İslam Deklarasyonu

9,2/10  (15 Oy) · 
35 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.045 gösterim
Birkaç yüzyıl öncesine kadar medeniyeti belirleyen Müslümanlar, bugün neden geri kalmış durumdalar? Çağdaşlık ve İslam yan yana gelebilir iki kavram mıdır? Kur'an ve İslam hakkında ne kadar şey biliyoruz? Bildiklerimizin ne kadarı gerçekle örtüşüyor? İslam sadece bir inanç biçimi midir, yoksa insan hayatının tüm çizgilerini belirleyen bir sistem mi? Müslüman kadın kimdir, nasıl olmalıdır? İnsanların eşitliği diye bir şey var mıdır? Müslümanların kardeşliği nasıldır ve bu mümkün müdür? Din ve vicdan özgürlüğünün sınırları var mıdır? Azınlıklar sorununa nasıl bakmalıyız? İslamî yeniden doğuş, dinî veya siyasî devrim mümkün mü?

Geçmiş-günümüz-gelecek üçgeninde yer alan bu ve benzeri konuların aydınlatılması, Müslüman zihinlerde şüpheye yer bırakmayacak şekilde çözülmesi gerektiği ortadadır.

Elinizdeki kitapta Aliya İzzetbegoviç, yukarıda bir kısmı zikredilen onlarca soru ve problemin cevabına ilişkin görüş ve düşünceleriyle çözüm önerilerini ortaya koymakta.
(Tanıtım Yazısından)
Betül 
04 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Uslubuyla, konuları özetlemesiyle islam adına okumalara yeni başlayanlar için en ideal kitap.

Baki Coşkun 
11 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İslam aleminin içinde bulunduğu durum hakkında tespitler. Altını çizerek okuyacağınız pek çok sayfa olacak eminim. Mutlaka okunmalı.

Muhammet Çelik 
21 Oca 10:32, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 10/10 puan

Milletimizin en parlak dönemleri ile bugünümüzün farkı ne? Cevap basit: İslam'ı tam anlamıyla yaşamıyor olmamız...

Bosna-Hersek'in efsane cumhurbaşkanı tarafından yazılmış ve kendi fikirlerini yansıtan harika bir kitap.

Müslüman devletlerin neden geri kaldığı. Avrupanın nasıl vahşi olduğu. Doğunun buna karşı nasıl misafirperver cömert ve yiğit olduğunu bir avrupada bulunan ama kendini doğulu hisseden anlatıyor.


İslam'ın geri kalmışlığını irdelerken temel iki problemin üzerinde duruyor.
birincisi İslamı iyi anlamamış olmamız ikincisi İslamı gerektiği gibi uygulamıyor olmamız.

Makalelerden oluşan kitap gerçekten çok hoş orjinal bir çalışma olmuş. Büyük adamların büyük fikirleri olur. Bu fikirler yol gösterir zihin açar. Çalışma azmı kuvveti verir. Bu nedenle bu fikirleri almalı okumalıyız.

Kitaptan 24 Alıntı

"Her şeyden evvel, gençlerde bulunan güçleri öldürmemelerini tavsiye edebiliriz. Öyle yapacaklarına, onları yönlendirsin ve belli bir şekle soksunlar. Onların uyuşuğu Müslüman değildir ve ölü birini İslam'a "çevirmenin" imkânı yoktur. Müslümanları eğitmek için insanları eğitsinler, hem de en mükemmel ve kapsayıcı şekilde. Onlara tevazudan çok şeref ve haysiyet, teslimiyetçilikten çok cesaret, merhametten çok adalet hakkında konuşsunlar. Kendi yolundan gidecek ve bunun için kimseden izin istemeyecek şeref sahibi bir nesil yetiştirsinler.
Çünkü aklımızda hep tutalım: İslam'ın ilerlemesini -her türlü ilerlemeyi olduğu gibi- sakin ve teslimiyetçi kimseler değil, cesur ve itiraz (isyankâr) ruhlu kimseler gerçekleştirecektir."

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviçİslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç

"Doğal veya tarihî kurallara aykırı olmamak kaydıyla, insanların ortak irade ve çalışmaları sonucunda gerçekleşmeyecek tarihî hedef yoktur. İnanılan ve onun için çaba sarfedilen ütopya, ütopya olmaktan çıkar. Bizim zayıflarımız ise ne inanmak ne de çalışmak isterler ve onların aşağılayıcı realizminin açıklamasını burada aramak gerekir. Müslümanların ittifakının gerçekleşemeyecek bir rüya olduğunu söyledikleri zaman, aslında onlar sadece hissettikleri güçsüzlüklerini ifade etmektedirler. O imkânsızlık dünyada değil, onların kalplerindedir."

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviçİslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç
feyza kutluk 
05 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

"Bütün medeniyetlerin özü ve ilerlemesi, yok edilmesi ve inkar edilmesine değil, devam ettirilmesine bağlıdır. Yazı milletin tarihteki devamını sağlar ve ''akılda tutma'' şeklidir. Arap harflerinin kaldırılmasıyla Türkiye için, yazıda korunan geçmişin bütün nimeti kaybolmuş oldu. Birçok diğer paralel reformlarla beraber, yeni Türk nesli kendini manevi dayanaktan yoksun ve adeta bir çeşit manevi boşluk içinde buldu. Türkiye kendi hafızasını, geçmişini kaybetti. Bu durum kime gerekli idi?"

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 26)İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 26)
Sümeyye K. 
15 Eki 21:19, Kitabı okudu, Puan vermedi

#bilgekral
Eğer birisi, söz konusu iyiliğin sadece namaz, oruç ve zekat'la sınırlandırılabileceğini düşünüyorsa, o kişi, her şeyden evvel kendine karşı büyük bir adaletsizlik ve İslam'a çok kötü hizmet ediyor demektir.

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviçİslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç

Anne
Okumamış, ihmal edilmiş ve mutsuz bir anne, Müslüman halkların yeniden doğuşunu başlatacak ve başarılı bir şekilde devam ettirecek oğul ve kızları büyütemez.

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviçİslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç
Sümeyye K. 
19 Mar 12:49, Kitabı okudu, Puan vermedi

Cami minarelerinden ve televizyon vericilerinden halka yönelen mesajlar birbirine zıt olursa ne elde edebiliriz ki?

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviçİslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç
feyza kutluk 
06 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Genel olarak Müslüman birey olarak var değildir.Müslüman olarak yaşamak ve ayakta kalmak istiyorsa eğer o,topluluk ve düzen yaratmak mecburiyetindedir.O dünyayı değiştirmek zorundadır,aksi taktirde o değişecektir.

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 43)İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 43)

İslam dünyası
Bu tespitler kendiliğinden daha iyi ve insani bir dünya demek değildir, ancak daha iyi ve daha insancıl bir dünya için bir vaattir.
Söz konusu duygular Müslüman dünyasının canlı olduğunu gösterir, çünkü sevgi ve dayanışmanın, paylaşmanın olduğu yerde ölüm değil hayat vardır. İslam dünyası çöl değil, o sürücülerini bekleyen sürülmemiş bir tarladır.

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviçİslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç
Sümeyye K. 
26 Mar 22:13, Kitabı okudu, Puan vermedi

Medeniyet kadından kullanılan veya tapılan bir nesne yarattı, ancak bu esnada,tek saygıdeğer özelliği olan şahsiyetini aldı. Anneliği ihmal ederek o, kadını, temel ve yeri doldurulamaz rolünden yoksun bıraktı.

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 64)İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 64)
3 /