Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev (eleştirilere Yanıtlar)

8,5/10  (2 Oy) · 
11 okunma  · 
1 beğeni  · 
498 gösterim
“[...] Eski devlet adamları durmaksızın ahlaktan ve erdemden söz ederlerdi; bizimkiler sadece ticaretten ve paradan söz ediyorlar. [...] İnsanlara bilgi veren bu bilginlerin halkın mutluluğu için çalışmaları onlara yaraşan tek ödül olsun; İşte o zaman erdemin, bilimin ve iktidarın soylu bir rekabet içinde çaba harcayarak, insanların mutluluğu için bir araya gelerek neler yapabileceği görülür. Ama iktidar ve güç bir tarafa, bilgi ve bilgelik diğer tarafta ayrı ayrı kaldıkça bilginler önemli şeyleri pek az düşünürler, hükümdarlar büyük işleri pek az başarırlar ve halklar yoksulluk içinde yaşlanmaya ve mutsuz bir halde yaşamaya mahkûm olurlar.”

Birinci söylevin bu iki çarpıcı pasajı Rousseau’nun temel kaygılarını yansıtmakta. Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev, Rousseau’nun yapılan eleştirilere verdiği yanıtlarla bir bütünselliğe ulaşarak gerçek anlamını kazanıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  170
 • ISBN:
  9789754688436
 • Çeviri:
  İsmail Yerguz
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Asma Yaprağı 
23 Eki 2015, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 7/10 puan

Güzel bir kitap, kesinlikle okunmalı diye düşünüyorum fakat okumaya başlamadan önce kendi düşüncelerinizi bir kenara bırakmakta fayda var. Çünkü yazar çok farklı bir yerden ele alıyor konuyu.Eğer kendi fikirlerinizi bir kenara bırakıp okumaya başlamazsanız büyük ihtimalle her sayfa da her paragrafta "öyle şey mi olur?" gibi cümleler kurarsınız kendi kendinize diye düşünüyorum. Ve son olarak kelimelerin doğru kullanıldığında ne kadar güçlü etkisi olduğunu göreceksiniz. Dünyanın doğru kabul ettiği bir noktayı acaba yanlış mı gerçekten bile diyeceksiniz.

Bana göre Rousseau'nun en sağlam kitabıdır. Çoğu düşüncesine katıldığım filozof, insanın ''doğa'' durumundaki özgürlüğünden ve bilim-sanat kavramlarının onu gittikçe yönetilir hale getirdiğini söyler. Bilim ve sanatlar geliştikçe insanlar samimiyetlerini kaybeder. Maskeler yaratırlar. Tek zararı bu değil, ahlak ve erdem kavramlarını da yok eder. Aydınlanmanın çocuğu olmasına rağmen aydınlanmayı eleştirebilen nadir filozoflardan.