Serkan Duman

Serkan Duman

7.0/10
3 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
342
Gösterim
Baron Haussmann ın 19.yüzyılda Paris te yaptığı meydan ve yol açma çalışmalarında tasarımı belirleyen etmenlerin başında itaatsizliği ve sivil ayaklanmayı bastırmak gerekiyordu. Büyük meydanın tasarımını belirli noktalara topların yerleştirileceğine göre hesaplayan ve kurguyu insan öldürmeye yönelik hazırlayan Hayssmann, Turgut Cansever’in “Paris e şehir diyen ahmaktır.” sözünü söylemesine sebep olacaktır.
Müslüman evlerinde yapı malzemesi olarak çamur ahşap ve taş kullanılmıştır ancak çoğunluk çamur yani kerpiç tuğla ve ahşaptır. Tamamen taşın kullanıldığı islam şehirlerinin sayısı azdır. Bunun nedeni coğrafi ve iklimsel zorunluluklar aynı zamanda pratik ve rasyonel kararlardır. Ancak en az zorunluluk kadar etkili bir durum daha vardır ki o da evlerin geçici olmasına verilen önemdir. Kuran ı Kerim deki “ Siz ebedi kalacağınızı sanarak malikaneler mi yapıyorsunuz ? “ gibi ayetlerle ebedi binalar yapmaya çalışan ve bununla övünen kavimlerin eleştirildiği hatta cezaya uğratıldıkları anlatılır. Bunu bilen müminler de evlerini geçici malzemeler kullanarak inşa etmişlerdir. Bu yöntemi kullanmayanların ve evlerini şatafatlı ve geçicilik meselesini dikkate almadan inşa ettirenlerin ayıplandığını biliyoruz.
HÜMEYRA
HÜMEYRA, Doğu, Batı Ayrımında Aslında Mimarlık, Şehircilik ve Sanat…'ı inceledi.
@mimeyra·10 Eyl 21:00·Kitabı okudu·117 günde·Beğendi·10/10
Serkan Duman'ın kitabını elime alıp Selçuk Üniversitesi'nden mezun olduğunu görünce acaba neler kattı eğitimi (hemen hemen onun dönem hocaları benim de hocam olabileceğinden) ona diyerek alıp merakla başladım. Okudukça ya evet ya aslında bunu neden böle düşünmedim ya da bize bu neden bu şekliyle aktarılmadı diye düşündüğüm birçok yer oldu. İlerleyen safhalarda özellikle Doğu'ya geçtiğimizde yazarın alıntılarının ayetler , hadisler , İlim alimleri vb kaynaklar oluşu daha önceki okuduğum mimari kitaplarda bulmadığım görmediğim bir şeydi ki mesleğime Müslümanca bakarak birkaç şey öğrendiğime de ekstradan sevindim. Yüreğine ve emeklerine bir meslektaşı olarak teşekkür ediyorum..

Yazarın biyografisi

Adı:
Serkan Duman
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.