• Selamlar dostlar, android telefonlar için bir kitap bilgi yarışması oyunu geliştiriyorum. Oyun size herhangi bir kitap hakkında soru soracak siz ise yanıtlayacaksınız ve puan kazanacaksınız. Oyun için soru önerilerinizi yoruma yazabilirsiniz. Önereceğiniz soruyu şu şekilde gönderin:

  Soru:
  A şıkkı:
  B Şıkkı:
  C Şıkkı:
  D Şıkkı:
  Doğru Cevap:
 • Mesajları kapatabiliyor muyuz? yeniyim bilmiyorum..
 • 859 syf.
  ·14 günde·6/10
  Dördüncü kitabı elime aldığımda içimde bir heyecan vardı. Çünkü ilk bölüm tam da benim düşlediğim gibi farklı bir pencereden başladı. Ardından bu pencerenin ara ara okuyucuya açılacağını umarak girdiğim beklenti hüsranla sonuçlandı. Yazar beni hayal kırıklığına uğratmaya kaldığı yerden devam ediyor.
  Üç kitapta olduğu gibi bu kitapta da olaylar Harry’nin yaz tatilini bir şekilde atlatıp çok sevdiği okuluna dönüşüyle başlıyor. Okulda bir şeyler farklı olacakmış.
  Ron’un annesi, abileri öyle dedi. Neden sakladıklarını anlam veremediğim bir şeymiş bu arada okulda olacak olan. Yani kadim sır gibi davranmaları çok gereksiz.
  Serinin her kitabında aslında yazmak istediğim çok şey oluyor. Ancak spoiler olmasın diye bir sonraki kitabın yorumunu yazarken bunlardan bahsetmeyi doğru buluyorum. Çok bilinen bir kurgu evet. Ama ben yine de dikkat etmeyi uygun buldum.
  İlk olarak Lupin’in okuldan gönderilmesine gerçekten üzüldüm. İyi bir öğretmendi. Sevdiğim nadir karakterden biriydi. Lakin bana göre gerçekten saçma bir sebepten öğretmenlik görevinden atıldı. Büyücülük ve Cadılık(!) okulunda bir öğretmen, aynı zamanda kurtadama dönüşüyor diye okuldan gönderilemesine diyecek söz bulamıyorum. Yazarın nasıl bir gerekçesi varsa artık, hiç katılmıyorum.
  Bana kalırsa yalnızca Harry seviyor diye gönderdiği bir karakter gibi. Çünkü yazar ilk kitaptan beri her durumda okuyucunun Harry’ye üzülmesini istiyor. Bakın nasıl da haksızlığa uğruyor hem de hiç haketmediği halde, diyor sevgili yazar.
  Yerine gelen öğretmeni de sevmiştim aslında. Gerçekten vereceği derse uygun görünüşü ve sahip olduğu yetenekleriyle o da harika bir öğretmendi. Gerçi finalde hakkında öğrendiklerimizle işin rengi değişiyor ama bu onun başarılı bir öğretmen olmasına engel değildi. Sadece Malfoy’a yaptığı büyüde afalladım ben. Bir öğretmene yakışmayacak bir davranış. Gerçi sonuç bölümünde öğrendiklerimize bu davranış tutumuna da cevap almış oluyoruz.
  Neyse kurguya dönersek bu yıl okul gerçekten başka öğrencilerin de gelmesiyle daha fantastik bir yer oluyor.
  Niye farklı okullardan öğrenci var derseniz sebebi yorumun başında da yazdığım şu kadim sır var ya ondan. Spoiler bile değil. O yüzden yazıyorum. Okullar arası bir turnuva yapılacakmış. Epeydir öğrencilerin güvenliği sağlanamıyor diye yapılmıyormuş ama her nasılsa bu yıl yapma kararı almışlar ve yarışmanın yapılacağı talihli okul Hogwarts. (Saklamaya gerek var mıymış? Yoruma yazabilirsiniz. )
  Başka öğrenciler olunca kitaba biraz hareket geldi tabi. Ama biraz!
  Bütün her şey Harry’yi bulduğu için diğer herkesi boşveriyoruz.
  Harry’nin başına şimdi ne gelecek diye bekliyoruz.
  Kadeh muhabbetine kadar ne olacağını kestiremedim tabi ama kadehten bahsedilir bahsetmez ne olacağını anladım. Yine bir umut etken şekilde Voldemort’un kurguda rol almasını bekledim. Ama bu söylediğim kitabın sonuç bölümünde gerçekleşti ve kitapta kayda değer tek bölüm o oldu.
  Bu kısma gelene kadar olanlar ise Harry’nin nasıl dahil olduğunu bilmediği yarışmada başarılı olma mücadelesi. Daha çok yardım biraz yetenek ve bol bol şansla yarışmayı sürdürdü. Sonucu güzel bir kapıya çıksa da sonuçta sonuç bölümü olduğu için tadı damağımda kalan kısım oldu. Asıl soru diğer kitabın nasıl başlayacağında. Umarım bir şeyler değişir.
  Toparlarsak bu kitapta da kayda değer bir şey olmadı.
  Quidditch yarışmasının anlatıldığı bölümler fena değildi.
  Öyle ufak tefek olaylar oldu ki başlarda anlatılan karakter dinamiğine aykırıydı. En bariz örneği Hermione’nin başına gelenler. Arkadaşlarının tepkileri gerçekten dostluk kavramının içi boş olduğunu gösterdi. Ben daha farklı tepkiler beklerdim oysa.
  Bu kitap arkadaşlık konusunda da zayıf kaldı.
  Benim için en güzel bölüm olan finalde de zayıflık yok değildi hani. Ama o zayıflık ilk kitaptan beri olduğu için artık görmezden gelmeyi öğrendim.