Kafa Kağıdı

8,2/10  (11 Oy) · 
65 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.658 gösterim
Hayat hikâyesini bazı eserlerinde gereğince yazmış olduğunu, ancak asıl ruh hayatını, ruhunun kafa kâğıdını resimlendirmek istediğini dile getirirken, bu eseriyle geçmiş, özellikle çocukluk günlerinin perdesini bir daha aralar.
Kafa Kâğıdı, olayların dış tezahür çizgilerinden ziyâde, onları doğuran ruhî oluşları tesbite yönelik bir otobiyografidir.

Yarım kalmışlığı ile ayrı bir "hususiyet" kazanan eser, Ocak 1984'de Milliyet gazetesinde tefrika edilmiş ve daha sonra kitaplaşmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  1984
 • Sayfa Sayısı:
  194
 • ISBN:
  975-8180-33-9
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
s 
 18 Ağu 18:43, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

necip fazıl'ın hiçbir kitabını incelemek bana düşmez ama düşüncelerimi ifade etmem gerekirse: okuduğum en güzel kitaplardan biri .üstad kendi anılarını biz okuyucularıyla buluşturuyor.bu kitabın yeri bende çok ayrıdır (ilk necip fazıl kitabım)

Kitaptan 6 Alıntı

Muhammed Y. Altun 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Adada, yuvarlak bir kurabiye kadar küçük o yerde, midilli dedikleri kısa boylu bir atla dolaşan, sonradan görme bir aile çocuğu olduğu besbelli bir delikanlıcık vardır. Altın çerçeveli gözlük takar ve gümüş saplı kırbacı elinden düşmez.
O da bizimkine"(A)" tutkun değil mi?
Şu farkla ki, benden fazla alaka görmekte ve bazen tek başına, arkasında dizgininden tuttuğu cüce atı, (A) ile gezinebilmektedir. Benimse ada eşeklerinden gayrı binebildiğim yok...
Büyükbabama "bana bir midilli alın!" demeye tenezzül edemem... Çocukluğuma rağmen böyle vasıtalarla zafer kazanmak adiliğinden uzağım...

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 119)Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 119)
Muhammed Y. Altun 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Gazate riyakar, dergi cansız, kitap köksüz, okuyucu sağır...
İşte Babıali'nin dünkü, bugünkü ve yarınki hali!.. Değişen (tipo) baskı yerine (ofset) baskı ve fikir adına fuhuş albümcülüğü... Ve 5 bin yerine 500 bin tiraj...
Felaket yüz misline ulaşmıştır.

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 192)Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 192)

Bizde roman Tanzimattan bu yana, bu temel dâvası olan hayat taklitçiliği şöyle dursun, âlet ve inşa mimarisi olarak dahi taklidi seviyesini aşamamış ve önce bön ve sersem; sonra züppe ve şımarık, en sonra da yobaz ve küstah kalemler elinde korkunç bir özenti ve yeltenme sığlığını geçememiştir.

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 10)Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 10)

Hakikatte yangın, deri değiştiren ve yenisini tutturamayan Türk cemiyetindedir ve sonradan ahşap evlerin yerini alan göz boyama beton binalar, bu yangının çimentolaştırılmış küllerinden ibarettir.

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 74)Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 74)