Ejderha Dövmeli Kız Millennium Serisi 1

8,7/10  (357 Oy) · 
1.482 okunma  · 
282 beğeni  · 
6.748 gösterim
41 ülkede rekor satış yapan kitaplarının başarısını göremeden 50 yaşında hayata veda eden İsveçli gazeteci Stieg Larsson’un zihne kazınacak sahneler, çarpıcı ve canlı karakterler, okurları adeta yerlerine çivileyecek sürükleyici bir kurgu ile her sayfasını ağır ağır ve dokuyarak yazdığı Millennium serisinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kız’ı okuduktan sonra, Gefle Dagblad gibi ‘bundan daha iyisi yapılamaz’ diyebilirsiniz. Ama bu erken bir karar olabilir. Son sözü söylemeden ikincisini beklemenizi tavsiye ederiz.

“Olağanüstü… Okuyucular kitabı okurken yerlerinden bile kıpırdayamayacak.”
-SUNDAY TIMES

"Bu kitabı okumaya başladığınızda, ilk adımı hiç atmamış olmayı dileyeceksiniz. Çevreniz kararacak ve kendinizi öykünün içinde bulacaksınız…"
-BILD AM SONNTAG

“Bu kitap kendisi için söylenen her bir övgü sözcüğünü hak ediyor… Üçlemenin geri kalan iki kitabı bunun yarısı kadar bile iyi olsa, Larsson bize müthiş bir miras bırakmış olacak.”
-SHARON WHEELER

“Larsson’un bu kitabı saatli bir bomba gibi...”
-BOB CORNWELL

“Hipnotize edici.”
-USA TODAY

“Tam bir dinamit.”
-LIZ SMITH

“Çılgınca… Müthiş bir gerilim.”
-THE WASHINGTON POST

“Büyük bir açlıkla okunacaktır…”
-OBSERVER

“Larsson’un kitapları hayatımız için bir tehlike oluşturuyor. Parklar okuyucularla tıka basa dolacak, çalışma dünyası altüst olacaktır. Bütün bunların nedeni hiç kimsenin kitabı elinden bırakamamasıdır.”
-BAMS
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  646
 • ISBN:
  9786054263301
 • Orijinal Adı:
  Man Som Hatar Kvinnor
 • Çeviri:
  Ali Arda
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
26 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Kelimelerin yetersiz kaldığı noktadayım. Uzun zaman önce alıp, okumaya fırsat bulamadığım Ejderha Dövmeli Kız romanı; oldukça etkileyici, akıcı, aksiyonlu, merak uyandıran başucu kitabım haline geldi. Oldukça kalın bir roman olmasına rağmen; olay örgülerinde kopukluk yoktu, bütün sayfaları profesyonelce işlenmişti. Romanı elime aldığımda; çok kalın bir kitap, eğer kötüyse nasıl bitireceğim diye düşünürken, okumaya başlayınca kendimi sayfaları heyecanlı ve büyük bir merakla çevirirken buldum diyebilirim. Aksiyonu iliklerinize kadar hissetmeniz mümkün bu kitabı okurken. Kitaptaki karakterler çok keskin hatlarla okuyucuyu hiç beklemediği bir anda kitaba bağlıyor. Özellikle romandaki Lisbeth Salander karakteri, çok cesurca ve zekice betimlenmiş. Böylelikle ilk defa bir aksiyon romanında kadın karakterin savunucu yönüne şahit olmuş durumdayım. Henüz okumamış olanlara, aksiyon sevenlere tavsiye ediyorum rahatlıkla.

Vedat Baysal 
12 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kitaptan genel olarak hoşlanmış olmakla birlikte;
646 sayfanın sonunda gerek Harriet olayının gerekse Wennerström meselesinin daha kompleks bir sonla neticelenmesini beklerdim. Yüzmilyarlarca kronluk sermayeye sahip bir "kapitalistin" bu kadar kolay lokma olması çok akılcı gelmiyor ki bu zat aynı zamanda mafyavari ilişkiler içerisinde de bulunuyorsa sonucun bu olması "olasılıksız" gibi.
Yapılan her türlü araştırmaya rağmen gerçekleştiği dönemde çözülemeyen Harriet olayın yıllar sonra Mikael'in resimlere bakarken kapıldığı "tuhaf duygu" sonucu çözülmesi de fazlaca anlamsız.

Gamze Durhan 
11 Haz 10:27, Kitabı okudu, 10 günde, Beğendi, 10/10 puan

Aslında kitabı daha önce okudum ama çok beğendiğim ve etkisinden çıkamadığım için tekrar okumaya başladım. Olağanüstü. Etkileyici. Okumanıza öneririm.

Halil Yavuz KAYA 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

İlk 90 sayfada okumayı bırakmak geçti içimden. biraz daha gayret göstererek devam ettim.
Polisiye yöntemlerle bir gazetecilik serüvenini, gayri kanuni girişimlerle de olsa sonlandıran roman kahramanlarını bu serüven içersin de yazar Larsson , adeta bir örgü örer gibi hemen bir ters bir yüz atkı çözgü ile yol aldırmış. Hem heyecan katmış hem de merak uyandıran maceralarında.
Ancak sonuca gidişte, Sebep sonuç ilişkileri ile çözüm yöntemleri biraz basite kaçmış, kolay bir tarza yönlenmiş, teknolojinin paravanına sığınmış gibi geldi bana,
Borsa ve ekonomi tanımlamaları ve çalışma yöntemini tahlili harikaydı.
Sürükleyiciliği nefis. Dinlendirici, güzel bir tatil kitabı olarak yorumluyorum...

zeynep uzun 
30 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu seriyi duyuyordum fakat bir türlü alıp okumaya fırsatım olmamıştı. Kitapçım ısrarla tavsiye edince almak istedim. O olmasa zaten böyle güzellikleri okumayacağım sanırım. Normalde seri sevmem hatta ilk serimin başlangıcı bu kitap oldu. Kitabı okurken çok heyecanlandım. Olaylar çok akıcıydı insan merak ediyor acaba kim diye diye sonunu zor getiriyor. Bayılıyorum böyle kitaplara kendini olayın içinde hissetmeni sağlıyor. Sanki olaylara sende karışıyorsun içlerinden biri oluyorsun. İkinciden okumaya devam. Zevkle okuyacağınıza eminim tavsiye ederim.

M. 
18 Ağu 09:56, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Millennium serisi okuduğum en iyi en başarılı polisiye-gerilim serisi.Lizbeth Salander, okuduğum en müthiş roman kahramanı.Seri 4 kitaptan oluşuyor,kesinlikle zaman kaybı değil. Mutlaka okunmalı.

Yasemin A. 
19 Eki 22:14, Kitabı okudu, 28 günde, 7/10 puan

Kitabı okumadan önce isminden dolayı bütün hikayenin Ejderha dövmeli kız etrafında şekilleneceğini düşünüyordum. Okuduğumda anladığım kurgunun tamamen farklı kişiler üzerinden işlenmesiydi. Kitabın dili oldukça akıcı olduğu için sayfa sayından ötürü çekinip okumayanlara, korkmadan okumalarını tavsiye edebilirim. Sayfalarını nasıl çevirdiğinizin farkına bile varmayacaksınız.

Kahve&Kitap 
18 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Uzun zaman önce aldığım serinin 2. kitabı elimde olmadigindan hep okumayı erteliyordum.2.yi siparis verince okudum ve muhteşem bir kitap tavsiye ederim.

Merve Akpınar 
03 Tem 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 7/10 puan

Herkesin de belirttiği gibi gerçekten güzel bir roman. Kesinlikle akıcı ve kendinizi olayların içinde hissedebilirsiniz. Ama benim gibi gözünüzün önünde yaşanıyor gibi okuyanlardansanız bu kitapta geçen cinsellik ve şiddet sizi de rahatsız edecektir. Zaten okuduktan sonra filmine muhtemelen bakacaksınız. Ben yıllar geçtiği halde hala filmini izleyemiyorum.

Hatice gürsoy 
11 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Gizem sevenler için mutlaka okunması gereken millenium üçlemesinin ilki. Zira ben bu kitabı okuduktan sonra benzer türde okuduklarım bunun yanında yavan kaldı diyebilirim. Uykudan eden, sürükleyip götüren kitaplardan biri.

5 /

Kitaptan 22 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Bir insanın kendi hayatını kontrol hakkını elinden almak... Demokrasiye bundan daha ağır bir tecavüz düşünülemezdi.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 252)Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 252)
Halil Yavuz KAYA 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Kaybedeceğin kesinken asla savaşa girme. Ama seni aşağılamış olan hiç kimseyi de affetme.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 178)Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 178)
Ali Yalçın 
 20 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Hayatınızın muhasebesini yapıp, nelerin eksik kaldığını araştırmanız gereken bir an vardır."

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 98)Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 98)
Cem YÖYEN 
16 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Ama o an aşkın, kalbin parçalanması gibi bir şey olduğunu anlamıştı.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg LarssonEjderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson

... o yalnızca onun yanında olmasını istiyordu. Seni olduğun gibi seviyorum dediğini duymak istiyordu. Dünyasında ve hayatında özel bir yerinin olduğunu söylemesini.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 645)Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 645)
Gamze Durhan 
11 Haz 10:36, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Ama şimdi bu dramın yalnızca üç aktörü vardı; yaşlı bir doğum günü çocuğu, emekli bir cinayet masası komiseri ve tabi ki hediyeyi gönderen meçhul şahıs."

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 12 - Pegasus Yayınları)Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson (Sayfa 12 - Pegasus Yayınları)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber