1000Kitap Logosu
Victoria Aveyard
Victoria Aveyard
Victoria Aveyard

Victoria Aveyard

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
1.566 Kişi
3.951
Okunma
148
Beğeni
7,4bin
Gösterim
Unvan
Roman Yazarı
Doğum
Massachusetts, ABD, 27 Temmuz 1990
H.
Kızıl Kraliçe'yi inceledi.
392 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Mare Barrow'un dünyasında herşey ikiye ayrılmıştır; Kızıllar ve Gümüşler. Gümüşler, kanı gümüş rengi akan, soylular, güçleri ve kudretlerinin Tanrı tarafından onlara bahşedildiğini düşünen, metal, ateş ve suya hükmedebilen yetenekleri olan zalim insanlar. Kızıllar ise kanlarının kırmızı akmasından dolayı bir değeri görülmeyen insanlar. Gümüşlerin boyunduruğu altında çalışan insanlar. Geçimleri zor olan ve herşeyi kısıtlı kullananlar. Kızıl kasabasında yaşayan Mare Barrow'un ise gece yarısı bir adamla karşılaşmasıyla hayatı değişiyor. Bu adam veliaht prens Cal. Tabii Mare onun prens falan olduğunu bilmiyor ve aralarında ufak bir sohbet geçiyor. Ertesi sabah gümüş muhafızlar tarafından saraya götürülüyor ve ona orada iş veriliyor. Gittiği gün ise Kraliçe denemesi adı verilen bir yarışmaya şahit oluyor. Kraliçe denemesinde gümüş soyluların kızları yeteneklerini sergiliyor ve veliaht prensin gözüne girmeye çalışıyorlar. Mare bir talihsizlik sonucu areneya düşüyor ve kendi güçlerine şahit oluyor. Kızılların yetenekleri olmadığı için soylular onu görünce Kral ve ailesi tarafından bir yalanın içine çekiliyor ve Gümüşlerin arasında yerini alarak kanının gümüş rengi aktığı yalanını herkese söylemek zorunda kalıyor. Mare bütün hayatı boyunca bu yalanı sürdürmek zorunda. Olaylar Mare'in sarayda kalmasıyla başlıyor arkadaşlar. Yazarın bu ana karakter ile ne yapmaya çalıştığını anlayamadım. Mare maymun iştahlı, arada veliaht prensi kıskanan arada da prensin kardeşi Maven'ı öpmek isteyen bir tip. Ha bide Kilorn var, çocukluk arkadaşı. Umarım ilerleyen kitaplarda ona da yürümeye kalkmaz! Yazar, Cal karakterini ise Mare'in aksine çok güzel yazmıştı. Kitapta adam akıllı tek insan Cal diyebilirim. Mare'i sevmesine rağmen ülkesinden asla vazgeçmiyor. Ergenik bir hareketini görmüyoruz. Ama kitabın finalinde haline öyle üzülüyorum ki, zorla yaptırdıkları o şey ömrü hayatı boyunca unutulamaz bir olay. Kim yüzünden? Tabii ki şeytan kraliçe Elara yüzünden. Ben böyle kötü kalpli, sinsi, yılan bir karakter okuduğumu hatırlamıyorum. Cidden çok kötü bir karakter. Gelelim kraliçenin oğluna. Anasının oğlu Maven. Onun gibi psikopat bir karakter de okumadım ben. Kaleyi içten fethediyor resmen ve Mare'in ruhu bile duymuyor. O hala çocuğu öpme derdinde. Kısacası konu olarak güzel bir konu. Lakin bana Kızıl Yükseliş'i anımsattı. Orda da altınlar ve kızıllar ayrımı vardı, okuyanlar bilir. Diğer yandan Cal'i de, Hava Uyanıyor serisindeki Aldrik'e benzettim. Çünkü bu iki karakterin de gücü ateş. İkisi de çok güçlü ve asi. Çok abartılan bir seri değil bana göre. Ama konusu hoşuma gittiği için devam edeceğim seriye. Kitapla kalın.
Kızıl Kraliçe
8.2/10
· 1.651 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
Beyza nur
Cam Kılıç'ı inceledi.
456 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Cam Kılıç
Cam Kılıç ~ Victoria Aveyard 5/5 Bu seride aksiyonun dibine vurmuş yazar. Kızıl Kraliçemiz -Mare- Kemik stadyumundan Cal ile birlikte kurtulmuş şimdiki yolu ise yenikan arayışıdır. Kendi gibi olan yani ne kızıl ne de gümüş olmayan insanları buluyor ve onları eğitiyor. Lakin eli boş durmayan Maven bazen Mare'den hızlı davranıp yenikanları bulup ölmüş olarak gösteriyor. Bunu yapma amacı ise; Mare'nin ona dönmesini  sağlamaktır. Maven'i hâlen içimde haklı çıkarmaya çalışıyorum, ama yaptığı katliamlar göz yumulacak gibi değil, hele beş bin kızıl çocuğu boğaza gönderme planı ona olan sevgimi yok etti. Bunu Maven mi yapıyor yoksa Kraliçe Elara zihnine girip onu yönlendiriyor mu orasını bilemiyorum. Tek bildiğim Mare'nin, Maven'i ilk haliyle özlediği. Bu seride en beğendiğim sahne, Mare ve diğerlerinin hapishaneye baskın düzenleyip esir tutulan yenikan ve gümüşleri kurtarmış olmaları. Neyse çok uzatmadan ben diğer seriye geçiyorum çünkü çok heyecanlı ve merak uyandıracak bir şekilde bitti bu seri.
Cam Kılıç
8.0/10
· 968 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
Karibdis
Kızıl Kraliçe'yi inceledi.
392 syf.
·
4/10 puan
Geçiş. Evet, geçiş.
Aşırı sert davranmak istemiyorum incelememde. Hem yazarın ilk serisi hem de genç yetişkin kitabı… üzerine çok gitmeye gerek yok. Gözüme çarpan bir nokta şu ki, ana karakterden o kadar çok kitapta gördüm ki kişiliğine sahip on farklı karakter daha sayabilirim. Kitaptan ve karakterlerinden çok bahsetmeyeceğim; sadece düşüncelerimden bahsetmek istiyorum. Kitap acemi bir dille yazılmıştı bana kalırsa. Bazen yazar diyaloglar olsun, olay diyalog arasındaki geçişler olsun, GEÇİŞLER OLSUN o kadar… tutturamamıştı ki… bu biraz göze batıyordu. Örnekleme bir: karakterimizin ani duygu geçişleri. Örnekleme iki: karakterimizin ani düşünce geçişleri. Örnekleme kırk sekiz; geçiş.. Başlarda yerinde başlamasına rağmen sonlara doğru aşk üçgeni üzerinde açı bulmacaya dönmesi beni derin bir poff ettirtti.. yani bilmiyorum, keyiflendirsin, can sıkıntısını gidersin diye al-oku-sat serileri olsalar da yine de biraz farklılık bekliyorum.
Kızıl Kraliçe
8.2/10
· 1.651 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9