Yılmaz Şener

Yılmaz Şener

Yazar
6.1/10
26 Kişi
·
53
Okunma
·
5
Beğeni
·
2535
Gösterim
Adı:
Yılmaz Şener
Unvan:
Yazar
Doğum:
Sancak, Bingöl, 1982
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü okudu. Kitapçı ve Tefrika dergilerinde öykü ve kitap eleştirileri yazdı. Yayın dünyasında çalışıp kedisi Bart’la beraber İstanbul’da yaşar.
Kendini duyacak kadar cesur olduğun gün, görmeye başlarsın...
Çünkü insan en çok kendine sağırdır.
"İnsanların en tutumlu yanı , haykırmak istediklerini içinde biriktirmesidir.
İnsan söylediklerinin bazen esiri olur, ama sustuklarının yükünü ömrü boyunca taşır. "
"İnsanın kendi içindeki çocuğu öldürmesi kamu suçu değildir; doğaya karşı işlenmiş bir suçtur."
Yılmaz Şener
Sayfa 89 - Nemesis Kitap
Onlar bana tanıdık geldikçe ben kendime yabancılaşıyordum, onlar çoğaldıkça ben azalıyordum.
192 syf.
·62 günde·Beğendi·7/10
“Aylardan eylül , günlerden çarşamba, saat günü yarılamak üzere”
Ve Ömer sustu o sırada. Sanki birisi açtı heybesini de boşalttı içindeki kelimeleri. Aynadaki görüntüsüne bir yabancı artık. Öyle içi çekilmiş renklerden..
Aylardan eylüldü.
Günlerden çarşamba.
Ve gün saatle yarılanmaktaydı.
Bir Ömer vardı, bir Mehmet.
Biz bildik kim Ömer kim Mehmet. Bilmek kafi gelmedi.
Yılmaz Şener de tam da açık etmedi sırrını.
Küçük bir çocuğu büyüttü, bir anı koydu aklına, ayaklarını sürüdü kiraz bahçesine. Biz de peşinde..
.
Kurgusu ve yalın dilini çok sevdim ‘kör adım’ın.
.
Bir alıntı daha bırakayım :
‘Kim bilir belki evren de birinin patlatan öfkesidir’
.
Kapak tasarımı ise Hamdi Akçay çalışması.
128 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
“Çünkü yırtılan her insan bir başkasının yamasıdır”. Bilinmeyen ;okudukça derinleşen okuru içine çeken bir kitap
128 syf.
·1 günde·4/10
Kitabı büyük bir beklentiyle almıştım ama hayal kırıklığına uğradığımı söylemek durumundayım. Basit bir kurgu ve felsefi olması için fazla abartılmış diyaloglar vardı, hatta bazen bu yüzden anlaşılamayan diyaloglar. Hiçbir kitap kayıp değildir ama tavsiye edeceğim bir kitap da değil Bilinmeyen.
128 syf.
·2 günde·3/10
ÖNCELİKLE BU KİTAPI OKUAYACAĞINIZ 2 SAATİ AYIRACAKSANIZ 2-3 DAKİKA KESİNLİKLE OKUYUN BU İNCELEME-YORUMU ! 2 SAATİNİZDEN BELKİDE OLMAKTAN KURTULURSUNUZ. !
Kitap bir kampanya dahilinde çok cuzzi bir miktardı. bende İnternetten araştırdım. pskolojik ve antikahraman yazıyordu ki ben deli kitap okuyan, çizgi roman bilen ve izleyen biriyimdir. Yalnız bu kitap o kadar hadsiz ve dengesizdi ki… Ben Thomas Carlyle dan Kahramanlar (Büyük adamlar) kitabını okumuş biri olarak söylüyorum, o bile Peygamberliği ve Allah'ı bu kitabın yazarı kadar aşağılamıyor. hatta Thomas saygı gösterip korkuyor : sonradan arkadaşlarına 'Müslümanlığa dönmezsiniz siz ' diye hitap ediyor. Böylelikle kendi korkusunu bir nebze saklıyor(kitap söylentilerinden alıntıdır). Neyse bizim yazarımız Peygamberliği ve Allah'ı iyi göstermemiş Tanrı diyerek yada bir kişinin Peygamber olabileceği yada ‘her peygamberler geldiğinde şarap ve kadın getirmiştir’ diyerek HADSİZLİĞİ AŞIP BAMBAŞKA BOYUTA GETİRİYOR. Açılan kapı Tanrıdan değil( Allah demiyor kitapta çoğu yerde’) bilmem ne abla bana yeni kapı açtı diyor… neyse kitap cinsellik açısından da ÇOK MİDE BULANTICI BİR KAÇ KISIM İÇERİYOR The witcher ve Mario MAnzetti okudum, orada bile bu kadar mide bulantıcı değil bu olaylar. bizim sözde TÜRK VATANDAŞININ YAPTIKLARININ HADDİ HESABI YOK. BÖYLE SAÇMA BETİMLER SAÇMA CİNSEL CÜMLELER YADA İŞLER…. Okumayın arkadaşlar yani başka kitap mı yok ben elimde okumam gereken 12e yakın kitap varken elime alıp okudum. Kapağı ve yorumlar hoşuma gitmişti. Verdiği cuzzi miktar değil… zamanıma acıyorum. NOT KİTABI BİTİRDİM SAYGIMDAN DOLAYI VE HİÇBİR YORUMUM DEĞİŞMEDİ VE KİTABI ÇÖPE ATTIM. ÇÜNKÜ BİR ÖĞRETMEN ADAYIYIM VE KİTAPLIK VE KOLEKSİYON YAPAN BİRİYİM. BU SAÇMA KİTAP KÜTÜPHANEMDE YER ALAMAZ YAZARA SAYGIM SONSUZ, YAZDIĞI KİTABA ELEŞTİRİP OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM YERE YANİ ÇÖP KOVASINDA OLMASI GEREKEN BİR KİTAP…. KİTABIN SONUNU GETİRDİM. KİMSE SONUNU GETİRMEDEN ASIP KESTİ DEMESİN. KİTABI BİTİRDİĞİMDE BU KİTAP DÜZELTİLEREK YADA NORMAL SINIRLAR İÇİNDE YAZILSAYDI İYİ OLURDU AMA YAZAR BUNU MAHVETMİŞ. VE KİTAP ACAYİP RAHATSIZ EDİCİ SONU YÜZÜNDEN KİMSE DEMESİN ASLINDA ÖYLE DEĞİL FALAN .... BETİMLEMELER OLAYLAR… SAÇMALIKTAN ÖTE BÖYLE BETİMLE YADA OLAYLAR HAYAL, RÜYA, ŞAKA ,DÜŞÜNCE BİLE OLSA YAZILAMAZ(BU İNCELMEYİ ULAŞTIRABİLECEĞİM HERKESE ULAŞTIRACAĞIM. YAZARIN EKMEĞİNDE GÖZÜMDE YOK ANCAK İNSANLARIN ŞU HAYATTA TEK GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN ZAMAN’’NI KURTARMAKTA VAR GÖZÜM)eğerki mideniz bulanmıyor hayyadan uzak, bazı konuları takmıyor hoşunuza gidiyorsa bu mide bulandırıcı cinsellik barındıran kitabı severek okursunuz. ancak o zamanda kişiliğiniz bir teraziye koyun çünkü ölümden sonrada bu terazi olacak. şimdiden alıştırma yapın.
128 syf.
·1/10
Zaman kaybı . Yanlışlıkla aldıysanız çöpe atın . Berbat. Konu betimlemeler gereksiz ve saçma . Gereksiz tasvirler var . Size katacağı hicbirsey yok tavsiye etmiyorum
128 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
“Çünkü yırtılan her insan bir başkasının yamasıdır.”
Kendini kendi kelimeleriyle var olduğuna inandıran bir adamın hikayesi “Bilinmeyen”.Tek solukta okunabilen ve parçalanmışlığı (ki kitap tasarımı daha iyi anlatamazdı bu durumu) içselleştirebilecek bir kitap.
128 syf.
·3/10
Emeğe saygısızlığı sevmem. Bu nedenle kitap hakkındaki yorumumu kısa tutacağım. Konu itibariyle ilgi çekiciydi evet ama konunun aktarımı - en kibar şekilde söylemem gerekirse - çok sadeydi, bazı kelimelerin sürekli tekrar edilmesi beni zorladı. Kaygan ve zemin kelimelerini bir süre görmek istemiyorum. Şimdilik yazarın başka kitabını okumayı düşünmüyorum - var mı onu da bilmiyorum - açıkçası. Sevenlerine sevgiler...
256 syf.
·6 günde·6/10
Kitap, üç temel bölüm halinde. Birinci bölümde yazar bizimle sohbet ediyor. İkinci bölümde sohbet devam ediyor ama yazar hayatıyla, yaşlılığıyla, insanlarla ilgili gözlemlerinin derinine iniyor. Üçüncü ve son bölümde, yazarın ölen bir arkadaşının romanını okuyoruz. Kesinlikle yüzeysel olmayan bir psikoloji anlatılıyor; yaşlılık psikolojisi. 90 yaşından büyük, huysuz karakterimiz, bize geleceğe dair manidar mesajlar veriyor. Bu kitapta sevdiğim şeylerden biriydi. Ama kitapta bütünlük yok, tekrar eden düşüncelerden dolayı okuyanı yoruyor ya da sıkıyor. Kitap yinede samimi. Alıntılardan da anlaşılacağı gibi temeli sağlam metaforlar var. Sadeleştirilmiş bir hali olsaydı eminim çok daha fazla sevilen bir kitap olurdu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yılmaz Şener
Unvan:
Yazar
Doğum:
Sancak, Bingöl, 1982
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü okudu. Kitapçı ve Tefrika dergilerinde öykü ve kitap eleştirileri yazdı. Yayın dünyasında çalışıp kedisi Bart’la beraber İstanbul’da yaşar.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 53 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 47 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.