Tufan Göbekçin

Tufan Göbekçin

Çevirmen
8.4/10
550 Kişi
·
944
Okunma
·
5
Beğeni
·
645
Gösterim
Adı:
Tufan Göbekçin
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
384 syf.
·2 günde
Tüm edebiyat severlerin okuması için çok güzel bir kitap. Kitap sayesinde edebiyat hakkında bilmediğim bazı bilgileri öğrendim. Kitap 40 bölümden oluşuyor ve okuduğum her bölümü keyifle okudum.
Kitabın 1. Bölümün de "Hayatınızın geri kalan günlerini Robinson Crusoe gibi ıssız bir adada geçireceğinizi hayal edin. Yanınızda en çok hangi kitabın olmasını isterdiniz?" sorusunu okuyunca o kadar çok düşündüm ki ben yanımda hangi kitabın olmasını isterdim diye. Sevdiğim kitap o kadar çoktu ki o yüzden de yanımda olmasını istediğim kitaba bir türlü karar veremiyordum. Sonunda karar verebilmiştim yanımda hangi kitabın olacağına. Yanımda olmasını istediğim kitap, bana kitap okumayı sevdiren, bana edebiyat aşkını aşılayan "ÇALIKUŞU" kitabı olurdu.
Arkadaşlar ben de size soruyorum.
Sizler yanınızda hangi kitabın olmasını isterdiniz?
355 syf.
·19 günde·10/10 puan
Alfa yayıncılığın 'Büyük Fikirleri Kolayca Anlayın' serisinin tüm kitaplarını şiddetle öneriyorum. Serinin en güzel kitabını da incelemek istedim. Bu kitabı bitirince 100-150 kitabı ,okumamışsanız bile, okumuş biriyle muhabbetini yapacak kadar bilgiyi hiç sıkmadan aşılıyor size.
Edebiyat tarihini kronolojik olarak incelemekle beraber kitap, her dönemin tarzını, alışkanlıklarını, yazarların zihniyetlerini anlatıyor. Dönemin diğer olaylarıyla; savaş, göç, buluşlar, v.b durumlarla arasındaki bağı aktarıyor eserlerin.
Sevilen klasiklerden, seyahatnamelere; ilk yazıtlardan modern günümüz eserlerine her yapıtı şekilli analizlerle, soru-cevapla, kitaplardan alıntılarla anlatan bu eser eğlenceli bir ansiklopedi niteliğinde.
366 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Merhaba,Kitap içindeki alıntılarımın sayfa numaraları:18,63,111,113,137,141,171,181,195,216,291,302
Bilim.... Ucu açık bir kavram, evren var oldukça varolacak her açıklanamayan olguyu açıklamaya çalışıcak.Peki bilim hakkında neler biliyoruz? İlk ne zaman ,nasıl ortaya cıkmış?
Bu konularla giriş yapıyor kitap,gelişme kısmında birçok bilimsel konuya; Tıp, Fizik,Kimya,Biyoloji,Astro fizik ve kuantum fiziği gibi bilimin dallarına yüzeysel ;halkın anlayabileceği bir üslupla kaleme alıyor.
Sürükleyici bir kitap mı? Yer yer evet,bazende hayır, ortalmaya vurursak fena değil.
Güzel anektodlara,kafamdaki bazı sorulara cevap vermiş bir kitap. Şunu unutmayalım ki içinde bilim olan ne olursa olsun kiymetlidir.
Ayağı yere basmak gibidir,vardır ve somuttur.
Okumanızı tavsiye ediyorum.
Keyifli okumalar
252 syf.
·Puan vermedi
Sevgili Okur;
Bu kitabın çok basit bir önermesi var: Hiç kimse ortalama değildir. Anneniz, babanız, siz, arkadaş çevreniz, çocuklarınız, meslektaşlarınız ve etrafınızda gördüğünüz görmediğiniz diğer insanlar…Herkesin birbirine parmak izi kadar benzediği bir dünyada yaşıyoruz. Ama hepimiz bu karmaşanın içerisinde kendimizi ve standartlarımızı ortalamaya göre yordar olmuşuz. Bizi ortalamayla kıyaslayan ölçütlerin, potansiyelimiz hakkında önemli bilgiler ortaya koyduğu şeklindeki varsayım bilincimize öyle kazınmış ki onu sorgulamıyoruz. İşte bu kitap, bize bunun ne kadar yanlış olduğunu tekrar hatırlatmak için güzel bir fırsat olabilir.
180 syf.
·Puan vermedi
Yüzüm beni yeterince tanıtır. Hem, bir kimse, benim Minerva yahut Bilge olduğumu iddia etmeyi aklına koyarsa, nutuklarımla ruhumu betimlemeye mi ihtiyacı olacak? Aksine, inanmak için bana bir kez bakması ona yetmez mi?
384 syf.
·13 günde·8/10 puan
Kitap adından anlaşılacağı üzere; edebiyatın sözlü ve ilk örnekleri olan efsane, mit, destanlardan başlayan uzun yolculuğunu; kitapların ve yazarlarının kısa öykülerinden oluşan bir seçkiler dünyasını sunuyor. Ve şu soruyu soruyor(sorduruyor): “... sınırlı ömrümüzü hangi kitapları okuyarak değerlendirmemiz gerekir?” Bu doğrultuda okurken kendi adıma bir liste de yapabildim(umarım sadık kalırım). Ve son bölümde yazar kitabının amacını(hatta bence 1000kitap’ ın da oluşum amacını) şöyle anlatıyor:
“Bu kitap bir bütün olarak edebiyatın nasıl komünal bir şey olduğunu inceledi. Edebiyat kendi zihnimizden daha büyük zihinlerle kurulan bir diyalogdur, hayatlarımızı nasıl sürdürmemiz gerektiği hakkındaki renkli fikirlerdir, dünyamızın nereye gittiği ve nereye gitmesi gerektiği hakkında yürütülen bir tartışmadır. Edebiyat sayesinde zihinlerin buluşması, bugün varoluşumuzun merkezinde yer alır. Her şey yolunda giderse zihinlerin buluşması daha yoğun, daha yakın ve aktif hale gelecek. İnsan zihninin harikulade yaratıcı ürünü edebiyat, yeni şartlara uyum sağlayarak hangi formlara bürünürse bürünsün sonsuza dek hayatımızın bir parçası olacak ve hayatlarımızı zenginleştirecek.”
336 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Filmleri, dizileri ve kitaplarıyla tekrar tekrar bu evrende olmaya bayılıyorum, Star Trek candır!!
İçeriğinden bahsetmeden önce şunu belirtmeden geçemeyeceğim; kitap inanılmaz güzel olmuş. Sert ciltli ve kabartmalı kapağına, kuşe kağıt oluşuna, fotoğraf renklerinin kalitesine ve çevirisine bayıldım!
Kitap bütün Star Trek evreni dizi ve filmlerini (Beyond ve Discovery hariç) içerisinde barındırıyor. Kişilerin rütbeleri, federasyonun düşmanları ve dostları, tüm federasyon gemileri, hatta fantastik canavarlar bile içerisinde mevcut. Bu kadar kapsamlı olduğunu bilmiyordum, kütüphaneme eklediğim için çok mutluyum...

Yazarın biyografisi

Adı:
Tufan Göbekçin
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 944 okur okudu.
  • 130 okur okuyor.
  • 1.542 okur okuyacak.
  • 36 okur yarım bıraktı.