Tuncay Türk

Tuncay Türk

Çevirmen
8.1/10
19 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
79 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın böcekli kapaklarından iğreniyorum. Şuan hatırlamıyorum hangi yayınevinden okuduğumu ama o yayınevi de kapağında böcek kullanmıştı ve ben ilk kez bir kitap kapağına çıkarmalar yapıştırıp kapatmıştım, okumayı bitirir bitirmezde gidip sahafa vermiştim. Daha sonra da oda yayınlarının yayınladığı kitabı almıştım. Bence kapak tasarımı başarılıdır.
Kitabın ana karakteri "Gregor Samsa" bir gün kalker ve kendini böcek gibi hisseder. Yazar bu metafor üzerinden toplumun istediği gibi olmayan kişilerin yaşadığı zorlukları anlatmış. Kitap tam bir başyapıttır. Keyifle okuyun.
112 syf.
·7/10
İyimser felsefeyi eleştirdiğini bu kadar gözüme sokmuş olsa da bence akıcı ve düşündürücü bir felsefe kitabı. Olayların çok hızlı gerçekleşmesi ve sürekli oradan oraya atlaması sıkılmayı önleyici bir etken. Bu kadar kısa bir kitap olup bu kadar çok şey yaşatması, anlatması, düşündürtmesi etkileyici.
126 syf.
·2 günde
Holstomer’de dünyaya artık yaşlanmış alaca bir atın gözünden bakıyor. Alaca iğdiş at Holstomer, yaşlılığından dolayı genç atlar tarafından küçümsenir. İtilip kakılır. O da bir gün onlara hayat hikâyesini anlatır. Biz insan olarak kendi kurduğumuz dünyayı anlayamazken onun bir at olarak kafasının hayli karışık olması doğaldır. Bir canlı diğer bir canlı üzerindeki mülkiyet hakkını nereden alır? Onun için benim atım denmesine isyan eder. O sadece Tanrı’ya ve kendisine aittir. Oysa insan her şey üzerinde mülkiyet iddiasındadır. Holtstomer’in acılarla dolu yaşamı hüzünlüdür ve ona bakışı bize de hayatı ve dünyayı algılayışımızı sorgulatır.
Üç Ölümde de sıradan insan hikayelerini trajik bir şekilde anlatır. İnsanlığın değerleri, ön yargıları üstü kapalı şekilde eleştirilir bu hikayede.
79 syf.
·Puan vermedi
Birbirinden güzel bir çok inceleme okudum bu kitap hakkında, ve bir çoğunu da beğendim. Bu sebepten tekrara düşmek istemiyorum.

Kısacası yazar yaşadığı toplumdaki yaşantısını kendi iç dünyasını ve psikolojik durumunu değişik bir üslup ve metafor ile gözler önüne seriyor ve insana kendisinin de acaba bir böcek olup olmadığını sorgulatıyor. Bir çoğumuz kendimizi bir böcek olarak görmesek de bir çok insana böcek muamelesi yaptığımız ortada bence.

Acaba siz bu kitabı okuyunca kendi böcekliğinizi mi sorgulayacaksınız yoksa bazı insanlara böcek gibi muamele edip etmediğinizi mi? Sanırım ikisinden de biraz gerekiyor...
94 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Daha önce tiyatro okumayanların bile seveceği bir kitap. Akıcı diliyle sıkılmadan okuyabilirsiniz..
Sonradan görme Mösyö Jourdain ' ın kültürlü olabilmek için düştüğü komik durumları yüzünüzde tebessümle okuyacaksınız.