Çocukluk İlkgençlik Gençlik

8,0/10  (10 Oy) · 
47 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.218 gösterim
Tolstoy’un yirmili yaşlarında yazdığı Çocukluk, İlkgençlik, Gençlik yazarın yayımlanan ilk eseri ve en otobiyografik kitabıdır

Tolstoy Çocukluk, İlkgençlik, Gençlik’te kendi hayatından hareketle, varlıklı bir ailenin oğlu olan Nikolenka’nın iç dünyasını keşfe çıkıyor. Küçük yaştan itibaren büyüyüp gelişmesine tanık olduğumuz kahramanın özel öğretmeniyle, sevgili annesiyle, soğuk ve mesafeli babasıyla, kardeşleriyle ilişkisini okurken, geri planda kişiliğinin nasıl şekillenip ortaya çıktığını görüyoruz. Arkadaşlarıyla geçirdiği zamanlardan, hayallerinden, imkân ve engellerinden söz ederken, Nikolenka gerçekte dünyayı anlama çabasını paylaşıyor. Genç bir yazarın ilk romanı olmasına rağmen karakter çizimlerindeki titizlik ve detay zenginliği, anlatımdaki duygu yoğunluğu Çocukluk, İlkgençlik,Gençlik’e sıra dışı bir başarı kazandırmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  459
 • ISBN:
  9789750516344
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Friedrich nietzche 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyanın en iyi yazarlarından biri olan tolstoyun cocuklugunu ,gençliğini anlattığı kitabi.aslında bir biyografi yazısı ama tolstoyun fikirlerini de yansıtıyor...

Orçun Özler 
09 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mükemmel karakter ve insan incelemeleri ile beraber Tolstoy'un yaşamı hakkında bilgi edinmek için müthiş bir kitap.Okurken kendime dahi karakter çözümlemesi hakkında bir şeylee katabildim.

Kitaptan 5 Alıntı

Merve 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ancak çok derinden sevme yeteneği olan kimseler derinden acı duyabilirler. Ama sevmek gereksinimi acılarına bir panzehir gibi gelir. Bu panzehir onları iyileştirir. Bunun içindir ki insanın ruhu bedeninden daha dayanıklıdır. Acı hicbir zaman öldürmez.

Çocukluk İlkgençlik Gençlik, Lev Tolstoy (Oda Yayınları)Çocukluk İlkgençlik Gençlik, Lev Tolstoy (Oda Yayınları)
Merve 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...geçmiş beni üzmüyor, hırpalamıyordu. Geçmişe olan başkaldırılarım beni eğlendiriyordu bile. Öyle ki günleri olduklarından daha kederli, daha karanlık görmek için kendimi zorluyordum. Sanki geçmiş ne denli karanlık olursa, bulunduğum nokta o ölçüde aydınlık ve parıltılıydı. Geleceğimin üstünde de o oranda ışıltılı bir ebemkuşağı asılıp duruyordu sanki.

Çocukluk İlkgençlik Gençlik, Lev Tolstoy (Sayfa 198)Çocukluk İlkgençlik Gençlik, Lev Tolstoy (Sayfa 198)
Merve 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Güzellik dediğimiz şeyin gülümseyişte gizli olduğuna inanıyorum. Gülümsediği zaman daha çekici oluyorsa o yüze güzel diyebiliriz. Gülümseyişi görünüşüne bir şey katmıyorsa gelişi güzel bir yüzdür bu.

Çocukluk İlkgençlik Gençlik, Lev Tolstoy (Sayfa 16)Çocukluk İlkgençlik Gençlik, Lev Tolstoy (Sayfa 16)