Zbynek A. Zeman

Zbynek A. ZemanDevrim Taciri yazarı
Yazar
7.0/10
1 Kişi
3
Okunma
0
Beğeni
191
Görüntülenme

Hakkında

Tam adı:
Zbyněk Anthony Bohuslav Zeman
Unvan:
Çek Asıllı İngiliz Tarihçi
Doğum:
Prag, Çek Cumhuriyeti, 18 Ekim 1928
Ölüm:
Prag, Çek Cumhuriyeti, 22 Haziran 2011

Okurlar

3 okur okudu.
1 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
....Parvus’un koruyucuları -hatta ortakları- politik iktidar çevrelerinden kimlerdi? Enver Paşa mı, Talat Paşa mı, daha sonra maliye bakanı olan Cavit Bey mi? Bunu kimse bilmiyor, zaten bu bilginin herhangi bir önemi de yok. Önemli olan Parvus'un iktidarın güçlü isimleriyle kurduğu yakın ilişkilerden yararlanmış olmasıydı.
Heinz Schurer’in edebi eserlere dayanarak kaleme aldığı denemesini bir yana bırakırsak, Parvus’un kişiliği üzerine bir araştırma bugüne kadar yayınlanmamıştır
Reklam
Kaleme aldığın bir gazete makalesi değil, bir insan hayatıdır
Parvus, Leo Deutsch ve Trotzky ile çektirdikleri bir fotoğrafı sürekli yanında taşır. Bu fotoğraf, St. Petersburg’ta o zamanlar moda olan bir fotoğraf atölyesinde çekilmiş olabilirdi. Üçü de son derece şık siyah takım elbise giymiş, kravat takmıştır, beyaz gömleklerinin yakalan kolalıdır; yüzlerinden özgüven, hoşnutluk ve politik önemlerinin gururu okunmaktadır. Oysa bu fotoğraf çarlık hapishanelerinden birinde çekilmiştir; olasılıkla gardiyanlardan biri tarafından. Parvus hapishaneye götürülürken ilginç bir olay yaşanır. Hapishaneye “üçüncü sınıf cenazeler için" kullanılan külüstür bir arabayla götürülmüş ve kendisine tek bir asker refakat etmişti, istese kesinlikle kaçabilirdi. Nöbetçiyi ekarte edebilir, gerektiğinde öldürebilirdi. Helphand’ın hapishaneye götürülürken kafasından bu düşünceler geçmiş, ama o kendisinin katil değil yazar olduğunu hatırlayarak kovmuştu kafasından bu düşünceleri. Kendisini şöyle uyarmıştı: “Dikkat et: Bu, kaleme aldığın bir gazete makalesi değil, bir insan hayatıdır"
Bkz: Julian Marchlewski
Karski savaş sürecinde Spartakistlerin çalışmalarına katıldı vc savaştan sonra 1919'da Lenin ile Pilsudski'ye aracılık etti. 1920 yazında Kızıl Ordu'nun Polonya'ya gi­rişinde Dşersinski ve Feliks Kon ile birlikte Bolşevik karşı hükümet kurdu Sovyetler Birliği'nde yüksek politik ve diplomatik görevlerde bulundu ve 1925de İtalya'da öldü.
Almanya ve İtalya’nın gerisine itilmiş Habsburg Hanedanlığı, Osmanlı İmparatorluğu’nun varlığının sallanmaya başladığı Balkanlar’a dik­mişti gözünü. Gerek Avusturya, gerekse de Rusya oluşan boşlu­ğu kendi çıkarları doğrultusunda doldurmaya kararlılardı.
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
477 syf.
·
Puan vermedi
Parvus Efendi nam-ı diğer devrim taciri
Parvus, Rusya İmparatorluğu'nun (bugünkü Beyaz Rusya'da) Vareglerden Yunanlara uzanan ticaret yolunun bir parçası olan Berezina Nehri üzerindeki bir ticaret merkezi olarak ortaya çıktığına inanılan, mühim bir kısmını Yahudilerin teşkil ettiği Berezyna'da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak 8 Eylül 1867'de doğdu. Adını Israel
Devrim Taciri
Devrim TaciriZbynek A. Zeman · Kalkedon Yayınları · 20183 okunma