Ayrı Yol

8,0/10  (3 Oy) · 
17 okunma  · 
2 beğeni  · 
627 gösterim
Nobel ödüllü Fransız yazar ve düşünür André Gide, yaşamı boyunca toplumsal ve bireysel ahlakın en önemli ölçütünün bireyin içtenliği ve kendini tanıması olduğunu vurgulamıştır. Ayrı Yol, André Gide'in bu görüşünü en net biçimde dile getirdiği romanlarından biri. Geleneksel ahlak anlayışının karşısında bireyin özgürlüğünü savunanlara açık destek veren ve bu nedenle devrimci olarak nitelendirilen yazar, bu yapıtında, kendi evliliğinden yola çıkarak insan ilişkilerindeki sorunlara çözüm getirme çabalarını dile getiriyor.

Ayrı Yol, balayını geçirmek üzere karısıyla birlikte Tunus'a giden arkeolog Michel'in vereme yakalanmasıyla başlayan, onun iyileşmesi ve daha sonra karısının hastalanmasıyla devam eden bir yüzleşme ve arayış serüveni. Dünya edebiyatının en usta yazarlarından birinin kaleminden çıkan bu romanda, eşcinselliğini keşfeden ve toplumsal düzenin dayattığı kavramlardan sıyrılıp olabildiğince özgürleşmeye çalışan, bunu yaparken de kendisiyle çatışan bir erkeğin öyküsünü okuyacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9789750710933
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 22 Alıntı

şeyma özaslan 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bundan, yani konuşmaktan başka destek istemiyorum.Çünkü yaşamımın öyle bir noktasındayım ki, daha ileriye gidemem. Yorgunluktan değil. Ama anlamaz oldum. Gereksinimim... Konuşmaya gereksinimim var işte.

Ayrı Yol, André GideAyrı Yol, André Gide
Birsen Ergün 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Silinmiş harflere, yeniden belirmeleri için zaman vermek gerekiyordu, onları biçimlendirmeye çalışmak değil. Böylece beynimi terk etmedim ama nadasa bıraktım, (...)"

Ayrı Yol, André Gide (Sayfa 58)Ayrı Yol, André Gide (Sayfa 58)
şeyma özaslan 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güçlüler için güçlü sevinçler, zayıflar içinse, güçlü sevinçlerin yaralayacağı, zayıf sevinçler vardır bence. Azıcık bir haz sarhoş ediyordu onu; bu haz azıcık daha arttı mı dayanamaz oluyordu. Onun mutluluk dediği, benim dinleniş dediğimdi, bense ne dinlenmek istiyordum, ne de dinlenmeme olanak vardı.

Ayrı Yol, André GideAyrı Yol, André Gide
şeyma özaslan 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Demek yaşamımı kendisine bağladığımın da kendi öz ve gerçek yaşamı vardı! Bu düşüncenin önemliliği o gece beni birçok kez uyandırdı! Birçok kez yatağımda, daha alçak olan öteki yatakta yatan Marceline'in, karımın, uyuyuşunu görmek için doğruldum.

Ayrı Yol, André GideAyrı Yol, André Gide
şeyma özaslan 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Son Latin uygarlığından söz ederken, sanat kültürünü anlattım, bunun için halkın kaynağına çıktım. "Kültür" önce kanlı canlılığı, sağlık bolluğunu belirtir, sonra donar, sertleşirdi, aklın doğayla kusursuz bağıntılar kurmasını baltalar; sürekli yaşam görünüşü altında yaşam azalışını saklar, içinde huzuru kaçmış aklın sararıp solduğu bir kın oluşturur, akıl bu kının içinde ışıksızlıktan solar, sonra da ölürdü. En sonunda düşüncemi sonuna kadar götürüyor: kültür yaşamdan doğup yaşamı öldürür, diyordum.

Ayrı Yol, André GideAyrı Yol, André Gide
Birsen Ergün 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Birlikte iş yapmak, birbirimiz hakkında uzun bir konuşmanın öğretebileceğinden çok daha fazlasını öğrenmemizi sağlamıştı. "

Ayrı Yol, André Gide (Sayfa 80)Ayrı Yol, André Gide (Sayfa 80)
Birsen Ergün 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mükemmelleştirilebilir bir varlıkla ilgilenir gibi ilgilenmesem nasıl ilgilenebilirdim kendimle? İradem, bulanık bir şekilde hayal ettiğim bu bilinmedik mükemmelliğe uzanmak için coştuğu kadar hiç coşmamıştı; bedenimi güçlendirmekte, tunçlaştırmakta kullanıyordum bütün irademi."

Ayrı Yol, André Gide (Sayfa 58)Ayrı Yol, André Gide (Sayfa 58)
Birsen Ergün 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"...en kötü sayılan şeylerin (yalnız yalanı örnek alalım) hiç yapılmadıkları için zor olduklarını; ama tekrarlandıkça kolay, hoş, eğlenceli olduklarını, çok geçmeden de doğalmış gibi göründüklerini çabucak anladım. "

Ayrı Yol, André Gide (Sayfa 64)Ayrı Yol, André Gide (Sayfa 64)
özlem 
21 Oca 12:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Yapaylaştıkça beğeniyorlar kendilerini. Sözlerine bakarsan, en az benzedikleri kişi kendileri. Herkes bir kalıp seçip ona öykünüyor; hatta öykündüğü kalıbı bile kendisi seçmiyor; tümüyle seçilmiş bir kalıp benimsiyor. Bununla birlikte, insanoğlunda okunacak başka şeyler var, buna inanıyorum. Cesaret edemiyorlar. Sayfayı çevirmeye cesaret edemiyorlar. Öykünme yasaları; ben bunlara korku yasaları diyorum. Yalnız kalmaktan korkuyorlar, ama bu kez de hiçbir şey kalmıyor kendilerinden. Bu ruhsal açıklık korkusu bana iğrenç geliyor; korkaklıkların en kötüsü bu. Oysa insan her zaman yalnız yaratır. Ama burada yaratmaya çalışan kim? İnsanın kendi içinde ayrı, farklı bulduğu şey, ender bulunan şeyin herkese kendi değerini sağlayan şeyin tâ kendisi; işte bunu yok etmeye çalışıyorlar. Şuna buna özeniyorlar. Bir de yaşamayı sevdiklerini söylüyorlar.”

Ayrı Yol, André GideAyrı Yol, André Gide
Birsen Ergün 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mutluluğun nasıl bir hikâyesi olabilir ki? Mutluluğu hazırlayan, sonra da yıkan şeylerden başka hiçbir şey anlatılamaz."

Ayrı Yol, André Gide (Sayfa 72)Ayrı Yol, André Gide (Sayfa 72)
3 /