyanın en iyi yazarlarından biri olan tolstoyun cocuklugunu ,gençliğini anlattığı kitabi.aslında bir biyografi yazısı ama tolstoyun fikirlerini de yansıtıyor...

Orçun Özler 
09 Nis 20:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mükemmel karakter ve insan incelemeleri ile beraber Tolstoy'un yaşamı hakkında bilgi edinmek için müthiş bir kitap.Okurken kendime dahi karakter çözümlemesi hakkında bir şeylee katabildim.

Kitaptan 4 Alıntı

Merve 
08 Haz 15:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...geçmiş beni üzmüyor, hırpalamıyordu. Geçmişe olan başkaldırılarım beni eğlendiriyordu bile. Öyle ki günleri olduklarından daha kederli, daha karanlık görmek için kendimi zorluyordum. Sanki geçmiş ne denli karanlık olursa, bulunduğum nokta o ölçüde aydınlık ve parıltılıydı. Geleceğimin üstünde de o oranda ışıltılı bir ebemkuşağı asılıp duruyordu sanki.

Çocukluk İlkgençlik Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 198)Çocukluk İlkgençlik Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 198)
Merve 
08 Haz 05:29 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Güzellik dediğimiz şeyin gülümseyişte gizli olduğuna inanıyorum. Gülümsediği zaman daha çekici oluyorsa o yüze güzel diyebiliriz. Gülümseyişi görünüşüne bir şey katmıyorsa gelişi güzel bir yüzdür bu.

Çocukluk İlkgençlik Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 16)Çocukluk İlkgençlik Gençlik, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 16)