Yan Marchand

Yan Marchand

Yazar
9.3/10
27 Kişi
·
94
Okunma
·
1
Beğeni
·
215
Gösterim
Adı:
Yan Marchand
Unvan:
Fransız Felsefe Doktoru
Gerçekten hayvanmışım! Doğayı kendi hazlarımızın penceresinden görüyoruz. En kötüsü olmasın, hep en iyisi olsun istiyoruz; bolluk içinde, haz dolu bir hayat. Doğa karşıtlar arasında hiç durmayan bir hareket ama biz doğayı çıkarlarımız doğrultusunda dondursun diye Demeter’e yakarıyoruz. Oysa onun yasasına aykırı bir şey bu. Sadece hayvanlar hazlarının sonsuza dek sürebileceğine gerçekten inanır, zaten bu yüzden onları bir avuç kuru otla kandırıp evcilleştirebiliyoruz. Bu yüzden mutluluk içinde yağlanıp duruyorlar sonlarının bir kasabın tezgahında ya da bir rahibin sunağında parçalanmak olduğu akıllarından bile geçmiyor.
... doğanın oyununda öfkeye yer yoktur. Adaletsizliğe yer yoktur. Başka yerde taşları başka oyunculara dağılır. Ve biz insanların elinden iyi oyuncu olmaya çalışmaktan başka ne gelir ki?
"Keder gelip geçicidir," diyordu. Hem kalıcı bile olsa, ani bir ölüm gelip bizi hoşlanmadığımız bir hayatın yükünden kurtarır. Öyleyse tasalanmak niye?
64 syf.
·2 günde
Metis Küçük Filozoflar serisinden Heraklitos’un Gizemleri. 9-14 yaş arası diyor ama bence bana da uygun
Felsefe deyince biraz daha hafif metinler çok iyi oluyor. Ama bilemiyorum o yaş grubu çocuklar neler algılar.
Heraklitos MÖ 500 civarında yaşamış bir filozof. Doğanın akışını, bir çember gibi döngüde olduğumuzu, iyiyle kötü, başlangıç ve bitiş, ölüm ve doğum, acı ve mutluluğun birbirinden apayrı düşünülemeyeceğini, biri olmadan diğerinin anlamsız olacağını ve sürekli bir değişimde olduğumuzu savunuyor. ve her ne olursa olsun kendisi olmak, özünde olanı yaşamak; hayattaki en önemli değerlerinden.
“Kimse aynı suda iki kez yıkanmaz.”
~
Youtube kanalım: https://www.youtube.com/c/AyşeÜmitKarabacak
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Heraklitos ile alakalı olan bir kitap daha okumuştum bu seriden. Hem çizimlerini, hem anlatımını çok sevmiştim. Bütün seriyi okumaya karar verdim. Seçtiğim ikinci kitap da Diyojen Köpek Adam oldu. Çok detaylandıracak bir yanı yok, Diyojen'in yaşamını ve öğretisini kabaca, çocukların anlayabileceği şekilde anlatmayı amaçlıyor kitap. Ben Metis'in bu serisini çok başarılı buluyorum. Sadece çocuklar değil, büyükler de okumak isteyebilir.
64 syf.
·1 günde
"Sevgili anneciğim, merhaba! Sen Zeus’un bana garezi olduğuna inanıyorsun. Bana hep diyorsun ki Zeus hastalıklar yağdıracakmış; arkadaşlarımı öldürecek, beni parasız pulsuz bırakacak ve Olimpos’taki bütün tanrılara emir verecekmiş bana çile çektirsinler diye. Ama için rahat olsun! Benim mutlu bir hayat sürmeme asla engel olamayacak Zeus, çünkü bundan böyle ona inanmamaya karar verdim." – Oğlun, Epikür

Epikür, bilgi konusunda duyumcudur. Yani, bilginin ancak duyular ile elde edilebileceğini düşünür. Bununla birlikte, duyulardan elde edilen bilginin ispata ihtiyacı olabileceğini de söyler. Bu doğrultuda episteme konusunda akla da önem verir. Ona göre duyuların bilgisi her zaman doğru olmayabileceği için, doğru bilgi ile yanlış bilgiyi ancak akıl ayırt edebilir. Dolayısıyla ona göre bilgi önce duyularımızla algılanmalı, ardından da akıl süzgecimizden geçmelidir.

Bilgi konusunu dinle ilişkilendirerek açıklayan Epikür, materyalist bir birey olduğu için efsanelere, dinî mucizelere ve doğa olaylarının olağanüstü sebeplerle açıklanmasına karşı çıkar. İnsanın, erdemli ve dingin bir hayata ulaşabilmesi için korkularından arınması gerektiğini, bu yüzden de korkutucu ve asılsız bilgiden (dinden) kaçınıp, sarsılmaz olan hakiki bilgiye (materyalizme) erişmek gerektiğini söyler.

• Tanrı kötülüğü önlemek istiyor da gücü mü yetmiyor? Öyleyse o güçsüzdür. Yok gücü yetiyor da önlemek mi istemiyor? Öyleyse o, kötü niyetlidir. Hem güçlü hem de iyi ise kötülük nereden geliyor?(¹)

• Ölümden korkmak anlamsızdır, çünkü yaşadığımız sürece ölüm yoktur, ölüm geldiğinde ise artık biz yokuz.(²)


Epikür'ün Kahkahası 'nın çocuklar için çok sade ve kolay kavranabilecek bir öykü olsa da Epikür 'ü anlayabilmek için yeterli bulmamakla beraber 'küçük filozoflar' için ağır bir tema olduğunu belirtmek isterim.

(¹)David Hume, Dialogues Concerning Natural Religion, s.63

(²) Felsefe Tarihi, Macit Gökberk, Remzi Kitabevi, s.99
64 syf.
·1 günde·10/10
Aslında çocuklara felsefe kitabı okuma veya bir filozofu tanıtma fikri bana uzak geliyordu. Kitabı oğluma arkadaşı hediye etti. O çok beğenmiş. Okuduğumuz sırada 4,5 ve 6 yaşında olan iki çocuğum kitaba resmen bayıldılar. Evet bazı şeyleri benim açıklamam gerekti (Atina neresi, o ne demek, bu nasılmış gibi temel sorular cevapladım) ama çocuklar kitabın hitap ettiği yaş aralığından da küçük oldukları halde kıkır kıkır gülerek keyifle dinlediler, hatta bana bu kitabı aldırıp tekrar tekrar okuttular. Çevirisi de çok güzel. Çocuklara yönelik ciddi kitaplar konusunda fikrimi değiştirdi gerçekten.
64 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap çocuklar için ama felsefe tarihinde yer edinmiş büyük isimleri tanımak düşünce dünyalarına onlardan bir parça katmak isteyenler felsefeyi sıkıcı bulanlar lisede felsefe hocalarının anlattığından daha ilgi çekici bir üslupla bilgi almak isteyenler için biçilmiş kaftan bu seri :) diyojen o kadar haklı çıkacak ki kitabın sonunda ben neden bu kadar eşyaya gömüldüm diyeceksiniz.
64 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Heidegger i cesedini kemiren bir böcekle anlatma fikri yaratıcı olmasına karşın çocukların rüyalarına girer mi korkularını besler mi diye endişe ediyorum. Yetişkinler için keyifli bir kitap. Çizimler güzel.
64 syf.
·1 günde·Puan vermedi
233 - Bu bir çocuk kitabı. 30’uma merdiven dayamış halde neden çocuk kitabı okudum peki? Merakımdan. Ama bu şöyle bir merak. Sinoplu Diyojen’in hayatını biliyorum, daha önce merak edip araştırdığım bir filozoftu kendisi. Bu yüzden de bu kitabı kardeşime hediye etmiştim. Ama sanırım kardeşim kitabı okumadı veya yarım bıraktı. Ben de bunun sebebini merak ettim. Oysaki gayet sade ve karmaşık olmayan cümlelerle yazılmış kitap. Tam bir çocuk kitabı. Diyojen’i ve onun düşünce yapısını, bohemliğini ve Kinizm’i çocuklara tanıtmayı amaçlamış ve bana kalırsa bunu başarıyla yerine getirmiş. Acaba çocuk gözüyle bakamadığım için mi bana başarılı bir kitap gibi gelmişken kardeşimi sıktı? Bu da mümkün. Ama bence güzel kitapmış. Çocukları felsefeyle tanıştırmak için güzel bir seri oluşturmuş Metis yayınevi.
64 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Tanrıların sorgulandığı ve düşünenlerin, toplumun farklı seslerinin seçkin örneklerinden Epikür ü başarılı bir şekilde tanıtıyor. Çizimler fevkalade.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yan Marchand
Unvan:
Fransız Felsefe Doktoru

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 94 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 50 okur okuyacak.