Ümit Edeş

Ümit Edeş

Çevirmen
7.2/10
5 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
79 syf.
·Beğendi·7/10
Lorca, okunması gereken İspanyol şair ve oyun yazarı, aynı zamanda ressam, piyanist ve bestecidir. Hayatı ile ilgili bir şeyler okuduğumda en çok dikkatimi çeken; bir şairin acı çekmek zorunda olduğunu savunması olmuştu. Yazdığı şiirleri ve sahnelenmesi için yazdığı tiyatroları ile ün salmış olan Lorca, eserlerinde çoğunlukla zıt ögeleri kullanmaktadır. Kelebeğin kötü büyüsü ise birbirlerini sevmeye alıştığı için seven başka da bir şey bilmeyen böcekler dünyasının tiyatrosudur. Bir bakıma La Fontaine tadında bir eder. İlk kez türkçeye kazandırılmış olması bizim için büyük lütuf. "Bu oyunda, dünya tiyatro tarihinin gözbebeği olan başyapıtların müjdesi var."
79 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Yıldızları binaların arasından izleyen bir insandan aynı gökyüzünü çimlerin ve papatyaların arasından izleyen bir şair böceğin boyutlarına inmek ve onun boyundan büyük aşkının küçük böcek mahallesindeki minik yankılarını dinlemekten ibaret gibi duran ama şiirsel diliyle ve özel karakterleriyle hafızamda hep yer edecek bir tiyatro eseri. Bazen ölümcül sevgi şairlerin mutlak arayışı oluyor, yaramazlar sizi...
255 syf.
·Beğendi·8/10
Eser klinik psikolog ve psikanalist olan yazarın 25 yıllık klinik görüşmelerinin ve araştırmalarının bütününün bir soruşturmasına dayanıyor. Kapitalizme özgü liberal toplumun ilişkilerini psikanalist bir bakışla analiz ediyor. Özellikle Freud ve Freudyen görüşü ileri taşıyan Lacan’ın teorileri üzerine kurulu bir kitap.

Öznenin anal, oral ve genital yani psikoseksüel dönemlerindeki aile ilişkilerinin veya toplumsal yapının özneyi nasıl etkilediğini inceliyor. Özne, nesne ve öteki arasında geçen özellikle ergenlik döneminde benliğini oluşturma sürecini ve davranışlarını tahlil ediyor.

Bireyin varoluşunu benzerlerince tanınması, yaygın olarak ergenlikte teşhircilikle, aşırı tüketimle ve rekabetle koşullanırken yoksunluk durumunda ise haset, şiddet ve öznenin kendisine şiddetine kadar sebep olabiliyor.

Neden bedene dövme, piercing yaptırılır veya kesiklerle zarar verilir? Neden uyuşturucu kullanılır?
Neden narsisizm ve megalomani yaygınlaştı?
Neden insan cemaatleşme arayışındadır? Bu soruların ve başka birçok sorunun cevabı psikanalist bir bakışla cevaplanmış.

Yoğun olarak kavramsal bir dil kullanıldığı için okuyucuya ağır gelebilir.
Birçok konuda da referans alınabilinecek bir çalışma.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.