Da Vinci Şifresi Robert Langdon Serisi 2

8,6/10  (997 Oy) · 
4.162 okunma  · 
805 beğeni  · 
17.849 gösterim
Da Vinci Şifresi satışa çıktığı ilk haftanın sonunda büyük bir başarı kazandı. New York Times'ın 'en çok satanlar' listesine "1 Numara"dan girdi. Aynı zamanda Wall Street Journal, Publishers Weekly ve San Francisco Chronicle'ın 'en çok satanlar' listesinde ilk sıradaki yerini uzun süre korudu. Colombia Pictures kitabın film haklarını satın aldı.

Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, Paris'te iş gezisindeyken, gece yarısı, Louvre'un yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri takip ederek bu garip esrar perdesini araladıkça, ipuçlarının onları Da Vinci'nin tablosuna götürdüğünü keşfederler. Büyük usta bu sırrı herkesin görebileceği bir yere, ünlü eseri Mona Lisa tablosunun içine gizlemiştir.
Langdon bu garip bağlantıyı açığa çıkarınca tehlike artar. Cinayete kurban giden müze müdürü de, Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği'nin bir üyesidir.
Langdon, aydınlatmaya çalıştıkları bu tehlikeli sırrın yüz yıllardır tarihin derinliklerinde gizlendiğinden şüphelenir. Böylece Paris ve Londra sokaklarında amansız bir kovalamaca başlar. Langdon ve Neveu, kendilerini, atacakları her adımı önceden bilen esrarengiz olduğu kadar da çok zeki olan bir adamla karşı karşıya bulurlar. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory'nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2003
 • Sayfa Sayısı:
  495
 • ISBN:
  9789752104037
 • Orijinal Adı:
  The da Vinci Code
 • Çeviri:
  Petek Demir
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
 13 Eki 18:17, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

BAŞYAPIT

Mevcut kelimeler içinde bu kitaba en uygun olanı bu sanırım. İnceleme yaparken bile kitabın ne kadar “müthiş bir şaheser” olduğunu anlatamamış olabilmekten çekiniyorum. Hayatımda en sevdiğim kitap budur. Bundan daha iyisine rastlamadım.

Kitabı okuduktan sonra içimde oluşan “şifre çözme merakı” hala tazedir. Hala farklı bir açıyla bakmaya çalışıyorsam hayata, sebebi bu kitaptır. Etkisinden kurtulunacak gibi değil.

Gerçek ile harmanlanmış kurgulardan “gerçek mi kurgu mu” diye sorduran eserler ya en güzel ya da en kötü eserler olur genelde. Bu riske girip en başarılı eserleri ortaya çıkartır Dan Brown. Bu romansa diğer okuduklarım ne? Diye sorarım çoğu zaman. Sir Arthur Conan Doyle ve Dan Brown yazar ise diğerleri ne? Diye de sorarım.

Simgebilim profesörü Robert ile şifrelerin peşinde koşarken yaşadığım gerilim tarif edilebilecek türden değildi. Şifrelemeler, akıl oyunları, bilgiler, tablolar, mekanlar, sanatçılar, tarikatlar ve daha neler neler.

Bu eserin bir zeka ürünü olmasına ihtimal vermiyorum, Dan Brown kesinlikle bir dahi.

Kesinlikle okunmalı ve okumayanlar uyarılmalı.

Dipnot; Bu kitabı okuyup da beğenmeyen birine saldırmışlığım var :)

Murat Sezgin 
10 Eki 19:36, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Harvard Üniversitesi simgebilim profesörü Robert Langdon'dan nefes kesen bir macera daha. Dan Brown gizemin, bulmacaların, birbirini takip eden olayların ve merakın doruk noktasında birleştiği bir kitap ile karşımızda.

Louvre Müze Müdürü Jacques Sauniere, dünyayı yerinden sarsacak belgeleri elinde bulunduran gizli bir kardeşliğin son temsilcisidir. Belgelerin açıklanmasını kendileri ve Katolik Kilisesi için tehlikeli bulan bir tarikat Sauniere'i öldürür. Sauniere belgelerin yerinin kendisiyle birlikte mezara gitmesini istememektedir ve ölmeden önce vücuduna bazı semboller, yanına da bir şifre yazar. Robert Langdon ve Fransız Kriptoloji Uzmanı Sophie Neveu'nun burda dahil olduğu olayların akışı sizi hayrete düşürecek.

Sanat ve din tarihinden genişçe bahsedilen kitapta özellikle Hıristiyan dini açısından tartışmaya açık ve kesinliği bilinemeyecek olan bilgiler yer alıyor. Ama beni bu kitaba çeken bundan çok sanat eserlerindeki ince ayrıntılar ve tarihi mekânların zihnime kazınan tasvirleri oldu. Soluk kesici bir kitap okumak istiyorsanız tam aradığınız kitap olacaktır. İyi okumalar.

Fatoş Çetiner 
02 Tem 21:59, Kitabı okudu, 3 günde, 10/10 puan

Bir kitabı okumayı yavaşlatmam ilk defa olan bir şey değil. Bazen kitap o kadar güzel gelir ve bitmesin isterim ki kendime acı çektirme pahasına kitabı bırakır ve birkaç gün elime almam. Bu da o kitaplardan biri. Ancak o taktik bu kitapta işe yaramadı. Ne zaman bıraktıysam gidip geri alıp okudum.
Filmi izlemiş olmama rağmen büyük bir heyecanla okudum. Her kelimenin ayrı ayrı tadını çıkarmak istedim ve elimden geldiğince yavaşlatarak okudum.
Çok ünlü bir kitap ve çok az kişi bu kitabı okumadı sanırım. Okumayanların da tavsiyeye hiç ihtiyaçları olduklarını sanmıyorum. Kitabın ve yazarın ünü her şeye değer.
Tüm o bilmeceler, kaçma kovalama, tarihin esrarengiz yönleri, sanat eserleri, müzeler benim bu kitabı severek okumama neden oldu. Yazarın çok akıcı bir dili var ve tüm o bilgiyi anlaşılır ve okuyucuyu sıkmadan vermesi ayrı bir keyif oldu okurken.
Bildiğimiz bazı şeylere körü körüne inanmamız ve onların aslında öyle olmadığını öğrenmek... Hayat görüşümüz üzerinde etkili, dünyaya baktığımız açıyı geliştirebileceğimize inandığım bir kitap oldu. En çok da bunu sevdim.

H. Egemen Akyüz 
25 Ağu 13:58, Kitabı okudu, 10/10 puan

Okuduğum ilk Dan Brown kitabı ve oldukça etkilendim. Kitabı okurken sık sık internette seyahat ettim, kitabın her sayfasında yeni şeyler öğrenmeye devam ettim. Kitaptan hiç sıkılmıyorsunuz, olağanüstü bir kurguyla yazılmış.

Beytullah Ömer DUMLU 
11 Şub 12:23, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bu kitabı lisedeyken öğretmenimiz tavsiye etmişti.O zamanlar Dan Brown yeni yeni ülkemizde tanınmaya başlamıştı.Kitaptan hatırladıklarım çok fazla değil.Üzerinden uzun zaman geçti.Yazarın üslübunun akıcı olduğunu biliyorum.Bu kitapta da bunu göstermiş.Elinize aldığınızda bırakamıyorsunuz.Dan Brown'un kendine has bilgi paylaşımları sıkmıyor.Hatta okuyucuyu bilgilendirmeyi gerçekten başarıyor.Dan Brown'un okuduğum ilk kitap olması ile gayet başarılı bir iş çıkarmış.Baş karakteri sağlam temeller üzerine oturtmuş.Diğer kitaplarında da aynı karakteri kullanıyor.Kitabı okuduktan sonra filmini de izledim.Kitaptan birkaç bölüm değiştirilmiş ama aynı izlenimi bırakıyor.Gayet başarılı bir roman okumanızı tavsiye ederim.

Mustafa Aydın 
05 Nis 19:38, Kitabı okudu, 36 günde, 7/10 puan

Usta bir kalemin elinden çıkmış akıcı bir kitap daha. Dan Brown kitaplarının tamamı birbirine benzemesine rağmen okuru sıkmadan yüzlerce sayfa sürebiliyor...

Serdar Poirot 
02 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Oldukça güzel bir polisiye roman. Robert Langdon, Paris'te kaldığı bir akşam uykusundan uyandırılır. Polis şefi Bezu Fache tarafından çağrılmıştır. Louvre müze müdürü Jacques Sauniere öldürülmüştür ve Langdon'un bilgilerine ihtiyaç vardır. Robert'ın bilmediği ise bu cinayetin baş şüphelisi olduğudur. Jacques'ın torunu ve şifre çözücü olan Sophie Neveu yardım eder ve polisten kaçarlar. Jacques, Sion tarikatının son büyük üstadıdır ve Kutsal Kase'nin sırrının koruyucusudur. Ancak Opus Dei denen Katolik Kilisesi ve Öğretmen lakaplı biri bu sırrın peşindedir. Robert ve Sophie, kaçarken Robert'ın eski bir dostu olan Sir Leigh Teabing'den yardım alırlar. Fransa'dan İngiltere'ye kaçarlar ancak Öğretmen beklenmedik bir isimdir ve peşlerini bırakmaz. Silas adında bir albino ile beraber kovalarlar bu sırrı çözmeye çalışanları. Ancak Kutsal Kase'nin anlamı başkadır ve iki anlamda da hiç beklenmedik bir yerdedir. Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Çiğdem develi 
13 Nis 09:23, Kitabı okudu, 25 günde, Beğendi, 10/10 puan

Hüzünle bitmesini istemediğim bir kitaptı DA VINCI ŞİFRESİ.Bir kurgu daha güzel anlatılamazdı. Bu kitabı okurken Bay Brown'e hayran kalacaksınız....Dan Brown'in diğer kitaplarını da kesinlikle okuyacağım.

mustafa 
05 Mar 10:11, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Son dönemlerde okuduğum en sürükleyici kitaplardan birisiydi. Okuyucuların iyi bir kitap seçebilmesi, hele ki seçtiği kitap beklentilerini karşılamaması halinde kitabı bitirebilmesi çok ciddi özveri isteyen bir olgudur. Bukitap da her ne kadar dünyanın ençok satan kitapları arasında yer alsada başlangıçta kitabı tipik bir macera,polisiye vb. tarz bir kitap olarak kendimi koşullamam, ileri derece edebiyat kültürü olanlar için ise bu konu kitapların yeri geldimi sıkıcı olabileceği, aklımı meşgul ederken kitabı öylesine bir okumaya başladım ve kitaptan bir daha kopamadığımı farkettim.

KörKalem 
05 Eki 00:00, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Etkisinden uzun süre kurtulamayacağım müthiş bir kitaptı. Sanki bir film gibi, ağzım açık şok geçirerek okudum. Daha hiç Dan Brown kitabı okumamış olanlar boşuna yaşıyorlar. bu tadı başka hiç bir yerde bulamayacaksınız. Tek kelimeyle enfes... Diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum. Sanırım ben bitirene kadar Brown 2017'de çıkaracağı yeni kitabını yayımlamış olacaktır. Kalemine sağlık sevgili Brown...

Kitaptan 65 Alıntı

Ali Yalçın 
22 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bir sorunun doğru cevabı yoksa, tek bir dürüst yanıt vardır.
Evet ile hayır arasındaki gri bölge.
Sessizlik."

Da Vinci Şifresi, Dan Brown (Sayfa 457)Da Vinci Şifresi, Dan Brown (Sayfa 457)
Osman Yüksel 
 24 Nis 14:46, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yani tarih daima kazananlar tarafından yazılır. İki kültür çarpıştığında, kaybeden silinir ve tarih kitaplarını kazanan taraf yazar...Kendi davalarını yücelten ve kaybeden düşmanı küçük düşüren bir tarih. Napolyon bir zamanlar" Tarih, üzerine anlaşmaya varılan bir masaldan baska nedir ki? " demişti.

Da Vinci Şifresi, Dan Brown (Sayfa 284)Da Vinci Şifresi, Dan Brown (Sayfa 284)
Osman Yüksel 
21 Nis 16:19, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Pek çokları, aptal kalabalığı aldatarak,yanılsamalardan ve sahte mucizelerden gelir elde etmiştir.

Da Vinci Şifresi, Dan Brown (Sayfa 258)Da Vinci Şifresi, Dan Brown (Sayfa 258)

Kitapla ilgili 4 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…
Da Vinci Şifresi'nin gençlere yönelik "kısa versiyonu" geliyor!
Da Vinci Şifresi'nin gençlere yönelik "kısa versiyonu" geliyor! Özellikle çok satan, popüler romanların zaman içinde farklı versiyonlarının önümüze serilmesine alışığız. Kimi zaman cep boyutunda yeniden basılmaları, kimi zaman ciltli olarak yeniden yayımlanmaları, kimi zaman illüstrasyonlar eklenerek genişletilmeleri gibi...
Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi...
Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi... Kitaptan sinemaya uyarlanan 10 film.. Filmlerin fragmanlarını izlemek isterseniz diye http://www.sinemalar.com adresinden linkler ekledim.Umarım beğenirsiniz...