Aklından Bir Sayı Tut Dave Gurney Serisi 1

8,0/10  (834 Oy) · 
3.296 okunma  · 
654 beğeni  · 
22.134 gösterim
Bir adam, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöyle yazmaktadır: "Aklından herhangi bir sayı tut. 1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı." Adam öylesine 658 sayısını tutar. Not şöyle devam etmektedir: "Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin... Küçük zarfı aç."

"Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658."

Sıradanlıklara meydan okuyan, anında başınızı döndürecek ve ilgi çekici karakterlerinin kalp atışlarını tüm gerçekliğiyle hissedeceğiniz bir kitap "Aklından Bir Sayı Tut" kolay kolay unutmayacağınız bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786054188710
 • Orijinal Adı:
  Think Of A Number
 • Çeviri:
  Cemile Özyakan
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
 25 Haz 21:59, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

David Gurney görev yaptığı zamanlarda adından sıkça söz ettiren başarılı, zeki bir dedektiftir ve 1yıl önce emekli olmuştur. Aldığı esrarengiz mektuplar canını sıkan Mark Mellery kariyerini ve işyerinin adını riske atmamak için polis yerine 25yıldır görüşmediği dedektif arkadaşı David Gurney'den yardım ister. Zaten işkolik bir profile sahip olan dedektif Gurney olayı aydınlatmayı kabul eder ve olaylar zincirinin içinde bulur kendini...


Kitabın tempolu anlatımı hikayeden kopmanızı engelliyor. Okuduğum diğer polisiye romanlara göre edebi yönü de ağır basıyor. Betimlemeleri kitabı daha okunabilir kılmış. Yazarın ilk romanı olmasına rağmen kurgusu da çok iyi ve merak uyandırıcı. Katilin kim olduğunun hiç önemi yoktu benim için daha çok "Neden?" ve "Nasıl?" Öldürdüğü ilgimi çekti. Kitabın sonu aceleye getirilmiş gibi geldi. Aklımda soru işaretleri var hala. :) Bir de David Gurney gibi bir karakterin olayı çözümleme kısmını pek beğenemedim. Daha doğrusu daha zekice bir çözümleme beklerdim Gurney'den.:) Yine de keyif alarak okudum, tavsiye ederim. :)

Keyifle okuyun, mutlu kalın. :)

Ceren Acer 
07 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

JOHN VERDON, kusursuz sürükleyici bir üsluba sahip. Aklından Bir Sayı Tut romanında da her zamanki gibi çok profesyonel ve zekiydi. Kitabın son sayfasına kadar soluksuz okudum desem yeridir. Aynı zamanda JOHN VERDON; okuyucuyu şaşırtmayı bilen, gerilim türünün hakkını romanındaki her cümlede iliklerimize kadar fazlasıyla vermeyi başarabilen, Katili son birkaç sayfaya kadar büyük bir titizlikle saklayabilen yazarlar arasında. Ben katil anlaşılana kadar hep yanlış kişi üstünde durduğumu bilirim. Bir de romanın karakteri olan Dave Gurney'in kişiliğini yazar çok başarılı ve gerçekçi bir biçimde kaleme almış. Bu kitabı okuyalı bayağı oldu ama etkisi sanki bugün okumuşum gibi üstümde. Bu da tabi yazarın kaleminin etkileyiciliğinden ileri geliyor. Yazara ve Koridor Yayıncık'a sonsuz teşekkürler.

Muhammet TUNÇ 
 14 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Her ne kadar SPOİLER olmasa da, biri şikayet etmiş, o yüzden, SPOİLER İÇEREBİLİR!
John Verdon harika yazmış. Olayın kahramanlarını çok yönden ele almış. Bir yandan Gurney'e acıyorsunuz, bir yandan seviyorsunuz, bir yandan sinirleniyorsunuz. Ölen çocuğu Danny ile hüzünleniyor, seri katilin o harika şiirleriyle geriliyorsunuz. Gerçekten harika!!

Akın Semih 
18 Oca 2014, Kitabı okudu, 5/10 puan

Malesef ben çoğu kişi aksinde bir yorum yazıcam. John Verdon gerçekten iyi bir yazar. Kitabın ilk 420 sayfasını kusursuzkukla yazdığını söyleyebilirim.Fakat son 55 sayfasında nedendir bilinmez ama yazar kitabın içine limon sıkıyor.Dave Gurney iyi bir dedektif ancak suçu o değil katilin kendisi çözüyor.O saçma dolap şeklindeki odada çıkıp 'ben burdayım beni yakalayın diyor' malesef roman polisiyeden çıkmasada bir dedektif romanı olmaktan çıkıyor.Son 55 sayfaya göre diğer safalar gereksiz yazılmış bir sayfa yığını.Suçu Dave Gurney çözmüyor.Tekrar dediğim gibi kitap son 55 sayfasından öncekileri gereksiz kalıyor.Kusura bakmayın ama bu kitabın o kadar beğenilecek bir yanı yok.Yazarın ilk kitabı hayal lırıklığıyla dolu boş bir sayfa yığını.İnşallah ikinci kitabı böyle değildir.

Esma Saatçı 
17 May 10:16, Kitabı okudu, 36 günde, 9/10 puan

John Verdon'la frekanslarımız tuttu. Devam kitabı olduğunu bilmeden okuduğum Gözleri Sımsıkı Kapalı2dan sonra serinin ilk kitabını alıp okudum. Kendine has bir tarzı olan yazar cinayetleri çözerken kahramanın iç dinamiklerini de oldukça güzel bir şekilde inceliyor. Gerilim kitabı olduğunu söyleyen arkadaşlara katılamayacağım ama bulmaca çözmeyi seven macera düşkünü okurlara tavsiye ederim.

efla- 
 18 Tem 13:53, Kitabı yarım bıraktı, Puan vermedi

Yarım bıraktığım kitaplardan biri.
Bu kitabı aldığımda hakkında çok fazla olumlu şey yazılıyordu ve iyi bir kurgu okuyacağım umuduyla almış ve okumaya başlamıştım.
Açıkçası ilerledikçe kurgusunu beğenmedim ve kitap hakkında yapılan yorumların çok abartıldığına kanaat getirerek okumaktan vazgeçtim.
Belki sonuna kadar ilerleseydim fikrim değişirdi, bilmiyorum.
Burada aslında önemli olan ve benim vurgulamak istediğim, medya gücünün nasıl da bazı kitapları belki de hiç hak etmedikleri halde en ön plana çıkarabildiği ve satış rekorları kırmalarını sağlayabildikleridir.

Meyrem KARADENİZ 
21 Oca 16:20, Kitabı okudu, 5/10 puan

Kitaba başladığımda yazardan olağanüstü bir son bekledim.Emekli dedektif Dave GURNEY eski bir arkadaşının aldığı ilginç mesajlarla ilgili haber alıyor ve kitabın adı da olan aklından tuttuğu sayıyı bilecek kadar kendisini tanıyan kim olabilir düşüncesi ile başlıyor olaylar.Sadece 1 kişiye dayalı olaylar diye düşünürken ilerleyen sayfalarda durum başka yönlere kayıyor.Polisiye roman sevenler için güzel olabilir ama bulmaca çözecek gibi olayların farklı neticeleneceğini beklemek ve olağanüstü bir son beklemek hayal kırıklığına neden olabilir.Fazla beklentiye girmeden okunabilecek bir kitap.

Cinayet gerilim romanı nadir okurum ama bu secimimi gayet başarılı buldum :) Bölümlerden olusmasi kolay okumamı saglasa da isimlerin çokluğu veya benim isim hafızamın iyi olmamasindan biraz zorlandım. Yine de sürükleyici ve yazarın ilk romani oldugunu göz önünde bulundurursak başarılı olarak değerlendirebilirim ..

Gizem Altundağ 
11 Haz 22:09, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bir adam, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöyle yazmaktadır: "Aklından herhangi bir sayı tut – 1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı." Adam öylesine 658 sayısını tutar. Not şöyle devam etmektedir: "Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin… küçük zarfı aç."

"Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658."

Sıradanlıklara meydan okuyan, anında başınızı döndürecek ve ilgi çekici karakterlerinin kalp atışlarını tüm gerçekliğiyle hissedeceğiniz bir kitap – Aklından Bir Sayı Tut kolay kolay unutmayacağınız bir roman.

Furkan 
23 Eyl 21:46, Kitabı okudu, 5 günde, 7/10 puan

Sanırım üstünden ne kadar sene geçerse geçsin bu kitabın ismini veya kapağını gördükçe aklıma botların bıraktığı ters ayak izleri gelecek. Benim için dahice olan bu fikir, açıklandıktan sonra aslında oldukça basit görünmüştü ve kendimi aptal gibi hissetmeme yardım etmişti. Zekice kurgulanmış bir tuzaktı gerçekten ve yine zamanın popülerliğini hak eden eserlerden biri oldu.

Kitaptan 77 Alıntı

Muhammet TUNÇ 
09 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Bir erkeğin bir kadına yapma çiçek alması, çiçekli bir duvar kağıdı rulosu hediye etmesiyle aynı şey."

Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 287)Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 287)

Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658.

Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 33)Aklından Bir Sayı Tut, John Verdon (Sayfa 33)
8 /