Aşk Köpekliktir

6,6/10  (170 Oy) · 
746 okunma  · 
113 beğeni  · 
4.818 gösterim
Aşkın bütün halleri... Tutkunun aklımızı ele geçirmesi. Kötülüğün en güzel biçimi... Rezil olmaktan duyduğumuz haz... Kırılan umutlarımızın lezzetli kederi... Çiğnenen onurumuzun getirdiği kibir. Vicdan tutulması, bencilliğin son kertesi, yanılsamanın en derin anı... İmkânsız olanın çekiciliği... Yani gönüllü kölelik... Yani insanoğlunun en masum hali... Yani bildiğiniz delilik... Yani en yalansız aşk öyküleri...


"Düşümü gerçekleştirdiğimden de emin değilim. Böyle bir düşüm var mıydı, yok muydu, ondan bile emin değilim. Kafam çok karışık. Daha da kötüsü, eskiden Stefan'ı düşündüğümde güzel, iyi, masumiyetle ilgili duygular uyanırdı içimde. Coşkuyla, heyecanla, umutla dolardım. Şimdi büyük bir öfke var. Bazen insanlıktan çıktığımı hissediyorum. Düşündüklerim beni korkutuyor. Gel gör ki düşünmeden de edemiyorum. Olmuyor, beceremiyorum. Bir de oturmuş aşkın saçma olduğunu anlatıyorum. Ben de en az aşk kadar saçmayım. Diyeceksiniz ki seni, aşk saçma biri haline getirdi. Doğru ama ben de direnemedim. Asıl tutarsızlık bende. İnsan aptalca, anlamsız bulduğu bir tutkunun peşinden gider mi? Bak gidiyorum işte. Hâlâ onu arıyorum... Kafam karışık, canım yana yana gecenin bir yarısında bu bara geliyorum, ondan bir iz bulabilir miyim diye..."
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9789752897434
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur 
 20 Mar 09:57, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

2005 senesinde daha ben Metal Fırtına filan okurken bir tanıdığım okumamı tavsiye etmişti ve tavsiyesine uyarak 11 sene sonra hızlı bir şekilde okudum kitabı. Beğendim kitabı, farklı hikayeleri ve sürpriz sonları ile farklı farklı aşkları farklı hallerde bize anlatmış Ahmet Ümit ve bence güzel de olmuş. Hikayelerinde gerçekten aşkı tanımlayabilmiş mi ya da Ahmet Ümit'in niyeti gerçekten aşkı tanımlamak mı orası tartışılır tabi.

Beğendiğim hikayeler ise Aşk Bir Mucizedir, Kafi Delildir Aşk, Aşk Bir Yanılsamadır ve tabi kitaba ismini veren Aşk Köpekliktir.

Çiğdem Aksoy 
25 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Ahmet Ümit'in okuduğum ilk kitabı. Daha önce Ahmet Ümit'in kitaplarından okumayarak çok şey kaçırdığımı düşündüm. Hoş bir tarzla değişik bir üslupla ele alınmış, sürükleyici hikayeler, ilginç sonlarla aşkın neden köpeklik olduğunu öyküleyerek anlatmış yazar.

EMRE YAMAN 
23 Mar 10:35, Kitabı okudu, 14 günde, 8/10 puan

Tat Kaçıran ( Spoiler)

1)Aşk Bir Mucizedir: Ofisinde çalışan şahsın rüyalarına giren kadınla tanışması ve tanıştığı hayatının aşkı sandığı kadının köşe başlarında bekleyen kadınlardan olmasıyla şaşkına dönen adamın öyküsü.

2)Kafi Delildir Aşk: Genç ve ihtiyar iki adam yolculuk yapmaktadır. Konu aşka, sevdaya gelir. Yaşlı adam başından geçen sevda öyküsünü anlatmaya başlar. İlk molada aşağıya indiklerinde muavin genç adama, yaşlı adamın anlattığı öyküsünün tam tersini anlatır. Sevda ve ölümün muhteşem bir şekilde anlatıldığı bir öykü.

3)Aşk Çözümsüz Bir Problemdir: Lise öğrencilik ve üniversitedeki profluk yıllarında yaşadığı, aşk kaçamaklarından sonra kendinden yirmi yaş küçük kızla evlenip, başından geçen olayları anlatan bir adamın öyküsü.

4) Aşk Bir Cinayettir: Sevgilisini öldüren kadının, bir iç hesaplaşma yaşamasından sonra hayatına son vermesini anlatan bir öykü.

5)Aşk Bir Düellodur: İki lise öğrencisinin aynı kıza aşık olması ve birbirleriyle kavga etmek için sözleştiği şaşırtıcı öykü.

6) Aşk Bir Yanılsamadır: Psikiyatr'ın hastasıyla yaptığı görüşme sonrası sevgilisi ile hakkında görüşlerini anlatan öykü.

7) Aşk Bir Özentidir: Hapishanede müdür olan kişinin, mahkumlara gelen meltuplar ile yaşamının şekillenmesine, aşkına ve evliliğine etki eden olayların anlatıldığı öykü.

8) Aşk Bir Ütopyadır: İnsanlık için çalışan bilim adamı, bir robot ve kıza aşık olan adam üçlüsünün aşk adına yaptıkları, yapabileceklerini anlatan öykü. Teknoloji ve aşk harmanı içinde bir öykü.

9)Aşk Köpekliktir: Kitabın en uzun öyküsü. Aşk, ölüm, katil ve polis arasında geçen içinde ne ararsanız var olan öykü. Fazla açıklama yapmayayım bu bölümü merakla okuyun. :)

Genel olarak ele alacak olursak, aşkın bütün hallerini anlatan kitap. Bazı öykülerin muhteşem sonu, her öyküde tarafında olacağınız kahramanlar, sizi sıkmayan bir dil, şaşkına döneceğiniz bir çok yaşam. Aşk hakkında yazılmış diğer kitaplara göre bütün konularla harmanlanmış sıra dışı öyküler.

yonca salman 
 15 Ağu 20:33, Puan vermedi

Ahmet Ümit gerçekten çok iyi bir üsluba sahip. Ahmetin Ümit'in okuduğum ilk kitabı ve bu güne kadar neden okumadım diye üzüldüm açıkçası .O kadar ustaca anlatıyor ki, kitabı okurken adeta içine sürükleniyorsunuz .

seher 
22 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kitap aşkın çeşitli hallerinin anlatıldığı on farklı öyküden oluşuyor.Dili akıcı olduğundan çabuk okunan bir kitap.Kitaba ismini veren Aşk Köpekliktir ,Aşk Bir Yanılsamadır, Aşk Çözümsüz Bir Problemdir hikayelere en beğendiğim hikayelerdir

nejla güldalı 
17 May 16:10, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, Puan vermedi

Hepsi birbirinden ilginç on farklı hikaye. Ama ben en çok Dr.Ceren'in hikayesinden etkilendim. Şimdiye kadar okuduğum Ahmet Ümit kitaplarından farklı olmuş. Keyifle okudum.

beklentilerimin yüksekliğinden mi, yoksa okuduğum her kitabın dolu olu olmasını istediğimden mi bilmem ama hikayeler alt yapısız, sıradan geldi. aşk naiftir özeldir ancak bu öykülerde beni etkileyecek en ufak birşey bulamadığım için yarım bıraktığım ikinci roman oldu. üzgünüm.

bu kitapla ilgili en çok hatırımda kalan kitabı okumayan birinin tamamen kitabın isminden kaynaklı eleştirisiydi... -o nasıl isim öyle, ne demek aşk köpekliktir. demişti... sonra anladım ki; gerçekten "aşk köpeklikmiş...!"

Nadiye Aksu Bozan 
26 Şub 22:55, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bu Ahmet Ümit'in okuduğum dördüncü kitabı. En çok beğendiğim kitabı diyebilirim. Belki de bunda öykülerden oluşuyor olmasının büyük payı vardır. Aşkın binbir halini anlatırken bile polisiyeyi elden bırakmamış yazar o kadar ki bütün öykülerin sonunda bir katil bulma ihtiyacı hissediyorsunuz.
Bu kitapla yazar bana rüştünü ispatlamistir. Bütün kitaplarını bitirmeyi kafaya koydurdu bana.

Ayşegül Abbak 
07 Mar 21:08, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 7/10 puan

Bu Ahmet Ümit'in okuduğum 7'inci kitabı. 10 öyküden oluşan kitabının kuşkusuz en beğendiğim öyküsü Aşk Köpekliktir isimli öyküsü oldu. Zaten en uzun öyküsü de bu öykü. Kitapta Ön Söz yerine yazılan bölüm de çok hoşuma gitti.bu bölümde insanlar olmadığı için olsa gerek duygular çok daha derindi.

Yeşim Yavuz Tezel 
14 Eyl 2015, Kitabı okudu, 75 günde, Beğendi, 6/10 puan

Aşkın olumsuz, üzücü, yıpratıcı yanlarının farklı aşk serüvenleriyle anlatıldığı bir kitap. Kimi zaman çok sürükleyici olsa da sürekli olumsuzluk ve hayal kırıklığı insanı okurken yoruyor. Aslında aşkın güzelliğinin yorucu olması olduğunu gözler önüne seriyor.

nazife şirin kuzlu 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Kitapta aşkın en şizofrenik halleri ele alınmış.Bu kitap aşk nedir sorusuna bir cevaptır ve bence aşk bir cinayettir.Ahmet Ümit'i hep bu zamana kadar polisiye romanlarıyla tanıdım ama aşk köpekliktir kitabıyla yazarı daha farklı olduğunu keşfettim.

Esin Aykan 
29 Haz 17:22, Kitabı okudu, 7 günde, 8/10 puan

İstanbul Hatırası ile bendeki yerini her kitabında canlı tutan yazarı bu kitapta da sevdim. Kitabımız 10 öyküden oluşuyor.
1.AŞK BİR MUCİZEDİR :Rüyasında aşık olduğu kadını işyerinin penceresinden gören bir adamın öyküsünü okuyacaksınız.
2.KÂFİ DELİLİKTİR AŞK (zira bu hikâyeyi sevdim):Ankara'ya yolculuk eden bir gencin yanına Vakkas dedenin gelmesiyle açılan hikâyesini ayrıca (vayy be) dedirten hikâyesini.
3.AŞK ÇÖZÜMSÜZ BİR PROBLEMDİR: Kahramanımız Raif beyin şaşırtan hikâyesini heyecanla okuyacağınızı düşünüyorum..
4.AŞK BİR CİNAYETTİR
5.AŞK BİR DÜELLODUR
6.AŞK BİR YANILSAMADIR
7.AŞK BİR ÖZENTİDİR
8.AŞK BİR ÜTOPYADIR
9.AŞK KÖPEKLİKTİR
Facebook kitap sayfasında paylaştığımda "vakit kaybı" diyen arkadaşlarım oldu.Bu cümlede sanırım kitabı yavaş okumama sebebiyet verdi.Genel olarak yazarı da zaten takip ettiğim için beğendim.

Arife TAŞKIN 
24 Şub 14:33, Kitabı okudu, 7 günde, 7/10 puan

Kitabı okurken konusu aşk olan kısa hikayelerden oluşan bir sinema filmi izliyorum duygusuna kapıldım. Sis ve Gece' den sonra "Aşk Köpeklidir" e de film çekilse bence güzel olur. Kitaptaki hikayeleri genelini beğendim. Ancak, Aşk Köpeklidir hikayesinde çok fazla ayrıntı var, biraz sıkıcı olabiliyor. Yinede okumaya değer..

DersaadeT 
17 Eyl 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Hepimiz alışkınızdır Ahmet Ümit'in kitaplarının kalın kalın kütüphanemizde yer edinmesine. Ama bu alışılmışın dışında incecik bi eseri Ahmet Ümit'in.
İçinde Ahmet Ümit'in kendi üslubunun anında fark edildiği kısa kısa hikayeler yer almakta.

Hikayeler ve hikayecikler kitabı. Alışılmış kitaplarına benzemiyor ve bitmesi uzun zaman aldı zira her hikayeden sonra biraz dinlenip hikayeyi sindirmek lazım. Ama yine de güzel. Almalı, okumalı.

Matmazel 
30 Ağu 2015, Kitabı okudu, 11 günde, 7/10 puan

Aşk hakkında düşüncelerimle paralel olmadigi için begendigim bir kitap. Kısa hikayelerinde en begendimgim "Aşk Köpekliktir."
Gercekten dedirtiyor insana.

Umut Çalışan 
13 May 2015, Kitabı okudu, 1/10 puan

Sağolsun yazar aşkı resmen piç etmiş. Ben hayatımda aşk'ı bu kadar basit öykülerle anlatan başka bir yazar görmedim. On öykünün her biri kendince sürpriz ! sonlara sahip. On öykü içinde en son, en ucuz, en uzun, en yapay öykünün ismi kitaba ismini vermiş. Ahmet Ümit'in romanlarında olduğu gibi bu öykü de de gereksiz bir sürü ayrıntıyla uzatıldıkça uzatılmış. Bir hafta oldu, son öykü bir türlü bitmiyor anasını satayım. Öykü yapay, karakterler arıza, diyaloglar saçma. Mesela ben 35 yaşındayım, iyi kötü kitap okuyan biriyim, dakikada 47 kelime çağında gevezeliğe sahibim (rakı içerken bu sayıyı kadeh sayısıyla çarpın) ama hayatımda bu kitapta geçen diyalogların/kelimelerin yarısı geçmedi. -Hülasa ne demek ?- Sözümona polisiye kabul edilen eserlerinde olduğu gibi bu öykünün içine de hikayeye hiç bir şey katmayan Osmanlı tarihinden alıntılar ve en iyi balık hangi restorantta yenir, künefenin içine ne kadar peynir konur kim bilir gibisinden reklamlar reklamlar... İnsan kendini hiç mi yenilemez, hep mi aynı geyiği çevirir... Ve bu adam Türkiye'nin en çok satan yazarlarından biri. Vah benim Türk edebiyatıma.

Eda CELİK 
03 Nis 21:42, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 6/10 puan

Aşkın bütün halleri… Tutkunun aklımızı ele geçirmesi. Kötülüğün en güzel biçimi… Rezil olmaktan duyduğumuz haz… Kırılan umutlarımızın lezzetli kederi… Çiğnenen onurumuzun getirdiği kibir. Vicdan tutulması, bencilliğin son kertesi, yanılsamanın en derin anı… İmkânsız olanın çekiciliği… Yani gönüllü kölelik… Yani insanoğlunun en masum hali… Yani bildiğiniz delilik… Yani en yalansız aşk öyküleri…

10 tane hikaden oluşan keyifle okunacak kitaplardan... Yine Ahmet Ümit ve yine güzel bir kitap, yine bir cinayet ve bu defa seri katil guzel bir kadın ve pesinde gizemli bir polis... Katilin çocukken yaşadığı olayları ve bilinç altındakileri dehşetle okudum... Tavsiye edeceğim kitaplardan birisi

Penbegül Yılmaz 
19 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Hani bir kitabı elinize alırsınız ya, ilk önce dış görünüşü etkiler sizi daha sonra içinden bir iki sayfa okursunuz devamını okumaya karar verirsiniz , kitabın bazı bölümleri bitirirsiniz sonra da niye okumak için bu kitabı seçtim ki dersiniz kendinize , daha sonra da sonuna yaklaşırsınız işte bu tam istediğim tarzda bir kitap dersiniz,
bir yerde ki sıkıcılığından kopmuş sizi bambaşka bir yere götürmüş.
Çok güzel , olağanüstü bir kitap , ordayken buradasın...

2 /

Kitaptan 85 Alıntı

Aysel 
12 Şub 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Ne kadar anlamlı, ne kadar önemli işler yaparsa yapsın, önce insanın kendisinin mutlu olması lazım."

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
13 Şub 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Bazı insanlar karanlık bir kuyu gibidir, yanında yıllar geçirseniz bile tanıyamazsınız, bazı insanlar ise açık kitap gibidir, daha ilk gördüğünüz anda anlarsınız. Onlar kendilerini gizlemeye gerek duymazlar."

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
12 Şub 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Aşk hiçbir zaman pişman olmamaktır."
"Ama bence aşk, bin kere pişman olsan da, bin kere onun peşinden gitmektir."

Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 184)Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 184)
Çiğdem Aksoy 
24 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Acılar, sancılar, kıskançlıklar, kendini yemeler, boş umutlar, boş hayaller... İşte aşk tam olarak bu.

Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 130)Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 130)
Aysel 
09 Şub 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Oysa insan mantık kadar duygudur. Yaşam yalnızca mantıkdan oluşmuş, öyle şeyler vardır ki hiçbir anlamı olmamasına rağmen bizi mutlu eder..."

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
08 Şub 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Dünyada onca yoksulluk varken, insanlar acımasızca öldürülüyorken, sadece kendi aşkımız için yaşamak bana çok doğru gelmiyor."

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
Aysel 
12 Şub 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Geçecek, her şey geçer, hepsi geçer. Hatta sonra, çok sonra anılar hükmünü yitirdikten, onu iyice unuttuktan, içindeki acının yerini kocaman bir boşluk aldıktan, keşke geçmeseydi dedikten sonra, keşke acısını bir hastalık gibi yüreğimde taşısaydım desen bile geçer. Zaman insanla oynamayı seven hem zalim hem de merhametli bir tanrıdır. Ona karşı çıkamazsın, yapman gereken beklemek. Onun, derin bir unutuşla bizi rahatlatacak örtüsünü üzerimize örtmesini beklemek... "

Aşk Köpekliktir, Ahmet ÜmitAşk Köpekliktir, Ahmet Ümit
mavera 
01 Nis 21:53, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Dışarıda inadına güzel bir bahar. Pırıl pırıl bir güneş etrafı aydınlatıyor, ılık bir rüzgâr tatlı tatlı esiyor.. Benim içim kapkaranlık, ruhumda yaprak kımıldamıyor..

Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 157)Aşk Köpekliktir, Ahmet Ümit (Sayfa 157)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız