7,1/10  (109 Oy) · 
709 okunma  · 
80 beğeni  · 
6.645 gösterim
"İyi de bir insana neden ömür boyu geçerli olacak şekilde tek bir isim veriliyordu başka bir isim de verilebilecekken, hatta isminin harfleri karıştırılıp aynı isimden yenileri türetilebilecekken? Kendimiz de dahil etrafımızdaki her şeyi yeniden adlandırma şansı ne zaman alınmıştı elimizden?
Doğuştan bana verilen bir isme ilanihaye mıhlanıp yapıştığımı bilmek nasıl sıkmaz ki canımı, hayattaki yegâne tesellim kendim olmamayı başarabilme şansım iken? İsimleri sonsuza kadar sabitleyen bir dünyaya saplanmışım, harflerin çığırından çıkmasına izin vermeyen. Ama ne vakit kaşığımı alfabe çorbasına daldırsam ismimi ve onunla birlikte kaderimi yeniden düzenlemek üzere yeni harfler yakalamayı umuyorum."

Elif Şafak, cinsel/etnik/dini, tüm çarpılmışlıklarıyla aklımızdan çıkmayacak bir günümüz Amerikası tablosu çizmiş. Kaçık, hüzünlü, bilge ve inanılmaz komik romanı insanın damağında acı-tatlı bir lezzet bırakıyor.
-Fernanda Eberstadt, The Furies romanının yazarı-

Büyüleyici kelime oyunları, bir pop kültür aşkı ve korkusuz bir zekâ. Araf, Elif Şafak'ı XXI. yüzyıl edebiyatının önünde şapka çıkarılacak kadar orijinal seslerinden biri yapıyor.
-Adam Langer, Crossing California'nın yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  396
 • ISBN:
  9786051114699
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
tülay abaza 
08 Oca 16:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Birbirimizi ne kadar tanıyoruz, hakkımızda neler biliyoruz? Biz kimiz? Çoğu zaman adlarımız bile durumumuza göre değişiyor. Yaşam boyunca kılıflar değiştiriyoruz ve çoğumuz hiçbir yere ait olamıyoruz. Etkileyici bir anlatım farklı bir bakış. Tavsiye edilir.

Emre Ağaoğlu 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Karşılaştığı dönemeçlerde hangi yöne gideceğini bilemeyenlerin hikayesinin anlatıldığı ve okuyanı da kitabı bitirip bitirmeme ikilemine sürükleyen, depresif ve karanlık bir kitap. Yazar karakter analizini ve yaşantılarının muhasebesini en derinden yapınca, hikayenin değil şahısların ön planda olduğunu ve kitabın bu yönde ilerleyeceğini anlıyorsunuz. Kitaptan bir hikaye tadı almak isteyenlerin damaklarındaki kekremsi tatla kapağı kapatıp, bir daha da açmayacak olmalarını buna bağlıyorum.

Elif Şafak kitabın başından sonuna kadar yine dilsel bir şölen hazırlamış. Karmaşık bağlantılarla iyi kurgulanmış bir hikâye oluşturmuş.

Vildan eyupoğlu 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Karmaşık duygu, düşünce ve ruh halleri en çok da yalnızlık ve yabancılaşma üzerinde duruyor yazar.Bazen çok şey anlatmaya çalışmak çok şey anlatacağın anlamına gelmez...

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Değişik bir eser. Yazar bir hikayeden çok bir duyguyu aktarmak istemiş okuyucularına. Araf, iki arada kalmaktan çok nereye ait olduğunu bilememeyi, kendi yerini bazen de kendini bulamamayı, insanın vatanından ve kültüründen uzakta yaşadığı ruh hallerini ifade ediyor. Kendim de benzer durumda olduğum için şunu söyleyebilirim ki yazarın karakterlerinin iç dünyasına tuttuğu ışık hedefine ulaşmış. Zaten karakterler deseniz bir ayrı güzel. Zamanı dinlediği şarkılar ile ölçen Ömer, saçında kaşık ile dolaşan Gail ve daha niceleri. Yalnız kitap akıcı değil, böyle bir günde bitenler listenize giremez. Benim de elimde süründü bir süre ama okuduğum için de pişman değilim. :)

şule ekinci 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Elif şafakin su ana kadar okuduğum en kotu kitabi bitirmek için çok cabalamistim gerçekten hic begenmedimm ve hic akıcı değil kendimi çok zorlamistim okumak için

Sıla Aytamga 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Elif Şafak'ın diğer romanlarına göre Üslup açısından ağır sayılabilecek bir roman. Ilk olarak İngilizce Yazılmış,daha sonra yazarla çevirmen Tarafından Türkçe'ye çevrilmiş. Bu sebeple Matematiksel bir dili var diyebiliriz. Yazarın diğer Romanları gibi akıp gitmese de altı çizilmesi gereken çok paragraf var. Sindirerek okursanız düşünce dünyanıza bir Şeyler katacaktır. Yabancı bir ülkede yabancı olmak hakkında da fikir sahibi oluyorsunuz okurken.

Neslihan Cayirci 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okurken her sayfasını alıntılamak istediğim bir kitap. Elif Şafak kitabın başından sonuna kadar yine dilsel bir şölen hazırlamış. Karmaşık bağlantılarla iyi kurgulanmış bir hikâye oluşturmuş. Cok ince ayrıntıları ustalıkla işleyen bir yazar. Kitabi okuyun, pişman olmayacaksınız.

fatma 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Arafta kalmış insanların romanı.Yaşmakla ölümün acıyla sevginin arasında kalanların.Çok güzeldi severek ve ağlayarak okudum.Gerçek hayatımı okadar etkiledi ki kitab ı bitirdikten haftalar sonra bile düşünmeden kendımi alamadım.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elif Şafak üslubunun hakim olduğu bir roman. 2002'de ABD'ye yüksek lisans için giden Ömer adlı bir Türk öğrencinin Faslı ve İspanyol ev arkadaşları ile Amerikalı çevresinin hikayesini anlatıyor. Ömer, prototip bir Türk değil aslında. Çünkü isminin haricinde pek de Türklükle hele de müslümanlıkla ilgisi olmayan marjinal bir tip. Hayatta ne istediğini bilmeyen, nerede durduğu da pek belli olmayan yani arafta kalmış bir kişi. ABD'de Gail ile evleniyor. Farklı hayat hikayeleri var romanda.

3 /

Kitaptan 60 Alıntı

İnsan
İnsanı en fazla küçük düşüren ,her şeyden mahcup eden işte bu basit gündelik hayattı.

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak

Kendini unutarak, kaybederek, sahip olmadığı kelimelerle, hayatı boyunca en çok canını sıkan şeyden bahsetti: Mış gibi yapmaktan.

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak
Ayfer çağlar 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

'Evdeki örümcekleri öldürmemesini rica et ondan! Örümceklerin peygamberin hayatını kurtardığını anlat.'

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak
Ayfer çağlar 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

'İnsanlar seninle yemek yerse sana ihanet ederler ama bir köpek seninle yemek yerse bil ki seni sevdiği içindir.'

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak

Hayatında bir kez daha kendisini düşerken seyretmeye başlamıştı ve bu düşüş sersemletici bir tempoyla hızlanarak yaşama arzusunu azar azar aşındırıyordu,içerideki bir yaradan sızan kan gibi,görünürde kesik olmadan.

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak
Duru 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bir hakim dedi ki: Yazıda bir kargayla bir leyleğin beraber uçtuğunu,
beraber yemlendiğini gördüm. Şaşırdım-kaldım; derken aralarındaki
birlik nedir, onu bulayım diye hallerine dikkat ettim.
Şaşkın bir hâlde yaklaştım. Baktım, gördüm ki ikisi de topaldı.
"Bir kuşun, kendi cinsinden
olmayan bir kuşla uçmasının,
yayılmasının sebebi"

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak
şeyma dinçkan 
05 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İyi de bir insana neden ömür boyu geçerli olacak şekilde tek bir isim veriliyordu başka isim de verilebilecekken, hatta isminin harfleri karıştırılıp aynı isimden yenileri türetilebilecekken ? Kendimiz de dahil etrafımızdaki her şeyi yeniden adlandırma şansı ne zaman alınmıştı elimizden ?

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak
Duru 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Size 'orospu' derlerse namusunuzu kanıtlamaya çalışmayın, asla bakireyi oynamayın. Her bakire sokaklardaki bir orospunun sebebidir. Biri diğerinin sonucudur.

Araf, Elif ŞafakAraf, Elif Şafak