Melekler ve Şeytanlar Robert Langdon Serisi 1

8,7/10  (747 Oy) · 
3.326 okunma  · 
621 beğeni  · 
16.246 gösterim
Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon efsanevi gizli örgüt Illuminati'nin -Galileo zamanından beri Katolik Kilisesi'nin bağnaz inançlarını lanetleyerek bilimin yararlarını yücelten- hâlâ faaliyette olup cinayetler işlediğini öğrenince şok geçirir. Parlak bir fizikçi olan Leonardo Vetra cinayete kurban gitmiştir. Tek gözü oyulmuş ve göğsü örgütün sembolüyle dağlanmıştır. Bilim adamının son buluşu güçlü ve çok tehlikeli enerji kaynağı karşımadde çalınmış ve yeni Papa seçiminin gerçekleşeceği gün Vatikan Şehri'nin altına saklanmıştır. Langdon, Vetra'nın meslektaşı ve aynı zamanda kızı olan Vittoria ile medeniyeti yok olmaktan kurtarmak amacıyla Roma sokaklarında, kiliselerde ve katakomplarda soluk soluğa koşuşturarak 400 yıllık izi sürerek Illuminati'nin izini bulmaya çalışırlar.

Brown bu romanda tıpkı bir hokkabaz gibi havaya yüzlerce top fırlatıp hiçbirini yere düşürmeden okuyucuyu inanılmaz bir gerilime sürüklüyor.
(Tanıtım Bülteni'nden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2004
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9789752104556
 • Orijinal Adı:
  Angels and Deamons
 • Çeviri:
  Petek Demir
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
28 Eyl 23:33, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

İncelememe başlarken okumama vesile olup, bu incelemeyi yapmama yardımcı olan Damla Köseoğlu arkadaşıma çok teşekkür ediyorum. :)

Dan Brown'dan her sayfası aksiyon dolu bir eser. Melekler ve Şeytanlar. Din ve bilim, kilise, fizik, tarih ve gizli bir örgütün akıl almaz sırları. Melekler ve Şeytanlar olağanüstü bir çalışma, mükemmel bir araştırmanın ürünü. Harvard Üniversitesi'nin dünyaca ünlü Simgebilim Profesörü Robert Langdon sabaha karşı bir telefon alır. Ardından, arayan kişi bir de fax gönderir ve faksta Langdon'dan karmaşık bir yazıyı çözmesi istenir. Bu yazı İsviçre'de öldürülen bir fizikçinin göğsüne dağlanmıştır ve çok uzun zamandan beri Katolik Kilisesi'ne karşı olan gizli bir kardeşlik örgütü Illuminati'nin sembolüdür. CERN'de çalışan ve aynı zamanda öldürülen fizikçinin kızı olan Vittoria Vetra ve Langdon kendilerini amansız bir oyunun içinde bulurlar. Roma Vatikan ve CERN'de geçen olayların temelinde, İlluminati ve Katolik Kilisesi arasında yüzyıllar süren çekişme vardır. Vittoria ve Langdon'ın zamanları da oldukça sınırlıdır. Çünkü birileri Katolik Kilisesi'ni yerle bir edecek bir silahı çoktan devreye sokmuştur.


İncelemenin bu bölümünde çoğunlukla yüzeysel bilgi sahibi olduğunuz İlluminati hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Tarih boyunca kendi gerçeklerini arayan din ile bilim arasında hep derin bir uçurum olmuştur. Her iki kesim de kendi yöntemlerini kullanarak bir sonuca varmaya çalışmıştır. Özellikle Orta Çağ'da, Avrupa'da egemen olan Skolastik düşüncenin de etkisiyle kilise dine karşı geldiği ve dini yapıya zarar verebileceğini düşündüğü bazı bilimsel gerçekleri açıkladığı için bilim adamlarını cezalandırdı. Birçok bilim insanının cezası ölüm oldu. Kilisenin gerçeği tekelinde bulundurma isteği ise bazı bilim adamlarında dünya akademik aydınlanmasında ilerleme olmayacağı endişesini doğurdu. Bu sebeple ilk bilimsel beyin takımı kurulmuş oldu: İLLUMİNATİ

Kilisenin tekeline son vermek icin faaliyetlerini büyük bir gizlilikle yürüten bu gizli kardeşlik örgütünün üyeleri bir süre sonra Katolik Kilisesi tarafından zalimce katletildi. Roma'da toplantılarını yürüten bu bilimsel ve akademik beyin takımının tek bir amacı vardı: Kiliseden intikam almak. Ancak onları durduran kişi diğer bir Illuminati üyesi Galileo Galilei oldu. Galileo din ile bilimin düşman olamayacağını, Tanrı'nın cennet ve cehennem, sıcak ve soğuk fikir simetrisi olduğunu anlatmaya çalıştı. Ancak bu birliği istemeyen kilisenin Galileo'ya cevabı günahkâr ilan edilmesi ve öldürülmesi oldu. Ardından bir kısım bilim adamı idam edilirken hayatta kalanlar Roma'dan kaçtılar.Bu olaylardan sonra iyiden iyiye gizli bir örgüt haline gelen ve daha karanlık, daha Katolik karşıtı bir tutum sergileyen Illuminati oldukça güçlendi. Bunun üzerine kilise onları İngilizce'de "Satan" olarak bilinen "Şeytan" kelimesini kullanarak tanımladı...

Bu bilgiler daha uzun uzadıya yazılabilirdi ama bazı bilgileri bu muhteşem kitabı okuyunca öğrenmeniz daha iyi olacaktır. Yazar Dan Brown en sevdiklerim arasına girdi bile. Kesinlikle öneriyorum. Uzun araştırmalar sonunda yazılmış kaynak niteliğinde bir kitap. Keyifli okumalar.

Bekir İstanbul 
20 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Başından sonuna kadar sürekli ilgi ve merakla okuyacağınız çok sürükleyici bir kitap. Kurgu ve gerçekler çok güzel harmanlanmış, olaylar zekice örülmüş. Kitabın ilk kısımlarında bahsedilen şeylerin bağlantısı sonlara doğru çıkıyor. Sadece katilin bakış açısına daha fazla yer verilmesini isterdim o kadar.. Kitap sonuna yaklaştıkça heyecan artıyor, tam bitti kalan sayfalarda ne olabilir ki diyorsunuz ama yazar aklınıza yeni pencereler açıyor. Yani özet olarak kalınca bir kitap olmasına rağmen hiç sıkılmadan, soluk soluğa okuyacağınız bir eser...

Ayçagül Akar 
07 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Küçümsenmeyecek bir alt yapı ve donanımla yazılmış, olay kurgusunun şahane, anlatımının akıcı, heyecanın sürekli zirvede hissedildiği, harika bir roman diyebilirim. Okumamın üzerinden 10 yıldan fazla geçmesine rağmen kitaptaki bazı sahneler canlandırdığım şekliyle halȃ aklımda. Kesinlikle “Da Vinci Şifresi”nden bir adım daha önde. Mutlaka okunmalı!!!

Okan Kuzu 
 25 Kas 11:16, Kitabı okudu, Puan vermedi

Enteresan bir romandır ki, filmi mi daha güzel kitap mı bir türlü karar verememiştim yıllar önce. Hala da bir karar veremiyorum. Dan Brown roman konusunda zirvelerdedir benim nazarımda. Bir çoğu da aynı düşünceye sahiptir diye düşünüyorum.

İllüminati'yi ilk olarak bu kitapta duymuştum çok uzun zaman öncesinde. kitabı okurken ve okuduktan sonra da bu konuyla ilgili çok şey araştırıp okudum. Konu güzel bağlanmış, güzel işlenmiş. Çok kez okunabilir, çok kez filmi izlenebilir.

M. 
17 Ağu 22:25, Kitabı okudu, 5 günde, 9/10 puan

Mükemmeldi.Ben bu tarz polisiye gerilimlere bayılıyorum yani içinde bolca bilim ve tarih olan polisiye gerilimlere.
Dan Brown yine farkını ortaya koymuş,müthiş bir kurgu ve olağanüstü bir sürükleyicilik var bu kitapta.Hem bitmesin istedim hemde biran önce sonunu öğrenebilmek için ışık hızıyla okumak istedim.Sıra yazarımızın diğer kitapların da.

İrena 
 12 Eki 12:51, Kitabı okudu, 4 günde, 9/10 puan

Sanat tarihi, gizli örgütler, din tarih gibi bir çok konuyu akıcı bir hikayeyle birleştirmiş. Dan Beown baş karakteri Robert Langdon'u kullanarak İlluminati, Vatikan, CERN çevresinde geçen öyküsü ile okuru yine sürüklemeyi başarıyor.

Bilal Aydın 
05 Şub 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Öncelikle milletimizle ilgili bir eleştiride bulunayım. Mmilletimiz genelde kitap alırken önce sayfa sayısına bakar. Kitap 300 sayfayı aşkınsa tabiri caizse o kitap maça 1-0 geride başlar (sözüm meclisten dışarı). Dan Brown'un kitapları da bu kategoride yer alıyor. Ancak olay örgüsü, kurgu ve gerçeğin harmanlanıp bütünleşmesi bakımından o kadar harika bir kitap ki 574 sayfasını bir çırpıda okuyacaksınız.

Serdar Poirot 
02 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tek kelime ile mükemmel bir roman. Robert Langdon, gece gelen bir telefon ile bir uçağa biner ve İsviçre'ye gider. Burası CERN'in merkezidir ve bilim adamı olan Leonardo Vetra, göğsünde İlluminati damgası ile öldürülmüştür. Vetra, karşımaddeyi icat etmiştir ve bu madde çok ciddi bir patlayıcıdır. Sonra Vetra'nin kızı olan Vittoria ile Roma'ya gitmek zorunda kalır. Çünkü İlluminati geri dönmüştür ve Papalık seçimi esnasında 4 kardinali her saat başında öldüreceğini söylemiştir. Ayrıca karşımadde de Vatikan içerisinde bir yerdedir ve gece yarısında patlayacaktır. Bu işi çözmek için Papanın vekili olan Camerlengo ile beraber çalışmaya başlarlar. Vakit kısıtlıdır ve düşman tehlikelidir. Acaba Robert ve Vittoria başarılı olabilecek midir? Camerlengo kiliseyi ayakta tutabilecek midir? İnsanlar göründüğü gibi midir? Mükemmel bir finali olan bu kitap sürprizleri ile beraber mutlaka okunması gerekenlerden.

Ensar. 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Dan brown'ın 3. Kitabı yanlış hatirlamiyorsam.... Tahmin edebileceğiniz gibi tarih, entrika, dinler tarihi... Zaten çok tartışılan bir kitap olduğunu duymuşsunuzdur..

Kitaptaki bazı sahneler Vatikan'da geçiyor. Bu kitabın filmi yapılırken Vatikan, dan izin istenmiş fakat yanlışım yoksa brown'ı tehdit etmislerdi. Buraya giremezsin... O kitap buraya girmeyecek, o adam adımını atmayacak diye... Bu yüzden filmini izlediyseniz tüm Vatikan sahnelerinin film seti olduğunu farketmemissinizdir büyük ihtimal... İlk duyduğunda şok olmustum...

Kisaca: Vatikan'in buraya sokturtmayiz dediği bu kitabı merak etmemek elde değil...

sinem abay 
27 Nis 00:30, Kitabı okudu, 14 günde, Beğendi, Puan vermedi

Kitap din ve bilim yıllar boyunca süregelen çekişmesini anlatıyor. Kitabı diğer Dan Brown kitapları gibi sürükleyici Hristiyanlık ve ilmunati tarihine ilgisi olanlar okuyabılceği bir kitap. Biraz fazla ayrıntıya yer vermiş olsada yazar kıtabın hakkını gerçekten çok iyi vermiş

Kitaptan 71 Alıntı

Gülsen 
09 Eki 14:32, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Bizi birleştirmeyi vaat eden teknoloji bile bizi birbirimizden ayırıyor."

Melekler ve Şeytanlar, Dan BrownMelekler ve Şeytanlar, Dan Brown
Rumeysa özaçmak 
26 Eki 21:34, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bazen, aklımız kalbimizin doğru olmasını dilediği şeye inanır.

Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 562)Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 562)
Rumeysa özaçmak 
21 Eki 12:11, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İnanmak demek, imanın tüm kademelerine inanmak demektir, mucizeleri mantıken kabul etmektir.

Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 125)Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 125)
Bekir İstanbul 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

"Fizik kuralları, Tanrı'nın şaheserini boyamak için yeryüzüne yaydığı tuvaldir."

Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 77)Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 77)