Tevfik Uyar

Tevfik Uyar

YazarÇevirmen
8.0/10
76 Kişi
·
144
Okunma
·
14
Beğeni
·
971
Gösterim
Adı:
Tevfik Uyar
Unvan:
Yazar
Doğum:
1985
1985 doğumludur. Lisans eğitimini İTÜ Uçak Mühendisliği bölümünden, Yüksek Lisans eğitimini ise İKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Yönetimi Programı’ndan almış, tez çalışmasını davranış bilimleri alanında yapmıştır. Halen İşletme doktora ve Sosyoloji lisans öğrenimine devam etmektedir.

Açık Bilim Dergisi’nin kurucu editörlerinden biridir ve halen yayın yönetmenliğini yapmaktadır. Bir dönem Açık Bilim Radyo Programı’nın yapımcılığını ve sunuculuğunu gerçekleştirmiştir. Bilimsel kuşkucu yazı grubu Yalansavar üyesidir. Akademik hayatına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde havacılık ve insan davranışları üzerine verdiği derslerle devam etmektedir.

Ödüllü bilimkurgu öykülerine sahip olan ve üç adet yayımlanmış kitabı ve bir adet de çevirisi bulunan Uyar, çeşitli sektörlerde yer alan şirketlere yönetim, pazarlama ve sürdürülebilirlik danışmanlığı yapmakta, kritik düşünme, emniyet yönetimi, insan faktörleri ve tüketici davranışları konularında eğitimler vermektedir.
Her birimiz dünyanın daha iyi bir yer olması için çalışıyoruz: Kadınların cadı diye yakılmadığı, madencilerin fıtratında ölmenin bulunmadığı, memlekette yaşanan her türlü olumsuzluğun dış mihraklara yüklenmediği, insanların her söylenene inanmadığı ve sorguladığı bir dünya.
144 syf.
·3 günde·8/10
Tevfik Uyar'in okuduğum ilk öyküsü Dünyalılar adında bir Türkiye bilim kurgu yazarları derlemesinde bulunuyordu. Okuduktan sonra yazara mesaj atmıştım, meğerse aslında tanınan birisiymiş. Şimdi CNNTürk'te sık sık programlarda konuk olarak görüyorum onu. Twitter'ı da etkin biçimde kullanan bir yazar Tevfik Uyar. Ayrıca radyo programı da var.

Uyar'ın bu kitabı önceden yayınlanan ve ödül de almış hikâyelerinin bulunduğu bir bilim kurgu denemesi. Olmuş mu? Bence olmuş. Önsözde bilimkurgu öyküleri ve kitaplarıyla ilgili olarak yazarın insanları hayâl ettiği olayı ve zamanın bilimsel gerçeklerine ikna etmesinin anlamsız olduğu, çünkü edebiyatçının gerçek derdinin bu olamayacağını söylüyor Uyar: bu, bilimin görevidir diyor. Böyle yaparak hikâyelerde Türkiye'de olabileceğini düşünemeyeceğimiz olayları anlatırken bizi ikna etme derdini bir kenara koyduğu için biz de "yerli" bilimkurgu hikâyelerine kendimiz rahatça bırakıyoruz ve görüyoruz ki çok da güzel bir yere uzanmışız:) Kitaptaki hikâyeler arasında dünyayı yok etmek için minibüsleri kullanan uzaylılarla güneşe 150 astronomik birim uzaklıkta hareketi sabitlenince bütün dünyanın ilgisini çeken Voyager1 aracının öyküsü bana göre en önde gelen çalışmalar. Tanrı Misafiri, Hayat Boktan, Miras, Son Mektup, Tek Kişilik Firar gibi öyküler de oldukça iyiler. Uyar bütün öykülerinde ikna etme çabasını es geçerek anlatıma odaklanıyor, yazmaya alışık, rahat yazan ve diyalogları ya da anlatımı teklemeyen bir yazar olarak dikkat çekiyor açıkçası. Bilim kurgu sevenler için ilginç bir yerli deneme ya da bilimkurguya nerden başlasam diyenler için son derece mütevazı bir başlangıç kitabı olabilir Tek Kişilik Firar.
236 syf.
·6 günde·10/10
Tevfik Uyar'ın bu kitabı hem çok ilgi çekti hem de tartışıldı. CnnTürk'teki tartışma programlarında birden fazla kere konunun incelendiğini, tartışıldığını ve taraflarca ciddi ciddi masaya yatırılışını izledim. Heyecanlı, dik başlı, gururlu astrologlar Tevfik Uyar'ın itirazlarına gerçekçi olamayan, mahcup açıklamalar getiriyordu en son. Hakan Kırkoğlu'nun en farklı, en derinlikli karşı çıkışları dillendirdiğini söyleyebilirim.

Uyar'ın yaklaşık üç sene önce yazdığı kitap, astrolojinin tarihsel arka plânından yola çıkarak neden hâlâ o aynı tarihsel kesite ait olduğunu ve orada kalması gerektiğini ayrı bölümlerde inceledikten sonra çok ilginç bir son bölümle sözde bilimlere neden inandığımızı, neden astroloji ve benzeri inançlarımızı sürdürdüğümüzü anlatarak sona eriyor.

Kendi adıma kitabın çok sade, çok açık, kafa karıştırıcı olmayan içeriğinin bu şekilde düzenlenmiş olmasına çok memnun oldum; çünkü bir bilim adamı olarak Tevfik Uyar'ın esas amacının kitabın son sözünde açıkladığı gibi, neden doğru düşünemediğimizi, buna neden böylesine eğilimli oluşumuzu, bu eğilim psikolojik kökenlerini düşündürerek aslında gerçek meselenin astroloji özelinde bir kitap olsa bile hayatımızı zindan eden yanlış düşünme alışkanlıkları ve yanlış inançlar olduğunu göstermek olduğunu düşünüyorum. Astroloji hem bir inanç hem bir sektör olarak bir istismar biçimi ve çok yaygın olmasının bir çok sebebi var; yazarın bize gösterdiği şeylerden birisi ise astrolojiye olan inancımızın aslında basit, tipik psikolojik hatalarımızdan, sürçmelerimizden, narsistliğimizden kaynaklandığı. Uyar, dünyanın farklı ülkelerinde sürdürülmüş deneylerde bu sürçmelerin nelere bedel olduğunu çok güzel örnekleyerek anlatıyor. Bu deneyler ilginç psikolojik gerçekleri çok açık bir biçimde önümüze koyuyor.

Kitap nihayetinde bizi şu noktaya getiriyor: düşünme alışkanlıklarımız, kötü düşünme alışkanlıklarımız, çoğalarak bir hastalık gibi toplumlara yayılarak çeşitli şekiller biçimler alarak sürdürülüyor. Bu yanılgılar insan toplumunun kaçınılmaz bir özelliği olarak hem destekleniyor, hem de yeriliyor ve değiştirilmeye çalışılıyor. Tevfik Uyar işte bu düzeltme çabalarının, insanları doğru görmeye, doğru düşünmeye çağıran bir gayretin parçası olarak hareket ediyor. Bu çabası sebebiyle kesinlikle takdiri hak ediyor.

Kitabı mutlaka herkese öneriyorum.
310 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Pek çok psikoloji deneyinden tutun da gündelik yaşamda bizleri şaşkınlığa sürükleyecek örnekler sunarak irrasyonelliğe yeni bir soluk getirilmiş. İtaat,sosyal uyum, yersiz tutarlılık, aşırı özgüven... Benzeri daha birçok konuda kendinizi bulacağınızdan eminim.

Farklı, etkileyici, okunası.. Ama en önemlisi "İrrasyonel!"
256 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çok satan bir piyasa kitabı gibi görünse de, içeriği üzerine çalışılmış, doyurucu bir kitap. Son ABD başkanlığı seçiminde, kazanan tarafın nasıl kazandığını, insanları nasıl ikna ettiğini anlatarak başlıyor kitap. 9 alt başlıkta insan içgüdüsünün karar mekanizmasını nasıl etkilediğini anlatıyor. Örneğin; bir insanın kararını tamamen değiştirebilmeniz için, ona sağlam kanıtlarla gitmenizin değil, onunla ortak bir taban yaratmanızın faydalı olduğunu savunuyor. Genel olarak insanların seçimleri ve karar verme süreçleri üzerine bir kitap. Sıkmadan, boğmadan özetliyor.
310 syf.
·7/10
Yapılan bir çok psikoloji deneylerini anlatıyor ve insan psikolojisini irdeliyor. Aslında gün içerisinde fark etmeden yaptığımız bir çok konuya değinmiş bu yüzden okurken bir çok kez 'aa bana da oluyor' ya da 'evet gerçekten böyle' demeden duramadım:)
310 syf.
·Beğendi·9/10
Behavioral Economics alanıyla ilgilenen okurların kütüphanelerinde bulunması gereken, emsal eserlerinin yanında daha kolay anlaşılan, giriş niteliğinde bir çalışma. Deneylerden oluşan kitap, bir çok psikolojik-ekonomik etkiyi açıklıyor. Benzer deneyleri karşılaştırılıyor ve yazarın yorumlarına yer veriliyor.
Temelde kitabın çevresinde döndüğü konu; İnsanın rasyonel olduğu, tam enformasyona sahip olduğu klasik ekonomi yaklaşımına bir eleştiridir. Bu eserin savunduğu fikre göre insan ve davranışları asla rasyonel değildir. Aldığımız kararların istisnasız tamamının temeli olmaması, kısa vadeli gündemlere maruz kalması gibi daha birçok faktör var.
Tevfik Uyar'ın çevirisi olması sebebiyle de tercih edilebilir.
236 syf.
·Beğendi·8/10
Üniversiteden hocam olan Tevfik Uyarın kitabı gerçekten güzel bir kitap hayatını yıldızlara burçlara göre yönlendiren ve bu tür din dışı maneviyatlara inan insanların biraz da olsa aydınlatmak adına gerçekten güzel bir kitap derslerde dediğimiz gibi biz elle tutulur verilerle gelin burçlar ve yıldızlarla ilgili meraklı olan kişilerin muhalif düşüncelerini bir kenara bırakıp objektif açıdan okuyup değerlendirmelerini tavsiye ederim.
310 syf.
·3 günde
Domingo yayınlarından çıkan kitapların görselleri aynı olup sadece renk farklılıkları vardır. Benim elimde bulunan yeşil kapaklı olandır. 221 sayfalık kitap mühendis adaylarına ve mühendislere tavsiye edeceğim bir kitaptır.
310 syf.
·Beğendi·10/10
Kısaca on numara bir kitap okumaya başlayınca anlayacaksınız. Hayata dair düşünceleriniz değişebilir. Kitabı okurken birden kendinizin bir denek hayvanı olduğunuzu bile hissedebilirsiniz. Irrasyonel davranışları anlamak için adeta bir başucu kitabı.
310 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın Türkçe çevirmeni Tevfik Uyar kendisi üniversiteden hocam olur onun sayesinde bu kitabı okudum ve hayran kaldım gerçekten kapağında yazdığı gibi baş ucunda durmalı, üniversitelerde ders diye okutulmalı. Kitabın akıcılığına gelirsek aşırı karışık bir anlatımı var tevfik hocam elinden geleni yapmış olsada kitabı anlamak için öok dikkatli hatta bazı notları 2-3 kere okumak gerekiyor ama gerçekten hayata mantıksal yönden rasyonel açıdan bakmanızı sağlıyor özellikler her bölüm sonunda ki kıssadan hisse kısımları o bölümlerde anlatılan araştırmaların deney ve sonuçların özeti gibi.Herkesin okumasınj tavsiye ederim herkesin hayatından en az 1 kere okuması gereken bir kitap ve bende keşke daha önceden okusaymışım diyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tevfik Uyar
Unvan:
Yazar
Doğum:
1985
1985 doğumludur. Lisans eğitimini İTÜ Uçak Mühendisliği bölümünden, Yüksek Lisans eğitimini ise İKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Yönetimi Programı’ndan almış, tez çalışmasını davranış bilimleri alanında yapmıştır. Halen İşletme doktora ve Sosyoloji lisans öğrenimine devam etmektedir.

Açık Bilim Dergisi’nin kurucu editörlerinden biridir ve halen yayın yönetmenliğini yapmaktadır. Bir dönem Açık Bilim Radyo Programı’nın yapımcılığını ve sunuculuğunu gerçekleştirmiştir. Bilimsel kuşkucu yazı grubu Yalansavar üyesidir. Akademik hayatına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde havacılık ve insan davranışları üzerine verdiği derslerle devam etmektedir.

Ödüllü bilimkurgu öykülerine sahip olan ve üç adet yayımlanmış kitabı ve bir adet de çevirisi bulunan Uyar, çeşitli sektörlerde yer alan şirketlere yönetim, pazarlama ve sürdürülebilirlik danışmanlığı yapmakta, kritik düşünme, emniyet yönetimi, insan faktörleri ve tüketici davranışları konularında eğitimler vermektedir.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 144 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 187 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.