Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm 2001 Yunus Nadi Roman Ödülü

8,0/10  (136 Oy) · 
546 okunma  · 
104 beğeni  · 
2.857 gösterim
"Arkadaşlarım bunun farkında değil ama ben bu bağlantıların üstünde ya da dışındayım. Onlar gibi davranmaya, onlara benzemeye çalışıyorum, lakin içim farklı, işte romanı yazan zavallı arkadaşımın inemediği derinliklerden biri de bu. O beni, politik geçmişi olan ve Kuzey sürgününe savrulmuş, sıradan insanlardan biri sanıyor. Başımdan geçenleri, benden daha ilginç buluyor. İçimdeki derin ve köklü karanlığın farkında değil. Çünkü insanları konuşarak tanıyamazsınız. Konuşmak, canlı yaratıklar arasındaki en etkisiz iletişim aracı. Dil yalan söylüyor, olanları çarpıtıyor, insanlığın hiç bıkıp usanmadığı klişeleri tekrarlıyor. Bu yüzden, insanları dinlemek onları anlamak için yeterli değil."

12 Mart rüzgârlarının İstanbul'dan Stockholm'e savurduğu bir mülteci olan Sami Baran, yattığı hastanede Türkiye'den bir hastayla karşılaşır. Bu adam, başına gelenlerin sorumlusu olarak gördüğü eski bir bakandır. Ondan intikamını almak amacıyla Şili, Uruguay, İran gibi farklı ülkelerden gelmiş mülteci arkadaşlarıyla birlikte bir plan yapar. Ancak, bu planı gerçekleştirmek o kadar kolay olmayacaktır: Sami Baran, anadilin yeri geldiğinde düşmanla da anlaşma aracı olabileceğini hesaba katmamıştır. Ve bu, planın önündeki engellerden sadece biridir... Zülfü Livaneli'nin usta kaleminden, sürgün yaşamı ve öldürmek-bağışlamak ikilemi üzerine, okurları ve eleştirmenleri değişik kurgusu ve beklenmedik final(ler)iyle de etkileyen, kusursuz bir roman.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9786050905441
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Esengül Ersoy 
27 Ağu 12:49, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

Bazen insan, her şeyden kaçmak istiyor. Kendinden, ailesinden, geçmişinden ve hatta ülkesinden.. Ve her şeyi göze alarak..

İşte bizim hikayemizin konusu budur. Bizim diyorum; çünkü ben de her şeyden kaçmak isteyenlerdenim. Korkaklığımı yüzüme vurarcasına..

Stockholm.. Sami Baran.. Sirikit.. Ölüm..

Mutluluğu yakalamaya ramak kala Sami Baran'ın elinden Filiz'i alınır. İşlemediği bir suçla yaftalanır. Ve ardından psikolojik rahatsızlıklar başlar.. Daha sonra her şeyin başladığı noktaya, yeni bir hayata sürüklenmek ister İsveç'e giderek. Psikolojik rahatsızlığı artarak bir dönem hastanede yatar. Bu süre içerisinde hastanede bir Türk hasta daha vardır. Sami Baran bu hastanın kim olduğunu bilir ve onu öldürme çabaları içerisindedir.

Sami Baran gibi ülke dışına çıkmayı göze almış, Gabriel, Clara, Rıza, İbrahim, Yoriko ve daha birçoğu.. Hepsi de yeni bir hayat uğruna her şeyi feda ederek, İsveç/Stockholm'e yerleşen birbirinden farklı geçmişe sahip.

Livaneli, kitabında ülkemizin sıkıntılı mevzularına değinmiş. Örneğin siyasi baskıdan kaçan bir karakterin dramı.. Ya da ülkesinde tutunamayarak yeni bir iş hayaliyle yurdunu değiştiren karakterin üzerindeki ekonomik baskı.. Ülkesinde arananlar listesinde bulunup da sahte pasaportla kaçanlar.. Kısacası mülteciler..

Kitabın ismi metaforlarla oluşturulmuş.
*Bir Kedi: Psikolojik rahatsızlığı olan Sami Baran'ın hayali kedisi olan Sirikit ki aslında Sami, kedileri sevmeyen biridir. Daha çok köpekleri sever. Bazen kendisini bir kedi olarak hayal eder.
*Bir Adam: Hem Sami'yi hem de hastanedeki diğer Türk'ü yansıtıyor bence. Çünkü her iki adam da aslında ölüme gebedir.
*Bir Ölüm: Filiz'in ölümü, hastanedeki diğer Türk'ün ölmekten korkması ve ölmenin aksine yeniden doğan Sami Baran.

Kitap, mültecilerin gittikleri ülkede yaşadıkları sıkıntıyı ele aldığı için üzerinde durduğu üç önemli olgu var ki; bir yerden sonra ülkeme dönseydim iyiydi diyebilecek boyuta geliniyor.

*Bu olgulardan biri; işsizlik ki aslında İsveç'te işsiz olduğun için maaş alabiliyorsun fakat mültecilerin bunlardan yararlanma ihtimali yok gibi. Ya bulaşıkçısın, ya da temizlikçi.
*Diğer olgu; dil. Her ne kadar ülkenden kaçmak isteyerek rahat olacağını düşünsen de aynı dili konuşamadıktan sonra güvenebileceğin ve iki kelamın belini kırabileceğin birilerini arıyorsun.
*Bir diğer olgu; kültür. Kültür farkı var ki bazı olaylarda yadırgayabiliyorsun. İranlı Rıza'nın anne-babasına, hastanede sorulan cinsel soruları tercüme etmek zorunda kalması. İran kültüründe özellikle Doğu kültüründe bu tarz konuları konuşabilme ihtimali çok düşük.

Livaneli, mültecilerin ruh hallerini kelime oyunlarıyla, nefis bir anlatıma sunmuş. Hayran olmamak elde değildi. 203 sayfalık kitabın daha uzun olmasını isterdim. Çünkü gerek konu itibariyle, gerek anlatımıyla ilgiyi çekiyor ve sürüklüyor.

Livaneli, bu kitabını yazmaya 1974'te başlasa da yeni eklemelerle 2012'de sonlandırmış ve ilk basımını yapmış. Tabii ben bu kitabı 3 yıl rötarlı okumuş oluyorum. :)

Zülfü Livaneli'nin bu kitabı; binevi yazma serüveni, yazarlık ve yazarlığın sunduğu avantajları da göstermekte. Şöyle ki; Sami Baran hayat hikayesini yazdırmak ister, bir arkadaşına. Bu arkadaşı bir bakıma 'yazarlık' gibi bir konumdadır. Hikayesini yazan bu arkadaşının yazılarına eklemelerde bulunur. Özellikle Sami Baran yazarların abartma eğilimine değinir. Yani bir bakıma; yetkinliğin getirdiği kelime oyunlarıyla yazmaktır, yazarınki. Tabi bakış açısı da önemli.

Bu kadar uzun bir yorum olsun istemezdim fakat bu kitap, zihnimde yankılanıp durdu iki gündür. Fikirlerin ardı arkası kesilmiyor diyebilirim.

Livaneli'nin kalemine hayranlık beslediğim doğrudur. Fakat bu kitabıyla bambaşka ufuklara sürükledi. Kaleminin hakkını veren bir yazar. Bu kitap da kesinlikle aldığı ödülü sonuna kadar hak etmiş. Livaneli'siz bir edebiyat düşünemiyorum.

Mültecilere ve hayatlarına sunulmuş bu kesiti mutlaka okumalısınız..

Büşra Dinçer 
07 Eki 14:25, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Livaneli 'den bir sıra dışı hikaye daha... Yazarın anlattığı hikaye bölümlerinin ardından hikayenin sahibinin anlatımı, çok ilginç güzel bir kurgulamaydı. Bir de ilginç bir final ! Biraz güven, biraz can sıkıntısı ... Okumalısınız.

Birsen Ergün 
09 Ağu 11:07, Kitabı okudu, 6 günde, Puan vermedi

Konusu darbe döneminde yaşananlar... Tüm dünyadan iltica etmiş insanların kesişme noktası Stockholm. Kurgusu ve tarzı bakımından değişik bir roman. Her zamanki Zülfü Livaneli geleneği su gibi okunup bitiyor. Yine de bitirince - niçin bilmiyorum- ama adı konamamış bir şey eksik kalmış duygusu var içimde...

Mehtap Poyraz 
01 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitapta ihtilal yıllarında öğrenciyken hapse atılan ve daha sonra İsveç'e siyasi mülteci olarak sığınmak zorunda kalan Sami'nin yıllar sonra İsveç'te bir hastanede yatmakta olan ve Sami için kişisel önemi olan dönemin bakanlarından biriyle karşılaşması sonucu Sami'nin intikamla vicdanı arasında ki gel gitleri anlatılıyor. Yıllarca köpek gibi yaşadım artık bir kedi gibi yaşayacağım diye kendini anlatmaya başlayan Sami'nin neden böyle bir düşünce içine girdiğine de çözüm kısmında hak vereceksiniz. Bunun yanı sıra İsveç'e Türkiye ve dünyanın başka yerlerinden gelip sığınan mültecilerin ortak hayatlarına ve kaderlerine de değinilmiş. Kitapta iki tane final var, birincisi Sami gibi mülteci olan yazar arkadaşının anlattığı ve öyle sonlanmasını istediği final, diğeri de Sami'nin yazdığı final. Son satırdan da anlaşılacağı gibi kitap hem yazarın ağzından hem de ara ara Sami'nin ağzından anlatılıyor. Olayların döngüsünün çok ve gereksiz yere uzatılmadığı, ruh çözülmelerinin abartılmadığı, okurken sıkmayan, güzel lezzetli bir roman okunması tavsiyemdir.

Dr. Elmyra 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Ne sağ ne sol görüşe sahip olmayan, olayların içine bulaşmamaya çalışan bir gencin kendisini olayların içinde buluşu, politik sığınmacı günleri ve kendisini bu duruma sokan bakanla süpriz karşılaşmasını anlatıyor.
Kitapta bazı sayfalar yazarın dilinden bazı sayfalar ise baş karakter Sami'nin dilinden yazılmış Bu da kitaba ayrı bir tat katıyor.
Livaneli kitapları okuyacaksanız önce Serenad ve Kardeşimin Hikayesi'nden başlamamak gerek. Onları okuyunca bu kitaplarda aynı tadı bulamıyorsunuz. Ama bu kitabın sıkıcı olduğu anlamına gelmiyor, kitap çok keyifliydi ama diğerlerinin yeri bambaşka.

seher 
11 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

12 Mart darbesi ve bunun sonuçları anlatılan kitapta bu darbeden sonra siyasetle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir gencin yaşadıklarını ve darbe döneminde görev yapan eski bir bakanının gözünden değerlendiriliyor. Hikayenin diğer bir kısmında da batılı bir ülkede siyasi göçmen olarak verilen var olma mücadelesi anlatılıyor.Bu arada İsveç i de yakından tanıyoruz.Herkesin kendinden bir parça bulabileceği kitap oldukça sürükleyici bir tarzda yazılmıştı.

Nurcan 
22 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Zülfü Livaneli'ye bir kere daha hayran oldum.12 Eylül döneminde kendisine büyük acılar çektirmiş bakanla yolları kesişen Sami'nin intikam mi affetmek mi ikilemini çok başarılı işlemiş. Olayları hem 3. kişi hem de 1. kişi ağzından anlatması da kitaba olan ilgimi arttırdı.

Ergül Özkorkmaz 
30 Ara 2015, Kitabı okudu, 10 günde, Beğendi, 10/10 puan

İsveç'te yasayan, yurtlarından çeşitli siyasal nedenlerle sürülmüş insanların ortak kaderini, uyumsuzluğunu, bunalımlarını anlatır.
Romanın kahramanı Sami Baran, 12 Mart döneminde başından geçen trajik bir olay sonucu İsveç'e gider ve bu ülkeden siyasi mültecilik hakkı talep eder. Kendisi gibi mülteci olan bir arkadaşı Sami'nin hikayesini roman haline getirir. Sami, buna roman basılmadan önce okumak şartıyla izin vermiştir. Kitabı okuyunca bazı eksiklikleri tamamlamak üzere her bölümün sonuna notlar ekler. Kitap, bir bölüm yazarın anlattığı geri kalanı Sami'nin ekledikleri olmak üzere iki anlatıcılı olarak basılır.
Kalemine Sağlık Zülfü Livaneli <3

Duygu Kr 
15 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitap; Victor Hugo'dan bir alıntıyla başlıyor; ''Yanardağlar taşları, ihtilaller de insanları fırlatır.'' Keskin, tarifi mümkün olmayan acılar, savrulan hayatlar, suya sabuna dokunmak istemeyenlerin yerine elini taşın altına sokma yürekliliğini gösteren cesur insanlar ve kaybettikleri.. Kesinlikle tadı damağınız da kalacak!

Remzi KAYA 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bu kadar kuzeyde, tüm hücrelerinizde nefreti hissettiğiniz birinde güneyin sıcaklığını bulmak mümkün müdür? Nefret sevgiye dönüşebilir mi ya da aynı toprağın insanı olmak, aynı dili konuşmak silebilir mi kalplerden nefreti?

3 /

Kitaptan 76 Alıntı

seher 
11 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

İnsan küçük düştüğünü hissedip kendini korumaya girişince, karşısındaki hiç aklına gelmiyor ve dünyanın en zalim yaratığı kesilebiliyor.

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Sayfa 83)Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Sayfa 83)
seher 
11 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Herhalde mutluluk dedikleri de bu olsa gerek:
biraz güvenlik, biraz can sıkıntısı.

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Sayfa 203)Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Sayfa 203)

“Anadil öyle birşey şeydi ki, aynı şeyi başka dilde söylediğinde bütün anlamı, rengi, kokusu yitip gidiveriyordu.”

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü LivaneliBir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli
Remzi KAYA 
11 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Çok hoş bir insandır annem. Arkadaşları gibi o da her olayı mutfak zamanlamasına göre anlatır: Tam fasulyemi ayıklayıp, soğanını soymayı bitirmiştim, tencereye koyacaktım ki sokaktan bir gürültü geldiğini duydum. O sırada, iki kişinin ölümüyle biten bir trafik kazasından söz etmektedir ama sizin bunu anlamanız biraz zaman alır. Sabah kalktım. Geceden ıslattığım barbunyayı süzeyim de kara suyu çıksın diye mutfağa gidiyordum ki, tam o sırada askerler bizim sokağa daldı. Annemin arkadaşları da böyle konuşur. Eminim insanoğlunun aya ilk olarak ayak bastığı saniyeyi bile, tencerede soğan öldürmeyle birleştirerek anlatır bunlar. Ve yaptıkları yemekten birinci tekil kişi mülkiyetiyle söz açarlar: Etim, fasulyem, barbunyam, soğanım, pırasam, kıymam, böreğim.

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Sayfa 79)Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Sayfa 79)
Sadettin TANIK 
31 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Aslında benim hiç yakın arkadaşım yoktur. Olmasını da istemem. Arkadaşlarım bunun farkında değil ama ben bu bağlantıların üstünde ya da dışındayım. Onlar gibi davranmaya, onlara benzemeye çalışıyorum, lakin içim farklı !

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü LivaneliBir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli
Sadettin TANIK 
 31 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ona anlattığım bazı sırlarımı yazmaktan çekinmemişti. Doğrusu da buydu tabii; mademki anlatmıştım,artık benden çıkmıştı.Peki ya anlatmadıklarım? Ya dünyada kimseye söylemediklerim ? Onlar ne olacaktı ?

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü LivaneliBir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli
Mine Yıldızhan 
16 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Başımdan geçenleri benden daha ilginç buluyor. İçimdeki derin ve köklü karanlığın farkında değil. Çünkü insanları konuşarak tanıyamazsınız. Konuşmak canlı yaratıklar arasındaki en etkisiz iletişim aracı. Dil yalan söylüyor, olanları çarpıtıyor, insanlığın hiç bıkıp usanmadığı klişeleri tekrarlıyor. Bu yüzden insanları dinlemek onları anlamak için yeterli değil.

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü LivaneliBir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli

Kitapla ilgili 1 Haber

Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim
Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim Bursa Nilüfer İlçesi Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü ‘Edebi Kazılar’ söyleşisine Zülfü Livaneli katıldı. Livaneli 'İçimdeki ezgiyi paylaştım ama kafamdaki hikayeleri bitiremedim' dedi.