Beyoğlu Rapsodisi

7,9/10  (357 Oy) · 
1.562 okunma  · 
284 beğeni  · 
5.249 gösterim
Üç arkadaşın öyküsü bu. Beyoğlunda büyümüş, Beyoğlunda yaşayan üç ayrı kişilik, üç ayrı kimlik, üç ayrı insan. Ölümsüzlük merakıyla başlayan ölümler. Her cinayetin ardında gizemli bir neden... Ve soruşturma boyunca adım adım, bina bina, sokak sokak Beyoğlu. O çoksesli, çokrenkli, çokdilli, çokkültürlü Beyoğlu. Günümüzün Babil Kulesi... İnsanın bencilliğini, acımasızlığını, öfkesini, çaresizliğini en iyi anlatan mekân... Soluk soluğa bir gerilim, benzersiz bir final...Çok kollu, çok dallı büyük bir ırmağa benzeyen bu muhteşem cadde, papazı, fahişesi, cami hocası, pezevengi, hahamı, Alevi dedesi, bankacısı, işportacısı, öğrencisi, öğretmeni, tinercisi, dönercisi, dekoratörü, evsizi, midye satıcısı, esrar satıcısı, kanun kaçağı, Anadolu kaçağı, Avrupa kaçağı, Amerika kaçağı, Afrika kaçağı, yani yaşam kaçağı, beyazı, karası, sarısı, kızılı yani insan görünümünde olan kim varsa, hepsini, herkesi sorgusuz sualsiz kucaklamıştı.Kiliseleri, camileri, sinagogları, hanları, hamamları, bankaları, giyim mağazaları, kitabevleri, meyhaneleri, birahaneleri, şaraphaneleri, kafeleri, kültürevleri, randevuevleri, sinemaları, tiyatroları, galerileri, vakitleri çoktan dolduğu halde ömür sürmeye çalışan bilmem kaç yüzyıllık inatçı binaları, dar sokakları, kör çıkmazlarıyla Grande Rue de Pera, Cadde-i Kebir, İstiklal Caddesi ya da Beyoğlu nasıl adlandırılırsa adlandırılsın burası her gün, her an değişen yeryüzünün en büyük tiyatro sahnesi gibiydi."
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9789752897380
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Büşra 
20 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

"Önce Söz Vardı" programındaki sohbetleri, coşkulu anlatımı ile Ahmet Ümit bende merak uyandırdı ve ilk kez bir romanını okumaya program sayesinde karar verdim. Polisiye roman okumayalı da bir hayli zaman olmuştu hem.

Kitabı henüz bitirdim ve kitapla ilgili söyleyebileceğim ilk şey tuhaf bir kitap olduğu.

Üç eski dostun birbirinden farklı yaşamları ve kurduğu dostluk üzerinden ilerliyor kitap. Esas olaylar son 150 sayfada başlıyor denebilir hatta. Adından da anlaşılacağı üzere özellikle Beyoğlu adeta sözlü bir harita gibi betimlenmiş. Yemeğe gidilen her mekan, her mimari yapı tek tek anlatılıyor.

Dili sade, yormayan bir kitaptı Beyoğlu Rapsodisi. Güzel bir romandı ancak tatmin edici bir polisiye değildi kesinlikle. Spoiler vermek istemiyorum bu yüzden tuhaf bitti demekten daha net bir şekilde yorumlayamayacağım sanırım. Kitabın başları uzun uzadıya anlatılırken olayın çözümlendiği kısım oldu bittiye getirilmiş bana kalırsa.

Bunlara rağmen kesinlikle sıkıcı bir kitap değildi ve okuduğum son Ahmet Ümit kitabı da olmayacak.

Merve Özdemir 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir Ahmet Ümit macerasının daha sonuna geldik...
Yine mükemmel bi kitap polisiyeyi bana sevdiren tek yazar.
Kitabın sonunda o kadar şaşırdım ki , üzüleyim mi sevineyim mi bilemedim. Kötü bi trajedi ile bitiyo kitap ama oldukça sürükleyici okumanızı tavsiye ederim :)

Merve 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ahmet Ümit'in kendine has dili özgün konusuyla kolaylıkla okuduğum bir kitap. Üç arkadaşın peşine düştüğü bir cinayeti anlatan romanımız oldukça sürükleyici idi. Bu özgün konuyu çok sevdim ama samimi anlatımı daha çok sevdim diyebilirim. Bir okuyucu olarak kalmadım bu üç arkadaşın -onların haberi olmasa da :))- dördüncüsü oldum. Onlarla beraber oturdum, kalktım ,yedim., içtim, gezdim, suçluyu aradım... Fakat kitap sağ gösterip sol vurdu sonu hakikaten çok şaşırtıcıydı lakin daha sonra bu kadar şaşırmamam gerektiğini düşündüm kitabın yazarı ne de olsa' Ahmet Ümit' sıradan bir son bekleyemeyiz kendisinden.Şaşırtıcı sonları sevenlere -kim sevmez ki- tavsiyemdir.

Ayser Özbulut 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 7/10 puan

Üç arkadaşın çocukluktan başlayıp yarım asırlık hikayesi. Sıkmadan kendini okutan bir kitap. Hikayenin Beyoğlu'nda geçiyor olması yan karakterleri çeşitlendirmiş.Yazarın; Beyoğlu sokaklarını, mekanlarını,insan çeşitliliğini çok net okuyucuya aktarmış olması etkileyici. Şehrin içinde dolaşıyor karakterlerle konuşuyor hissi uyandırıyor...

Selin Ceylan 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Polisiye romanları çok severim, bu nedenle de katil tahminlerim iyidir. Roman çok akıcı ve konusu gayet enteresan. Sonuna kadar insan gerçekten keyifle okuyor fakat kitap bence en olmaması gereken şekilde bittiği için gerçekten üzüldüm. Ters köşe yapan kitaplar güzeldir ama bu son keyif vermedi ve zoraki bir şaşırtma yapılmış gibi geldi. Daha çarpıcı bir sonla çok daha güzel bir kitap olabilirdi.

lutfkurt 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben şokk... kitabın şokundayım halen böyle bir olay örgüsü aklımın ucundan bile geçmemişti. Çözdüğümü düşünmeye başlamışken bir anda herşey değişti efsane olmuş :)

Fatma Nur DOĞAN 
15 Tem 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Vay be!! Ne kitaptı ama... Kitabı yeni bitirmiş olmanın ve şaşkınlığımı atamamış olmanın etkisiyle söyleyebileceğim şimdilik bu kadar..

Polisiye sevdiğim bir tür olmakla beraber, bu türde yazan Türk yazarlara pek iyi bakmıyordum. Niçin aldım, kitaplarım arasına nasıl girdi bilemiyorum, -eskimişti de biraz- ama Ahmet Ümit bu ön yargıma rağmen okuduğum bir yazar oldu. Kitabın ilk yarısında polisiyeye dair tek şey karakterler arasındaki konuşmalarda, Selim'in ilgisinden dolayı kurulan 'polisiye roman' temalı bazı cümlelerdi. Yine de bu 200 sayfayı, yok yere uzatılmış olarak değerlendiremeyiz. Daha önce bulunmamama rağmen Beyoğlu gibi tarihi semtleri çok seven, hatta Beyoğlu'nun antisi gibi duran bir semte derin bir aşkla bağlı olan biri olarak semte dair anlatılar ilgimi çekti. Kitabın ikinci yarısında bu anlatılar devam ederken gizemin içine girdik. Açıkçası benim pek merakımı uyandıran, farklı ve değişik bir cinayet yoktu ortada. Sonu da biraz boşluklu oldu gibi. Ne bileyim pek inanasım gelmiyor onun katil olduğuna. Katil o değil gibiydi.

Ve ve ve ilk kez bir Türk polisiyesi okuyup, bunu da 'polisiye' diye nitelendiremediğim bir kitapla yapmış olmanın verdiği tuhaf duyguyla incelememi tamamlıyorum. Eğer üç arkadaşın ve Beyoğlu'nun hikâyesi dersek, evet güzel bir kitaptı ama polisiye olarak değerlendirirsek eksikleri vardı benim gözümde...

Tuğba K 
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · 20 günde · 8/10 puan

Beyoğlunu çok güzel bir şekilde anlatmış.Sanki oradaymışım gibi hissettim kendimi.Ayrıca kitaptaki arkadaşlık ilişkileri çok güzel işlenmiş.Yalnız kitabın tamamına baktığım da;her şey son sayfalarda ilerliyor yani ben baştan sona veya yarısından sonra bu hızı hissetmek isterdim .Bu bana hikaye son sayfaya kadar yavaş yavaş yayılmış sonra birden hız alıp bitmiş hissi verdi.Yine de sonu oldukça çarpıcıydı.Hiç beklemediğim bir şekilde sonuçlandı.Okumanızı tavsiye ederim.

Rabia 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

normalde polısıye roman okuamzdım ama beyoğlunun en guzel abısınden sonra ahmet umıt sayesınde poisiye kitap okumaya basladım ahmet umıtın okudugum ıkıncı kıtabı ve gercektenn harıka boyle kurgular nerden akıllarına gelıyor acaba cok merak edıyorum bır cınayetı en ınce ayrıntısına kadar anlatabılıyo gercekten harıka bır yazar yazarlıgın hakkını verıyor bence :)

Kitaptan 154 Alıntı

Deniz ATAÇ 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir insanı sevmek, onu, zayıflıkları, zaafları, yanlışlarıyla birlikte kabul etmek demekti.

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 263)Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 263)
Yonca Tezman 
07 Kas 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Bakın abi,ben eski kitapları seviyorum.Hem sahaflık temiz iş.
Fotoğraf gibi ne ışıkla uğraşırsın ne suyla ne de kötü kötü kokan o kimyasal maddelerle..."

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 13 - Everest Yayınları)Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 13 - Everest Yayınları)
Büşra 
 29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ölüm
Daha önceleri de ölebileceğimi düşünmüştüm, sadece düşünmüştüm, gerçekte öleceğime hiçbir zaman tam olarak inanmamıştım. Doludizgin yaşarken, ölüm nedense öyle kolay kolay aklına gelmiyor insanın.

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet ÜmitBeyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit
Burak ÇELİK 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"O kadar insanın arasında neden belirli birini seçiyorsun da ötekini seçmiyorsun. Çünkü onda senin dikkatini çeken , ihtiyacın olan özellikler var. O insanı daha önce hiç tanımamış olsan da anlamlandıramadığın bir duyguyla ona doğru çekiliyorsun."

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 239)Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 239)
Believe Me 
 23 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşk
Bence kadın ya da erkek fark etmez, aşk herkesi aptallaştırır.

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 240 - Everest)Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 240 - Everest)
Yonca Tezman 
05 Kas 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Kenan'ın uçarı,serüvenci havasının aksine,ben,oldukça mantıklı bir çocuktum,yaşamım boyunca da öyle kaldım zaten."

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 7 - Everest Yayınları)Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 7 - Everest Yayınları)
Günay Kut Berber 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Peki normal nedir Allah aşkına? Herkes gibi olmak mı?''

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 59 - Everest Yayınları(cep))Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 59 - Everest Yayınları(cep))
Yonca Tezman 
07 Kas 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Okul yıllarında,henüz Nihat'ı kazanma umudumun olduğu günlerde,bu yoksul arkadaşıma Kenan'a uymamasını,yatakhaneden kaçıp sinemaya,kahveye,bilardo oynamaya gitmemesini,oturup derslerine çalışmasını öğütlerdim."

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 9 - Everest Yayınları)Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 9 - Everest Yayınları)
Yonca Tezman 
 08 Kas 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi

Ahmet Ümit / Beyoğlu Rapsodisi
"Uçak kazası diyorum ya, aslında Kenan'ın bir girdap gibi hepimizi içine
çekecek olan bu belaya bulaşması kazadan çok daha sonra Beyoğlu'nun
meyhaneleriyle ünlü Nevizade Sokak'ta bir masada rakı içerken oldu. Üstelik
Kenan'ın değil, Nihat'ın boşboğazlığı yüzünden... "

Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 18 - Everest Yayınları)Beyoğlu Rapsodisi, Ahmet Ümit (Sayfa 18 - Everest Yayınları)
16 /