Dune Çocukları Dune 3. Kitap

8,9/10  (14 Oy) · 
31 okunma  · 
9 beğeni  · 
552 gösterim
İmparatorluk Takvimine göre yıl 10.216. Müeddib'in çöle gidişinin ardından imparatorluğun yönetimi Alia'ya geçer ve yeni bir dönem başlar. Ama Bene Gesseritlerin en çok korkutan şey gerçekleşir ve baskı altındaki Alia bir hilkat garibesine dönüşmüştür. Baron Vladimir Harkonnen, onun zihnini işgal ederek yeniden yaşama dönme ve nefret ettiği Atreideslerden intikamını almak için var gücüyle çalışmaktadır. Güç etrafında dönüp duran entrikalar ... çöllerin derinliklerinden çıkıp gelen ve Fremenleri çürümeye karşı uyarıp eski geleneklere çağıran gizemli ve kör bir Vaiz ... Müeddib'in öğretilerini korumak için kurulan rahiplik sisteminin güç sahibi olunca hızla yozlaşması ... doğası değişip sulak bir gezegen haline gelmeye başlayan Arrakis'in yeni halinden hoşlanmayan tutucu Fremenler ... iç içe girmiş dönüp duran çarklar... Tüm bunların ortasında Paul'ün ikiz çocuklarından Leto bilinen evreni binlerce yıl boyunca düzene sokacak Altın Yol'u yaratmak uğruna kendini feda etmeye hazırlanmakta ...
Ibrahim Edib Kokdemir 
10 Eki 2015, Kitabı okudu, 35 günde, Beğendi, 9/10 puan

Anne, kız ve çocuklar ve aile içindeki ve akraba ilişkileri, siyaset, din eleştirisi, çöl yaşamı, gelenekler fantastik dünya içine o kadar güzel işlenmiş ki insanı bir sonraki sayfada ne olacak diye durmadan okutuyor.

Kitaptan 2 Alıntı

özlem 
05 Oca 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

"İster kurbanı olsun ister faili, onun neleri yok ettiğini az ya da çok bir kez öğrenmiş olan herkes, gaddarlığı görünce tanır. Gaddarlığın hiçbir mazereti, hiçbir hafifletici nedeni yoktur. Gaddarlık geçmişi asla dengelemez ya da düzeltmez. Gaddarlık, sadece, geleceği daha fazla gaddarlıkla donatır. Kendi kendini ebedileştirir."

Dune Çocukları, Frank HerbertDune Çocukları, Frank Herbert

Frank Herbert _ Dune Çocukları
"Hükümetler, ayakta kalma süreleri uzadıkça, her zaman için giderek aristokratik biçimlere doğru kaymışlardır. Tarihteki hiçbir hükümette bunun aksi olduğu görülmemiştir. Aristokrasiye doğru kayış büyüdükçe hükümetler, egemen sınıfın çıkarlarına giderek daha da fazla hizmet etmeye başlarlar -bu sınıf ister kraliyet soylularından oluşsun, ister finans imparatorluklarının oligarşlarından, isterse bencil bürokratlardan.

Dune Çocukları, Frank Herbert (Sayfa 255 - Kabalcı Yayınevi _ 2008)Dune Çocukları, Frank Herbert (Sayfa 255 - Kabalcı Yayınevi _ 2008)