Yan Marchand

Yan Marchand

Yazar
9.1/10
12 Kişi
·
21
Okunma
·
0
Beğeni
·
143
Gösterim
Adı:
Yan Marchand
Unvan:
Fransız Felsefe Doktoru
"Bilmeni isterim ki Bahçe'nin sakinleri kendilerini Lampsakoslu, Atinalı, Likyalı veya başka bir ülke vatandaşı olarak görmezler, kendilerini ortak bir dünyaya ait sayarlar, ki bu da karşılıklı anlaşma için iyi bir başlangıçtır."
Yan Marchand
Sayfa 53 - Metis Yayınları / Küçük Filozoflar
Gelecekte başka canlılar ortaya çıkacak, aynı zamanda başka dünyalar! Gökyüzü Zeus değil, deniz de Poseidon değil, ölüleri Hades toplamıyor. Her şey küçük toz tanelerinden ibaret, yanında duran arkadaşım Nausifanes ve ondan önce de Demokritos'un 'atom' adını verdiği toz taneleri.
Yan Marchand
Sayfa 30 - Metis Yayınları / Küçük Filozoflar
Afrodit gözyaşlarına boğulmuş bir halde koşarak oradan uzaklaştı. İlk kez böyle bir yenilgiye uğruyordu, üstelik de bir ölümlü karşısında!
Yan Marchand
Sayfa 51 - Metis Yayınları / Küçük Filozoflar
Tanrıların bahtiyar olduğu söylenirdi, çünkü günlerini hiç bitmeyen şölenlerle geçirirlerdi. Sofralarında kuşsütü eksik olmaz, bardakları kutsal nektarla bir dolar bir boşalırdı. Göz kamaştırıcı giysiler içindeki bedenleri güzel ve ölümsüzdü. Yiyip içmeye ara verdiklerinde yumuşacık döşeklere uzanıp müzik dinlerler, zamanın geri kalanında ise, aralarında tatlı dille Yunancanın en arı halini kullanarak derin konular üzerine tartışırlar, bazen de insanlar üzerindeki sınırsız güçlerini sergilemek için yeryüzünde gezintiye çıkarlardı.
Ah, mutluluğun resmi nasıl da ruhunu okşar insanın!
Hangi ölümlü bu resme parmak ucuyla da olsa dokunmayı hayal etmez; döşemeleri mermer kaplı, çatısı yıldızlarla bezeli bu Olimpos'a ulaşmayı, tanrıların arasına katılmayı kim arzulamaz?
Yan Marchand
Sayfa 5 - Metis Yayınları / Küçük Filozoflar
Epikür felsefesinin merkezine ahlâkı koyar; felsefeden beklediği, zihin dinginliğini sağlamasıdır. Ona göre, mutlu bir yaşamın başı ve sonu hazdır; hazza ulaşmanın yolu ise acıdan kaçınmaktır. İnsan mutluluğa erişmek için arzularını sınırlamalı, erdemli olmalı, kendi dünyasında sakin bir yaşam sürmelidir.
Yan Marchand
Sayfa 1 - Metis Yayınları / Küçük Filozoflar
64 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap çocuklar için ama felsefe tarihinde yer edinmiş büyük isimleri tanımak düşünce dünyalarına onlardan bir parça katmak isteyenler felsefeyi sıkıcı bulanlar lisede felsefe hocalarının anlattığından daha ilgi çekici bir üslupla bilgi almak isteyenler için biçilmiş kaftan bu seri :) diyojen o kadar haklı çıkacak ki kitabın sonunda ben neden bu kadar eşyaya gömüldüm diyeceksiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yan Marchand
Unvan:
Fransız Felsefe Doktoru

Yazar istatistikleri

  • 21 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.