Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
19 Mar 22:09 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Nerede bir fidan görürseniz, onu hemen sökün!' Emir böyle miydi? Eller fidanların boynunu sıktığına göre böyleydi. İki bin fidanı söküp kaçmışlardı. Konya'nın Çeltik ilçesinde yapımı sürdürülen gölet çevresine, kısa bir süre önce dikilen, iki bin kavak ve söğut fidanının tamamının, kimliği belirsiz kişilerce söküldüğünü bildiren gazeteler, haberi eksik yazmışlardı. İki bin fidanı sökenlerin kimliği belirsiz değil, belirliydi. Onlar, oksijene, suya ve toprağa ihtiyacı olmayan 'Zombiler'di. Fidanların bir kısmı götürülmüş, diğerleriyse sökülüp bulunduğu yere bırakılmıştı. Yaşayan ölüler, yani 'Zombiler,' fidanların dibine bir de not bırakmışlardı: 'Oksijene ihtiyacımız yok!"

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 28 - Şule Yayınları, 18.baskı, 2018.)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 28 - Şule Yayınları, 18.baskı, 2018.)
Dilara, Aşk ve Gurur ve Zombiler'i inceledi.
10 Mar 23:47 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Kesinlikle böyle bir çalışmaya gerek yokmuş, oldukça anlamsız olduğunu söyleyebilirim. Aşk ve gurur kavramları sürekli çatışmakta orjinal romanda da olduğu gibi ancak zombiler bu romanı bir hayli bozmuş...Kitabın sonunda okur için tartışma rehberine yer verilmiş ve bu rehberde zombilere edebi bir anlam yüklenme çabasına girilmiş ancak bence başarısız bir çalışma olmuş...

Melike Uzunoğlu, Gurur ve Önyargı'ı inceledi.
27 Şub 15:31 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Adını şu yaşıma kadar defalarca duyduğum, ama genelde pek fikrimin olamadığı, geç okuduğumu düşündüğüm bu kitapla karşınızdayım.

Öncelikle her kitabın, her şiirin, her öykünün vb. yazıldığı dönemle ilişkili olduğunu, buna da zihniyet dendiğini bilip kabullenmeye çalışmama rağmen kitaptaki Mrs. Bennet'a ne kadar sinir olduğumu söylemek istiyorum. "Şu kızımı evlendireyim, dur şu kızımı da evlendireyim, hatta dur şunu da evlendireyim, yeter ki evlenin canım kızlarım..."

Başlarda bütün olayların Jane ve Mr. Bingley üzerinden ilerleyeceğini düşündüm ama daha sonra ortaya Elizabeth ve Mr. Darcy çıkmaya başladı. Diğer kız kardeşlere nazaran Jane ve Elizabeth'in kardeşliği çok daha samimi ve yardım odaklıydı. Bu yüzden aradaki sorunları daha iyi çözebildikleri aşikardı. Lydia konusunda hiçbir şey söylemek istemiyorum, Mr. Wickham hakkında da bilhassa öyle, çünkü hiç bu kadar hayal kırıklığına uğratacaklarını düşünmemiştim. Ayrıca buradan Lady Catherine de Bourgh'a ve Mr. Bingley'nin kız kardeşine de çok kırıldığımı ve kızdığımı belirtmek istiyorum. Ne yaptıklarını söylemek istemiyorum çünkü okuduğunuzda öğrenmenizin çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Erken öğrenmeniz, sinirlenmenize sebep olabilir ehehe.

Saydıklarımdan anlayacağınız üzere kitapta çok fazla karakter ve isim mevcut, başlarda yabancılık çekseniz de daha sonra hepsiyle tanışacağınızdan ve yavaş yavaş ısınmaya başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Mrs. Bennet'ın tersine, eşi Mr. Bennet çok daha eğlenceli bir karakterdi ve karısı hakkında hiç iyi düşüncelere sahip olduğunu göstermiyordu. Sanırım Mrs. Bennet hepimizin sinir olması için yapılmış bir uç karakter gibiydi. Bazen söylediklerini okurken onun yerine siz utanıyordunuz veya kızlarının yüzündeki kırmızılığı anlatırken yazar, bunu hayal etmeniz çok da zor olmuyordu. Her ne kadar anne böyle bir karakter olsa da Mr. Darcy'nin bu aile hakkındaki açık ve hakaret dolu sözleri Elizabeth'i çileden çıkarmaya yetmişti. Yine de daha sonradan öğrenilen bazı detaylar Mr. Darcy'nin affedilmesi bakımından gerçekten çok işe yaradı.

Mr. Darcy demişken...Kitabı okuyanlar bu karaktere oldukça bağlanmış, hatta Mr. Darcy Sendromu diye bir şey bile okudum. Bundan kurtulmak için başka bir yazarın belirli olan başka bir kitabını okumayı önerenler bile olmuş. Ayrıca Onedio ve The Geyik gibi sitelerde "Mr. Darcy'e Aşık Olmak İçin 21 Neden", "Mr. Darcy Sendromuyla Başa Çıkmanın 9 Yolu" diye başlıklar bile var. Açıkçası ben hayran olunacak pek de bir şey göremedim ortada, kızmayın ama. Gayet normal bir insandı kendisi ve sadece üstü kapalı birkaç fedakarlık yaptı o kadar. Yakışıklı, zengin, gururlu ve sadık oluşuyla "o zamanın" ideallerini çizse de o kadar da şey yapmaya gerek yokmuş sanki bence hani, neyse, yapıla da bilir, bilemedim. Siz karar verirsiniz artık.

Şu ana kadar hep beğenmediğim yerlerini anlatmışım gibi hissettim ama korkmayın, çok güzel şeyler de var bu kitap hakkında söylenmesinin unutulmaması gereken. Mesela Jane Austen'ın iyimserliği, sonu bir şekilde tatlıya bağlaması, kitap boyunca yaşadığınız bazı hayal kırıklarını iyileştirebilecek değerde bir şey bence bu. Çok fazla şey yaşanıyor bu 393 sayfa boyunca (sitede 408 sayfa yazıyor ama arkası Hasan Ali Yücel serisinin diğer kitaplarının listesinden oluşuyor) iyisi ayrı kötüsü ayrı ama sonunda içinizi rahatlatması, bu kadar sürüklemesine karşın arkada merak unsuru bırakmayıp ilgilendiğiniz çoğu karakterle alakalı soru işaretlerini kafanızdan yavaş yavaş silmesi gerçekten de rahatlatıcı. Konusunun evlilik ve ilişkiler olmasına, çok ama çok doğal şeyler anlatmasına karşın böyle bir sürükleyiciliğin nadir bulunacağını sanıyorum ki J.A bunda çok başarılı olmuş bence.

Kitabın, "Aşk ve Gurur ve Zombiler" adında başka bir versiyonu daha varmış, aslında versiyon demek doğru olur mu, bilmiyorum. Parodisi desem daha uygun olur herhalde. Buyrun bakmak isterseniz:
Aşk ve Gurur ve Zombiler />
Ayrıca hem "Aşk ve Gurur ve Zombiler"in, hem de "Gurur ve Önyargı"nın ayrı ayrı filmleri de varmış.
Bu zombili olanı: http://www.beyazperde.com/filmler/film-176551/
Bu da zombisiz olanı: http://www.beyazperde.com/filmler/film-59068/

Hepinize iyi okumalar, hatta iyi seyirler de!

Duygu Dmr, bir alıntı ekledi.
26 Şub 22:03 · Kitabı okuyor

Max biraz uyudu ama ona sormak istediğim bir soru vardı, o yüzden dürtüp onu uyandırdım.
“Iıı, ne?” dedi. “Dünyadaki en korkunç şey nedir Max?” “Öcüler!” Max komik bir şekilde tısladı ve sonra kocaman
esnedi. “El fenerini getireyim mi?” “Hayır, fener istemem.” Perili hikâyeler anlatmasın diye elimi
ağzına koydum. “Yani dünyadaki en korkunç gerçek şey nedir?” “Öcüler gerçek,” diye geveledi elimin ardından. “Hayır değil.” Kaşlarımı çattım. “Noel Baba da değil.” “Tüh,” deyip yarı güldü ki bu çok uygunsuz bir davranıştı çünkü biz ona inandığımız sürece gerçek olan Noel Babanın anısına saygısızlıktı. “Annemle babam bugünlerde fısır fısır. Yetişkin olaylarını bilmek istiyorum,” dedim Max’e. “En korkunç gerçek şey nedir Max? Dürüstçe anlatmalısın. Bilmeliyim. Bir daha yalan söylemeyeceğine söz verdin ve anlaşma yaptık.” Max bana baktı. Yosun rengi gözleri karanlıkta nereden geldiğini bilmediğim küçük ve ince oval bir ışık dışında siyahtı. Nefes verdi ve bana anlatacağını anladım, o yüzden elimi yüzünden çekip bekledim. Uzun bir süre gözümün içine baktıktan sonra yutkundu ve yastıkta biraz ileri kıpırdadı. Bir süre düşündükten sonra ağzını açtı.“En korkunç şey bir sırdır,” dedi çok yavaş ve biraz ritmik
bir şekilde.
“Bir sır nasıl korkunç olabilir ki?” diye sordum küçümseyerek
ama bilmeyi çok istiyordum.
Max yutkundu ve tekrar nefes alıp bana baktı. Bir süre dü­
şünüp dudağını ısırdı.
“Sırlar görünmez kurtçuklar gibidir,” dedi Max yavaşça. “Hayır.
Zombi gibidir, tamam mı? Beynini yavaş yavaş yerler...” Bileğime
dokundu. “Anladın mı, Deadland’deki zombiler gibi. Sonra inip
poponu yavaş yavaş yerler, hiç popon kalmayınca cesur da olamazsın.
Sonra... ses tellerini yerler ve sesin kalmaz. Konuşamazsın. Sonra...”
“Ne? Başka ne yerler?”
“içinden çıkar ve çevrendeki havayı yerler. Havayı öyle ince
yaparlar ki soluk alamazsın. Çevrendeki diğer insanları yerler.
Sonra... annenle babam yerler.”
“Şimdi yaşadığımız bu mu?”
Duraksadı. “Evet. Ama onlara soramazsın, tamam mı? Çünkü
sana anlattığımı anlar ve bana kızarlar.”
“Anlatmayacağıma yemin ederim.”
“Ne üzerine yemin edersin?”
“Düşündüm, “ikisinin de hayatı üzerine.”
“Vay. Tamam.”
Bir an ikimiz de sessiz kaldık ama sonra aklıma bir soru geldi.
“Hepsini mi?”
“Hı?”
“Hiçbir şey kalmayana kadar annemle babamın her şeyini mi
yiyecek?”
“Hayır...” Düşünüyormuş gibi çevresine baktı. “Ruhlarından
parçaları ve çevresindeki endişeleri yiyor... mesela, beyinlerinin
çevresine gidip beyin hücrelerini kemiriyor. O yüzden acımasız ve
ters oluyorlar çünkü ruhun yendiğinde böyle olursun. Ve... yenmek
gece uykularını kaçırıyor çünkü canlarını yakıyor, o yüzden yo­
ruluyorlar. O... sevgiyi yiyor, empatiyi yiyor ve böylece seni başka
insanlara bağlayan şeyler küçülmeye başlıyor, incecik ve kırılgan
kalana dek.”“Empati ne demek?” “Empati diğer insanları anlamak demek ama... bu anlayışı, düşünmekten çok hissedersin. Sempatiden farklıdır. Kendini o
insanın yerine koyabilirsin. Anlıyor musun?” “Seninle ben gibi mi? Çünkü bazen sen olduğumu hayal ediyorum.” “Öyle mi?” “Evet.” “Neden?”
Düşündüm. “Çünkü sen Max’sin.” “Peki Max kimdir?” diye sordu Max. “Max...” Kafam karıştı. Neyi anlamıyordu ki? Max Max’ti. World of War da birinciydi ve her şeyi bilirdi.
Max boğazını temizledi. “Her neyse. Evet. Benimle sen gibi.” “Sır kalbine de ulaşır mı?” diye sordum. “Her şeyi yerken?” “Evet. Kalbinin parçalarına.” “Kalbinin altındakini de alır mı?” “Kalbinin altında ne var?” “Merkez. Senin...” Düşündüm. “Senin senin var. Davul gibi
vurup ‘Ben Daniel, ben Daniel’ ya da ‘Ben Max, ben Max’ diyen şey var. Anladın mı, senin sen olduğunu oradan anlarsın. O parçayı
da yiyor mu?” “Ben...” Max ağzı açık bana bakıp bir nefes aldı, küçük bir
ıslık gibi. “Bilmiyorum.” “Max? Artık her şeyi bilmek istiyorum. Korkunç da olsa, bana
hemen söyleyemesen de biraz zaman alsa da bana söylemek zorundasın.” Max bir şey söyleyecekmiş gibi bir süre yüzüme baktı ama
ağzını açtığında çok alçak bir sesle sadece “Tamam,” dedi. “Neden gözlerin ıslak?” diye sordum. “Alerjiden,” dedi ve yüzünü diğer tarafa çevirdi. Uykuya daldık
ve rüyamda bombaları, nükleer silahları ve susturuculu tüfekleriyle suikastçı sırları gördüm.

Altın Çocuk, Abigail TarttelinAltın Çocuk, Abigail Tarttelin
Eren, bir alıntı ekledi.
04 Şub 05:14

Kibir ve gurur,ikiside tamamen farklı şeyler , halbuki bu iki kelime eş anlamlı kullanılır. Bir insan kibirli olnadan gurulu olabilir .gurur , insanın kendisiyle ilgili , kibirse başkalarının bizimle ilgili görüşleriyle alakalıdır.

Aşk ve Gurur ve Zombiler, Jane Austen (Sayfa 31)Aşk ve Gurur ve Zombiler, Jane Austen (Sayfa 31)
Samet Akar, bir alıntı ekledi.
01 Şub 19:31

Beni, bir kitabın sayfası bu denli özetleye bilirdi..
Benim gerçekten sevdiğim lnsanlar azdır, beğendiklerim ise büsbütün az. Dünyayı görüp tanıdıkça hoşnutsuzluğum artıyor. İnsanların iç yüzünün nasıl hiç göründüğü gibi çıkmadığını; iyi ya da akıllı gibi görünenlere bile nasıl hiç güven olmadığını her gün daha açıkça anlıyorum.

Aşk ve Gurur ve Zombiler, Jane AustenAşk ve Gurur ve Zombiler, Jane Austen
Meyrem KARADENİZ, bir alıntı ekledi.
31 Oca 09:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Asıl zombiler, etinizle beslenmiyor. Ruhunuz ile besleniyor.

Kalender Dergisi Sayı 4, Komisyon (Sayfa 48)Kalender Dergisi Sayı 4, Komisyon (Sayfa 48)

alıntı.....
Aşk, cinsel spora dönüşüyor.
Biraz kalori, biraz sıvı ve biraz da gerginlik kaybediyoruz. Sevginin yerine rezilliği koyduk. Artık birbirimize bakmıyoruz, birbirimizdeki aksimize, görüntümüze bakıyoruz. Birleşmeye değil devleşmeye çalışıyoruz. Paylaşmaya değil paslaşmaya çalışıyoruz. Detayları görmeyi bıraktık. Bir yüzden geçen gölge, kıvrım ve çizgiler için zaman yok. Gözlerden geçen kıvılcımlar için zaman yok. Birbirimizi okumayı ve okuduğumuz üzerine düşünmeyi bıraktık. Ezberden okuyoruz, kanıksıyor, tüketiyor ve kusuyoruz. Kusmuğumuzla kibirleniyoruz. Derinlerde mercanlara eşlik ederken, sığlarda plastik şişelere dönüştük. Artık paylaşmak yerine elde etmek için kullanıyoruz birbirimizi. Ben'i tatmin için sen'i kullanıyoruz. Kaynağın içeriden yükseldiğini unuttuk. Bedenler, ruhsuz bedenler.. Zombiler gibi etlere saldıran, yalnızca doyum arayanlarız. Ellerimiz artık bizim değil, bize empoze edilen yalanların bir uzantısı. Birbiri için çıldıran insanlardan, birbirini çıldırtan, cinnet getiren insanlara dönüştük. Desteklemek yerine aşağılamak, zor zamanları atlatmak yerine suçlamak var. Barbie, Ken'in o homurtulu arabasına binmek istiyor, Ken, Barbie'nin mini şortuna bakarken kaza yapmak üzere. Gözleri kapamaya vakit yok, gözler iştahlı bir ağız gibi durmadan yemek ve içmek için çalışıyor. Dokunmayı, dokunmanın tüm büyüsünü yitiriyoruz.
İnce ve derin olan herşeyi yitiriyoruz.
Artık göz göze değiliz, sırt sırtayız. Her an düello yapabiliriz.
Değerli olanı farkedemiyor, ıskalıyor, anlayamıyoruz.
Silikon bir malzemeye dönüşüyoruz, yumuşak, kaygan ve ölü.
Böyle olmak zorunda değil.

Nesrin Karaman, bir alıntı ekledi.
23 Oca 09:41

İcimde ölü bir kızın birdenbire bilegime yapışıvermesi yönünde çılgınca bir istek var . Kulagim kizin gogsune yaslanmayi ve hicbirsey duymamayı umut ediyorum . Zombiler tarafindan kıtır kıtır yenmek bile,sadece et ve kandan,deri ve kemikten ibaret oldugum dusuncesinden bin kat iyi geliyor.şeytan, melek, kötü ruh veya her ne ise birseyin firlayip karsima cikmasini istiyorum. Bir gulyabani,hayalet veya uzunbacakli korkunc bir yaratik,kim olursa olsun birisi elimi tutsun istiyorum...

Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 271)Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 271)
hakan sarıkoç, Yürüyen Ölüler'i inceledi.
09 Oca 13:33 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

harika bir roman bilim kurgu ve robert kirkman harika kitap yazmış dünyayı zombiler istila ederse ancak bu denli sürükleyici bir roman yazılır ...