Zalim Krallık (Kızıl Kraliçe Serisi 0.1 ve 0.2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.510
Gösterim
Adı:
Zalim Krallık
Alt başlık:
Kızıl Kraliçe Serisi 0.1 ve 0.2
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
176
Format:
Ciltli
ISBN:
9786052992340
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Cruel Crown
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınevi
Kanlı geçmiş ve acıtan gerçekler...

Biri gümüş, biri kızıl; büyüleyici iki kadın.

Tek bir adalet savaşı;

Kızıllar gümüşlere karşı.


Kraliçenin Şarkısı

Kral Tiberias’ın ilk eşi Kraliçe Coriane gizli bir günlük tutmaktadır; bu, saraydan kimsenin zihnini ona karşı kullanmayacağından emin olmanın tek yoludur. Coriane, veliaht prensle tatlı-sert flörtleşmelerini, yeni prens Cal’in doğumunu ve kraliyet yaşantısının ölümcül mücadelelerini yalnızca bu günlükle paylaşmaktadır. Ancak iktidarın korkunç bedelini ödeme zamanı genç Kraliçe’ye günbegün yaklaşıyordur...

Çelik Yaralar

Diana Farley güçlü bir asker olarak yetiştirilmiştir ancak Poyraz’da isyan tohumları ekme görevi, beklediğinden daha zordur. Başkente gerçekleştireceği ilk saldırı için karaborsa tüccarlarını, kaçakçıları ve radikalleri Kızıl Muhafızlar’a katmaya çalışırken bütün operasyonun anahtarı olabilecek bir bağlantıyla tanışır: Önemsiz bir kasabada önemsiz bir yankesici olan Mare Barrow’la…

“Aveyard’ın kusursuz ve nefes kesici üslubuyla bir kez daha hikâyeyi efsanevi bir seviyeye taşıyabilmesine hayran kaldım. Sade olay örgüsünün, hikâyelerin sonunda büründüğü sıradışı güzelliğe bayıldım.”

TheGuardian.com

“Bir kitaptan beklediğim her şey Zalim Krallık’ta mevcut: Gerçek duygular, etkileyici karakterler, detaylı bir evren ve yazarın beni karakterlere bağlamayı başardığının kanıtı olarak kalbime saplanan sızı. Aveyard’ın yetenekli olduğunu biliyordum ama bu kitap, Kızıl Kraliçe’den bile güzel.”

LovableReader.com
176 syf.
·8 günde·7/10
UYARI : Bu bir devam kitabı değil!
***
(Kızıl Kraliçe serisinin üç kitabının incelemesi için #41701711 -#41701958 - #44367556 )
***
Kızıl Kraliçe serisinin ilk 3 kitabını okuyup bu kitabın devam kitabı olduğunu düşünenler varsa, Zalim Krallık'tan uzak dursunlar. Çünkü bu kitap, seriyle tamamen alakasız iki konudan bahsediyor; biri Cal'in annesi Coriane'in hayatının bir kısmı, diğeri ise Farley'in hayatının bir kısmı ve Shade ile tanışma süreci. O yüzden devam kitabı olduğunu düşünerek alıp hayal kırıklığına uğramayın derim.
Kızıl Kraliçe kitaplarından sonra, Zalim Krallık'ın ilk bölümü beni mucizevi şekilde şaşırttı. Coriane'in hayatının anlatıldığı kısım bir masal gibi yazılmıştı ve aslında yazarın ne kadar yetenekli olduğunu görmemi sağladı. Çok beğendim ve keşke bitmese diye korkarak okudum. Tabii ki her güzel şey gibi bitti, ve kitabın ikinci bölümüne gelip Farley'in hikayesini okumaya başladığımda yine büyük bir çöküntü yaşadım.
Bahsettiğim ilk bölüm, yazarın diğer yazdıklarından o kadar ve o kadar farklı ki, aynı kişinin kaleminden çıkmış olduğunu düşünmek bile çok zor. Bence yazar ilahi bakış açısıyla mucizeler yaratmış ve aslında bu kadar yetenekliyken diğer kitapları niye böyle vasat diye düşünmekten kendimi alamadım.
Seriyle hiçbir alakası yok ve ben -sanırım biraz da Mare olmadığından- bu kitabı okuduğum 3 kitaptan çok daha fazla sevdim. En yazından yazarın potansiyelini görmüş oldum ve bu seriyi bitirdikten sonra yeni bir kitap yazarsa çok da olumsuz bakmayacağım.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sevgiyle.
176 syf.
·Puan vermedi
Serinin 4. ve bildiğim kadarıyla son kitabı. Bence bir devam kitabı değildi. Mare'nin abisinin Kızıl muhafızlara katılışı Farley'in operasyona katkısıve Cal'in annesi kraliçe Coriane'den bahsediyor.Cal'in babasıyla ilişkisi, evliliği, Coriane'nin yaşadığı bunalımlar ve intiharın eşiğine nasıl geldiği anlatılıyor.
Belki seri ile ilgili bilgilendirme kitabı olabilir ama kesinlikle devam kitabı değil, kandırıldık :)
176 syf.
·3/10
Kızıl Kraliçe serisi, 3. Kitabı elimde olmasaydı devam edeceğim bir seri değildi aslında. Çünkü artık bu tarz distopiklerden sıkılmaya başladım. Biraz açlık oyunları, biraz başka serilere benzetiyorum.

Pek keyifle okumadım çünkü elimde okunmamış bir seri kitap kalmasın diye okudum.

Eğer distopik seri önerisi isterseniz size bir sürü şey önerebilirim ama bunlar arasında ne yazık ki kızıl kraliçe serisi olmaz.
176 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Öncelikle bu yan kitabı serinin neresinde okumam gerektiğini bilmeyerek seriye başladım ve kitapların sonları sağ olsun zaten seriyi bırakıp da yan kitaba başlamama imkan tanımadılar. İyi ki de seri bitince okumuşum diyorum ve bence siz de öyle yapın. Yani çok önemli olmasa da önce bu kitabı okuyup sonra seriye devam ederseniz bazı şeyleri bilerek okumuş olursunuz. Bunun dışında kitap hakkındaki düşüncelerime gelecek olursak Kraliçe Corian seri daha başlamadan öldüğü halde seri boyunca adı geçen bir karakterdi ve ben onu ölü haliyle bile sevmiştim. Onun hem günlüğünün kısımlarını okumak hem de hayatını öğrenmek beni hem sevindirdi hem de üzdü. Seri boyunca 3. kişi ağzından anlatılan tek kısım onunkiydi. Benim için tek sorun Kızıl Kraliçe serisinin kalın kalın ve detaylı anlatımından sonra olayların çok çabuk ve kopukluklarla gerçekleşmesiydi ki bu sorun Zalim Krallık'ın ikinci bölümü yani Farley'in geçmişinin anlatıldığı bölümde de vardı. Evet yan kitap dediğin ne kadar uzun uzun anlatılabilir ama bence Farley kısmı olmasa bu kısım daha uzun olsa daha iyiydi ve şimdi bunun da nedenine geliyorum. Normalde Farley de çok sevdiğim bir karakter ve onun çok daha geçmişini okuyacağımı düşünmüştüm ama ne yazık ki öyle olmadı. Aslında onun kısmında anlatılan çoğu şey zaten bildiğimiz ya da çok merak etmediğimiz şeylerdi. Normalde -bu kısmı Kızıl Kraliçe'yi okumayanlar okumasın spoiler sayılabilir- Farley'in Gölbölge'deki hayatından ve Shade'le anılarından falan oluşur düye düşünmüştüm ama tam olarak öyle değildi ve hayal kırıklığına uğradım. Yani bence bu kısım hiç olmasa da olurdu, yazar sadece tuttuğu için yazmış gibiydi. Eğer seriyi sevdiyseniz bence okumanızın bir zararı yok ama okumasanız da olur diyebilirim. Bence asıl önemli olan yan kitap yurtdışında olup Türkiye'ye şu an gelmeyen Broken Throne...
176 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle bu bir devam kitabı değildi . Olaylar iki karakterin tarafından , hayatından anlatılıyor ve geçmiş söz konusuydu. 1. Bölüm diğer 4 kitapta olduğu gibi karakter bakış açısı değil ilahi bakış açısı kullanılmış ve yazarın ilahi bakış acısındada güzel bir dil vardı . 2. Bölüm karakter bakış açısı kullanılmış dediğim gibi bu bir devam kitabı değil devam kitabı olduğunu sanıp alıp hayal kırıklığına uğramayın kitap 2 bölümden oluşuyor ve 1. Bölümde cal 'in annesi Coriane 'in hayatının birazı anlatılıyor 2. Bölümde ise Farley ' in hayatının bir kısmı yazılmış operasyonlarla ilgili shade 'le tanismasi biraz kısa olabilir . Ben başta biraz önyargılı okudum ama güzeldi .
176 syf.
·1 günde·6/10
Oldukca yuzeysel bir kitap olmus. Ozellikle Cal 'in annesini cok merak ediyordum. Ancak yeteri kadar ayrintili degil. Sanki yazar birileri tarafindan zorlanmis. Yazilmis olmak icin yazilmis bir kitap.
176 syf.
·4 günde·6/10
Serinin final kitabı ya da en azından devam kitabı olduğunu düşünürken tamamen gereksiz bir 171 sayfayla karşılaşmak. Cal'in annesi Coriane ve Farley'in anlattığı iki bölümden oluşuyor. Bu kitabi en son ya da birinci kitaptan hemen sonra okuyabilirsiniz. Kesinlikle bir devam kitabi değil. Bu iki karakterin derinlerini merak etmiyorsanız okumayın bile. Tamamen ticari bi amaçla yazılmış gibi. Neyse sonunda bitti. Sevmediğim ilk fantastik seri. Neyse yine de tebrikler.
Bunun böyle olmasına neden izin verildiğini sorgulamayı uzun süre önce bırakmıştım. Ben çoğunluğun aksine, bir efendinin kafesinde yetişmemiştim. Diğerlerinin kurtuluş olarak gördüğü şey, benim gözümde delirici bir boyun eğmeydi. Sanırım özgürlüğe olan azimli inancım için Albay’a teşekkür borçluydum. Diğer türlüsünü düşünmeme asla izin vermemişti.
Hiç kimse bilmesi gerekenden daha fazlasını bilmezdi. Hiç kimseye kendi operasyonu, kendi bölüğü, bir üstündeki amiri ötesinde bir şey söylenmezdi. Bilgi, sahip olduğumuz tüm silahlardan daha tehlikeliydi. Onlarca yıl içinde, yakalanarak Gümüş bir fısıltmın eline düsen tek bir Kızıl yüzünden başarısız olan ayaklanmalar sonunda bunu artık öğrenmiştik. En iyi eğitimli askerler bile zihne yapılan bir saldırıya dayanamazdı. Daima çözülürlerdi, sırları daima keşfedilirdi. Bu yüzden casuslanm ve askerlerim sadece bana, yani yüzbaşılarına hesap verirdi. Ben Albay'a, o da Komutanlık’a... artık onlar her kimse, hesap veriyorduk. Sadece ilerlememiz için gerekenleri bilirdik. Başka yeraltı organizasyonları başaramazken Muhafızlar’ın bu kadar uzun süre dayanabilmesinin sebebi buydu.
Köprüden yürüdükleri sırada, 'Bu, bir prensin koluna son girişim olacak,' diye düşünmüştü. Bunu her seferinde düşünmüştü ve daima yanılmıştı.
Aniden rüzgârda savrulan bir yaprak gibi uçup gitmemek ya da suya atılan bir taş gibi batmamak için en yakındaki sokak lambasını kavrayıp kollarını dolamak istedi. Uçmak ya da boğulmak ya da ikisinden birden kurtulmak için. Bambaşka bir gücün iradesiyle bir yerlere sürüklenmemek için. Kendi kontrolü dışında.
Coriane burayı kimin yaptığını merak etse de gerçeği içten içe biliyordu. Kızıl işgücü, Kızıl ustalar ve sürece yardımcı olan sadece birkaç mıknatıs. İçinde her zamanki hayreti hissetti. 'Hizmetçiler böylesine bir güzelliği yaratıp da nasıl hâlâ alt tabaka olarak görülebiliyorlar? Onlar da bizimkilerden farklı oLsa da harikalar yaratabiliyorlar.'

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zalim Krallık
Alt başlık:
Kızıl Kraliçe Serisi 0.1 ve 0.2
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
176
Format:
Ciltli
ISBN:
9786052992340
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Cruel Crown
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınevi
Kanlı geçmiş ve acıtan gerçekler...

Biri gümüş, biri kızıl; büyüleyici iki kadın.

Tek bir adalet savaşı;

Kızıllar gümüşlere karşı.


Kraliçenin Şarkısı

Kral Tiberias’ın ilk eşi Kraliçe Coriane gizli bir günlük tutmaktadır; bu, saraydan kimsenin zihnini ona karşı kullanmayacağından emin olmanın tek yoludur. Coriane, veliaht prensle tatlı-sert flörtleşmelerini, yeni prens Cal’in doğumunu ve kraliyet yaşantısının ölümcül mücadelelerini yalnızca bu günlükle paylaşmaktadır. Ancak iktidarın korkunç bedelini ödeme zamanı genç Kraliçe’ye günbegün yaklaşıyordur...

Çelik Yaralar

Diana Farley güçlü bir asker olarak yetiştirilmiştir ancak Poyraz’da isyan tohumları ekme görevi, beklediğinden daha zordur. Başkente gerçekleştireceği ilk saldırı için karaborsa tüccarlarını, kaçakçıları ve radikalleri Kızıl Muhafızlar’a katmaya çalışırken bütün operasyonun anahtarı olabilecek bir bağlantıyla tanışır: Önemsiz bir kasabada önemsiz bir yankesici olan Mare Barrow’la…

“Aveyard’ın kusursuz ve nefes kesici üslubuyla bir kez daha hikâyeyi efsanevi bir seviyeye taşıyabilmesine hayran kaldım. Sade olay örgüsünün, hikâyelerin sonunda büründüğü sıradışı güzelliğe bayıldım.”

TheGuardian.com

“Bir kitaptan beklediğim her şey Zalim Krallık’ta mevcut: Gerçek duygular, etkileyici karakterler, detaylı bir evren ve yazarın beni karakterlere bağlamayı başardığının kanıtı olarak kalbime saplanan sızı. Aveyard’ın yetenekli olduğunu biliyordum ama bu kitap, Kızıl Kraliçe’den bile güzel.”

LovableReader.com

Kitabı okuyanlar 179 okur

  • damla
  • saadet eriş
  • benbirgd
  • Nix
  • Nurşen
  • Zeynep Şen
  • Ayşe Erdoğan
  • Eflin
  • Only books
  • çağla

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.1 (15)
9
%13.2 (9)
8
%16.2 (11)
7
%20.6 (14)
6
%10.3 (7)
5
%4.4 (3)
4
%1.5 (1)
3
%5.9 (4)
2
%5.9 (4)
1
%0